16/11/2024 - Monitor.hr
16.11. (23:00)

Više korisnika, manje korisnika – ovakav X podsjeća na rollercoaster bez kočnica

Rekordi, kontroverze i masovni odlasci: Kako se X mijenja u eri Elona Muska

Musk je Twitter kupio 2022. godine, a u međuvremenu je postao iznimno kontroverzna i sve ekstremnija pojava na platformi. I sama platforma počela se više okretati konzervativnoj publici. Procjene istraživačke tvrtke Sensor Tower pokazuju kako se X u protekle dvije godine smanjio za 27 posto iz perspektive globalnih aktivnih korisnika aplikacije. Ipak, platforma je još uvijek dominantna – prosječno vrijeme provedeno na platformi na dan izbora je skočilo za 32 posto u usporedbi s prethodnih 30 dana. Procjene tvrtke Similarweb pokazuju kako je X dan nakon izbora koristilo više od 46 milijuna ljudi, što je rekord platforme za ovu godinu, a više od 115.000 korisnika iz SAD-a ugasilo je svoje račune istog dana. Istovremeno, promet na Blueskyju porastao je za nekoliko milijuna u vrijeme izbora. Forbes

16.11. (23:00)

Bez kompromisa

Duhaček: Odlaskom Domagoja Zovka iz „Prime Timea“ izgubili smo najboljeg satiričara, a dobili još jednog anonimnog tipkača contenta

Zanimljivo je i što je „Prime Timeu“ na televiziji N1 smanjen broj emisija s četiri mjesečno na jednu nakon što je Zovak pozvao gledatelje iz Pule da izađu na gradski referendum o hotelu koji je poslovna investicija srpskog bogataša Dragana Šolaka, vlasnika United grupe koja stoji iza N1. Slučajno se poklopilo. U zapadnim medijima, na koje se hrvatski kao vole ugledati, nije nikakav problem ako novinar izrazi stav koji je suprotan redakcijskom, dapače često se takvi i traže kako bi mediji pokazali da njeguju pluralizam mišljenja, što je jedna od temeljnih vrijednosti liberalne demokracije. U hrvatskim medijima pak vlada „Gleichschaltung“ (ustrojavanje) ove ili one vrste, a svako iskakanje se strogo kažnjava.

Dosta o stanju u hrvatskim medijima govori i to što je Zovak, kako je iskreno rekao u svom oproštaju, 2016. godine s N1 dogovorio plaću i uvjete rada koji se nisu mijenjali sljedećih osam godina, pa je na kraju za rad na „Prime Timeu“ dobivao plaću koja je bila nešto iznad zakonskog minimalca. Tako to funkcionira u “ostvarenju tisućljetnog sna” – očekuje se od novinara (i satiričara) da za bijedne plaće pišu i govore protiv najmoćnijih ljudi u državi, a kada se ti moćnici odluče s njima obračunati, na podršku vlasnika medija i urednika se baš i ne može računati sa sigurnošću. Osim ako je to u njihovom trenutnom interesu, koji se s nekim novim marketinškim ugovorom lako da promijeniti. Gordan Duhaček za Lupigu. Zovak je još prije otkaza dao intervju za podcast Premalo čitam, koji je tek sad objavljen.

16.11. (22:00)

Ni u Svemiru ne možeš ostati gladan

Nova otkrića o riži: može se uzgojiti i u Svemiru

Istraživači Kineske akademije znanosti koji su uspoređivali rižu uzgojenu u svemiru s onom uzgojenom na zemlji istaknuli su kako je pokazana izvedivost svemirskog uzgoja riže i kasnijeg uzgoja po povratku na Zemlju, što je značajan korak u napretku istraživanja o svemirskoj sigurnosti hrane. U uvjetima mikrogravitacije u svemiru, zameci sjemena riže razvijaju se normalno, sposobni izrasti u snažno potomstvo. Štoviše, biljke iz sjemena riže uzgojene u svemiru druge generacije pokazuju znatno više izdanaka nego njihove kopije uzgojene u zemlji. Ovaj eksperiment potvrđuje mogućnost uzgoja robusnog sjemena riže u svemiru. HRT

16.11. (21:00)

