06/01/2025 - Monitor.hr
Jučer (23:45)

Sponzorirana vijest

Vaša web stranica treba malo pažnje?

Ponekad je sve što vaša web stranica treba stručno “popraviti”! Ako vaša stranica ne izgleda moderno, sporo radi ili jednostavno ne donosi rezultate koje želite, tu smo da pomognemo.
Poslovni Web ima 14 godina iskustva u popravljanju, modernizaciji i održavanju web stranica. Prepustite posao nama i uživajte u profesionalnom rezultatu.
Pošaljite nam poruku već danas i saznajte kako možemo vašu web stranicu učiniti boljom!
Ja napravio, Poslovni Web popravio (mali od suseda)
Danas (00:00)

A neki misle da je film 'Her' s Phoenixom iz 2013. SF...

Milijuni se okreću AI surogatima za prijateljstvo i veze, to je rastući trend uz usamljenost

Već dugo stručnjaci za mentalno zdravlje upozoravaju da je depresija ključni zdravstveni problem ovog stoljeća. U novije vrijeme pokušava se razjasniti veza između usamljenosti i depresije. Sociolozi još od sedamdesetih godina 20. stoljeća upozoravaju kako rast individualizma prati raspadanje društvenih zajednica i veza, a problem se počeo pojačavati u posljednjih nekoliko desetljeća. Trenutačni strah od AI alata jest taj da će nam oni ukrasti poslove. No, već dulje vrijeme oni nam kradu intimnost, jer se milijuni okreću AI surogatima za prijateljstvo i veze. To se događa istodobno s krizom rastuće usamljenosti i opadanjem popularnosti aplikacija za upoznavanje, kažu na Mreži.

Jučer (23:00)

Tko je bio u partiji i kako je tko došao do stana je so boring, daj ti nama reci kaj misliš o X-manu?

Boris Jokić: Fejk fajt – Milanović i Primorac love rezultat dosadnom igrom

Ususret drugom krugu predsjedničkih izbora zadnji adut koji ostaje Primorcu otvaranje je nekih novih tema na koje će Milanović morati reagirati. Problem je što su sve ‘nove teme’ u Hrvatskoj zapravo stare. U trenutku u kojem se u svijetu događaju brojni sukobi i (re)pozicioniranja nama se nudi ‘stara žvaka’ od prije pet, deset ili četrdeset godina. Koga to zanima? Bilo bi zanimljivije čuti od predsjedničkih kandidata kako gledaju na moguće utjecaje osoba poput Elona Muska (Njemačka, Velika Britanija…) ili velikih tehnoloških kompanija poput Tik-Toka (Rumunjska…) na politički život suverene Hrvatske, što bi odlučili u slučaju agresije od strane ruskih snaga na Poljsku ili neku od baltičkih zemalja, kakav im je stav o (de)regulaciji umjetne inteligencije, što misle na sve jasnije pretenzije na hrvatski teritorij od strane Viktora Orbana…Uloga i ovlasti predsjednika Republike Hrvatske u ovim pitanjima nisu zanemarivi. Boris Jokić za tportal

Jučer (22:00)

Brze i kratke

  • Slijede iznadprosječno topli dani, u petak nagla promjena sa snijegom (N1)
  • Milorad Dodik još jednom najavio odvajanje Republike Srpske od BiH, komentirao tri desetljeća Daytona i ustrajanje na tvrdnji da genocida u Srebrenici nije bilo (Nacional)
  • Pobuna u zagrebačkoj školi: Ne mogu djeca praktičan dio izvoditi na daljinu, na pomolu i prosvjed (tportal)
  • Plan za drugi krug: HDZ-ovci dobili poruku da trebaju dovesti još tri glasača koji će zaokružiti Primorca, to je zapovijed s vrha stranke (N1, 24 sata)
  • Milijuni na parkiralištima: U SAD-u je ogroman broj neprodanih automobila, marke poput Jaguara i Lincolna suočavaju se s posebnim izazovima (Revija HAK)
Jučer (21:00)

Kriva procjena

Nađete li se u raskrižju tako da krčite promet, u prekršaju ste

Stara navika, na semaforu zeleno, gužva na sve strane i sigurni smo da ćemo ostati u raskrižju kad se uključi crveno svjetlo. Mnogi vozači tad odlučuju krenuti u raskrižje, uključi se crveno svjetlo, a oni stoje i stoje, zakrčili su promet, vozači kojima je zeleno ne mogu dalje pa trube, raste nervoza, smanjuje se protočnost prometa… Što morate učiniti kao vozač ako procijenite da neće proći raskrižje?

