24/11/2024 - Monitor.hr
24.11. (23:00)

Brze i kratke

  • Energetska kriza u Ukrajini; raketni napadi uništavaju već oštećenu infrastrukturu (HRT)
  • Zbog noćašnje tragedije, kninski će gradonačelnik proglasiti dan žalosti (HRT)
  • O predsjedničkim izborima na Forumu – pregled tema svih (do sada potvrđenih) kandidata
  • Trump je u predizbornoj kampanji obećao ukidanje Ministarstva obrazovanja. To će biti teško ostvarivo. Međutim, republikanci pronalaze druge načine da nastavne planove učine konzervativnijim i više kršćanskim (DW)
  • The Necks u Zagrebu: Bolja jazz prošlost za još bolju budućnost, report na tportalu, spominju i na Forumu
  • Bilo pa prošlo: Leptir staklo na autu, funkcionalno rješenje za provjetravanje karoserije, koje je nestalo s uvođenjem klimatizacije (Nacional)

 

24.11. (23:00)

Zašto samo Island? Dajte i nama ostalima malo

Svemirski solarni paneli: Jedan start-up želi opskrbljivati ​​Island solarnom energijom iz svemira do 2030. godine

Prema planovima start-upa, satelitska elektrana CASSIOPeiA (Constant Aperture, Solid-State, Integrated, Orbital Phased Array) će inicijalno imati kapacitet od 30 megavata (MW) i biti postavljena u geosinkronoj orbiti na visini od oko 35.700 kilometara. Postrojenje bi tako imalo istu brzinu kao Zemlja. Solarna elektrana koju je razvio International Electric ima modularni dizajn i sastavljat će se u svemiru pomoću malih dronova. Prema Space Solaru, gotovo postrojenje ima promjer od 1700 metara, duljinu od četiri kilometra i težinu od 2000 tona.

Materijal će se transportirati u njegovu geosinkronu orbitu na SpaceX-ovom Starshipu. Kako objašnjava osnivač tvrtke Martin Soltau, tvrtka procjenjuje da će za to biti potrebno oko 68 lansiranja raketa. No ta je brojka realna samo ako će daljnji razvoj Starshipa, koji predviđa i značajno veću nosivost, dovoljno napredovati do početka izgradnje solarne elektrane. Revija HAK

24.11. (22:00)

Scenarij kojeg se ni Mario Puzo ne bi sjetio

Jergović: Zašto Ivan Turudić ne može u mafijaškom filmu glumiti borca za pravdu

Zamislite tako da su se nekom pomiješali papiri, pa da John Cazale, umjesto glupkastog i nešarmantnog Freda Corleonea, kojeg je igrao u “Kumu”, najednom zaigra ulogu najvećeg borca protiv kriminala, koji ne samo da će određivati tko je osumnjičen a tko nije, i ne samo da će sastavljati scenarij igrokaza u igrokazu, nego će propisati i to u čijoj će nadležnosti biti slučaj: u nadležnosti kapetana Marka McCluskeyja, kojeg igra Sterling Hayden, ili u nadležnosti neke strašne rumunjske tužiteljice, možemo je zvati Laura Codruța Kövesi, koja je hladna kao led u lovu na one koji, kako to veli Tomo Pavić Zrikavac, “vole bombone“. Naprosto je neuvjerljivo da John Cazale u “Kumu” bude na strani pravde, tojest na strani onih koji kao živi kosturi, sive puti i praznih pogleda stoje po državnim hrvatskim čekaonicama. Miljenko Jergović za svoj blog.

24.11. (21:00)

Marsovska voda u kamenu iz svemira

Kad Mars plače: tragovi vode stari 742 milijuna godina

Meteorit “Lafayette,” podrijetlom s Marsa, otkriva da je prije 742 milijuna godina na Crvenom planetu postojala tekuća voda. Znanstvenici su radiometrijskim datiranjem minerala idingzita, nastalog kontaktom vulkanske stijene i vode, utvrdili točnu starost tih tragova. Smatra se da voda nije bila široko rasprostranjena, već je nastala otapanjem permafrosta uzrokovanog magmatskom aktivnošću. Unatoč mogućim utjecajima udara i dolaska meteorita na Zemlju, istraživači potvrđuju autentičnost podataka. Ovo otkriće približava nas rješavanju zagonetke Marsove prošlosti i potencijalnih uvjeta za život. N1

24.11. (20:00)

