24/03/2025 - Monitor.hr
24.03. (23:00)

Znaju što žele, ali ne znaju kako to postići

Trump 2.0: Preoblikovanje svjetskog monetarnog poretka

Većina promatrača će se složiti da Trump nema plan. To ne znači da nema ni viziju ni cilj. Na primjer, vizija je da rat između Rusije i Ukrajine mora stati. Ono što Trump nema je plan kako to postići. Snalazi se po putu jer je puno loptica u zraku. S jedne strane, Rusija mu treba da ju odvoji od Kine (obratna Nixonova strategija odvajanja Kine od Rusije pred više od 50 godina) i pomogne oko nadzora nad iranskim nuklearnim programom. S druge strane, prostor za stiskanje Ukrajine ograničen je raspoloženjem američke javnosti i interesima SAD-a u Europi. Nekog osobitog plana za Ukrajinu u tom složenom kolopletu nema. Stoga Trump ne „vodi pregovore“ nego uskače u njih na temelju grube projekcije cilja, ambicije i snage, a zatim manevrira po putu. Velimir Šonje za Ekonomski lab.

24.03. (23:00)

Brze i kratke

  • Traju pregovori Rusije i SAD-a. Ukrajina napreduje u Belgorodu nakon gubitka Kurska (Index)
  • Istraga bizarnog slučaja dvije smrti u Karlovcu pokazala: Namjerno ubio ženu i zapalio stan pa se zaletio u betonski zid i poginuo (Jutarnji)
  • Hrvatski ogranak zaklade Ordo Iuris (popularni ‘klečavci’) osuđen zbog diskriminacije i uznemiravanja LGBTIQ osoba (H-alter)
  • Imate potrebu za kulturom, ali ste švorc? Tjedan je pun besplatnih događanja – izložbe, razgovori, pjesnička tribina… (tportal)
  • Dropkick Murphys pojasnili navodnu zabranu na X-u: Napustili smo ga dok je Elon bio napola nacist (Ravno do dna)
  • Pojeftinjuje gorivo: benzin za 1 cent, dizel za 4 (Index)
  • Hrvatsko dizajnersko društvo osudilo političke obračune oko vizualnog identiteta Zagreba i podržalo odluke ocjenjivačkog suda (tportal)
24.03. (21:00)

Ako imaš grupu nula, to ne znači da smiješ pušiti

Osobe s krvnim grupama A, B ili AB mogle bi imati dramatično veći rizik za razvoj nekih vrsta raka

Dok bi osobe s krvnom grupom 0 pozitivnom ili negativnom mogle biti u određenoj mjeri zaštićene od smrtonosnog raka gušterače. Nedavna studija otkrila je da oni s krvnim grupama A, B ili AB imaju 55 posto viši rizik za razvoj raka želuca u usporedbi s ispitanicima koji imaju krvnu grupu 0. Također, studija je pokazala da osobe s krvnom grupom A imaju čak šest puta veće izglede da obole od raka crijeva. No, neki stručnjaci pozivaju na opreznost u interpretacijama povezanosti između krvnih grupa i raka. Oni ističu da je broj ispitanika u studijama često malen te da studije često ne uzimaju u obzir druge faktore koji povećavaju rizik za rak, poput pušenja ili konzumacije alkohola, piše Daily Mail. Jutarnji

24.03. (20:00)

Ipak mu ne ide sve od ruke

AI zna svašta, ali ne zna razlikovati lijevu i desnu ruku

Igor Berecki je u opširnijem članku za Bug opisao svoj pokušaj da mu ChatGPT generira dvije lijeve ruke (šake) i nije u tome uspio: Naime, htio sam tekst o ljevorukim osobama namijenjen objavi na svojem Facebook profilu popratiti duhovitom slikom nespretne osobe „s dvije lijeve ruke“, i tu ilustraciju sam zatražio od svojeg ChatGPT 4o (kojega, uzgred budi rečeno, uredno plaćam radi korištenja napredne verzije).

