20/11/2024 - Monitor.hr
20.11. (23:00)

Crna sjećanja

Tko će razviti PTSP? Evo koji su ključni čimbenici

PTSP nastaje kada je osoba izložena proživljavanju traume. Hoće li osoba razviti ovaj poremećaj, ovisi o nekoliko faktora: vrsti traume, obilježjima ličnosti i podršci okoline nakon traume. Kod prirodnih katastrofa, koje se percipiraju kao viša sila, manje je vjerojatno da će doći do PTSP-a. Puno je vjerojatnije kada je u pitanju ljudska okrutnost, naglašava psihijatrica dr. Marijana Braš za Radio Sljeme. Ako je osoba emocionalno nezrela, primjerice dijete ili mlada osoba, rizik za razvoj PTSP-a znatno raste. Presudnu ulogu ima intenzitet i duljina trajanja. Podrška okoline nakon traume često odlučuje hoće li se trauma razviti u kronični poremećaj ili će osoba, nakon akutne reakcije na stres, uspjeti izaći iz krize.

20.11. (23:00)

Baba na telefonu uzvraća udarac

Britanski telekom O2 izradio “AI bakicu” koja će tratiti vrijeme telefonskim prevarantima

Borba s automatiziranim telefonskim prevarantima u Velikoj Britaniji bit će podignuta na novu razinu zahvaljujući tamošnjem telekomunikacijskom operateru O2. Oni su nedavno predstavili svoj projekt “Daisy”, koji se sastoji od chatbota s glasom identičnim ljudskome, iza kojeg stoje modeli umjetne inteligencije i sinteze glasa, a uloga tog sustava prilično je jedinstvena. Zamišljen je kao “AI bakica”, koja će se javljati na prevarantske pozive u stvarnom vremenu, odgovarati na njihova pitanja, “zapričavati” ih koliko god je to dugo moguće, zavaravati ih i navoditi na krive zaključke, predstavljati se kao stvarna osoba, a sve s jednim ciljem – osloboditi stvarne, ljudske korisnike telekom usluga od sličnih prevarantskih poziva. Bug

20.11. (22:00)

Brze i kratke

  • Tisuću dana rata u Rusiji: riječ rat je i dalje zabranjen, a ratna propaganda posvuda. Ruski izvori u svojim vijestima o “pobjedama” i “uspjesima” uopće ne govore o broju žrtava, a borba se ne vodi samo protiv Ukrajine nego i protiv “domaćih izdajnika” u vlastitim redovima, koji završavaju u logorima (Index)
  • SDP napustio sabornicu i održao veliku presicu: “HDZ-ov dečko Turudić položio je prvi test” (N1), Milanović: Pomilovat ću svakoga tko bude osuđen zbog Lex AP-a (Index)
  • Američki izaslanik, koji vodi pregovore o primirju između Izraela i Hezbolaha u Libanonu, izjavio je u utorak da je sporazum o okončanju sukoba ‘nadohvat ruke’, usmjereni su na povlačenje trupa obiju strana iz UN-ove tampon zone u južnom Libanonu, piše Euronews. (tportal)
  • Zagreb opet ima jako nezdrav zrak. On ubija više od alkohola i cigareta,  na listi stranice koja prati kvalitetu zraka IQAir bio 18. najzagađeniji veliki grad u svijetu – lošiji od pakistanskog Karačija, a bolji od talijanskog Milana. Najgori je bio indijski Delhi, a odmah iza njega Sarajevo (Index)
  • Snijeg je stigao i u Hrvatsku. Kamere na Sljemenu zabilježile su prvo ovosezonske pahulje (N1)
20.11. (20:00)

Što se događa kad nam misli postanu "open source"?

Neurotehnologija: Od medicinskih čuda do noćnih mora privatnosti

Brzi razvoj neurotehnologije omogućio je komunikaciju paraliziranih pacijenata putem BCI sustava, dok komercijalne BCM verzije obećavaju nosive uređaje koji čitaju misli. Dok tržište raste, privatnost i sloboda mišljenja postaju ugroženi. Organizacija Neurorights upozorava na opasnosti poput manipulacije misli i nejednakosti u pristupu “pametnim” uređajima. Neke države uvode zakone za zaštitu moždanih podataka, no rupe u regulaciji ostaju. Neurotehnologija donosi nadu za medicinske primjene, ali nekontrolirana komercijalizacija prijeti novim oblicima diskriminacije i zloupotrebe. Budućnost traži balans između inovacije i etičke odgovornosti. Novosti