Za fušarenje, ali legalno

Komba: Digitalna platforma za honorarne poslove

Komba je inovativna aplikacija koja povezuje radnike i poslodavce u sektorima poput ugostiteljstva, logistike i event industrije. Osnovali su je mladi poduzetnici Bruno Plišo, Bruna Ćorić i Mladen Vulović 2021. godine. Cilj aplikacije je olakšati pronalazak privremenih poslova i sigurnih zarada, posebno za studente i nezaposlene. Aplikacija već ima 4000 korisnika i 170 klijenata u Zagrebu, a planira širenje diljem Hrvatske i Europe. Osnivači ističu važnost edukacije korisnika i prilagodbu zakonodavstvu, s vizijom da postanu profitabilni do 2026. godine. tportal

24.11. (19:00)

Dok nam zadnji liječnik ne ode

Suzana Rešetar kod Stankovića: Mi sustav zdravstva u principu nemamo

Suzana Rešetar, majka dječaka s autizmom i predsjednica udruge Sjena. Bori se za prava djece s teškoćama u razvoju. Njima s navršenom 21 godinom prestaje pravo na obrazovanje. Nakon toga takva djeca ili izlaze na tržište rada, što je rijetkost, ili ne rade i ostaju sami s roditeljima. Doduše, postoje udruge koje im pomažu i koje na neki način nastavljaju ono što su im dotad pružile ustanove za rehabilitaciju. Kad je prvi put u Centru za socijalnu skrb zatražila prava za svog sina, kaže da je doživjela poniženje, da joj dijete “ima samo autizam i što si ona misli koliko problema imaju druga djeca”. Smatra da zdravstveni sustav nemamo, već se održava zahvaljujući ljudima kojima još nije dosadilo i koji nisu otišli van. HRT

24.11. (18:00)

No, to ne znači da rizik nema

Tech Radar: Bitcoin se približava 100 tisuća dolara vrijednosti, ETF-ovi umanjuju rizik kod ulaganja

Odlični prinosi na klasične dioničke investicije kojima svjedočimo posljednjih mjeseci zapravo su „kamilica“ u usporedbi s prinosima na Bitcoin. Ipak, rijetko se tko usudi investirati u kriptovalute zbog velikog rizika, kojeg, po novom umanjuju takozvani ETF-ovi. Imajte na umu da sva investiranja nose rizik, pa je uz mogući dobitak, moguć i gubitak u odnosu na uloženo. Ivana Drlje i Ivan Kurtović iz Intercapital Asset Managementa u gostovanju kod Dragana Petrica dotaknuli su se nekoliko tema. Rizik kod cijena je nepromijenjen, manji je kod regulacije. Bug

24.11. (17:00)

Brze i kratke

  • Detalji tragedije u Kninu: Eksplodirala je ručna bomba M-75. Policija je objavila da je bombu na zabavu donio ranjeni 25-godišnjak iz spavaće sobe svog stana. Bomba je eksplodirala u ruci drugom 25-godišnjaku, koji je preminuo (Index)
  • Poznati moskovski filmski studio Mosfilm donirao je stara oklopna vozila sovjetske proizvodnje ruskoj vojsci, ona su se dosad nalazila u skladištima i koristila kao filmski rekviziti i turistički eksponati (tportal)
  • Težak život ne uzrokuje automatski i depresiju – financijske brige, problematična veza ili bolest – često se pretpostavlja da su uzrok depresije vanjske okolnosti, no neki razviju depresiju, drugi ne (DW)
  • Platforma za rezervaciju smještaja Booking.com najavila je reorganizaciju poslovanja, signaliziravši da bi mogla gasiti radna mjesta (Index)
  • Svjetske burze porasle, u fokusu tehnološki sektor (Lider)
24.11. (16:00)

Jezične akrobacije bez mreže

Kad čiko postane striko: anatomija polovičnog jezičnog nacionalizma

Boris Postnikov za Novosti analizira fenomene jezičnog nacionalizma u Hrvatskoj kroz prizmu prijevoda srpskih filmova i serija, od apsurdnih titlova 1999. do današnjih “polovičnih” rješenja. Ističe da prijevodi često nepotrebno prilagođavaju identične izraze, dok su stvarne razlike minimalne. Polovičnost nacionalizma očituje se u zakonima bez sankcija, fragmentiranim kulturnim politikama i paradoksalnim praksama poput prevoditeljskih improvizacija ili izbjegavanja prevođenja. Zaključuje se da nacionalizam opstaje u sivoj zoni, smirujući jednu stranu, a ne provocirajući drugu, dok stvarnost pokazuje koliko su srpski i hrvatski zapravo nerazdvojni.

