14/12/2024 - Monitor.hr
14.12.2024. (23:00)

'Tresla se brda, rodio se čudnovati kljunaš'

Puhovski komentira predsjedničku kampanju: Ne vjerujem da je Jelavić moralno najgora osoba s kojom se susreću Možemovci

Politički analitičar i filozof Žarko Puhovski, gostovao je u N1 Studiju te komentirao niz tema:

  • Za susret Jelavića i Kekina tvrdi kako se radi o slučajnoj i zapravo beznačajnoj temi koja neće utjecati na ishod rezultata Ivane Kekin: Meni je interesantno vrsta malograđanštine koja se zgraža nad mafijašima, a mi živimo u državi u kojoj je država pokvarila mafijaše. Vi ste kandidat i svatko tko vam je blizak je na meti, neki nikako da se naviknu
  • O pozivu GONG-a DIP-u da istraži difamacijsku kampanju protiv Ivane Kekin: Gong se pokazao u mnogim stvarima kao dragocjena organizacija, ali ne i bez pristranosti, nije im to trebalo
  • O aferama koje potresaju HDZ: Oni su imuni na afere, no Primorac će izgubiti jer je sam neuvjerljiv kao osoba
  • O Ustavnom sudu: Milanović je to sažeo tako da je rekao da je to političko tijelo. Bili su u institucijskom očaju, no nije mi jasno što su htjeli postići. Novoizabrani sastav US-a je dosad intelektualno najjači kakvog smo imali
  • Što ako Dragan Primorac izgubi već u prvom krugu? To bi bio veliki neuspjeh, Plenković ga očekuje u drugom krugu. I sada kad Milanović šuti primoran je izvlačiti stare teme, kao riba na suhom je
14.12.2024. (22:00)

Brze i kratke

  • Odgovor na ruski Orešnik: Američka vojska testirala hipersoničnu raketu, Ministarstvo obrane SAD-a ranije je izvijestilo da je ‘ Dark Eagle’ maksimalna brzina rakete najmanje 17 Macha, a da mu je maksimalni domet veći od 2775 kilometara (tportal)
  • Predsjednik Bloka umirovljenici zajedno (BUZ) Milivoj Špika ocijenio je u petak na prosvjednom skupu kako je Deklaracija o pravima umirovljenika koju je jučer donio Hrvatski sabor zbirka lijepih želja koje nikoga ne obvezuju i od koje umirovljenici neće imati nikakve koristi (Nacional)
  • Rusija povlači vojsku iz Sirije nakon Asadova pada. Može li Moskva zadržati svoj utjecaj? Analitičari smatraju kako bi Rusija novoj sirijskoj vladi mogla ponuditi financijsku pomoć, energente ili zlato i dijamante koje eksploatira u Africi, kao i moguće šire političko partnerstvo (tportal)
  • Kekin: Odakle vila? Ja sam doktorica znanosti, muž mi je rock zvijezda, sve što smo stekli – stekli smo radom (Index), kaže da će tužiti Vinka Kojundžića (to je fotograf koji je imao milijunske poslove s Ministarstvom zdravstva, 24 sata) zbog kleveta izrečenih u videu ispred njezine zgrade (Nacional) pogledajte komentare na Forumu
  • Ljubav bez lajkova: Aplikacije za upoznavanje uobičajene su u SAD-u, no Amiši žive bez struje što znači i da su uvijek offline. Dvije novinarke DW-a otputovale su u Pennsylvaniju te istražile kako mladi Amiši pronalaze ljubav (DW)
14.12.2024. (21:00)