20.11. (19:00)

Vjesnici potresa i tsunamija

I treća riba ‘sudnjega dana’ isplivala na obalu u Kaliforniji

Neuhvatljiva dubokomorska riba veslo (oarfish), poznatija i kao ‘riba sudnjega dana’, koja se smatra vjesnikom loših vijesti – ponovno je uočena na obalama Encinitasa u Kaliforniji. Treći je to put u posljednja tri mjeseca da je isplivala na obalu, javlja CNN. U čitavom prošlom stoljeću zabilježena su samo 22 takva slučaja, a posljednja pronađena na kalifornijskoj obali duga je gotovo tri metra. Prema japanskoj mitologiji ribe sudnjega dana izdižu se na površinu i nasuču uoči nadolazećeg potresa, a takvi su se strahovi dodatno povećali nakon potresa i tsunamija u Fukušimi 2011-te godine jer je katastrofi prethodilo pojavljivanje ove ribe u plićim vodama. Nacional

20.11. (18:00)

Mobitele na sunce, EPPO vam majku

Đikić: Turudićevi manevri

Što je navelo USKOK da se pozabavi Berošem usred EPPO-ove istrage – o kojoj, doduše, USKOK službeno nije bio obaviješten niti je morao biti obaviješten – i da se odluči na brzinsko privođenje sumnjivaca, sasvim zanemarujući ulogu Hrvoja Petrača i njegovih sinova, i dalje je u sferi nagađanja, a nagađanja uglavnom ne idu na ruku USKOK-u i Turudiću. Time nitko ne bi trebao biti previše začuđen, s obzirom na to kakva je Turudićeva politička i karakterna reputacija, i koliko je Plenkoviću, usprkos svemu, bilo stalo da ga postavi na položaj glavnog državnog odvjetnika. Jedna od uvjerljivijih teza jest ona da je USKOK posredno doznao što radi EPPO i u zadnji čas uskočio u istražne radnje ponajprije stoga da Beroševi mobilni telefoni ne bi dospjeli u krive ruke i da sadržaj tih telefona ne bi naškodio Plenkoviću i tko zna kome još. Ivica Đikić za Novosti.

20.11. (17:00)

Možda uz amandmane

Pavao Pavličić: S luđacima se ne smiju sklapati sporazumi

Pavličić voli reći da su dva grada, Vukovar i Zagreb, uvijek mjesto radnje njegovih priča. Sve vezano za Vukovar, njegov rodni grad, mu je lijepo, svega se rado sjeća i imao je doista sretno djetinjstvo, ističe. Pričao je o svojoj novoj knjizi, a o trendu “angažirane književnosti” ne misli najbolje. Što je angažirana književnost? To je upravo to da vam neku ideologiju želi uvaliti. A pisci, onda, želeći biti čitani, laćaju se onih tema za koje misle da su društveno aktualne itd. Pisanje je za njega, kaže Pavličić, način života. U svemu vidi priču, pa mu je žao da ne bude ispričana. Razgovor s razlogom na HRT-u.

20.11. (16:00)

Brze i kratke

  • Vladimir Putin otvoren je za pregovore o prekidu vatre u Ukrajini uz posredovanje Donalda Trumpa, ali isključuje značajnije teritorijalne ustupke i inzistira da Kijev odustane od ambicija priključenja NATO-u (tportal)
  • ECB: Eurozona je na rubu nove dužničke krize (Lider)
  • Zemlje članice G20 dogovorile se o oporezivanju bogatih, što se tiče ratova na Bliskom istoku i u Ukrajini, postignut je samo minimalni konsenzus (Poslovni)
  • DORH istražuje curenje informacija o istrazi protiv Beroša i ekipe, time je po prvi put aktiviran lex AP (Index), HND: Svim kolegicama i kolegama koji će biti na udaru Lex AP-a nudimo pravnu pomoć (Lider)
  • Boro Nogalo: Da sam bio spreman ući u dealove, mogao sam ostati ravnatelj (N1)
  • Zrinka Pavlić o seriji ‘Sablja’: Serija o ubojstvu Đinđića toliko je dobra da izaziva čvor u želucu (tportal), epizodu po epizodu recenzira i Svetislav Basara
20.11. (14:00)

Kad su ti društvene mreže život

Influenceri koji su uspjeli na LinkedINu: To nije mjesto samo za samohvalu i šuplju inspiraciju

