21/11/2024 - Monitor.hr
21.11. (23:00)

Kad kockice ožive

Minecraft se uskoro seli u stvarni svijet

Microsoft i Merlin Entertainment nedavno su sklopili 110 milijuna dolara vrijedan ugovor o izgradnji tematskih atrakcija inspiriranih planetarno popularnim Minecraftom. Naime, kako prenosi Insider Gaming, Merlin Entertainment dotične namjerava izgraditi na dvije lokacije u SAD-u i Velikoj Britaniji, a cjelokupan sadržaj (vožnje smrti, suvenirnice, restorani itd.) bit će osmišljen u bliskoj suradnji s Mojang Studiosom. Nažalost, trenutačno nije poznato hoće li se raditi o zasebnim parkovima ili, pak, o tematskim zonama smještenima unutar nekih od brojnih zabavnih parkova u vlasništvu Merlin Entertainmenta poput Legolanda, Gardalanda ili Alton Towersa. Ako zaživi, projekt bi mogao otvoriti vrata posjetiteljima već za dvije ili tri godine. Bug

21.11. (23:00)

Ipak se kreće

Centar za gospodarenje otpadom gradit će se za dvije godine, Jakuševac ide u zatvaranje za pet

Centar za gospodarenje otpadom (CGO) Zagreb trebao bi biti dovršen do kraja 2028. godine. Kao što je već poznato, postrojenje će biti smješteno u naselju Resnik, u industrijskoj zoni na parceli u vlasništvu Grada Zagreba. Projekt je to težak oko 140 milijuna eura, a nakon završetka testne faze CGO Zagreb, sudeći po riječima gradonačelnika, ‘tragična deponija‘ Jakuševac s radom bi prestala početkom 2029. U veljači 2026. provodit će se postupak javne nabave za radove, dok je početak izgradnje planiran za 2026. godinu, potvrdio je Tomašević. Jutarnji

21.11. (22:00)

Brze i kratke

  • Međunarodni kazneni sud raspisao tjeralicu za Netanyahuom, suci su pronašli “razumne argumente” da trojica muškaraca (uz njega i bivši ministar obrane te Hamasov vojni zapovjednik) snose “kaznenu odgovornost” za navodne ratne zločine i zločine protiv čovječnosti tijekom rata između Izraela i Hamasa (Index)
  • Bitcoin na korak do 100 tisuća dolara (Lider)
  • Milanović objavio novi slogan: ‘Predsjednika za predsjednika’: (24 sata)
  • Saga oko rušenja zgrade u Paromlinskoj privedena kraju. Grad će platiti više od planiranog (tportal)
  • Gitara Georgea Harrisona, nekad vrijedna 58 funta, prodana za više od milijun (HRT)
  • Dimitrije Popović prenio Kafkin “Preobražaj” u performans (HRT)
21.11. (21:00)

Geopolitika i tenis – Tuđman protiv svijeta na dva terena

Kako je Hrvatska postala geopolitički “break point” Europe

Ne mislimo veličati prvog predsjednika RH, ali Višnja Starešina za Lider ističe njegovu nepobitnu ulogu u geopolitičkim uvjetima koji su doveli do osamostaljenja hrvatske države: Za početak, bilo je važno prepoznati da su političke promjene u Europi, urušavanje komunizma i uspostava demokratskih sustava, koji podrazumijevaju i pravo naroda na samoodređenje, za Hrvatsku prilika da se konstituira kao samostalna država i iskorači iz nametnutog versajskog geopolitičkog poretka, odnosno iz Jugoslavije. Tuđman je tu priliku prepoznao. Imao je i ozbiljne protivnike. Prvi je protivnik bio velikosrpski projekt, potpomognut vojnom silom JNA, po procjenama četvrtom vojnom silom tadašnje Europe, kojem je samostalna hrvatska država bila ultimativni neprijatelj. A drugi, kojeg se često previđa, bile su vodeće europske političke sile, Francuska i UK, ujedno i stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a, koje su pod svaku cijenu željele očuvati jugoslavenski državni okvir, kao geopolitički okvir koji im osigurava dominaciju na europskom kontinentu i predstavlja branu njemačkom utjecaju na jugoistoku Europe i dalje na Bliskom istoku.