Glavno da se ratuje

Basara: Građanski rat bez krčmara

Ideološki građanski ratovi po pravilu završavaju u teškim pičvajzima i s mnogo žrtava u ljudstvu i materijalu. Osim toga, takvi ratovi ostavljaju mnogo teže posledice od ratova u kojima strana zemlja A napadne zemlju B, pa se po završetku rata vrati tamo odakle je došla. Sve to možemo videti na primeru Srbije, koja je kao lider u svemu – pa i u građanskom ratovanju – u XX ratu imala traumatično iskustvo dva građanska rata. Prvog – koji se dogodio za vreme Drugog svetskog rata – i drugog, koji se dogodio čim se završio Hladni rat.
Zahvaljujući „našim posebnostima“ dve na krv i nož zavađene političke doktrine Prvog građanskog rata – komunistička i velikosrpska. Posle svih ovih godina i pizdarija srpsko društvo se našlo u pat-poziciji: nema snage – a kako smo videli ni volje – da povede građanski rat, a istovremeno nema ni volje da živi u miru. Takvo stanje može da potraje jako dugo, pesimisti bi rekli možda i zauvek. Svetislav Basara

14.12.2024. (20:00)

Prvo su došli po prevoditelje, nitko se nije bunio

Profesionalno prevođenje u padu zbog umjetne inteligencije

Prevoditeljske organizacije još od proljeća upozoravaju na posljedice upotrebe generativne umjetne inteligencije u kreativnim industrijama.  Umjetna inteligencija u Hrvatskoj je zasad stvar budućnosti, a zasjenjuje je stagnacija i opadanje cijena prevođenja. Rezultati Ankete o europskoj jezičnoj industriji pokazuju da strah od umjetne inteligencije dolazi ruku pod ruku s takvim trendovima, zbog kojih honorarni, tj. freelance prevodioci ne mogu doseći održive mjesečne prihode. Preko 38 posto ih zarađuje tek 6 700 eura godišnje. Umjetna inteligencije zaista bi mogla predstavljati problem budućem razvitku prevoditeljske struke u Europi, te doprinijeti lošim cjenovnim standardima, zbog čega iz strukovnih organizacija i udruga upozoravaju kako strah i nije neopravdan. H-alter

14.12.2024. (19:00)

Ono kad obećavajući počeci završe u ćorsokaku

Rado pokrećemo tvrtke, ali teško ih održavamo na životu

Hrvatski poduzetnici su entuzijastični i inovativni, ali im nedostaje podrška sustava. Iako smo odlični u pokretanju novih biznisa, visok postotak tvrtki propada u prvih pet godina. Glavni krivci su prekomjerna birokracija, nedovoljno financijske podrške i nedostatak kvalificirane radne snage. Iako se poduzetnička klima polako poboljšava, potrebne su hitne mjere kako bismo zadržali poduzetnike u Hrvatskoj i omogućili im uspjeh. Lider

14.12.2024. (18:00)

Govorim to ne kao Argentinac, već kao čovjek

Pilsel: Papa Franjo bi trebao dobiti Nobelovu nagradu za mir

Istaknuti katolici su već dobivali Nobelovu nagradu za mir (redovnica Majka Tereza, na primjer, 1979. ili argentinski laik i borac za ljudska prava Adolfo Pérez Esquivel, 1980.), a dobivali su ga i drugi kršćani (anglikanski nadbiskup Desmond Tutu, 1984.) i vjerski lideri (Tenzin Gyatso, XIV. Dalaj lama, 1989.), ali ni jedan papa tu nagradu nije dobio, kažu, jer je u komitetu bilo predrasuda. Bila bi to potvrda da se, nagradivši jednog šefa države (a Franjo to jest), ipak ne nagrađuje sila koju ta osoba predstavlja koliko nada koju slavodobitnik nudi i pobuđuje. Intenzivno lobiranje da se zaustavi rat Rusije protiv Ukrajine ili sva sila kontakata u korist Palestinaca u Gazi (Papa u novoj knjizi otvara mogućnost da su možda u pravu oni koji tvrde da se tamo vrši genocid) prilika je da se još jednom vidi kako je potrebno dati prostora nadi, unatoč svim lošim vijestima koje nas pritišću i tjeraju u malodušnost. Papa Franjo, uvjeren sam, nudi jasnu političko-etičku i oslobodilačku perspektivu nade. Drago Pilsel za Autograf.

14.12.2024. (17:00)

Još jedna vruća godina za znanost

Od oceana na Mjesecima do tajni proteina: šest otkrića koja su obilježila 2024.