Postoje LinkedIN influenceri koji su na poslovnoj društvenom platformi skupili i više od 200 tisuća pratitelja. LinkedIn je postao društvena mreža koju mrziš ili voliš, Netokracija je još prije pisala kako je ona postala odlagalište objava za samohvalu i šuplje inspiracije. No, za one koji nisu uspjeli na konferenciji AllWeb u Tirani dvoje influencera je pričalo o tome kako većina koja tako misli (a pritom je željela uspjeti) si je sama kriva za to. Ako želiš nešto prodati, ne smiješ biti direktan i pričati o svojim uspjesima i rezultatima. LinkedIN je prilika da se svatko predstavi svojim potencijalnim klijentima ili poslodavcima. Fokus mora biti više na sadržaj nego na ciljeve, koji će doći sami od sebe (ako je taj cilj npr. novac, plaćanje računa i slično). Netokracija, a tu je i link na konferenciju u kojoj možete čuti i lijep engleski naglasak hrvatskog voditelja i influencera iz Sarajeva.

20.11. (13:00)

Dok se svijet priprema na novo ljetno kuhanje, znanstvenici rade punom parom

Nova nada za dizelsko gorivo: Američki znanstvenici otkrili su efikasnu metodu proizvodnje iz CO2 (i to iz zraka)

Tim američkih inženjera objavio je da su otkrili metodu proizvodnje dizela iz CO2 iz zraka, za koju je najavljeno da je 45 puta učinkovitija od proizvodnje biodizela. Njihova metoda uključuje hvatanje CO2 iz zraka pomoću obnovljive energije, uključujući kompresore i filtraciju koji bi koristili vjetar ili solarnu električnu energiju. Nakon što se odvoji CO2 od atmosferskog zraka dolazi do faze proizvodnje međuspojeva. Pomoću elektrokatalize, uz manju potrošnju energije, prijenos elektrona pokreće kemijske reakcije koje pretvaraju CO2 u acetat i etanol. Tada u igru stupaju mikroorganizmi koji koriste acetat kao supstrat za fermentaciju, baš kao i etanol. Budući da govorimo o mikroorganizmima, oni svoj dio procesa obavljaju bez trošenja električne energije i pretvaraju početne tvari u lipide i masne kiseline, koje postaju sirovina za proizvodnju biodizela. Odavde je proces sličan aktualnoj proizvodnji biodizela, ali ova međufaza donosi veliku promjenu u prinosu i izvoru sirovine u procesu. Revija HAK

20.11. (12:00)

Pa nisu krave krive

Ugljični dioksid postavlja rekorde, a to ni nije najgora vijest

Koncentracija ugljičnog dioksida stvorenog izgaranjem fosilnih goriva povećana je u odnosu na prošlu godinu za 0,8 posto što je novi rekord, a to nisu sve loše vijesti. Dok istraživači istražuju, političari sastanče na golemim skupovima. Tamo donose razne zaključke i rezolucije, ali se vrlo malo od toga i realizira. U Azerbejdžanu je tako upravo održana dvodnevna Konferencija Ujedinjenih nacija o klimi, COP29. Emisiji stakleničkih plinova, prije svega metana, doprinose stočarstvo i mesna industrija, i s tim povezane suvremene prehrambene navike velikog dijela čovječanstva. Za SAD postoje dobro dokumentirani podaci. Krajem 19. stoljeća bilo je oko 29 milijuna grla goveda. Danas je taj broj dosegao oko 94 milijuna, što je tek 8 posto ukupne svjetske populacije.

Procjenjuje se da totalan broj goveda iznosi gotovo 1,5 milijardu. Prevedeno, u emisiju metana to iznosi oko 150 milijuna tona metana godišnje. Takva golema proizvodnja mesa, ne samo govedine nego i piletine, omogućila je ponudu jeftine hrane koja je uz pržene krumpiriće i zaslađena pića postala dio svakodnevne prehrane siromašnijih slojeva stanovništva. Sastav masnoća i goleme količine šećera u tim proizvodima su dominantno utjecale na veliki porast pretilosti u posljednjih nekoliko decenija. To je posebno jako izraženo u siromašnijoj populaciji. Milorad Milun za Novosti.

20.11. (11:00)

Znaš onaj vic? Idu Petrač i Zrikavac i sretnu Malog...

