03/04/2025 - Monitor.hr
Jučer (23:00)

Brze i kratke

  • Posljedice uvođenja carina: Drastičan pad burzi, Apple izgubio 300 milijardi. Div autoindustrije Stellantis zatvara tvornice i dijeli otkaze (Index)
  • Pripremaju se odgovori Trumpu. Profesor Brkić s Libertasa: Ne treba uvoditi carine milo za drago, treba ciljati u određene mete – ukupni suficit SAD-a je u uslugama, npr. (N1)
  • Prosvjedi u Srbiji i dalje ne staju: Igra živaca između vlasti i studenata (DW)
  • Frizerka mora platiti 13.000 eura odštete mladoj djevojci jer ju je teško ozlijedila tijekom bojanja kose u frizerskom salonu, čini se kako frizerka nije dobro pomiješala smjesu za bojanje kose, pa je preparat oštetio vlasište i kožu djevojke, imala je opekline, a dio kože su joj morali presađivati… (Danica)
  • Noćenje u Zagrebu na dan Thompsonovog koncerta negdje može koštati i više od 800 eura (tportal)
Danas (00:00)

Priprema za Woodstock

Prime Time – Koncert

Plava spirala na nebu za koju je kriv Musk (a tko drugi?), plaćanje obrane za Ukrajinu (bez nas), pokušaj pritiska na Rusiju dok se pokušava ponovno podijeliti BiH, a sve dok se u Hrvatskoj priprema “događanje naroda” na hipodromu ovog ljeta. U drugom dijelu spominju se tendencije SAD-a da preuzme Grenland, a tu je i Dodikov bijeg u Izrael i Rusiju. Treći dio počinje s Dabrom i Radićem i njihovim javnim prepirkama, a kako su rekli iz samog Europskog parlamenta, mi možemo biti uzor drugim državama te sad možemo rušiti rekorde u koncertima…

Jučer (23:00)

Kad se svemirski mozak sudari s realnošću

Musk na tankom ledu: milijarde u minusu, politika u kaosu

Elon Musk je u tri mjeseca izgubio više od 100 milijardi dolara, a s njim je potonula i Tesla, bilježeći najveći pad prodaje u povijesti. Njegovi politički manevri izazvali su otpor i investitora i bivših kupaca, dok je neuspjeli pokušaj utjecaja na izbore u Wisconsinu dodatno narušio njegov imidž. Sve više aktera povezanih s Bijelom kućom ga više ne želi, a tržište traži da se vrati poslu. Također, investitorima nije poželjan njegov upliv u politiku. Ispostavilo se da novcem ne može kupiti sve – pogotovo ne povjerenje birača i kupaca. Index

Jučer (22:00)

Američki dug na dijeti: jede sve pred sobom

Ekonomski stručnjak o carinama: SAD računa da će oživjeti domaću potražnju, zatvoriti tržište i preživjeti dok drugi ne pokucaju na vrata da bi razgovarali

U ovim trenucima američki javni dug raste i prešao je 121 posto BDP-a, što je više nego što je bio na kraju Drugog svjetskog rata. Ovim tempom SAD bi kroz 20 godina došao do 150 posto BDP-a javnog duga. U toj se situaciji postavlja pitanje udjela dolara u svjetskoj trgovini, koji je u posljednjih dvadesetak godina pao za 15 postotnih bodova. Upitno je dokad bi mogli održavati takav model i dokad bi svijet mogao prihvaćati financiranje tih deficita. Carine su samo jedna od mjera za zatvaranje tog deficita i tu se ne biraju sredstva. Kratkoročno je ovo ‘lose-lose’ pozicija za sve jer dovodi do rasta cijena, zatvaranja tržišta, mogućih pritisaka prema recesiji s inflacijom, ali se zapravo traži resetiranje trgovinskih odnosa i megatrendova koji su prisutni. SAD će vjerojatno tražiti od EU da snizi svoje kriterije i otvori svoje tržište, a to podrazumijeva smanjenje kvalitete kontrole hrane, GMO regulative i slično. Željko Lovrinčević za tportal

Jučer (21:00)

Muževni i jaki, ali samo na internetu

Serija “Adolescencija” – muškost u krizi?