Zakon o sigurnosti prometa na cestama opet je jasan i  navodi da vozač ne smije vozilom ući u raskrižje ako je gustoća prometa takva da se očito mora zaustaviti u raskrižju ili na obilježenom pješačkom prijelazu i tako ometati ili onemogućiti promet vozila koja dolaze s bočnih kolnika ili promet pješaka. Za to je propisana kazna od 130 nekadašnjih kuna. Revija HAK

Jučer (20:00)

Treba hrabrosti izaći kao majmun

Lice i naličje slave: Robbie Williams je životniji majmun od bilo kojeg na filmskom platnu

S obzirom na to da se fokusira na prvi i ujedno najuzbudljiviji dio pjevačeve karijere, njegova posrnuća u ovisnost, (auto)destrukciju i sumnje u vlastite mogućnosti dozirane su upravo onoliko i upravo ondje da cjelina ne pati od pravocrtnosti i predvidljivosti. Kao i svakom zabavljaču, i Williamsu su presudni bili nastupi pred živim auditorijem te je svojevrsni happy ending u njegovu slučaju trodnevni koncertni nastup od 1. do 3. kolovoza 2003., kada je u Knebworth Parku okupio rekordnih 375 tisuća posjetitelja. Na užem popisu kandidata za Oscara za najbolje vizualne efekte, ‘Better Man je film u kojem su vizualni efekti doista efektno iskorišteni kao izražajno sredstvo. A slava će ionako uvijek imati lice i naličje. Majmunsko također. Boško Picula za tportal

Jučer (19:00)

Uče na greškama

Tokio ima najveće podzemne tunele na svijetu za slučajeve razornih poplava

Izgradnja podzemnih tunela koštala je oko 3 milijarde dolara. Tajfun koji je pogodio zemlju 1991. bio je posebno razoran, pa su japanski dužnosnici ubrzali svoje napore i započeli rad na projektu 1993. godine. Uz pomoć tehnologije, dizajnirali su tunel kako bi smanjili štetu uzrokovanu ovom prirodnom katastrofom, a cijeli projekt je završen nakon 13 godina. Ovo inženjersko čudo je sustav tunela i cilindričnih komora dug 6,4 km koji spašava Tokio i obližnja područja od poplava. Danas je to najveći svjetski objekt za preusmjeravanje poplavnih voda. The Mind Circle

Jučer (18:00)

Imaš tri sardine, jednu baciš u more, drugu u jezero, a treću nemaš

Srdela je danas 4 puta manje negoli prije nekoliko godina, razloga je nekoliko

Ranijih par godina lovile su hrvatske ribarice do 40 tisuća tona srdele, a ove godine ni deset. Na smanjenu biomasu srdele utjecala je i veća brojnost predatora, no prvi uzrok ipak je porast temperature Jadranskog mora. Uz bok tome stoji ukupno prekomjeran maritimni ribolov. Hrvatska ribolovna flota, inače, u pojedinim sezonama zadnjih godina osiguravala je gotovo polovinu izlova srdele u EU-u. Ipak, nije to pohvatano u mreže samo na Jadranu, ni slučajno, nego su najveće ovdašnje ribarice krstarile i drugdje, uokolo, međunarodnim vodama Sredozemlja. Na prvome smo mjestu za uzrok nestajanja skloni navoditi složeni klimatski poremećaj, s promjenom temperature mora i popratnim faktorima. Drugo zauzima notorna spoznaja da smo u svakom slučaju daleko pretjerali s izlovom, opustošili i pučine i pličine, ali ne tek uslijed rasta ljudske populacije. Igor Lasić za Novosti.

Jučer (17:00)

Burna katolička povijest

Kosti Sveta tri kralja položene su u dragocjenu škrinju u katedrali u Kölnu, mnogi se pitaju kako su završila tamo

Kršćani iz cijelog svijeta ih poštuju kao Sveta tri kralja ili kao Mudrace s istoka koji su pratili Betlehemsku zvijezdu do jaslica u kojima je Isus rođen i odali mu počast kao novorođenom sinu Božjem. U Bibliji se spominju kao astrolozi ili čarobnjaci, a ne kao kraljevi kako se danas slave mahom na Zapadu. Ali bili oni kraljevi ili ne, relikvije su očito bile dovoljno vrijedne toga da ih careva majka donese u Konstantinopol (danas Istanbul). Sve je počelo s Helenom, majkom cara KonstantinaVelikog, koja je naumila pronaći sva moguća mjesta i predmete koji su imali neke veze s Isusom iz Nazareta te navodno pronašla i Isusov grob, kao i grobove spomenutih svetaca. Car je relikviju poklonio milanskom biskupu Eustorgiju, koji je za njih dao da se izradi mramorni sarkofag, ali i baziliku, gdje su ležale idućih sedam stoljeća. Sve dok Milano nije bio opkoljen, a relikvije su preuzete kao dio ratnog plijena i odvedene u Köln. DW

