02/11/2024 - Monitor.hr
Subota (23:00)

Nesretna generacija

Poslodavci namjeravaju mladima smanjiti plaće iako je plaćanje zdravstvenog doprinosa njihov trošak

Vlada je u saborsku proceduru uputila set zakona u sklopu novog kruga porezne reforme kojom se, među ostalim, ukida fiskalna olakšica za zapošljavanje mladih do 30 godina. Zbog te olakšice poslodavci mladima nisu trebali plaćati doprinos na zdravstveno osiguranje te im je bio smanjen ukupan trošak rada. Fiskalna olakšica ukida se s prvim danom 2025. godine, ali svi oni koji olakšicu koriste, iskoristit će je do kraja, odnosno do isteka zakonskog roka od pet godina. Posljednjih tjedana medijskim istupima poslodavci pritišću Vladu da odustane od ukidanja fiskalne olakšice poslodavcima koji zapošljavaju mlade. Mladi koji izlaze na tržište s ukidanjem te mjere oslobađanja plaćanja zdravstvenog doprinosa jednostavno će biti manje zapošljavani i opet će odlaziti u inozemstvo i onda nećemo dobiti ono što smo htjeli u kontekstu solidarnosti u prikupljanju sredstava za zdravstveni sustav – rekli su iz Udruge Glas poduzetnika. Faktograf

Subota (23:00)

Malo adrenalina nekad nije na odmet

Horori su nam zapravo korisni. Znanost je objasnila zašto

Ljudi vole krimiće i horore, true crime dokumentarce, crnu kroniku i često uspore kad se voze pokraj automobilske nesreće. Ovaj fenomen dobro je istražen u psihologiji i poznat je pod nazivom “morbidna znatiželja”. To je pojam koji opisuje ljudsku sklonost istraživanju i promatranju sadržaja povezanih s opasnošću, smrću, nasiljem i drugim negativnim aspektima života, često iz osjećaja fascinacije i potrebe za razumijevanjem nepoznatog. Ova vrsta znatiželje nije nužno patološka, već se može smatrati prirodnim psihološkim fenomenom koji ljudima pomaže da se nose sa strahovima, da se pripreme za moguće opasnosti te da bolje razumiju granice vlastitih emocionalnih doživljaja i reakcija. Nenad Jarić Dauenhauer za Index

Subota (22:00)

Brze i kratke

  • Diplomatski skandal: Anušić prkosi Plenkoviću i Orbanu i tjera Vladu da se izjasni o velikomađarskim pretenzijama (Nacional)
  • Izrael tvrdi: Ubili smo jednog od posljednjih Hamasovih dužnosnika (Nacional)
  • Izbore u Americi odlučit će sedam država – Harris ima marginalnu prednost u Michiganu i Wisconsinu, a dvoje kandidata izjednačeni su u Pennsylvaniji (Večernji)
  • Neće se izvući ni oni koji već dugo rentaju stanove. Stiže retroaktivna primjena suglasnosti suvlasnika (Forbes)
  • Kako djeluje magija? Mađioničari otkrili tajne koje koriste (N1)
Subota (21:00)

Zato su vječni

Rasipanje dijamanata nebom moglo bi ohladiti planet, ali po koju cijenu

Znanstvenici desetljećima razmišljaju o tome bi li zamagljivanje atmosfere reflektirajućim česticama moglo stvoriti dovoljno sjene da se suprotstavi učincima zagrijavanja nastalim od viška stakleničkih plinova. Ispuštanje desetaka milijuna tona plina u atmosferu najvjerojatnije bi smanjilo prosječnu globalnu temperaturu za nekoliko stupnjeva, ali moguće je da nam se ne bi svidjele nuspojave takve operacije: oštećenje ozonskog omotača, zagrijavanje stratosfere i povratak kiselih kiša samo su neke od mogućih posljedica koje bismo trebali razmotriti. Jedan od glavnih i često zanemarenih faktora je tendencija da se čestice zgrudavaju ili talože dok lebde, kažu istraživači. Najefikasnija opcija su usitnjeni dijamanti, no problem je cijena: 600.000 američkih dolara po megatoni, zbog koje bi ukupni račun brzo narastao na stotine bilijuna dolara. Bug

Subota (20:00)

