21/11/2024 - Monitor.hr
Danas (10:00)

Susjedi misle na zdravlje

Slovenija kreće s proizvodnjom terapije za agresivne tumore

Stručnjaci iz Slovenije prije nekoliko godina iz donacija građana prikupili dovoljno sredstava da pokrenu vlastiti projekt proizvodnje CAR-T stanica. Ova terapija uspješno se provodi u Hrvatskoj od 2020. godine, no Slovenija je nedavno napravila važan korak pokrenuvši vlastitu proizvodnju CAR-T stanica za liječenje B-staničnih limfoma i leukemija. Njihova ideja je da bi se tako mogla ostvariti značajna ušteda koja bi omogućila liječenje više pacijenata za isti novac. CAR-T terapija (Chimeric Antigen Receptor T-cell therapy) je inovativna imunoterapija koja koristi genetski modificirane T limfocite (vrsta bijelih krvnih stanica) pacijenata za borbu protiv određenih vrsta raka. Razvijena je s ciljem da pojača prirodnu sposobnost imunološkog sustava za prepoznavanje i uništavanje stanica raka, posebno hematoloških maligniteta, poput leukemija i limfoma. Nažalost, CAR-T terapija je za sada još uvijek dosta skupa. Jedan od razloga je to što je kompleksna i individualizirana za svakog pacijenta. Osim toga, terapija zahtijeva posebnu opremu i visokokvalificirane stručnjake. Konačno, razvoj CAR-T terapije uključuje dugogodišnja i skupa istraživanja i klinička ispitivanja. Nenad Jarić Dauenhauer za Index.

Danas (10:00)

Brze i kratke

  • DORH aktivirao Lex AP zbog detalja iz EPPO-ve istrage. A što je s informacijama iz USKOK-a? Sada bi mogli početi pozvati novinare koji su poruke objavili, na ispitivanje kako bi pokušali od njih doznati odakle su dobili informacije iz istrage. No, kako novinari ne moraju odati svoje izvore, pitanje je što će državno odvjetništvo nakon tih ispitivanja doista poduzeti (N1)
  • Vili Beroš u Rješenju o provođenju istrage EPPO-a uopće nije označen kao član “zločinačke organizacije” kojoj je na čelu Hrvoje Petrač, tek je šesti okrivljen, Nacional opisuje da je prije tek “potrčko”
  • Četvero turista umrlo u Laosu. Popili besplatne žestice, otrovali se metanolom? Ranije ove godine 57 ljudi u Indiji je umrlo nakon konzumiranja likera s metanolom. Slični slučajevi masovnog trovanja također su zabilježeni diljem svijeta, od Filipina do Perua, navodno metanol dodaju kao jeftini dodatak da povećaju koncentraciju alkohola (Index)
  • Hrvati putuju više unatoč većim cijenama, zanimanje za skijaške aranžmane nikada nije bilo veće (HRT)
  • Bugari Zagrebačkoj pivovari htjeli prodati domenu Hidra.hr, CARNET im je oduzeo – u svijetu preprodaje internetskih domena zarada je legitimna stvar, no domena s nastavkom hr ima drugačija pravila. Ako se dogodi da netko ima pravo na određeno ime pokrene arbitražu, CARNET je može oduzeti. Uvjet je da postojeći korisnik nema pravo ili interes na navedenu domenu i koristi je suprotno načelu savjesnosti i poštenja, uobičajena cijena je 60 eura, ovi htjeli prodati za 1800 (Forbes)
Danas (09:00)

Oni bi se igrali s genima

Napor GMO industrije i pripadajućeg lobija mogao bi proklijati – u EU pokušavaju progurati zakon koji ide na ruku GMO industirji

Sve češće dolaze glasine da bi se mogla mijenjati politika na način da se počnu ublažavati pravila, otvarajući put k uzgoju GMO-a u cijeloj Europi i ne označavanju namirnica koje u sebi sadržavaju GMO hranu, u razgovoru za H-Alter pojašnjava Biljana Borzan, koja o ovoj temi govori niz godina. Bitka za uvođenje GMO-a (organizama poput kukuruza, soje ili repe u koji su neprirodno uneseni geni drugih organizama) na europsko tržište vodi se nekoliko desetljeća. Za razliku od SAD-a, gdje je GMO prisutan u 75-80 posto hrane, EU preko Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) svaki od ovih organizama mora zasebno ispitati kako bi se njihova prodaja autorizirala. Nakon toga je na članicama hoće li ih pustiti na svoje tržište ili ne. S obzirom na dominaciju desnice u novom sazivu EU parlamenta, koja je inače okrenuta interesima velikih igrača, moglo bi biti problema, zaključuje.

Danas (08:00)

Da mi je takva kuća, bolje bih živio nego ministar

Na jednoj od najljepših zagrebačkih lokacija prodaje se zanimljiva nekretnina, cijena – prava sitnica

Iako se radi o jednoj od atraktivnijih zagrebačkih nekretnina, kuća se prodaje već neko vrijeme. To dokazuje i snižena cijena koja je s nedavnih 1.790.000 tisuća eura spuštena na 1.390.000 eura. Osim kuće od 250 m2, na parceli od 950 m2 nalazi se i uredski objekt od 110 m², koji se sastoji od tri ureda i do kojeg vode stepenice. Sama kuća ima četiri spavaće sobe i dvije kupaonice te dnevni boravak iz kojeg puca prilično magičan pogled na zelenilo koje ga okružuje. Kuća je obložena drvom i kamenom, a u oglasu stoji da je u odličnom stanju. Dobro je prošla i nakon potresa, što samo po sebi dokazuje kvalitetu gradnje, pa i življenja. Nalazi se u ulici Dubravkin put, okružena zelenilom i drvećem, a nalazi se praktički u centru Zagreba (blizu je i Tuškanac) (Haus)