Prvo što me je impresioniralo je količina samopouzdanja koju ChatGPT posjeduje unatoč tome što uporno griješi: ne samo što je na ilustraciju lijeve i desne šake ponosno ustvrdio: „Evo konačno dvije lijeve šake!“, nego je na ilustraciji nacrtao šake s trijumfalno podignutim palčevima, premda to od njega nitko nije tražio. Sada sam već pomislio: „Dobro, tko je ovdje lud?“, ali sam se sjetio da AI nije biće s razumom, pa stoga i ne može biti lud, što vodi k zaključku da sam ja jedini koji tu može biti poglašen neubrojivim…

24.03. (19:00)

Brze i kratke

  • Porezni stručnjak: Porez na nekretnine je nepravedan, trebao bi biti temeljen na vrijednosti nekretnine, dok je kod nas određivan prema kvadraturi (HRT, Nacional)
  • Novi oblici vršnjačkog nasilja: Znate li što su učeničke “grupe bez”? Oblik cyber nasilja – npr. ignoriranje isključivanjem iz grupa. Imate niz Whatsapp grupa koje u naslovu imaju ‘bez nekoga’, znači imate u naslovu neki razred pa bez Ivana. Na tim grupama koje su ‘bez nekoga’ je vrijeđanje, omalovažavanje… (N1)
  • Za potrebe rekonstrukcije, a de facto gradnje novog stadiona u Kranjčevićevoj, Grad Zagreb odlučio je kupiti dvije parcele s nekretninama na njima u Ulici Božidara Adžije za 1,83 milijuna eura (tportal)
  • Školski sindikati najavili sljedeće poteze nakon prošlotjednog štrajka: slijedi postupak mirenja, a kao glavne zahtjeve navode povećanje osnovice i usklađivanje koeficijenata… ako to ne prođe, kreću nove akcije (Index)
  • National Geographic uvrstio je Brač među najljepše destinacije u Hrvatskoj, istaknuvši ga kao otok koji nudi savršeni spoj prirodnih ljepota, kulturne baštine, aktivnog odmora i ukusne domaće kuhinje (tportal)
24.03. (18:43)

Ipak se koji savjet može iskoristiti i bez mačevanja

Sun Tzu za svakodnevni život: kako “Umijeće ratovanja” može postati umijeće življenja

Sun Tzuovo “Umijeće ratovanja” često se smatra priručnikom za vojne zapovjednike, no njegova mudrost nadilazi bojišta i može se primijeniti u gotovo svim aspektima života. Bilo da se radi o poslu, osobnom razvoju, pregovorima, sportu ili čak međuljudskim odnosima, Sun Tzuovi principi nude vrijedne lekcije o strategiji, prilagodljivosti i razumijevanju vlastitih i tuđih prednosti i slabosti.

1. Poslovna strategija: kako pobijediti bez borbe

Jedan od najpoznatijih Sun Tzuovih principa glasi: “Najveća vještina je pobijediti bez borbe.” U poslovnom svijetu to znači da je bolje koristiti strategiju, inovaciju i diplomaciju nego ulaziti u iscrpljujuće tržišne ratove. Umjesto da se natječete s konkurencijom na način koji troši resurse, bolje je pronaći nišu, stvoriti partnerstva ili unaprijediti proizvod na način koji neutralizira konkurenciju bez direktnog sukoba.

2. Pregovori i diplomacija: znati kada djelovati, a kada čekati

Sun Tzu naglašava važnost pravovremenosti i strpljenja: “Ako poznaješ neprijatelja i poznaješ sebe, ne trebaš se bojati ishoda ni stotinu bitaka.” U pregovorima je ključno razumjeti sugovornika, njegove ciljeve i slabosti, ali i vlastite prednosti. Ponekad je bolje povući se, pričekati bolji trenutak ili pustiti suprotnu stranu da napravi prvi potez kako bi se postigao najbolji ishod.

3. Osobni razvoj: pobjeda nad vlastitim slabostima

Umjesto da razmišljamo o vanjskim sukobima, Sun Tzuove strategije možemo primijeniti na unutarnju borbu – onu s vlastitim slabostima, strahovima i lošim navikama. “Ako si slab, budi lukav. Ako si jak, budi ponizan.” To znači da trebamo prepoznati svoje slabosti i pronaći načine kako ih nadoknaditi, bilo kroz disciplinu, obrazovanje ili promjenu pristupa.

4. Sport i natjecanje: strategija iznad snage

U sportu nije uvijek najjači taj koji pobjeđuje, već onaj koji koristi najbolju strategiju. Sun Tzu kaže: “Pobjednik najprije pobjeđuje, a zatim ide u bitku; gubitnik najprije ide u bitku, a zatim traži pobjedu.” Ovo se može primijeniti na treniranje i pripremu – važno je imati jasan plan, analizirati protivnike i znati kada riskirati, a kada igrati na sigurno.