Nezgodni Facebook postovi i miris napalma ujutro

Drago Pilsel: Slovo o još jednom (ne)uspjehu, u Nacionalu

Naime, Bero, kako ga svi zovu u redakciji, mi reče da je Nacional u ozbiljnim financijskim problemima, da pokrenuti radio jako puno košta, da mora ”rezati troškove” (spominjao je i priloge koje idu uz Nacional) i da, eto, nisam ja nešto krivo učinio nego, tako, da mi se mora zahvaliti i neko vrijeme ukinuti moju (religiološku) kolumnu. Posljednju takve vrste (gdje se progovaralo o crkvenim anomalijama) u hrvatskim tiskanim medijima. Tako sam se dvoumio, sve do petka, javno progovoriti i iznijeti navodno službeni razlog ”izlijetanja u zavoju”. U petak sam prelomio i na Facebooku napisao objavu nakon koje je uslijedila Berina, po meni ružna, reakcija. Ostalo je u zraku da bi možda Bero popustio pritiscima ili sugestijama iz visoke crkvene adrese, zbog jedne od kolumni. Ja to ne vjerujem: mislim, to jest, volio bih i dalje vjerovati da je Bero nesklon takvim kompromisima. Bez obzira na svemu ja smatram Berislava Jelinića važnim imenom našeg novinarstva i imam razumijevanje za ono kroz što sada prolazi. Drago Pilsel za Autograf.

Subota (19:00)

Dobar dio nacije pati od toga

Basara: Traktat o monomaniji

Mo­no­ma­ni­ja je pa­r­ci­jal­ni men­tal­ni po­re­me­ćaj obe­le­žen op­sed­nu­to­šću jed­nom je­di­nom stva­ri ili ide­j­nim sa­dr­ža­jem, sve do op­sed­nu­tos­ti tim ira­cio­nal­nim ko­m­ple­k­som mi­sli kao fi­k­snom ide­jom; to je bo­le­sni na­gon za isti­ca­njem sa­mo­ga se­be kao izu­ze­t­ne li­č­nos­ti, ili na­gon za be­smi­sle­nim ra­d­nja­ma. Pre­po­zna­je­te li u ovoj de­fi­ni­ci­ji ne­kog iz svo­je bli­že i da­lje oko­li­ne ili mo­žda ne­ku li­č­nost iz svih obla­sti ži­vo­ta i ra­da. Ako ne pre­po­zna­je­te, to zna­či da ste i sa­mi mo­no­man. Mo­je in­te­re­so­va­nje za fe­no­men mo­no­ma­ni­je da­ti­ra s kra­ja osa­m­de­se­tih go­di­na XX ve­ka, ka­da sem se na­šao zdra­vo uzi­bre­ćen – što sa­mo go­vo­ri ko­li­ki sam bio mlad ma­j­mun – či­nje­ni­com da su di­l­be­ri/ke ko­ji su do ju­če bi­li op­sed­nu­ti di­ja­le­k­ti­č­kim ma­te­ri­ja­li­z­mom, Ti­tom i par­ti­jom, sle­de­ćeg da­na pos­ta­li op­sed­nu­ti pra­vo­sla­vljem – pa­r­don, sve­to­sa­vljem – i na­ci­jom. Svetislav Basara

Subota (18:00)

Možda da se udruže

Ne postoji toliko vremena da bi majmuni pretipkali Shakespearea

Majmun koji bi nasumično pritiskao tipke na pisaćem stroju beskonačno dugo vremena na kraju bi sasvim slučajno ispisao kompletna Shakespeareova djela, kaže teorem o beskonačnom majmunu. Ovaj nadaleko poznati misaoni eksperiment koristi se da nam pomogne razumjeti načela vjerojatnosti i slučajnosti te kako slučajnost može dovesti do neočekivanih ishoda. Termin je poznat i u pop kulturi, od Simpsona do Vodiča kroz galaksiju za autostopere, a nova studija otkriva da bi trebalo nevjerojatno puno vremena, daleko dulje od životnog vijeka našeg svemira, da majmun koji tipka nasumično ispiše Shakespearea. Bug

Subota (17:00)

Punk kakav bi i trebao biti

Amyl And The Sniffers – Cartoon Darkness: Obračun s hejterima

Treći album australskog pub rock/punk rock benda predstavlja kreativno raskrižje benda koji je odlučio eksperimentirati sa zvukom, no rezultat nudi više promašaja nego pogodaka. Amyl And The Sniffers u manje od deset godina prošli su impresivan put od cimera koji su dijelili stan u Melbourneu do jednog od značajnijih punk bendova ovog desetljeća. Na tom putu prometnuli su se u live atrakciju čija ih je reputacija dovela do turneja s bendovima kao što su Foo Fighters, The Smashing Pumpkins, i Green Day. Kroz desetljeće rada Sniffersi su se pozicionirali kao bend na strani slabijih i marginaliziranih pritom propitujući ustaljene ili nepravedne društvene norme te stereotipe. Drugi i sve važniji aspekt je Tayloričin prkos kritičarima benda i nje same. Upravo je taj fokus na kritičare napuhan do bizarnih razmjera na novom albumu „Cartoon Darkness“ koji je djelomično pretvoren u krležijansko pankerski „obračun s njima“. Ravno do dna, imaju i temu na Forumu.