Priroda uvijek ima rješenje

Raos: Pustinje spašavaju oceane

Prašina iz pustinjskih oluja raznosi se diljem svijeta i na kraju najvećim dijelom završava u morima i oceanima. To nije bez posljedica: pustinjski pijesak gnoji more. Što se iza blagotvornog učinka pustinjskog pijeska na zdravlje koralja krije otkrila je analiza kemijskog sastava koralja nakon obavljenog eksperimenta. Dodatkom pustinjske prašine udio litija u koralju povećan je, najviše, pet puta, mangana četiri puta, željeza tri puta, magnezija 1,3 puta i molibdena do 1,5 puta. Da ti metali ne utječu  izravno na koralje, nego na njihove fotosintetske simbionte (čitaj: jednostanične alge) vidjelo se po tome da je dodatkom pustinjske prašine došlo do povećanja sadržaja klorofila (do 1,5  puta) i, još više, do povećanja brzine fotosinteze. Koralji imaju dovoljno vode i svjetla, ali nemaju dovoljno minerala – ako minerale ne dobiju iz pustinje. O koraljima pak ovisi život u moru, pa zato dolazimo do zaključka iz naslova, kaže Nenad Raos za Bug

16.11. (20:00)

Brze i kratke

  • Elon Musk svojim bi utjecajem u Trumpovoj administraciji mogao pridonijeti političkoj i ekonomskoj destabilizaciji SAD-a. Njegovi poslovni interesi, povezani s državnim ugovorima i međunarodnom politikom, mogli bi ozbiljno ugroziti javne financije, regulatornu ravnotežu i nacionalnu sigurnost, a njegov utjecaj na vanjsku politiku dodatno komplicira situaciju (Novosti)
  • Provjerite kako će na Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje u ponedjeljak raditi trgovine i šoping centri (N1)
  • Ravnatelj Klaićeve na meti istražitelja: Strastveni kolekcionar skupocjenih satova, vlasnik stanova, ali i pozamašne štednje (tportal)
  • Mlađahni ‘YouTuber’ Jake Paul pobijedio 58-godišnju legendu Mikea Tysona odlukom sudaca (Nacional)
  • Baby Lasagna u novom spotu za singl “Catch Me If You Can” rekreaira vlastito vjenčanje (Muzika)
16.11. (19:00)

Poštenje na prodaju, uz premijerski popust

Škaričić: Sumnja se da je Petrač organizirao zločinačko udruživanje s Berošem

Ministar zdravstva Vili Beroš uhapšen je u sklopu akcije USKOK-a i EPPO-a zbog primanja mita u vezi s nabavom medicinske opreme, uključujući operacijske mikroskope po prenapuhanim cijenama. Istraga otkriva umiješanost Hrvoja Petrača, označenog kao vođu kriminalnog udruženja, dok je Berošu obećano 75 tisuća eura mita. Premijer Plenković hitno ga je razriješio, postavivši dr. Irenu Hrstić za vršiteljicu dužnosti. Ova afera baca dodatno svjetlo na korupciju unutar HDZ-ove vlasti, s obzirom na slične slučajeve poput bivšeg ministra gospodarstva Horvata .Iako je manipulacija sredstvima koje je EU dodijelila za Nacionalni plan oporavka i obnove (NPOO) već dugo na meti istražitelja u nekim drugim EU zemljama što bi svima barem zvonilo na oprez, udružena skupina nije odustajala. Nataša Škaričić za Novosti.

16.11. (18:00)

Danas kod veterinara, sutra i kod vašeg liječnika

AI mjeri jačinu boli iz grimase lica, zasad kozjeg, uskoro i ljudskog

Veterinari su snimili su lica zdravih koza i onih koje su trpjele bolove i podatke unijeli u AI model koji je naučio razlikovati koze u bolovima samo po izrazima njihovih lica. Sustav, uvježban i testiran na 40 koza prepoznavao je bolna lica u 80 % slučajeva. Implementacija ljestvica boli koje pokreće AI zahtijevat će dodatna istraživanja, ali bi mogla pomoći veterinarima koji se u dijagnosticiranju stanja često oslanjaju na subjektivne kriterije. Pregled znanstvenih novosti i iz ovog tjedna donosi Bug

16.11. (17:00)

Trilogija: Stanovi, paravojska i luksuzne fotelje

Primorac za sebe kaže da je ‘čovjek bez afera’, no to baš nije tako

U tri mjeseca od kada je najavio kandidaturu za predsjedničke izbore, HDZ-ov kandidat Dragan Primorac ima već tri teške afere (Faktograf):