Svaka od četiri epizode je snimljena u jednom kadru; nema rezova. Svaki dječak danas bi mogao biti protagonist Jamie, to je ono što serija želi razjasniti. Nakon škole nije odlazio na skrovita mjesta niti se družio sa sumnjivim društvom. Odlazio bi u svoju sobu, zatvorio vrata i sjedio za računalom do kasno u noć, i upao u mrežu tzv. incel ideologije.

Incel je kratica za “nedobrovoljni celibat” i opisuje mizoginu internetsku zajednicu mladih heteroseksualnih muškaraca koji krive žene za svoju apstinenciju i izražavaju svoju frustraciju, često mržnju, u ponižavajućim videima i komentarima. Incel zajednica je dio “manosfere”, labave mreže antifeminističkih internetskih foruma, knjiga, kreatora sadržaja i blogova za savjeta u svakodnevnom životu muškaraca. Oni uče dječake i muškarce kako postati jaki, uspješni i fizički spremni kako bi ih žene željele. Ali također razmjenjuju fantazije o nasilju, poniženju i savjete kako manipulirati ženama.

„Iza svega toga stoje izolacija, nedostatak muških uzora, gubitak oca i apstinencija od seksa”, objašnjava stručnjak Satterley. Osim toga, društvo je muškarcima postupno oduzimalo sve više “muških prostora”, zbog čega oni sada svojataju prostore na internetu za sebe. DW

Jučer (20:00)

Brze i kratke

  • Plenković: S EU ćemo zaštititi hrvatske interese u trgovini s SAD-om, BBC: Ovo je totalna rekonstrukcija svjetskog ekonomskog poretka (Index)
  • Filmska potjera nakon krađe u šoping centru u Novom Zagrebu: Četiri lopova uhićena, dva policajaca ozlijeđena, uhićeni Rumunji, krali su elektroničku opremu (N1)
  • Thompsonov koncert u Zagrebu predstavlja veliki izazov za sigurnosne snage, o pripremi govorio Tomašević, istaknuo da je dio odgovornosti i na državi (RTL), Božinović formira poseban stožer (Nacional)
  • Vlada uvodi red na grobljima: Uklonit će se sporni spomenici, kazne će biti paprene (N1)
  • Prekinute veze kao inspiracija za Muzički biennale Zagreb (HRT)
Jučer (19:00)

Budite i vi u trendu

Miach – F4ZE: Cro dance 2.0

Zašto smo čekali skoro tri desetljeća da netko preuzme štafetu koju je davne 1995. godine ponio Denis Curman kao producent prvog albuma Nine Badrić „Godine nestvarne“? O razlozima nestvarno dugog čekanja na autorski i produkcijski apdejtani Cro dance 2.0 dalo bi se naširoko raspravljati, sigurno ih ima više… Producenti koji su ovdje dolazili poslije Curmana bili su ispod njegove razine, a kad se i to ispuhalo, domaća proizvodnja komercijalnih dance traka potpuno je obustavljena. No, s dolaskom Miach i objave prvog albuma, u ubrzanom postupku dobili smo najtraženiju hrvatsku pjevačicu mlađe generacije i prvo žensko lice Croatia Billboard ljestvice, dok je njezin dečko Lockroom prepoznat kao vodeći domaći dance producent. Ovo joj je novi EP.  Ravno do dna

Jučer (17:00)

I to bez poreza

Mercedesov bolid ima tehnologiju Formule 1, košta 2,27 milijuna eura

Redovno održavanje Mercedes-Benz naplaćuje 42.000 eura – svake godine. Na AMG Oneu rade dva zaposlenika tjedan dana. Mijenja se ulje u mjenjaču, motorno ulje, kočiona tekućina i rashladna tekućina, brine se o pogonu, filtru ulja, ventilima, rashladnoj tekućini i filtru zraka. Ako vlasnik ikada dostigne 50.000 na dnevnom je redu veliki remont cjelokupnog pogonskog sklopa Formule 1, uključujući električnu prednju osovinu, bateriju, sve elektromotore i motor s unutarnjim izgaranjem. Ako je potreban novi pogon, to može iznositi i do 800.000 eura, uključujući novi set kotača. Četiri nova magnezijska kotača koštaju 85.200 eura. Možete proći i jeftinije jer za standardne aluminijske felge treba izdvojiti 9100 eura… Revija HAK

Jučer (16:00)

Kad AI ode doktoru: 'Prepisao bih vam grešku, tri puta dnevno'