Subota (16:00)

Brze i kratke

  • Muškaraca nema, pa su Ukrajinke uzele stvari u svoje ruke: ‘Najvažnije je oružje’ (tportal)
  • Rupe u zakonu: Rusi servisiraju svoje supermanevarske lovce u Kazahstanu, a rezervne dijelove naručuju iz Indije, i tako izbjegavaju nametnute im sankcije (tportal)
  • Vučić o tragediji u Novom Sadu: Tražim i političku i kaznenu odgovornost (N1), mnogi krive radove, Kinezi koji su radili na obnovi: nadstrešnica nije bila predmet obnove (N1)
  • Koliki je uopće utjecaj predsjednika na gospodarstvo SAD-a? Tijekom proteklih 15 godina američko gospodarstvo postizalo je dobre rezultate u usporedbi s drugim zemljama, bez obzira na to tko je bio u Bijeloj kući (DW)
  • Forbes donosi rang listu preminulih zvijezda koje su ove godine najviše zaradile – za svoje nasljednike: Michael Jackson (600 milijuna dolara), Freddie Mercury (250 milijuna), Dr. Seuss (75 milijuna), Elvis Presley (50 milijuna), Ric Ocasek (45 milijuna), Prince (35 milijuna)…
Subota (14:00)

Tjedan kada je svijet izgubio kompas

Tjedan katastrofa: od poplava u Španjolskoj do turbulencija na Bliskom istoku i u autoindustriji

Najvažniji događaji koji su obilježili tjedan:

  • Bliski istok
    • Izrael je napao vojne ciljeve u Iranu u tri vala, kao odgovor na ranije napade na Izrael.
    • Naim Kasim imenovan je vođom Hezbolaha nakon smrti Hasana Nasralaha.
    • Izraelski parlament zabranio je rad UNRWA agenciji unutar Izraela, što bi moglo utjecati na milijune palestinskih izbjeglica.
  • Superizborni vikend
    • U Gruziji pobjedu je ostvarila stranka Gruzijski san, unatoč tvrdnjama o izbornoj manipulaciji.
    • Bugari su sedmi put u četiri godine birali novu vladu, a Japan je također izgubio stabilnost vladajuće stranke.
    • Urugvajci će se suočiti s drugim krugom predsjedničkih izbora, nakon što nijedan kandidat nije osvojio većinu glasova.
  • Španjolske poplave
    • Stotine poginulih u katastrofalnim poplavama u jugoistočnoj Španjolskoj; Valencia i okolica paralizirane, broj stradalih raste.
  • Sjeverna Koreja
    • Testirana nova interkontinentalna balistička raketa (ICBM) koja bi mogla dosegnuti SAD.
  • Rusko-ukrajinski sukob
    • Pregovori Kijeva i Moskve o smanjenju napada na energetske objekte, posrednik je Katar.
  • Volkswagen u krizi
    • Zbog neuspjeha s električnim vozilima, Volkswagen će zatvoriti tri tvornice u Njemačkoj i otpustiti radnike.
  • Europska “CIA”
    • EU razmatra osnivanje zajedničke obavještajne agencije, uz prijedlog bivšeg finskog predsjednika Saulia Niinistöa.
  • Švicarska deflacija i jak franak
    • Švicarska se suočava s prijetnjom deflacije zbog prejakog franka, a centralna banka razmišlja o deviznim intervencijama kako bi spriječila gospodarsku nestabilnost.

tportal

Subota (12:00)

Kolo sreće se okreće

Tiho otpuštanje – novi trend u poslovnom svijetu kao odgovor na tihe otkaze

Prvo je bio quiet quitting, trend u kojem zaposlenici na svojim radnim mjestima diljem svijeta potiho počinju dizati ruke od previše posla, odnosno radili samo onoliko koliko zaista moraju, pa loud quitting gdje su jasno i glasno protestirali protiv previše posla. Zatim su poslodavci, shvativši do kuda je igra otišla, odlučili uzvratiti istom mjerom te svojim zaposlenicima na neprimjeran i mudar način zadavati složenije zadatke i očekivati od njih razvoj novih vještina, izvlačeći tako više od postojećih radnika bez zapošljavanja novih osoba (quiet hiring). Sada je poslodavcima, naime, cilj namjerno otežati radne zadatke svojim zaposlenicima, u nadi da će upravo zaposlenici biti ti koji će dati otkaz, a sve kako bi se njihovi poslovi mogli automatizirati. Trend je najprisutniji u tehnološkim tvrtkama gdje zaposlenike planiraju zamijeniti – robotima i automatskim procesima ili uz pomoć AI. Lider