Jučer (16:00)

Brze i kratke

  • Milanović: ‘Moj program je hrvatski Ustav…Sad ćemo gledati drukčiju priču’… veće ovlasti ne traži, ali ne da da se dira u ono što je ustavotvorac odredio kao zakon, kaže (Nacional)
  • Završena obdukcija ubojice iz Cetinja, utvrđena manja količina alkohola, motiv ostaje nepoznat, okidač je vjerojatno bila svađa u kafiću, direktor policije: motiv možemo sagledati u činjenici da se radi o osobi koja je bila neprihvaćena u društvu, osjećala se odbačeno i neprilagođeno. Imao je nizak prag tolerancije, bio je sklon agresivnim, brzim i nekontroliranim reakcijama, sklon ljubomori, a možda se plašio svjedoka u sudskom postupku koji se vodio protiv njega (Index)
  • Kako do mirovine u Hrvatskoj: Budući umirovljenici moraju znati ove korake –  osiguranici mogu godinu dana prije podnošenja zahtjeva za mirovinu, poslati obavijest HZMO-u o tome da planiraju otići u mirovinu i tražiti izračun mirovine, trebaju i odabrati iz kojeg stupa žele primati mirovinu… (tportal donosi cijeli vodič)
  • Zeleni ljiljan: Biljka kojoj je potrebno samo šest sati da pročisti zrak u sobi, neutralizira i duhanski dim, pomaže u uklanjanju sitnih iritansa poput grinja i plijesni… (N1)
  • Zanimljivo arhitektonsko rješenje za gradsku tržnicu, tim arhitekata za rad dobio prvu nagradu od 19.600 eura neto (Danica)
Jučer (15:00)

To infinity and beyond

Od milijunaša do milijardera: Muskov put kroz Teslu, SpaceX i dalje

Nakon prodaje PayPala eBayu 2002., Elon Musk je svoje bogatstvo od 176 milijuna dolara uložio u ambiciozne projekte Tesla Motors i SpaceX. Unatoč početnim financijskim teškoćama, Musk je uspio transformirati industrije električnih automobila i svemirskih letova. SpaceX-ova uspješna lansiranja i Teslina električna vozila redefinirali su tržišta, dok su projekti poput Starlinka i Neuralinka dodatno proširili njegov utjecaj. Usprkos kritikama, Musk ostaje fokusiran na svoje ciljeve održive energije i svemirske kolonizacije. Poslovni

Jučer (14:00)

Gradovi sve pametniji, a ljudi?

Pametni gradovi u Hrvatskoj: Kad IoT nadmaši SF

Hrvatski gradovi uskaču u svijet pametnih tehnologija s rješenjima koja uključuju digitalno parkiranje, upravljanje gužvama, bežične mreže i praćenje kvalitete zraka. Dubrovnik prednjači u turizmu s pametnim parkingom i aplikacijama za praćenje posjetitelja, dok Split, Rijeka i Zadar ubrzavaju administrativne procese i nadgledaju komunalne usluge putem IoT tehnologija. Plaćanje računa aplikacijama, najam e-bicikala i druge pametne usluge već su standard u mnogim gradovima. Ove inovacije pokazuju kako precizno korištenje tehnologije može poboljšati svakodnevni život građana. Lider

Jučer (12:00)

Good year

Krenula sezona nagrada za najbolje filmove i serije: Slavili Adrien Brody i ‘Brutalist’, Demi Moore i ‘Emilia Perez’

Na 82. dodjeli Zlatnih globusa najboljom filmskom dramom u 2024. proglašen je “Brutalist”, najboljim filmskim mjuziklom “Emilia Perez”, a među najboljim glumcima su Fernanda Torres, Demi Moore, Adrien Brody i drugi. Najbolji sporedni glumac je Kieran Culkin iz filma “A Real Pain”, a najbolja sporedna glumica Zoe Saldaa iz mjuzikla “Emilia Pérez”. I redatelj filma “The Brutalist” Brady Corbet nagrađen je Zlatnim globusom kao najbolji u 2024., dok je najbolji animirani film “Tok”, najbolji neengleski film “Emilia Pérez”, a najbolji scenarij Petera Straughana za film “Conclave”. Za “kinematično i blagajničko” postignuće Zlatni globus je dobio mjuzikl “Wicked”, za najbolju TV seriju “Shogun”, za najbolju komediju/glazbenu seriju “Hacks”, a među mnogim nagrađenima su primjerice još i glumci Colin Farrell i Jodie Foster i drugi. HRT… tu je popis svih dobitnika, Forum