Nedostaci umjetne inteligencije: Moramo naučiti kako zaključuje i gdje joj je granica

Većinu današnjih AI-ja trenira se na velikim količinama podataka. Što više informacija imaju, to bolje prepoznaju obrasce. No generalizacija – ono što ljudi intuitivno rade – zahtijeva više od ponavljanja uzoraka. Ljudski mozak ne uči samo iz primjera; on zna kad pravilo vrijedi, a kad ne, odnosno analoško razmišljanje – sposobnost da se razumije kako se jedno pravilo može primijeniti u drugačijem kontekstu. Kad se koriste za analizu pravnih slučajeva, dijagnostiku u medicini ili procjenu rizika u financijama, donesu odluke koje “na papiru” djeluju ispravno, ali zapravo promašuju bit u stvarnim uvjetima. U tim slučajevima AI ne griješi zbog nedostatka znanja, već zbog pogrešnog “razmišljanja”. Tako postoji opasnost da na temelju dobivenih podataka propiše pogrešan lijek ili donese krivu sudsku odluku. No, srećom, zasad se ionako ne koristi u takvim presudnim odlukama. Index

Jučer (15:00)

Bze i kratke

  • Zašto Rusija nije na Trumpovom popisu? “Sankcije iz rata u Ukrajini već su dovele do toga da je trgovina između dviju zemalja jednaka nuli”, piše Newsweek. (N1), zbog carina, u Kini bi moglo nestati milijun radnih mjesta i propasti brojna poduzeća (Index)
  • Stockholmski sindrom u politici: Zašto je Hrvatska prepuna nesmjenjivih ‘Joea Bidena’? Dok su neke stranke provele smjenu generacija, neki vladajući i dalje vladaju unatoč pet mandata na funkciji, a neki traže i još (tportal)
  • Studentski aktivisti iz Srbije u bijegu pred Vučićevim režimom: studenti iz Novog Sada pronašli utočište u Hrvatskoj, prijeti im pritvor (Nacional)
  • Ninčević Lesandrić, kandidatkinja Centra za županicu Splitsko-dalmatinsku čiji je suprug uhićen: Kuća nije moja i nisam znala situaciju koju danas znam, ne bojim se i neću se povući (N1)
  • Rusi spali na poteze očajnika: Nakon jurišanja u Ladi, koriste terensko vozilo iz 1952. – Prelaskom na civilni vozni park, ruske pukovnije preuzimaju ogroman rizik od ubrzane demehanizacije jer se ta vozila uništavaju još brže od preostalih oklopnjaka (tportal)
Jučer (14:00)

Ne dirajte mi Savicu

Crveni tobogan Nebojše Slijepčevića: Kako je Savica pobijedila Bandića

Stanovnici tog kvarta uz sjevernu obalu Save pobunili su se kada se proširila vijest da im gradska uprava, na čelu s tadašnjim gradonačelnikom Milanom Bandićem, namjerava oduzeti park i na tom mjestu izgraditi crkvu. Stanovnici su odmah organizirali prosvjede i peticije te uspjeli pobijediti… bar nakratko. No, gradska vlast je tada došla s idejom uređenog parka. Ponovno su krenuli u borbu, no taj put stvari su išle malo teže – morali su organizirati noćna dežurstva i spavanje u šatoru usred parka da bi se suprotstavili bagerima… Sad je o tome snimljen film, redatelj je za Oscara nominirani Nebojša Slijepčević, a prikazan je na ZagrebDoxu koji je otvorio festival. tportal

Jučer (13:00)

Ako ne može gluplje, može skuplje

Među 164 zemlje kojima je SAD nametnuo carine nema Rusije, ali zato ima nenaseljenog otoka s pingvinima

Trumpova administracija uvela je carine čak i na nenaseljene teritorije poput australskog otočja Heard i McDonald. Kina reagirala na Trumpove carine i najavila protumjere, a zamjeraju i to što su Tajvan naveli kao zasebnu zemlju. Dionice propale nakon Trumpove odluke: Indeksi na Wall Streetu potonuli više od 3%. One se neće primijenjivati na određene ključne proizvode poput lijekova i računalnih čipova, koji se smatraju strateški važnima za SAD. No, zato bi mnogi drugi proizvodi zbog protumjera mogli doseći puno više cijene. Neki analitičari ove drastične poteze smatraju velikom rizičnom igrom na globalnoj skali, a podsjećaju i da je povijest pokazala kako carine uglavnom škode ekonomiji SAD-a. tportal