  • Otkrivanje oceana na Mjesecima vanjskog Sunčevog sustava – Znanstvenici su pronašli dokaze o postojanju oceana na Mimasu (Saturnov mjesec) i Mirandi (Uranov mjesec), čime raste mogućnost pronalaska života izvan Zemlje.
  • Karta mozga voćne mušice – Prvi puta mapiran mozak voćne mušice, uključujući 50 milijuna poveznica između 140.000 neurona, što pomaže razumijevanju mozga općenito, uključujući ljudski.
  • Prelazak granice globalnog zagrijavanja od 1,5°C – Globalna temperatura dosegla je 1,5°C iznad predindustrijske razine, naglašavajući hitnost borbe protiv klimatskih promjena.
  • Bursts starenja kod ljudi – Otkriveno je da ljudsko tijelo prolazi kroz dvije faze ubrzanog starenja: oko 44. i 60. godine, uz značajne promjene u metabolizmu i imunološkom sustavu.
  • Otvaranje uzorka asteroida Bennu – NASA-in OSIRIS-REx donio je 121,6 grama prašine i stijena s asteroida Bennu, otkrivajući prebiotičke molekule i tragove geološki aktivnog svijeta.
  • AI AlphaFold2 dešifrira proteine – Umjetna inteligencija predvidjela strukture svih 200 milijuna poznatih proteina, čime ubrzava istraživanja bolesti i razvoja lijekova.
14.12.2024. (16:00)

Brze i kratke

  • Ukrajinski dronovi izveli su nekoliko napada unutar Rusije tijekom noći na subotu, uključujući i napad na infrastrukturu za skladištenje goriva u središnjoj ruskoj regiji Orjol, što je izazvalo velik požar, Rusija kao odgovor lansirala 132 drona. Uzbuna za zračnu opasnost diljem Ukrajine (Index)
  • Gruzija je u rasulu, ulične borbe traju tjednima. Ovaj vikend odredit će puno toga – bez obzira na rezultate izbora, trenutna predsjednica Gruzije Salome Zurabišvili potvrdila je da neće napustiti funkciju, a ako je ipak napusti, Gruzija bi se mogla okrenuti Rusiji (Index)
  • Vučić: Amerika nam uvodi sankcije zbog naftne kompanije NIS koja je u većinskom vlasništvu ruskog Gazproma. Ostat ćemo bez nafte iz Hrvatske (Poslovni)
  • Afera Geodetski: EPPO želi dokazati da je Nina Obuljen Koržinek ‘glava hobotnice’ u pronevjeri novca za saniranje šteta od razornog potresa (Nacional)
  • Južnokorejski predsjednik opozvan, ali i dalje ostaje na dužnosti, Ustavni sud će odlučiti u idućih šest mjeseci hoće li ga smijeniti (N1)
  • Dinamo se danas oprašta od Kranjčevićeve, stogodišnji stadion odlazi u povijest, ide u remont, ali tek u ožujku iduće godine (Nacional)
14.12.2024. (15:00)

Skijanje za sve, ICT jednorozi i besplatno zdravstvo - dobre priče za zbirku bajki

Litvan: Naši najveći mitovi i zablude – Imamo bar dvjesto tisuća skijaša i još deset aktualnih urbanih mitova