Jučer (11:00)

Seks, droga i HRT

U prvoj ovogodišnjoj Nedjeljom u 2 ponovili najgledanije intervjue, s naglaskom na reakcije nakon gostovanja

Veliko priznanje Alena Vitasovića o borbi s ovisnošću, branitelj Đuro Kovačević koji proklinje rat i psihologinja Tanja Jurin koja šokira otvorenim razgovorom o seksu samo su neka od gostovanja koja su obilježila jesensku sezonu Nedjeljom u 2. Pustili su najzanimljivije isječke iz njihovih gostovanja, ali i nove razgovore s gostima, koji su otkrili kakve su reakcije dobili. Spominjanje seksa, čak i u edukativne svrhe, na televiziji i dalje je nešto “wow”, a Vitasovićeva iskrenost dočekana je pozitivno, Vojislavu Mazzoccu su se javljali bivši kolege, ali i drugi ljudi, od kojih su neki tražili pomoć, branitelju i ratnom heroju Đuri Kovačeviću odmah nakon emisije htjeli su pomoći, kupiti auto i platiti putovanje u Pariz. Luciji Marković, koja je proživjela pakao u vjerskoj zajednici, javljali su se ljudi sa sličnim pričama, ali neki su je i “razapeli” na društvenim mrežama, Josipa Lisac je dobila uglavnom pozitivne reakcije, kao i ostali gosti. HRT

Jučer (10:00)

Brze i kratke

  • Trosatni intervju Zelenskog: Dao sam ponudu Trumpu. Lukašenko mi se 2022. ispričao (Index)
  • Slijede iznadprosječno topli dani, u petak nagla promjena sa snijegom (N1)
  • Biden povlači zadnje poteze kao predsjednik, uvodi nove sankcije Rusiji (Index)
  • Kanadski premijer Justin Trudeau će navodno najaviti da namjerava odstupiti, iako još nije donio konačnu odluku (Index)
  • Uživanje u snijegu; Gorski kotar postaje omiljena destinacija (HRT)
Jučer (09:00)

Nismo mi balkanski špijuni

Markovina: Postoji interes Hrvatske, na kojem nitko ne radi, da sanira loše odnose i ratno nasljeđe sa susjedima, no to je nemoguće

Zanemarimo li sada činjenicu da je u izjavi Ane Brnabić sve pogrešno, a najprije to što vlastitim studentima i građanima oduzima bilo kakav intelektualni ili organizacijski kapacitet te pravo na vlastito političko mišljenje, pa pređemo samo na ideju da HDZ-ova Vlada financira plenume i izvoz lijevih ideja sa studentskih blokada u Srbiju, čovjeku ostaje samo da se istinski nasmije i zabavi. Uopće zamisao da se Hrvatska na obavještajnoj ili nekoj sličnoj razini bavi Srbijom je toliko daleko od realnosti da može biti samo zabavna. Jer Hrvatska se politika i diplomacija, što joj ne ide na čast, zapravo uopće ne bavi regijom, izuzev pitanjem položaja Hrvata u Bosni i Hercegovini, a samu Srbiju smatra ništa više nego geografskim susjedom. Dragan Markovina za Peščanik.

Jučer (08:00)

Da si ljudi ne misle da smo pravoslavci

Mnogi raskićuju bor na Sveta tri kralja, ali to nije strogo crkveno pravilo

Građani uglavnom smatraju da bor treba raskititi do Sveta tri kralja misleći da time završava božićno vrijeme, barem prema katoličkoj vjeri i običajima. Prema Crkvi, božićni se ciklus dijeli na dva dijela – došašće ili advent koji traje od prve nedjelje došašća do Badnjeg dana te na božićno vrijeme koje traje od Badnje večeri do nedjelje nakon Bogojavljenja na koju se slavi blagdan Krštenja Gospodinova. Borovi se ne trebaju raskititi do Sveta tri kralja, nego se mogu imati do kraja božićnog vremena koje dakle traje do Krštenja Gospodinova, što je ove godine 12. siječnja. Ipak, neka stara tradicija i običaj u hrvatskom narodu je da jaslice i bor ostanu sve do Svijećnice, 2. veljače – kaže jedan od svećenika za SiB. Mnogi ga raskićuju na Sveta tri kralja zato što tada počinje pravoslavni Badnjak. No, pravoslavci ne okite jelku nego unose u kuću hrastovu granu.