21.11. (20:00)

Ako nekome treba rezime

Škaričić: Mali od družine

Vili Beroš uhvaćen je u beskrupuloznoj krađi vječno zaduženog zdravstva, u kojoj su robotski aparati vrijedni 135 tisuća eura bolnicama prodani za malo manje od pola milijuna eura. Povijest hrvatskog zdravstva prepuna je javnih proboja ozbiljnih dokaza o sistemskoj korupciji i drugim oblicima kriminala, ali rijetke istrage najčešće otkriju samo Maloga. Tri godine, jednu pandemiju i nebrojeno skandala poslije ustoličenja, u mafijaškoj prepisci u WhatsApp grupi nazivaju ga Mali i točno ga tako tretiraju, kao potrčka koji će ozbiljne dečke za kikiriki servisirati stotinama hiljada eura iz zdravstvenog proračuna. Taj je novac dio neograničeno velike mase koja, po mitovima i legendama prijašnjih beskorisnih ministara zdravstva, uvijek nedostaje da bi se osiguranicima HZZO-a osiguralo da manje ekspresno umiru od raka u odnosu na prosjek EU-a i da na preglede u javnom sektoru ne čekaju dok ne uštede za narudžbu kod privatnika. Nataša Škaričić za Novosti.

21.11. (18:00)

Veliki naš (dobro, njihov) Andrej

Vučetić o aferi s Berošem: Plenkoviću suradnici trebaju kao terapija

Plenković bi, da ima imalo razvijeno kritičko mišljenje, trebao strahovati od Turudićeve odluke da USKOK i DORH vode Berošev slučaj. Jasno je da Plenkovićevi ministri ništa ne rade samostalno. On ih je izabrao da njemu služe, da ugode njegovoj patološkoj potrebi da bude iznad drugih, a posebno iznad bliskih suradnika. Pogledajte samo Gordana Grlića Radmana, Olega Butkovića ili Šimu Erlića. Riječ je o karikaturama koje je lako izmijesiti, riječ je o ljudima koji poprime oblik prvog nadređenog, a onda preuzmu i njegove karakteristike. Plenkoviću suradnici trebaju kao terapija. Plenković u vladi ne želi nikoga osim samoga sebe i sve suradnike birao po tom ključu – njihov zadatak je da Andreja Plenkovića podsjećaju da je odrastao u jakog i moćnog muškarca, odnosno da je izašao iz sjene oca i da on sad nudi svoju sjenu da u njoj žive svi oni koji bi mu trebali biti suradnici. Marko Vučetić zanimljivo analizira za Autograf.

21.11. (17:00)

Ne znam... kako... uvijek... raspraviš da s tobom vrijedi(m) više...

Zanimljiva rasprava: gdje je granica zabave i umjetnosti

Na primjeru grupe Pavel. Na Forumu se jedan korisnik pita zašto glazba koju izvodi Pavel ne bi mogla imati umjetničku vrijednost. Melodijske jednostavne dosadne linije, predvidvljivi e i h molovi, par klasičnih pop/blues akordića s jeftinim sintom, ništa revolucionarno, osobno dosadno, kupe samo najgore iz jazza u vidu ritam-sekcija koje ne obogaćuju muziku nego kao da su zasebna kompozicija… odgovor forumašice na prigovor korisnika da “neka se vrati pod kamen slušati cajke”. Čak se poteglo za ChatGPT-em, koji kaže sljedeće: Granica između “arta” (umjetnosti) i “entertainmenta” (zabave) često je fluidna i subjektivna, ali postoje određene karakteristike koje se mogu koristiti za njihovo razlikovanje, poput namjere, dubine, publici kojoj je namijenjena, dok zabava podrazumijeva komercijalnost i pristupačnost.