  • Mit o 200.000 skijaša – Procjene o brojci skijaša u Hrvatskoj redovito su prenapuhane; stvarni broj skijaša iznosi tek oko 60.000.
  • Mit o velikom gospodarskom rastu – “Rekordni rast” često uključuje EU sredstva, a stvarni doprinos domaćeg gospodarstva je puno skromniji.
  • Mit o ICT revoluciji – Iako sektor raste, njegov udio u ukupnom prometu gospodarstva jedva da se mijenja – od 4,4% do 4,5%.
  • Mit o potrošnji kao motoru rasta – Više plaće u javnom sektoru ne garantiraju rast BDP-a, pogotovo bez povećanja produktivnosti.
  • Mit o sigurnim nekretninama – Iako cijene rastu, nekretnine nisu uvijek sigurno ulaganje – povijest financijskih kriza to dokazuje.
  • Mit o besplatnom zdravstvu – Zdravstvo nominalno besplatno, ali dodatni troškovi i privatni pregledi često čine realnost puno skupljom.
  • Mit o turističkom divu – Hrvatska ovisi o turizmu, ali njegov stvarni udio u gospodarstvu nije ni blizu 20-25%.
  • Mit o produljenju sezone – I dalje smo sezonska destinacija, s gotovo 70% noćenja ostvarenih samo u srpnju i kolovozu.
  • Mit o gostoljubivosti i otvorenosti – Hrvatska gostoljubivost ponekad završava na razini slogana, uz česte primjere netrpeljivosti prema strancima.
  • Mit o sportskoj nepobjedivosti – Sportski uspjesi se slave, ali neuspjesi se rijetko priznaju, a interes za sport splašnjava kad naši ispadnu.

Goran Litvan za Lider

14.12.2024. (14:00)

Nije pametno teretanu zamijeniti madracem

Uzeti dan za izležavanje je ok, ali provođenje previše vremena u krevetu nosi dugoročne posljedice

Premda se povremeno izležavanje čini kao raj za um i tijelo, dugotrajno ležanje može izazvati probleme za zdravlje:

  • Tijelo: Slabiji mišići i zglobovi, loša cirkulacija, dekubitus, problemi s disanjem i kralježnicom.
  • Um: Rizik od depresije, letargije i lošeg raspoloženja.
  • Kilogrami: Manje aktivnosti = više kilograma.

Rješenje? Povremeno ustajanje i aktivnost kako biste izbjegli neželjene tegobe. Monitor

14.12.2024. (13:00)

I opet je za sve kriva Njemačka

Švedski primjer: U istoj državi električna energija skuplja je 167 puta na jugu nego na sjeveru

Pet kruna (0.43 eura) u južnoj Švedskoj, a 2 do 3 öre (0,003 eura) po kWh u sjevernoj polovici iste zemlje. Razlike u cijenama električne energije u Švedskoj trenutno su iznimno velike. U srijedu je cijena električne energije privremeno bila u kasnim poslijepodnevnim satima 167 puta viša u Svealandu i Götalandu (područje električne energije 3 i 4) nego u Norrlandu, prema cijenama na burzi električne energije Nord Pool. Njemačka koristi energiju vjetra, ali posljednjih dana vjetra nije bilo i vjetroelektrane su stajale. Kad energetski izvore u Njemačkoj presuše, Nijemci crpe švedsku električnu energiju preko izvoznih kabela. Korijen problema leži u geografiji Švedske. Najveći dio švedske energije proizvodi se na sjeveru, ali jug, dom većeg broja ljudi i poduzeća, troši više energije nego što se može isporučiti. Revija HAK

14.12.2024. (12:00)

Imali su mentore

Kako su njemački nacisti stvarali sirijske tajne službe

Na društvenim mrežama neki korisnici povlače direktne paralele s nacistima, posebno s SS-ovim časnikom Aloisom Brunnerom, koji je 1945. pobjegao u Siriju. Brunner je bio jedan od najvažnijih suradnika Adolfa Eichmanna, odgovoran za progon, protjerivanje i deportaciju šest milijuna Židova. Međutim, Brunner nije bio jedini pripadnik SS-a ili Wehrmachta, koji je pronašao utočište u Siriji. Mnogi od njih su bili direktno angažirani u Generalštabu sirijske vojske s jednogodišnjim ugovorima, gdje su savjetovali vojsku i vojnu obavještajnu službu. Jedan od elemenata mučenja koji je Asadov režim koristio donedavno bila je tzv. „njemačka stolica”, na kojoj se žrtvama lomila kralježnica. Povremeno se iznosila pretpostavka da je Brunner njezin izumitelj. To je moguće, ali nije dokazano. Međutim, sirijski državni vrh nije se oslanjao samo na pomoć nacističkih bjegunaca. Oni su koristili i pomoć Službe državne sigurnosti tadašnjeg DDR-a (Stasi). Politički, to se uklapalo u logiku Hladnog rata, jer je Sirija 1960-ih bila nesvrstana, ali se sve više približavala Istočnom bloku pod vlašću režima koji je vodila stranka Baath. Generalno, teško je dokazati direktan utjecaj nacista ili tajne policije DDR-a, ali pristup mučenjima u Siriji pod Assadovim režimom doista nalikuju na one nacista. DW