5. Međuljudski odnosi: razumijevanje drugih i smirivanje sukoba

U svakodnevnim interakcijama s ljudima, bilo da se radi o obitelji, prijateljima ili kolegama, često dolazi do nesporazuma i sukoba. Sun Tzu nas uči da se konflikti ne rješavaju samo silom, već mudrošću. “Izbjegavanje sukoba kada je to moguće, ali biti spreman kad je nužno” – to znači da je bolje smiriti napetu situaciju prije nego eskalira, ali i znati postaviti granice kad je potrebno.

6. Prilagodljivost i inovacija: pobjeđuje onaj koji se najbolje prilagodi

Jedan od ključnih Sun Tzuovih principa je prilagodljivost: “Voda poprima oblik posude u kojoj se nalazi.” U modernom svijetu, sposobnost brzog prilagođavanja promjenama ključno je za uspjeh. Bilo da se radi o poslu, učenju novih vještina ili promjeni životnih okolnosti, oni koji znaju promijeniti pristup kada je potrebno uvijek će biti korak ispred drugih.

Zaključak: ratnik strategije, a ne sukoba

Sun Tzu nas ne uči kako ratovati, već kako mudro upravljati sobom, situacijama i odnosima. Njegove strategije mogu nam pomoći da donosimo bolje odluke, izbjegnemo nepotrebne sukobe i pronađemo načine da ostvarimo svoje ciljeve s minimalnim gubicima. U konačnici, pravi pobjednik nije onaj koji porazi druge, već onaj koji pobijedi samog sebe i postigne unutarnji mir kroz mudrost i strategiju.

24.03. (18:00)

Dobra ekipa

One Battle After Another: Paul Thomas Anderson i Leonardo DiCaprio udružili su snage u novom filmu

Radnja prati skupinu bivših revolucionara koji se ponovno okupljaju kako bi spasili kćer jedne od članica nakon što se njihov stari neprijatelj vraća nakon 18 godina. Glavnu ulogu tumači Leonardo DiCaprio, uz Benicija del Tora, Seana Penna, Reginu Hall, Wooda Harrisa, Teyanu Taylor i Alanu Haim. Premijera je zakazana za 26. rujna ove godine. Film je produkcijski najambiciozniji Andersonov projekt s budžetom od 115 milijuna dolara, znatno većim od njegovih prijašnjih ostvarenja. Vizualno i ritmom podsjeća na blockbuster, za razliku od redateljevih ranijih, intimnijih filmova. Journal

24.03. (17:00)

I podsjetnik zašto ne stavljati metalne predmete unutra...

Video: Kako zapravo mikrovalne pećnice funkcioniraju

24.03. (16:00)

Europe first!

Friedrich Merz je uspio progurati ustavnu promjenu o ograničenju duga i pridobiti većinu u parlamentu

Time su otvorili vrata za provedbu najvećeg paketa javne potrošnje kojeg je Njemačka implementirala od Drugog svjetskog rata. Možda se ne čini kao mnogo s obzirom da će po nekim procjenama Njemačkoj biti potrebno uložiti 400 milijardi eura u obrambene kapacitete, no u ovom kontekstu je veličina zaduženja manje bitnija od promjene stava prema zaduživanju, javnoj potrošnji i u konačnici domaćoj potražnji kao osnovici budućeg njemačkog ekonomskog modela i glavnog generatora ekonomskog rasta. S populacijom od gotovo 450 milijuna ljudi i jednim od najvećih svjetskih BDP-a, od čega se polovica tog BDP-a odnosi na štedljive zemlje, Europska unija ima priliku da postane glavni oslonac vlastitog ekonomskog rasta. Promjena koja je i trebala započeti s Njemačkom se već dogodila i za očekivati je da bi zahvatiti već spomenute druge štedljive zemlje. Maruška Vizek za tportal.