21.11. (16:00)

Brze i kratke

  • Uoči blagdana cijene lete u nebo: I ovih blagdana velik dio hrane dolazi iz uvoza, a procjene su kako ćemo samo u prosincu pojesti najmanje sto tisuća purica, od 600 do 700 tona svinjetine, odnosno odojka, te do 400 tona janjetine. Najviše se traži puretina i svinjetina, kilogram bi mogao koštati 10 eura na više (Poslovni, RTL)
  • Laura Kövesi zbog Petrača je osobno tražila fizičku zaštitu za Tamaru Laptoš. No, o tome treba odlučiti Božinovićevo ministarstvo (Nacional)
  • Saša Pozder, vlasnik tvrtke Medical Innovation Solutions koji je uhićen zajedno s bivšim ministrom zdravstva Vilijem Berošem zbog namještanja javne nabave medicinskih mikroskopa za tri bolnice, može se pohvaliti nizom vrijednih nekretnina u Beogradu, koje je koristio kao hipoteku za nabavku medicinskih uređaja za svoju tvrtku (tportal)
  • Uhićeno 11 osoba zbog tragedije u Novom Sadu, među njima i bivši ministar graditeljstva, prijeti im zatvorska kazna (N1)
  • U 2025. godini Vlada predviđa isplatiti 241,5 milijuna eura odštete Molu (Poslovni)
21.11. (15:00)

Ako baš morate, klonirajte radije nekog biljojeda

Jurski park iz epruvete: zašto još nismo klonirali T-rexa?

Iako je genetski inženjering značajno napredovao u zadnjih tri desetljeća, oživljavanje dinosaura i dalje ostaje znanstvena fantastika, ali to ne umanjuje vječnu fascinaciju tim davnim vladarima Zemlje. Psiholozi kažu da fascinacija dinosaurima leži u jedinstvenoj kombinaciji njihove veličine, snage i misterije. Dok nam fosili služe kao poveznica s davnim svijetom, dinosauri su istodobno i stvarni (jer imamo pouzdane dokaze da su zaista živjeli) i bajkovito mitski. Premda je tehnologija kloniranja od ovce Dolly napredovala u svakom smislu, rekonstrukcija genoma dinosaura pronađenih u jantaru i dalje je teško provediva, jer DNK ipak ne može preživjeti fosilizaciju. Opširnije Igor Berecki za Bug.

21.11. (14:30)

Dva dana teških boja

Goran Bare i Majke u Boogaloo-u s dva koncerta slave 40 godina

Bare će s Majkama, kroz dva live koncerta, danas i sutra obilježiti četrdeset godina karijere u zagrebačkom klubu Boogaloo. Miljenik domaće rock scene, koji svojim životom, pričom, stavovima i više od svega stvaralaštvom, zauzima veliko mjesto na hrvatskoj glazbenoj sceni, na zagrebačkim će koncertima izvoditi hitove poput „A ti još plačeš“, „Budi ponosan“, „Baretov blues“, „Ja sam budućnost“, „Mene ne zanima“, „Vrijeme je da se krene“, „Teške boje“ i još mnoge druge. Svi su upoznati s njegovim teškim životnim putom, tragedije koje su obilježile njegovo odrastanje i zreliju dob, mnogima su pak, izvor svijetla i utjehe. Večeras i sutra od 20 sati. Ima i temu na Forumu… Evo kako je izgledalo na velikom koncertu u Domu sportova prije dvije godine. Monitor

21.11. (14:00)

Konkurentno, a ništa konkretno

Šajatović: Kad netko spomene konkurentnost, osuši se jedno drvo

Tko danas, od nogometa do nacionalne ili europske politike, izlaganje započne s ‘moramo biti konkurentniji‘, čast iznimkama, zapravo nema što inovativno i primjenjivo poručiti. Konkurentnost je postala pojam iza kojega se najčešće skrivaju zastarjelo znanje i neambicioznost. Prema OECD-ovoj definiciji, konkurentnost označava sposobnost zemlje da u slobodnim i ravnopravnim tržišnim uvjetima proizvede robu i usluge koje prolaze test međunarodnog tržišta. Slobode i ravnopravnosti na tržištu odavno nema, pa je i koncept konkurentnosti postao beskoristan.