14.12.2024. (11:24)

"Lezi, al' ne pretjeruj – madrac ti nije teretana!

Kad ležanje ne leži zdravlju: Ok je, ali ne predugo

Često ležanje može izgledati kao odmor iz snova, ali dugoročno nosi neke neželjene posljedice za tijelo i um:

  • Slabiji mišići i zglobovi -Dugotrajno ležanje smanjuje mišićnu masu, posebno u nogama i leđima, te dovodi do ukočenosti zglobova.
  • Loša cirkulacija – Nepokretnost usporava protok krvi, što može povećati rizik od nastanka krvnih ugrušaka, poput duboke venske tromboze.
  • Povećan rizik od dekubitusa – Dugotrajni pritisak na iste dijelove tijela može izazvati ranice na koži, pogotovo ako osoba rijetko mijenja položaj.
  • Problemi s disanjem i plućima – Ležanje smanjuje kapacitet pluća, a može povećati i rizik od upale pluća zbog nakupljanja sekreta u dišnim putevima.
  • Mentalni utjecaj – Previše ležanja često je povezano s osjećajem letargije, lošim raspoloženjem i povećanim rizikom od depresije.
  • Povećanje tjelesne težine – Smanjena aktivnost troši manje kalorija, što u kombinaciji s uobičajenim unosom hrane može dovesti do nakupljanja kilograma.
  • Problemi s kralježnicom – Ležanje na neadekvatnim površinama može dovesti do bolova u leđima, ukočenosti vrata i problema s posturom.

Iako povremeni „dan za ležanje“ nije loša ideja, no ako to postane navika, moglo bi biti korisno uvesti više aktivnosti kako biste očuvali zdravlje tijela i uma.

14.12.2024. (11:00)

Svijet gori, i to je ok, ali kava i dalje poskupljuje - monstruozno!

Tjedan u ogledalu: Sirija, litij i šoping od milijardu dolara

Dok su svjetla reflektora pratila kaos u Siriji, svijet nije mirovao – od megašopinga u e-trgovini do povijesnog trgovinskog sporazuma koji mijenja globalnu kartu. Evo što se sve dogodilo prošli tjedan:

  • Sirijska sapunica: Odlazak Asada i budućnost zemlje – Bašar al Asad napustio je Siriju uz pomoć Putina, ostavljajući iza sebe razrušenu zemlju i luksuzne rezidencije u koje su upali ogorčeni građani. Pobunjenici pod vodstvom Abu Mohamada al Golanija preuzeli su vlast, no već su na vidiku interesne podjele koje prijete Libijskim scenarijem. Naftna polja u Siriji ponovno su tema rasprava u Hrvatskoj – INA se nada povratku bogatih izvora, ali pitanje je tko će obnoviti zemlju pogođenu ratom.
  • EU + Latinska Amerika: Litijski savez – Europska unija i zemlje Mercosura postigle su sporazum vrijedan 25 godina pregovora. Fokus je na litiju, ključnom za zelenu tranziciju. Francuski farmeri nisu oduševljeni, ali europska industrija zadovoljno trlja ruke. Ovaj pakt jača EU-ovu poziciju u Latinskoj Americi i smanjuje ovisnost o Kini.
  • Inflacija, siromaštvo i motorne pile u Argentini – Predsjednik Javier Milei drastičnim mjerama smanjuje inflaciju, no siromaštvo raste, a javni sektor kolabira. Zemlja je polarizirana, a Mileijevi pristaše i dalje vjeruju da je to cijena stabilnosti.
  • Kava – crno zlato poskupljuje – Klimatske neprilike u Brazilu i Vijetnamu uzdrmale su svjetsko tržište kave. Cijene rastu, a stručnjaci predviđaju daljnju krizu. Ako ste ljubitelj jutarnjeg espressa, pripremite se na skuplje šalice.
  • Zalando osvaja: Akvizicija About You – Njemački div Zalando preuzima konkurenta About You za 1,1 milijardu dolara. Modni tržišni giganti ovim potezom učvršćuju dominaciju, dok vlasnici poput Andersa Holcha Povlsena broje profite.
  • Trump, Musk i otvaranje Notre Damea – Elon Musk postao je prvi čovjek u povijesti vrijedan preko 400 milijardi dolara, dok je Trump proglašen osobom godine. Na pariškom otvorenju obnovljene katedrale Notre Dame, dvojac je proslavio – svaki na svoj način. Svijet se brzo kreće, a promjene su brze i često kontradiktorne. Od Sirije do šalice kave, sve se mijenja, a ništa nije sigurno osim poskupljenja i – šopinga
14.12.2024. (10:00)