  1. Kupnja gradskog stana po povlaštenoj cijeni: Primorac i njegova majka sudjelovali su u kupnji gradskog stana koristeći pravo prvokupa i ostvarili 15% popusta, jer je Primorac bio korisnik stana. Postavlja se pitanje moralnosti jer je Primorac svjesno odustao od aktiviranja prava prvokupa kako bi njegova majka pobijedila na natječaju.
  2. Adaptacija Ministarstva znanosti i obrazovanja (2008.): Kao ministar, Primorac je bez pisanog ugovora naručio radove i opremanje ministarstva u vrijednosti od preko 5,5 milijuna kuna. Slučaj je završio sudskom presudom kojom je država morala platiti više od 3,6 milijuna eura izvođačima, uključujući dodatne troškove za njegov luksuzni ured, prostoriju za odmor i fitness.
  3. Angažman u paravojnim postrojbama početkom 1990-ih: Prema tvrdnjama zapovjednika pričuvne policije, Primorac je bio dio paravojne grupe koja je prije ratnih djelovanja pretresala sumnjive stanove u Splitu, često ciljajući na srpske obitelji, što je dio kontroverzne i slabo dokumentirane prakse tog razdoblja.
16.11. (16:00)

Što dalje od ispušnih plinova

Onečišćen zrak može uzrokovati autizam, jako utječe na fetuse, kažu u novom istraživanju

Izloženost trudnica zagađenom zraku negativno utječe na imunosni sustav majke, a u posebnoj su opasnosti trudnice i djeca u regijama s iznimno velikim onečišćenjem zraka, kažu znanstvenici  za novo istraživanje te pozivaju na poduzimanje odgovarajućih mjera koje će trudnice zaštititi od ove opasnosti. Različite vrste neuroloških poremećaja, među kojima je i poremećaj iz autističnog spektra, mogu se povezati s ovim faktorom zagađenja okoliša, rekao je glavni autor studije. Čini se da je vrijeme izlaganja dušikovom oksidu ključno jer izloženost spomenutim zagađivačima u trudnoći i u ranom postnatalnom razvoju djeteta predstavlja znatan rizik za razvoj autističnih poremećaja (ASD) s obzirom na to da se radi o ključnom dijelu neurorazvojnog procesa, kažu. Index

16.11. (15:00)

Kad čudaci preuzimaju stvari

Tjedni skener: Događaji koji bi se mogli nazvati komedijom, da nisu stvarnost

  • Trumpova administracija: Elon Musk na čelu ministarstva učinkovitosti, Robert F. Kennedy kao ministar zdravstva poznat po antivakserskim stavovima, Pete Hegseth, konzervativni komentator, kao ministar obrane.
  • Političko iskustvo u manjku: Tulsi Gabbard, bivša demokratkinja, postaje šefica obavještajne službe, dok je Marco Rubio novi državni tajnik s kontroverznim stavovima o Rusiji i Ukrajini.
  • Europske burze padaju: Trumpova pobjeda podigla američki S&P 500 na rekordne razine, dok europske burze zaostaju više nego u 30 godina.
  • Rat u Ukrajini: Trumpovi savjetnici predlažu zamrzavanje rata i ustupke Rusiji, dok Ukrajinci gube strpljenje, a Rusi suočavaju inflaciju i rast cijena hrane.
  • Njemačka politička drama: Vlada pada, izbori zakazani, a desnica i populisti jačaju dok bivši saveznici gube podršku.
  • Španjolske oluje: Malaga i Valencia suočene s poplavama i evakuacijama, dok se cikloni neumoljivo nastavljaju.
  • Izraelsko-palestinski sukob u Europi: Prosvjedi eskalirali u sukobe u Amsterdamu, a EU razmatra prekid političkih veza s Izraelom.
  • Skandali u crkvi: Nadbiskup Canterburyja podnio ostavku zbog prikrivanja zlostavljanja u kršćanskim kampovima.
  • Mussolini počasni građanin: Grad Gorizia odbio ukloniti titulu fašističkom vođi pod izlikom otpora kulturi otkazivanja.
16.11. (14:00)