24.03. (15:00)

Agenti tajne sile

Starešina: Enigma u Srbiji traje i dalje – tko to tamo organizira prosvjede

Iako taj pokret, kojem je formalni povod bio rušenje nadstrešnice na novosadskome željezničkom kolodvoru, pri čemu je poginulo petnaestero ljudi, traje već puna četiri mjeseca, iako je od novosadsko-beogradskoga narastao do svesrpskoga, iako je od studentskoga prerastao u studentsko-narodni, i dalje ostaje enigma tko su njegovi stvarni organizatori i koji su njegovi istinski ciljevi. Jer, na kraju, pokreti se ipak ne organiziraju radi čišćenja i ozdravljenja institucija, što je deklarirani studentski cilj, nego, u pravilu, ponajprije podrazumijevaju promjenu vlasti. Ali ne svode se samo na promjenu režima.

No čini se da ni nakon četiri mjeseca prosvjeda čak ni svemoćni srpski vožd Aleksandar Vučić, koji kontrolira baš sve u Srbiji, još ne zna tko ga zapravo želi natjerati na odlazak s vlasti, i to u trenutku kada sa svim ključnim geopolitičkim subjektima naizgled ima stabilne odnose. Jasno je da je riječ o suvremenom i vrlo organiziranom prosvjednom konceptu koji nikako ne izgleda kao da je nastao u Srbiji i koji ne mogu osmisliti, organizirati i voditi studenti. Višnja Starešina za Lider

24.03. (14:00)

Hrane ima, ali za odabrane

Food, Inc.: Dokumentarac iz 2008. pokrenuo javnu raspravu o prehrambenoj industriji, zakonodavstvu i potrošačkim pravima

Moćan i uznemirujući dokumentarac koji je razotkrio skrivene strane industrije, pokazao kako opskrbu hranom kontrolira šačica korporacija kojima je na prvome mjestu profit, a ne zdravlje konzumenata, zarada poljoprivrednika, sigurnost radnika ili okoliš. I sve to, naravno, uz pristanak vladinih agencija. Fokus je i na lobiranje za GMO hranu. Iako film prikazuje mračnu sliku industrije, nudi i alternativu, kroz razgovore s malim poljoprivrednicima, ekološkim proizvođačima i aktivistima. Film je nominiran za Oscara za najbolji dokumentarni film na 82. dodjeli Oscara, ali je izgubio je od “Zaljeva““. Agroklub

24.03. (13:00)

Ako želiš biti zdrav, plati

Ivica Đikić (znanstvenik): Privatne klinike se bogate, državne bolnice propadaju

U razgovoru za Index Đikić upozorava kako se “političkom odlukom favorizira privatno ulaganje na uštrb javnog, i to tako da se odabranim privatnicima omogućava puno benefita s niskim rizikom jer su oni sigurni da će za neke svoje dijagnostičke metode dobivati financiranje HZZO-a”. Ne bi se smjelo događati da pacijenti dođu u bolnicu u dva popodne i da ondje nema liječnika kojih bi trebalo biti. Također je nedopustivo da oni često iz interesa, a i zbog činjeničnog stanja, pacijentima govore da u bolnici nemaju potrebne opreme pa ih šalju u privatne gdje se to jako dobro naplaćuje… Danica

24.03. (12:00)

Brze i kratke

  • Hamas: Broj ubijenih Palestinaca u Gazi prešao 50 tisuća (HRT)
  • Nakon 28 godina pravosudne trakavice dvorac Bosiljevo bit će, kako doznaje tportal, po svoj prilici vraćen u vlasništvo sedmero nasljednika kojima je oduzet 40-ih… Dramatična povijest dvorca koji traži spas vrijedan 40 milijuna eura (tportal)
  • Nakon ispadanja od Francuske: Hrvatska će do kraja godine igrati osam puta u kvalifikacijama za SP. Evo rasporeda (Index)
  • Biljke možete uzgajati bez zemlje, samo u vodi: S nekoliko trikova i bez puno muke (Green)
  • U Zagrebu je potencijalno novi ekološki incident. U kanalu kod pročistača otpadnih voda u naselju Resnik jučer se stvorila golema bijela pjena (HRT)
  • Ikoni francuskog filma Gerardu Depardieuu sudi se za seksualni napad (HRT)
24.03. (11:00)

Razgovor o ljudskosti

Rašeta: Otac na križnom putu

Morana Kasapović pozvala je u goste sjajnog Ivana Lovrenovića, koji je održao sat anatomije povijesti. Njegov roman “U sjeni fantoma”, za koji je 2023. dobio nagradu Gjalski, bavi se obiteljskom i narodnom traumom: Bleiburgom, porazom, bježanijom, obiteljskim tabuom. Lovrenović je 1945. ostao bez oca. “Pojam Bleiburg i sama riječ Bleiburg, barem u svijetu u kojem sam ja odrastao, naprosto nije postojala, nije bila u upotrebi”, rekao je voditeljici.