Brze i kratke

  • Nakon uhićenja grupe koja je prodavala piratske TV sadržaje stručnjakinja potvrdila: “Ta vrsta kriminala je u ekspanziji” (N1)
  • Dijelovi Hrvatske se probudili pod snijegom, najviše ga ima na Zavižanu i Gorskom kotaru (N1), za vikend pljuskovi i hladnije vrijeme, stabilizacija od nedjelje (Nacional)
  • Ljubavna priča Ivane i Mile Kekina: “Rekla sam prijateljici da ću se udati za njega” (Index)
  • Novi trend na društvenim mrežama: Izazivaju bijes i od toga masno zarađuju, namjerno izazivaju negativne komentare i zgražanje (jer algoritam podešen s većim nagradama na što veći angažman), trend komentirao i psiholog – Kroz povijest smo morali na sve negativno obratiti posebnu pozornost, tako da su predrasude ugrađene u proces učenja i u našu pažnju (tportal)
  • Montažstroj u Gavelli slavi 35 godina stvaranja, preispitivanja i djelovanja (HRT)
14.12.2024. (09:00)

Kad vila ima priču, turisti imaju doživljaj

Najiznajmljivač 2024: Izbor najboljih apartmana i vila u Hrvatskoj

U velikom finalu projekta Najiznajmljivač 2024. izabrani su najbolji hrvatski apartmani, kuće i vile za odmor, pa je tako ove godine najbolji apartman Iris Croatica Marine Skušić iz Oroslavja, najbolja kuća za odmor Bakina divljaka Ane Crljen iz mjesta Oriovčić, a najbolja vila je Villa Panorama del Tartufo Daniele Puh iz Žugani. Villa Beller dobila je nagradu za najbolju integraciju turizma, umjetnosti i modernih tehnologija, dok je Feel Good Villa nagrađena za poštovanje izvorne arhitekture prilikom implementacije modernih tehnologija. Villa Panorama del Tartufo proglašena je najboljom kućom za odmor zbog uspješne revitalizacije stare autohtone obiteljske kuće u visokokvalitetan smještaj, pružajući autentični domaćinski doživljaj i očuvanje tradicije. tportal

14.12.2024. (08:00)

Naš Franz Ferdinand

Jonathan – Everyone Else Is OK: Zreli intenzitet

O Jonathanu i njihovom značaju za domaći indie rock dalo bi se rasprezati nadugo i naširoko, no dovoljno je reći da je posrijedi jedan od rijetkih domaćih bendova koji uspijeva zvučati svjetski. Dijelom je to zbog prijašnjeg glazbeničkog iskustva svojih članova, a dijelom i zbog duboke uronjenosti u suvremenu produkciju. Na Everyone Else Is OK Jonathan nastavlja ondje gdje je stala duologija To Love / To Hold, obogaćujući svoj zvučni raspon dobrodošlim i ekspertno ukomponiranim dozama intenziteta. Muzika