24.11. (15:00)

Ako nas žele nagnati da manje trošimo, onda ok

Bihevioralne znanstvenice objašnjavaju kako se malim promjenama utječe na ponašanje ljudi

Zamislite da u kantini vidite voće postavljeno na razini očiju, dok su čokoladni kolači smješteni malo niže ili više, na manje vidljivo mjesto. Ili da na računu za struju stoji informacija da susjedi troše manje energije od vas. Možda to ne primijetite svjesno, ali upravo takvi suptilni poticaji – u bihevioralnoj znanosti poznati kao nudgevi – oblikuju naše svakodnevno ponašanje. Bihevioralna ekonomija posebno je zanimljiva jer, kako kažu bihevioristice za Forbes, nudi dokaze za brojne anomalije teorije racionalnog izbora te empirijska objašnjenja za svakodnevna ‘iracionalna’ ponašanja – zašto posežemo za grickalicama dok smo na dijeti, zanemarujemo redovite liječničke preglede, propuštamo uzimati propisane lijekove za tlak, ili ne odvajamo novac za crne dane. Važno je istaknuti kako se nudging i bihevioralni uvidi trebaju koristiti s ciljem promjene ponašanja koja su pozitivna za obje strane, inače dolazimo na sklizak teren manipulacije ovih znanja u svrhu povećane prodaje ili ponašanja koja su na korist samo organizacijama.

24.11. (14:00)

Pa ti putuj

Beck: Sretan je HDZ koji ima ovakav narod

Najbolja supruga na svijetu nije mogla doći k sebi jer je iz dućana donijela bocu ulja i paket krušnih mrvica za 3 eura, iako to još nedavno ne bi koštalo više od 15 kuna – dakle, poskupilo je duplo, pri čemu su prezli skuplji od kruha. Da se malo opusti, pozvao sam je da zajedno pogledamo jednu krasnu emisiju na televiziji, piše Boris Beck u kolumni za Večernji list.

Ima u Škotskoj neki luksuzni vlak, Royal Scotsman, nešto kao Orient Express, samo moderno. Putujete u bajnim salonima tom divnom zemljom travnatih brda, jezera i magle, a posluga dva sata dnevno čisti srebrninu, poji vas šampanjcem i organizira otmjene izlete. Pa to je baš za nas, pomislili smo i pogledali na Internet kako stoje s rezervacijama – mjesta ima, samo što za 4 dana puta treba pljunuti 11.000 eura po osobi. Pomnožiš s dva, dodaš još za avion do Glasgowa, i taman ti dođe 25.000 eura, koliko, kako čujem, kod nas ministri uzimaju mita. Pa taj novac stvarno ništa ne vrijedi! Izlažeš se neugodnosti da te s lisicama otprate u Remetinec, a za što? Za jedno malo bolje putovanje koje možeš proći i bez agencije, puno jeftinije, u vagonu drugog razreda, ako si sam kupiš kartu na kolodvoru. Cijeli tekst na Narodu.

24.11. (13:00)

Sad su naši negativci, a ne glume Ruse

Urnebes u kinu: Kate Beckinsale u Zagrebu spašava svijet od zlog ravnatelja hrvatske SOA-e

Napokon smo dočekali da Hrvatska u nekoj ambicioznoj inozemnoj filmskoj produkciji glumi sebe, a ne druge. Konkretno, Zagreb je središte radnje akcijskoga špijunskog trilera ‘Canary Black’ s Kate Beckinsale u glavnoj ulozi. Iako apsurdnog zapleta i plošnih likova, film vrvi zabavnim situacijama. Boško Picula za tportal.

24.11. (12:00)

Internacionalna ljubav

Groupie: Umjesto u Vukovar u HVIDR-u, s Nepalcem u Vidru

Dok sam ulazio u bivše kazalište Vidra koje sad ima neki novi naziv, u sebi sam likovao nad propasti ministra zdravstva Beroša. Najviše zato što za njegove vladavine u doba korone nisam smio ući ni u jedno kazalište jer nisam imao potvrdu da sam primio cjepivo. Hajde, Berošu, naredi mi sad da se cijepim, zabrani mi kretanje. Ne, sad ne možeš. Sad će tebi ograničit kretanje. Nakon osam nećeš moći u kafiće. Nećeš moći čak ni u podne. Za tebe počinje totalni lokdaun. Strpali su te u zatvor kao zadnjeg kriminalca. Nisam bez razloga Nepalca doveo na predstavu glumice Petre Dugandžić. Ona je napisala monodramu o svojoj ljubavi s 26 godina mlađim nigerijskim nogometašem. Želio sam da Nepalac to vidi, da mu predstava pokaže kako je moguća iskrena ljubav Hrvata i stranih radnika. Nacionalna groupie u novoj zgodi opisuje pikantne detalje…