Brze i kratke

  • Rašomon u izjavama Plenkovića, Turudića i EPPO-a: Evo što je sve upitno – Iako je Uskok potvrdio da su zasad osumnjičene samo tri osobe iz zdravstvenog sustava, EPPO ih navodi osam, a u daljnje istrage moglo bi biti uključeno više liječnika, neki spominju da Beroš nije primio mito, već ga se tereti za ‘trgovinu utjecajem’… (Nacional), Beroš proveo noć iza rešetaka, tvrdi da nije kriv. Danas ide pred suca istrage (N1)
  • SDP skupio potpise za odlučivanje o Plenkovićevom opozivu, no izgledno je kako aktualni premijer i dalje ima zagarantiranu većinu koja će ga zadržati (tportal)
  • Zelenski: S Trumpom će rat prije završiti, pohvalivši svoje zadnje kontakte s republikancem unatoč strahu od pada potpore Washingtona Ukrajini (N1)
  • Banke će povoljnije kreditirati one koji vode zelenu poslovnu politiku (Lider)
  • Nove cijene goriva u utorak: Poskupljuju eurodizel (za dva centa) i plavi dizel, dok će eurosuper biti jedan cent povoljniji (Poslovni)
  • Ponovno se na Forumu počelo raspravljati o glazbenim kritičarima u Hrvatskoj
  • Hrvatska izgubila od Škotske 1:0, pogodak primili u 86. minuti s igračem manje, propuštena šansa za četvrtfinale Lige nacija (Index)
16.11. (13:00)

Vidi ptičicu

Rusi svračak je ptica godine prema izboru BIOM-a

Rusi svračak je ptica pjevica iz porodice svračaka (Laniidae), privlači pažnju svojim karakterističnim izgledom i specifičnim tehnikama lova i skladištenja hrane. Mužjaci su kontrastno obojeni crnom očnom prugom nalik maski, crvenkasto smeđim perjem na leđima i krilima te svijetlo sivoj glavi. Kod ženki, a posebno kod mladih ptica, boje su zagasitije. Može ga se vidjeti na različitim tipovima otvorenih staništa sa raštrkanim drvećem i grmljem diljem Hrvatske. Svračci hranu pronalaze na tlu, u travi, ali se gnijezde u grmlju. Jedu kukce i druge beskralježnjake koje nađu na tlu. Izbor za Pticu godine u suradnji s Hrvatskim društvom za zaštitu ptica i prirode i ornitolozima HAZU. Svaka od nominiranih ptica suočava se s negativnim učincima ljudskog djelovanja. Green

16.11. (12:00)

Ponekad je potrebno samo se informirati

Toni Milun: Tisuće građana preplaćuju vođenje računa, već sedam godina postoji osnovni račun koji se plaća puno manje

Dosta se piše o tome da bismo od siječnja trebali imati pravo na besplatan bankovni račun za primanje plaće, ali važno je naglasiti dvije stvari. Prvo, to ne ide automatizmom, već morate umjesto redovnog tekućeg računa u banci otvoriti račun koji se zove osnovni račun. Cijena za vođenje osnovnog računa trenutno je od 2 do 3 eura mjesečno, ovisno o banci, a nju su uključeni internet ili mobilno bankarstvo i 10 ili 20 transakcija. Još ako spadate u jednu od šest osjetljivih skupina potrošača, imate pravo na osnovni račun za osjetljivu skupinu za svega 20 centi mjesečno ili besplatno.

Dakle, već sedam godina postoje dvije vrste bankovnih računa na kojima smo mogli uštedjeti velike količine novca, ali mnogi to nisu znali. Iako u Hrvatskoj ima više od 4.5 milijuna otvorenih tekućih računa, na dan 31. 12. 2023. bilo je otvoreno svega 4939 osnovnih računa, od čega 2282 osnovna računa za osjetljivu skupinu. Te račune možete koristiti za primanje plaće, plaćanje računa, podizanje gotovine s bankomata, ugovaranje trajnih naloga, internet i mobilnog bankarstva, baš kao i redovni tekući račun koji imate. Toni Milun za Index.

16.11. (11:00)

'Domovinu nitko ne pita za mišljenje dok stenje u zagrljaju ambicioznog zaštitnika'