Subota (11:00)

Nesigurno mjesto

Sigurno mjesto: Intimni prikaz upropaštenog i korumpiranog hrvatskog zdravstvenog sustava

Režijski elegantan i dirljiv prikaz suočavanja sa samoubojstvom brata, odnosno sina. Teška za obrađivanje, često tabuizirana tema, na bolnoj je uvjerljivosti dobila i jer je temeljena na stvarnom iskustvu Jurja Lerotića koji u filmu igra samoga sebe, a priču temelji na samoubojstvu svojeg brata, talentiranog snimatelja Jakova Lerotića. Lerotić u “Sigurnom mjestu” razornu priču o samoubojstvu pripovijeda dostojanstveno i točno, opisujući zločinački nemar javnozdravstvene birokracije i traumu koju ona uzrokuje bližnjima, a uz to, možda i važnije, destigmatizirajući žrtve suicida na način koji ranije nismo vidjeli u hrvatskom filmu. Lupiga o filmu koji je preksinoć prikazan na HTV-u.

Subota (10:00)

Brze i kratke

  • Procjenjuje se da je u poplavama u Španjolskoj poginulo oko 200 ljudi, 75.000 kućanstava u Valenciji je bez struje (Index)
  • Ekstremna oluja pogodila i Norvešku, poplave odnijele most i aktivirale klizišta (N1)
  • Uskoro razgovor s dupinima? Jedna udruga uz pomoć AI-ja želi dekodirati komunikaciju životinja (Forbes)
  • Iz godine u godinu Heidi Klum na Halloween zabavama redovito podiže letvicu, a svakim novim kostimom nadmaši samu sebe. Ove godine sa suprugom, glazbenikom Tomom Kaulitzom utjelovila je najomiljenijeg izvanzemaljca – E.T-ja i njegovu družicu – kostime su izrađivali godinu dana (tportal)
  • Kutlešina poruka povodom Svih svetih: Prepuštanje očaju dovodi do sebičnog zatvaranja u sebi (Nacional)
  • Otisak slavnog Banksyjeva djela prodan za više od 100 tisuća dolara (HRT)
  • Nakon dugo vremena komentira se i rad portala Monitora na Forumu. Ostavite i vi svoj komentar
Subota (09:00)

Vikend nek počne u petak

U čak 45 tvrtki u Njemačkoj uveli radni tjedan od 4 dana uz istu plaću, rezultati su zanimljivi i ne skroz očekivani

Zaposlenici su doživjeli manje pritiska i osjećaja radne iscrpljenosti, zanimljivo je da su fizički bili čak i aktivniji – učinili su više koraka na dan nego „normalna” mjerna skupina, a povrh toga su u prosjeku spavali 38 minuta tjedno više. Produktivnost ne samo da nije pala, nego je negdje i porasla. Neki rezultati ne odgovaraju očekivanjima: i u tim tvrtkama nije bilo značajnije razlike u danima bolovanja, a još manje pozitivnog učinka je bilo za okoliš. No, istraživanje ima i neke nedostatke – od 45 tvrtki četiri je vrlo brzo otpalo, a i razmatrane tvrtke su vjerojatno ionako mislile uvesti skraćeni radni tjedan. Uz to, teško da tako mali broj tvrtki može biti reprezentativan za zemlju sa više od 3 i pol milijuna tvrtki, a i u nekim je branšama nezamislivo omogućiti djelatnicima takav radni tjedan, poput škola, bolnica, vatrogasnih službi i sličnih. DW

Subota (08:00)

Razmaženi, ali sa stilom

‘Brat’ je engleska riječ godine i riječ za novi životni stil

Riječ “brat”, na engleskom originalnog značenja “derište”, redefinirana je kao “karakterizirano samouvjerenošću, neovisnošću i hedonističkim stavom” te ubrzo postao estetski pokret ljeta, objavio je rječnik. Pokret je nastao iz utjelovljenja ljubavi prema sebi, pozitivne slike vlastita tijela, a potiče neopterećenje prilikom stilskih odabira. Time označava oštar odmak od prethodnog trenda “čiste djevojke”, koji promiče elemente kao što su joga, rani odlazak u krevet i zalizana kosa. Leksikografi iz Collinsova rječnika smjestili su riječ “brat” na vrh popisa nakon što su pregledali medijske izvore, uključujući društvene mreže, jer je “prihvaćena u tako velikoj mjeri”. HRT