Jučer (12:00)

Kad se Amerika nakašlje, Europi raste carina

Carinska bitka – SAD vs. svi ostali: Osjetit ćemo posljedice, ali EU sada ima jednu priliku

Uz 25% carina na strane automobile stižu vijesti za carine – 34% Kina, 20% Europska unija, 46% Vijetnam, 32% Tajvan, 24% Japan. Što se tiče EU, očekuje se da će Europska komisija odgovoriti i da će ići s određenom politikom reciprociteta uvođenja carinskih dažbina na određene američke segmente. No, polugu ima SAD i pitanje je koliko je racionalno uvoziti carine na one američke proizvode koje ne možemo kupovati drugdje. Hrvatska, koja se oslanja na Njemačku, osjetit će posljedice. No, to je i prilika za EU koja ima financijskog kapaciteta i mogućnosti za jačanje svog tržišta. HRT

Jučer (11:00)

Kad roboti tipkaju

Šajatović: Uzbudljivo je nadmetati se s umjetnom inteligencijom

Bilo bi glupo da se, po uzoru na amiše, odreknemo nove tehnologije. Trebamo se njome koristiti u pripremama tekstova. Već smo u nekoliko tema objavili zasebne tekstove koje je na zadanu temu napisao AI. I to je bio dobar štos. Dobili smo korektne novinske uratke. Ali ne više od toga. Nedostajale su emocije i, nazovimo to, intelektualne novinarske vratolomije. Sve dok humanoidni roboti pogonjeni AI-jem budu groteskni kao što su danas, mi iz medija bit ćemo nadmoćni bar u jednoj novinskoj formi. Reportaži. Ne može AI sjesti u automobil i otići do Đurđevca te napraviti reportažu punu dojmova o proizvodnji prvoga komunalnog vozila na vodik. Miodrag Šajatović za Lider.

Jučer (10:00)

Zašto bi radili 12 sati dnevno za drugoga kad mogu isto toliko za sebe – i još uživati u tome?

Mladi mijenjaju igru: biznis umjesto karijere

Mlađe generacije, posebice generacija Z, sve više odbacuju tradicionalnu karijeru u korist poduzetništva. Motivirani iskustvima svojih roditelja, koji su često radili prekovremeno za stabilnost, mladi radije biraju nesigurnost i kreativnost vlastitog biznisa. Prema istraživanjima, čak 78 % pripadnika generacije Z vjeruje da je pokretanje vlastitog posla najbolji izbor. Stručnjaci navode da su globalne krize, digitalizacija i promjene u vrijednostima oblikovale njihov odnos prema radu, prioritetima i novcu, zbog čega sve češće biraju fleksibilnost umjesto korporativne hijerarhije. Lider

Jučer (09:00)

Brze i kratke

  • Recipročne carine protiv država koje na snazi imaju mjere protiv američkih proizvoda stupile na snagu odmah nakon što ih je Trump objavio, među njima carine od 20% na uvoz iz EU-a, najmanje 10% ostalima (Index), Plenković najavio da Hrvatska neće odmah odgovoriti na carine (Index), Srbiji uveo carine od 37% (Index)
  • Milorad Dodik se vratio iz Moskve u Banju Luku, dao intervju: “Putujem autom, nitko me nije zaustavljao” (Index)
  • Promjena kakvoj se nismo nadali: Stiže novi snijeg – i neće ga biti malo: počet će padati u nedjelju navečer, intenzivirajući se tijekom noći i u ponedjeljak ujutro (tportal)
  • Ivicu Kostelića još jednom spašavali, ovaj put iz lavine koja ga je zatrpala u Austriji na skijanju, oglasio se: Molim da me ne uznemiravate (Sport klub)
  • Potresni prizori: U strašnim poplavama  u Australiji utopilo se više od 100.000 grla stoke, potopljeno područje veličine Francuske (Agroklub)
  • Polufinale Hrvatskog nogometnog kupa: Slaven Belupo kod kuće dobio Osijek na penale (Klikaj), Rijeka dobila Istru 1:0 (Index), finale se igra u svibnju na dvije utakmice