Već samo stavljanje konkurentnosti u naziv dokumenta zapravo pokazuje neambicioznost Europe u odnosu na druge globalne igrače. Cilj je preopćenit. I krajnje nemotivirajući. Kao što je teško zamisliti da će ozbiljan trener doći u svlačionicu prije utakmice i pokušati igrače motivirati rečenicom u stilu: ‘Danas moramo biti konkurentniji nego prošle subote!‘, tako ni europski lideri neće motivirati poslovnu zajednicu u EU-u pokušajem galvanizacije pozivanjem na nužnost veće konkurentnosti. Miodrag Šajatović za Lider.

21.11. (12:00)

Ljudi, stigla je zima

Zaleđene brtve ili bravice: Kako si možete pomoći ako se ne mogu otvoriti vrata automobila

Prvo treba provjeriti jesu li gumene brtve na vratima automobila zamrznute i spojene ili je bravica zaleđena – potonja opcija naravno ne predstavlja problem za automobile s centralnim zaključavanjem. Ako ključ ulazi u ključanicu i može se okrenuti, ali vrata se ne otvaraju, zamrzavanje je zbog gumenog ruba vrata. U tom slučaju nikada nemojte pokušavati na silu otvoriti smrznuta vrata automobila. Umjesto da prisilno povučete vrata, prvo biste trebali pritisnuti vanjsku stranu vrata automobila. Uz malo vještine, led može popucati između brtvi. Ako je brava zamrznuta, prvo isprobajte kemijski odmrzavač. Alternativa bi bila uglavnom sredstvo za dezinfekciju koje sadrži alkohol. Ako pri ruci nema leda, bio bi od pomoći upaljač kojim ćete zagrijati ključ automobila. Zatim pažljivo i polako umetnite topli ključ u bravu i okrenite ga: tako se led u bravi može odmrznuti. Svakako nije dobra ideja da ga se odmrzava fenom. Dobro je i prije zime očistiti gumene brtve na vratima. Revija HAK

21.11. (11:00)

Susjedi misle na zdravlje

Slovenija kreće s proizvodnjom terapije za agresivne tumore

Stručnjaci iz Slovenije prije nekoliko godina iz donacija građana prikupili dovoljno sredstava da pokrenu vlastiti projekt proizvodnje CAR-T stanica. Ova terapija uspješno se provodi u Hrvatskoj od 2020. godine, no Slovenija je nedavno napravila važan korak pokrenuvši vlastitu proizvodnju CAR-T stanica za liječenje B-staničnih limfoma i leukemija. Njihova ideja je da bi se tako mogla ostvariti značajna ušteda koja bi omogućila liječenje više pacijenata za isti novac. CAR-T terapija (Chimeric Antigen Receptor T-cell therapy) je inovativna imunoterapija koja koristi genetski modificirane T limfocite (vrsta bijelih krvnih stanica) pacijenata za borbu protiv određenih vrsta raka. Razvijena je s ciljem da pojača prirodnu sposobnost imunološkog sustava za prepoznavanje i uništavanje stanica raka, posebno hematoloških maligniteta, poput leukemija i limfoma. Nažalost, CAR-T terapija je za sada još uvijek dosta skupa. Jedan od razloga je to što je kompleksna i individualizirana za svakog pacijenta. Osim toga, terapija zahtijeva posebnu opremu i visokokvalificirane stručnjake. Konačno, razvoj CAR-T terapije uključuje dugogodišnja i skupa istraživanja i klinička ispitivanja. Nenad Jarić Dauenhauer za Index.