Kasnije, kad je osvijestio događaj, Lovrenović se zapitao kako je do njega uopće došlo. “Nema jednog odgovora i nema jednostavnog odgovora… Ali mogu reći ovo – taj uzrok, u krajnjoj liniji, sadržan je u postojanju četverogodišnje NDH, sa svime što je ona nosila u sebi, što je radila, kako je postupala, na kojim temeljima je počivala, ideološkim, etičkim, političkim… I ja do danas nisam zadovoljan načinom na koji je javni hrvatski diskurs izašao na kraj s tim uzrocima”, kazao je, a mi bismo mirne duše mogli reći da nijedan naš narod nijednu svoju kalvariju nije reflektirao na valjan način, poput Lovrenovića. To je, ipak, privilegija – ili pokora – kritičkih intelektualaca. Boris Rašeta u osvrtu na TV tjedan za Novosti. HRT

24.03. (10:00)

Zarez nije problem, ali možda je sve ostalo

Stručnjaci o vizualnom identitetu grada Zagreba: Dobar slogan, ali i dalje nedovoljno prepoznatljivo za Zagreb

Stručnjaci su podijeljeni oko novog vizualnog identiteta Zagreba. Beogradski dizajner Borut Vild ga vidi kao solidan, ali pomalo bez energije. Ajdin Bašić iz Ljubljane smatra da je reakcija više internetska hajka nego ozbiljna rasprava o dizajnu. Hrvatska dizajnerica Lana Cavar pohvaljuje promišljanje identiteta, ali kritizira rokove i smatra da je rješenje previše oslonjeno na tekst. Povjesničarka umjetnosti Leila Topić tvrdi da je znak sterilan, lišen subverzivnosti Gotovčeva rada i tek dio institucionalne reciklaže. Zaključak? Zagreb je dobio dobar slogan, ali još uvijek nema prepoznatljiv vizualni identitet. Nedostaje strasti, žestine, previše korporativno… tportal

24.03. (09:00)

Škola u prirodi

Škola za 21. stoljeće: neprimjetna integracija škole u klisuru okruženu šumom, priroda kao učionica

Djeca ulaze u školu prolazeći borovu šumu povišenim drvenim stazama, promatrajući zgradu kroz krošnje. “Nema naglog prijelaza koji se dogodi iza vrata – samo postupno putovanje koje ih iz grada polako uvodi u novo okruženje”, opisuju autori, arhitekti lokalnog studija Gradolí & Sanz ArquitectesArturo Sanz, Carmel Gradolí i Fran López. U učionicama nema učiteljskog stola ni ploče. Umjesto toga, prirodni krajolik postaje glavni prostor za učenje. Učionice su podijeljene u pet različitih područja. Učenici se mogu slobodno kretati između njih prema svojim interesima i potrebama. Tu su: područje za osjetila, područje za praktični život, područje za jezik, područje za matematiku i područje za kulturne studije. To je primjer kada suvremena arhitektura obrazovnih institucija (barem u nekim dijelovima svijeta) doživljava ozbiljnu revoluciju, odražavajući nove pedagoške filozofije i društvene vrijednosti. Haus

24.03. (08:00)

Pravda je spora, ali dostižna

Clarkson: 17 godina nakon Muskove tužbe pobjeda je napokon moja

Šef Tesle je toliko osjetljiv da je podnio tužbu kad sam mu dao lošu recenziju. Kako će se tek nositi s time što su se “eko-hipiji”, koji su ga nekad obožavali, sada okrenuli protiv njegovih automobila? Rado bih podsjetio sve vas vozače Tesle da sam vas prije 17 godina upozorio da vam ta kupnja neće donijeti ništa dobro. Ali niste slušali. Odabrali ste vjerovati gospodinu Musku. A sada, zbog rulje, morate parkirati auto u zaključanoj garaži, koristiti javni prijevoz i naviknuti se na to da će vas, dok čekate u ovom sve histeričnijem i neugodnijem svijetu, neki ljudi prestizati u svojim pravim automobilima. Jeremy Clarkson, nekadašnji voditelj Top Geara i Grand Toura za Times.