Prime Time: EPPO ti mater

U prvom djelu najnovijeg od novih Prime Timeova donose vijesti o suradnicima Donalda Trumpa, kao i o vrsti koja će naslijediti čovječanstvo na planeti jednom kad Trump i suradnici završe s poslom. U drugom dijelu pričaju (dobro, Borna priča) o predsjedničkoj kampanji Dragana Primorca koja je u punom tuđem stanu u Splitu 1990. (Wait, what?). Za kraj o uhićenju stoljeća, možda ne stoljeća, desetljeća… Dobro, možda više uhićenje godine! Ili možda polugodišta? Ne zna čovjek s tim HDZ-om, zbilja. Uglavnom, sve o Viliju Berošu i uhićenju veselih grobara hrvatskog zdravstva. Novi trodijelni Prime Time

20.11. (10:00)

Brze i kratke

  • Može li potrajati ‘bromansa’ između Trumpa i Muska? Šest je mogućih područja sukoba – obojica vole šefovati, suprotnih su stajališta glede klimatskih promjena, energetske tranzicije, Kine, rezanja državnih troškova, a Musku odmaže i to što je u sukobu s ostalim velikim tehnološkim tvrtkama iz Silicijske doline (N1)
  • EPPO se oglasio o Turudićevoj odluci, kažu da će je proučiti i komunicirati u dogledno vrijeme (N1), visoki pravosudni izvor za Nacional: ono što smo vidjeli u petak nije bio pravni sukob nadležnosti, nego EPPO-ov udar na Uskok i praktički sabotaža cijelog predmeta (Nacional)
  • Spašavanje klime uvijek “pada” zbog novca: Sastanak na vrhu Ujedinjenih naroda za zaštitu klime u Azerbajdžanu se ne miče s mjesta zbog vječitog pitanja: odakle novac? Zahtjevi nerazvijenih zemalja su u velikom raskoraku sa spremnošću razvijenih država (DW)
  • Srijeda donosi osjetnu promjenu vremena s obiljem kiše, snijega u višim predjelima, te izraženim vjetrovima. Očekuju se raznolike vremenske neprilike, od grmljavinskih nevremena do zahlađenja, najavljeno 15 cm snijega u Lici, moguć i u Slavoniji (tportal)
  • Nizozemska teniska reprezentacija osigurala je plasman u polufinale završnog turnira Davis Cupa u Malagi pobjedom nad Španjolskom s 2-1, time je Rafael Nadal odigrao svoj posljednji meč i završio karijeru (tportal)
20.11. (09:00)

Što manje misliš, manje poskupi

Inflaciju pogoršava i stalno praćenje cijena, kažu stručnjaci

Inflacija u Hrvatskoj smanjila se, ali cijene ostaju visoke, što javnost sve više iritira. Istraživanja HNB-a potvrđuju da su proizvodi u Hrvatskoj skuplji nego u Njemačkoj, ali jeftiniji nego u susjednim zemljama. Glavni razlozi uključuju viši PDV, slabiju konkurenciju i manje tržište. Stručnjaci, međutim, upozoravaju da pretjerano praćenje cijena može paradoksalno povećati inflaciju jer stvara “perceptivni pritisak”. Kritičari ironično zaključuju kako je rješenje u ignoriranju problema, dok građani i dalje preplaćuju šampon i deterdžent u zemlji gdje “nije sve tako skupo – samo se tako čini”. Lider

20.11. (08:00)

Ali neki i dalje imaju otporan imunitet na posljedice

Picula: Za epidemiju ‘koruptovirusa’ i dalje nema cjepiva

EPPO-ova istraga, posve je jasno, samo je otkriće vrha vrhova sante leda onoga što godinama i desetljećima blokira hrvatsko zdravstvo, a netko tko je dobio ovacije za borbu protiv koronavirusa, očito nije borac protiv ‘koruptovirusa’ kao kroničnog uzročnika problema u politici i društvu.Teško je shvatljivo da su se pojedinci iza koje stoje karijere uspješnih liječnika i koji sukladno svom obrazovanju, radu i karijeri sigurno materijalno ne oskudijevaju, odlučili za ono što ih EPPO sumnjiči. Kao i gotovo svaki put dosad, ishodi u hrvatskoj politici ovise o HDZ-u jer stranka ili pobjeđuje ili (rijetko) gubi zahvaljujući samoj sebi. Korupcija u Hrvatskoj ne popušta jer nije problem u pojedincu ma koliko moćan i politički visoko bio, nego u načinu funkcioniranja kolektiva. Dok god se na korupciju smjesta ne reagira ili ne prokazuje, slučajavi poput ministara koje su djeca u doba pandemije crtala kao superjunake, a sada su se nacrtali u istražnim zatvorima, nisu pojedinačni, nego zajednički. Boško Picula za tportal