21.11. (10:00)

Brze i kratke

  • DORH aktivirao Lex AP zbog detalja iz EPPO-ve istrage. A što je s informacijama iz USKOK-a? Sada bi mogli početi pozvati novinare koji su poruke objavili, na ispitivanje kako bi pokušali od njih doznati odakle su dobili informacije iz istrage. No, kako novinari ne moraju odati svoje izvore, pitanje je što će državno odvjetništvo nakon tih ispitivanja doista poduzeti (N1)
  • Vili Beroš u Rješenju o provođenju istrage EPPO-a uopće nije označen kao član “zločinačke organizacije” kojoj je na čelu Hrvoje Petrač, tek je šesti okrivljen, Nacional opisuje da je prije tek “potrčko”
  • Četvero turista umrlo u Laosu. Popili besplatne žestice, otrovali se metanolom? Ranije ove godine 57 ljudi u Indiji je umrlo nakon konzumiranja likera s metanolom. Slični slučajevi masovnog trovanja također su zabilježeni diljem svijeta, od Filipina do Perua, navodno metanol dodaju kao jeftini dodatak da povećaju koncentraciju alkohola (Index)
  • Hrvati putuju više unatoč većim cijenama, zanimanje za skijaške aranžmane nikada nije bilo veće (HRT)
  • Bugari Zagrebačkoj pivovari htjeli prodati domenu Hidra.hr, CARNET im je oduzeo – u svijetu preprodaje internetskih domena zarada je legitimna stvar, no domena s nastavkom hr ima drugačija pravila. Ako se dogodi da netko ima pravo na određeno ime pokrene arbitražu, CARNET je može oduzeti. Uvjet je da postojeći korisnik nema pravo ili interes na navedenu domenu i koristi je suprotno načelu savjesnosti i poštenja, uobičajena cijena je 60 eura, ovi htjeli prodati za 1800 (Forbes)
21.11. (09:00)

Oni bi se igrali s genima

Napor GMO industrije i pripadajućeg lobija mogao bi proklijati – u EU pokušavaju progurati pravila koja idu na ruku GMO industirji

Sve češće dolaze glasine da bi se mogla mijenjati politika na način da se počnu ublažavati pravila, otvarajući put k uzgoju GMO-a u cijeloj Europi i ne označavanju namirnica koje u sebi sadržavaju GMO hranu, u razgovoru za H-Alter pojašnjava Biljana Borzan, koja o ovoj temi govori niz godina. Bitka za uvođenje GMO-a (organizama poput kukuruza, soje ili repe u koji su neprirodno uneseni geni drugih organizama) na europsko tržište vodi se nekoliko desetljeća. Za razliku od SAD-a, gdje je GMO prisutan u 75-80 posto hrane, EU preko Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) svaki od ovih organizama mora zasebno ispitati kako bi se njihova prodaja autorizirala. Nakon toga je na članicama hoće li ih pustiti na svoje tržište ili ne. S obzirom na dominaciju desnice u novom sazivu EU parlamenta, koja je inače okrenuta interesima velikih igrača, moglo bi biti problema, zaključuje.

21.11. (08:00)

Da mi je takva kuća, bolje bih živio nego ministar

Na jednoj od najljepših zagrebačkih lokacija prodaje se zanimljiva nekretnina, cijena – prava sitnica

Iako se radi o jednoj od atraktivnijih zagrebačkih nekretnina, kuća se prodaje već neko vrijeme. To dokazuje i snižena cijena koja je s nedavnih 1.790.000 tisuća eura spuštena na 1.390.000 eura. Osim kuće od 250 m2, na parceli od 950 m2 nalazi se i uredski objekt od 110 m², koji se sastoji od tri ureda i do kojeg vode stepenice. Sama kuća ima četiri spavaće sobe i dvije kupaonice te dnevni boravak iz kojeg puca prilično magičan pogled na zelenilo koje ga okružuje. Kuća je obložena drvom i kamenom, a u oglasu stoji da je u odličnom stanju. Dobro je prošla i nakon potresa, što samo po sebi dokazuje kvalitetu gradnje, pa i življenja. Nalazi se u ulici Dubravkin put, okružena zelenilom i drvećem, a nalazi se praktički u centru Zagreba (blizu je i Tuškanac) (Haus)