24.11. (11:00)

Brze i kratke

  • Francuska odobrila Ukrajini da dalekometnim projektilima gađa Rusiju, neovisni ruski medij Mediazona objavio identitete čak 78 tisuća poginulih ruskih vojnika (Index)
  • Na zabavi u Kninu u podrumu zgrade eksplodirala ručna bomba koju su donijeli. Poginuo mladić (25), četvero mladih ranjeno (Index)
  • Misteriozni dronovi pojavili se iznad američkih vojnih baza u Britaniji, ne zna se jesu li neprijateljski (N1)
  • Napetosti između Ukrajine i Poljske sve su veće: u politici, ali i među stanovništvom. To može obradovati samo jednog čovjeka: Putina. Ono što još uvijek povezuje ove dvije zemlje je strah od Rusije (DW)
  • Dok se SAD povlači iz globalnog vodstva u klimatskoj politici, Kina sve više učvršćuje svoju poziciju kao ključni igrač u borbi protiv klimatskih promjena (tportal)
  • Građanska inicijativa “Spasimo male obiteljske iznajmljivače” poručila je sa subotnjeg prosvjeda da najavljene zakonske izmjene predstavljaju “drastičnu promjenu” uvjeta njihovog poslovanja te im ugrožavaju egzistenciju, a da ministar turizma ne pokazuje adekvatnu brigu za male iznajmljivače (Nacional)
  • Krčki ovčari su iscrpljeni – hoće li ovčarstvo na otoku nestati? “Baviti se ovčarstvom na Krku znači boriti se. S divljim svinjama, čagljevima, propisima, administracijom, planovima, institucijama. Ovčarstvo na Krku je posao za jake, hrabre i izdržljive” (HRT)
24.11. (10:00)

Jer anatomija nije sama po sebi dovoljno komplicirana

Znanstvenici su izradili atlas koji prikazuje neke od procijenjenih 37,2 trilijuna stanica ljudskog tijela

Znanstvenici su izradili atlas koji prikazuje neke od procijenjenih 37,2 trilijuna stanica ljudskog tijela. Istraživači su koristili napredne tehnike, uključujući umjetnu inteligenciju, kako bi se približili svom cilju stvaranja sveobuhvatnog atlasa svih tipova ljudskih stanica, koji će nam pomoći da bolje razumijemo od čega smo sazdani. Nadaju se da će atlas visoke rezolucije s otvorenim pristupom pomoći istraživačima u borbi protiv bolesti koje oštećuju ili kvare ljudske stanice. HRT

24.11. (09:00)

Uz Muzej žrtava

Dežulović: Novi Sad ili nikad

Obrišimo stoga suze i pogledajmo oštra oka u onu svetlu budućnost, pa je jednostavno preskočimo, srušimo taj “spomenik kulture” i odmah podignimo lepi, luksuzni hotel. Jer šta? Ionako će predsednik države koliko prekosutra da optuži nekoga za petnaest mrtvih, ionako taj neko nikad zbog toga neće da odgovara, ionako će taj ruševni spomenik socijalističke kulture onda kao ruglo usred grada da stoji celih dvadeset pet godina, ionako će onda Vlada da mu ukine status kulturnog dobra, i ionako će naposletku 2049. godine Aleksandar Vučić – o da, Vučić, ko drugi? – celi kompleks za džabe da ustupi nekom svom prijatelju i kontroverznom biznismenu, da tamo onda sagradi stambeno-poslovni kompleks ili, još bolje, velelepni hotel sa dva džinovska tornja i pet zvezdica. Kako znam? Eh, kako znam. Duga priča. Mnogo duga priča. Boris Dežulović za Novosti predlaže da se na mjestu željezničkog kolodvora digne hotel s pet zvijezdica.

24.11. (08:00)

Neka nas čuju do Pariza

Obradili ‘Teške boje’ Gorana Bare i Majki na francuskom

Jall aux yeux jedinstveni je frankofonski bend koji već godinama spaja francuski jezik s različitim glazbenim žanrovima, nedavno su obradili pjesmu Huastora “Ena” na francuski jezik u kojoj je gostovao i sam Darko Rundek. Posljednji studijski album “Bonsoir les choses d’ici-bas” objavili su prije dvije godine, a na njemu se nalaze pjesme nastale u razdoblju od 2019. do 2022. godine. Ravno do dna