Ivančić: Mokri SNOVI

Ostatak života posvetit ću domovini – svečano kaže Branko Roglić, vlasnik Orbico grupe i “jedan od najbogatijih Hrvata”, u Večernjem listu. “Nemoj, molim te!” panično kaže Domovina u prvome pasusu ovoga teksta. Samo što ovaj potpisnik, jasna stvar, ne raspolaže dovoljnom količinom mašte da Domovinu spasi od ljubavi kojom je Branko Roglić namjerava obasuti. Prema najavi, zagrlit će je toliko snažno da bi joj mogao zgužvati pluća, skrckati rebra i destruirati ključne dijelove kralježnice. Jedina nada za Domovinu leži u činjenici da je “jedan od najbogatijih Hrvata” već čovjek u ozbiljnim godinama, pa “ostatak života” kroz koji bi trebala trpjeti izljeve njegovih emocija možda neće trajati fatalno dugo. A onda je na red došla prošlost, pod geslom “prošlošću za budućnost”, odnosno za Domovinu, kojoj će “jedan od najbogatijih Hrvata” pokloniti svoju starost i očistiti je od “komunističkih laži”. Ako je komunizam crknuo prije tri i pol decenije, nije li možda Branko Roglić taj koji ga – upuštajući se u novi sveti rat protiv utvare – “vječno ostavlja na vlasti”? I ako jest, zašto to radi?  Viktor Ivančić za Novosti dao je priliku da i Domovina odgovori.

16.11. (10:00)

Brze i kratke

  • Glasnogovornik vlade Marko Milić za N1: Da država nekog štiti od progona, ministar valjda ne bi bio uhićen na dužnosti
  • Osoba tjedna Vili Beroš: U četvrtak smirio štrajkaše, u petak u pritvoru (Faktograf), DORH zatražio od EPPO-a Berošev spis, EPPO traži od DORH-a da mu se prepusti slučaj (tportal)
  • Ravnatelj Klaićeve na meti istražitelja: Strastveni kolekcionar skupocjenih satova, vlasnik stanova, ali i pozamašne štednje (tportal)
  • Napadi na strane radnike sve su brojniji (Faktograf)
  • Dio stanovnika Velike Ludine pobunio se protiv gradnje tvornice za preradu pilića koja bi zapošljavala do 1200 radnika. Strah ih je zagađenja i velikog broja stranih radnika. Načelnik općine Dražen Pavlović objavio je prije dva dana pismo u kojem poručuje da “tvornice neće biti”. Koji su mogući daljnji koraci za ulagača, ukrajinskog milijardera Jurija Kosiuka? Radi se o čovjeku koji ima ambiciozne planove za Hrvatsku (Forbes)
  • Đikićev tim otkrio mehanizam ključan za proizvodnju staničnih proteina, koji otvara vrata dijagnosticiranju niza bolesti uključujući određene vrste raka, Parkinsonovu i Alzheimerovu bolest (HRT)
16.11. (09:00)

Od viška glava ne boli

Amazon Haul: Jeftina konkurencija Temu i Sheinu

U želji da se natječe s jeftinim platformama Temu, Shein i TikTok Shop, Amazon je pokrenuo svoju novu e-trgovinu imena Amazon Haul. Cijene proizvoda tamo su niže, ali vrijeme dostave je dulje budući da se narudžbe šalju izravno iz skladišta u Kini. Amazon Haul dostupan je samo putem mobilnih preglednika ili aplikacija, a proizvodi (uključujući kućanske potrepštine, odjeću i elektroniku) koštaju 20 ili manje dolara. Iako je Amazon poznat po svojoj brzoj dostavi uz Amazon Prime, prosječno vrijeme dostave za narudžbe preko Amazon Haula kreće se između jednog i dva tjedna, dodaju. To je zato jer se šalju izravno iz skladišta u Kini, izvještava Wall Street Journal, što je slično modelu Temua i Sheina. Amazon je inače poznat po svojem vrlo agresivnom pristupu konkurentima, a već je prije primijećeno da kopiraju tuđi poslovni model. Forbes

16.11. (08:00)

Sjedi i slušaj

Lubomyr Melnyk u Močvari: Prorok glasovira i otac kontinuirane glazbe

U nekim momentima Melnyk zvuči kao divlji Rahmanjinov koji prijeđe u Chopina, ali vrlo često zapravo dobiješ techno jazz, zbog stvaranja ritam-sekcije repeticijama i kontinuiranom muzikom. Izveo je 5 kompozicija, politike nije nedostajalo, stoga je zadnja kompozicija zapravo i dio kakve programske glazbe. Lik je očito blago ekscentričan i lud, ali ja samo uvijek vidim nekog Stravinskog u ljudima. U nekim momentima dosta me emotivno ponijelo, u drugima mi je pak bilo dosadnjikavo, ali sve u svemu odličan koncert, drago mi je da smo otišli – report je forumašice na temi u kojoj se recenziraju koncerti. Fotke s koncerta donose na Ravno do dna.