01/10/2024 - Monitor.hr
01.10. (23:00)

I pazite pritom da koristite hrvatske riječi

Prime Time: Glavni državni uložak

Prime Time u ovotjednoj epizodi donosi napade barakuda (koja se zapravo branila nakon što ju je čovjek upucao), uhićenje druge kapitalne ribe HDZ-a šaranića, upecanog Butkovića, autozgađenog Primorca, upijajućeg Turudića, S&M Radića, privatno zdravstvo što nas ubija i socijalne stanove koje nećemo doživjeti. Boris Johnson je planirao noćni desant na industriju cjepiva, Izrael je imao vojno uspješan tjedan, DORH radi svoj posao samo kad Grmoja ima informacije o uhićenima, a nova stranka DomiNO krenula je odmah i dominirati političkog scenom… prošli tjedan, nova epizoda

02.10. (00:00)

Kao za slobodu, a zapravo protiv nje

I Austrija skrenula udesno, FPÖ s relativnom većinom na parlamentarnim izborima

Pedesetpetogodišnji šef stranke ne djeluje kao šarmantni zavodnik masa. Njegov šarm i karizma su skromni, a uz to slovi kao samotnjak. Odrastao je u radničkoj obitelji u Koruškoj, studirao je povijest i filozofiju, ali nije diplomirao. Bavi se trčanjem na duge staze i planinarenjem. Kickl je na čelu desničara od 2021. godine. Korištenjem izraza „narodni kancelar“ FPÖ je ostao vjeran svom provokativnom stilu. U svojim govorima stranački vođa se pokazuje agresivnim i provokativnim, često koristeći upečatljive slogane. Već kao pisac govora i menadžer kampanja kreirao je slogane poput „Domovina umjesto islama“ ili „Više hrabrosti za našu bečku krv – previše stranaca nikome ne prija“ (što se na njemačkom rimuje). DW… Također, profitirao je od učestalih smjena u vladama predvođenima pučanima, ali i općeg europskog trenda skretanja biračkog klatna udesno. I bez Kickla je tema migracija i integracije na prvom mjestu političkih rasprava u Austriji.

Sve stranke su uoči izbora jasno dale do znanja da nisu spremne koalirati sa slobodarima, no pučani su ostavili otvorenom mogućnost suradnje ako u vladi ne bude šef FPÖ-a Kickl, bilo kao kancelar, bilo kao ministar. Međutim, nakon 56 svojenih manddata teško je vjerovati da ga neće biti na nekoj od čelnih pozicija. Višeslav Raos za tportal.

02.10. (00:00)

Dobra retrospektiva

Boris Rašeta o filmu Atentat na Trockog: Uvršten među pedeset najgorih filmova svih vremena, ali to je, izgleda, samo bila politička netrpeljivost

Valjda motiviran smrću Alaina Delona, HRT je na program uvrstio film Josepha Loseyja koji je zanimljiv iz dva razloga. Prvi je da vidimo Delona (koji glumi ubojicu Trockoga, Ramona Mercadera) u dramskoj ulozi: on se preznojava, muči, bjesni, proživljava oluju emocija dok na kraju krampom ne ubije Staljinova protivnika. Delon je obično postojao u kadru, nije glumio. Drugi je scena koride u kojoj toreadori ubijaju bika: proboden mačetama, izranjavan, bik tetura, potom krvav pada, a onda ga na kraju vuku kroz blato u pozadinu arene i režu za meso. Danas takvu scenu zbog zaštite životinja ne bi bilo moguće snimiti. Trockoga je Losey snimao uglavnom pijan, pa je Richard Burton sam nadopisivao neke monologe, podsjećajući režisera na gafove u kontinuitetu radnje. Boris Rašeta retrospektivno donosi pregled što smo sve dobroga propustili na TV-u, za Novosti.

01.10. (22:00)

Kad sam se zadnji put popentrao, činio mi se manji

Mt. Everest se ne prestaje uzdizati

Mount Everest je s 8848 metara najviša planina na svijetu, no i dalje raste i svake godine je sve viši, tvrde kineski znanstvenici sa Sveučilišta za geoznanosti u Pekingu koji su upravo objavili studiju o tom anomalijskom rastu planine u časopisu Nature Geoscience. Prije 89.000 godina, spojili su se vodeni sustavi rijeke Kosi i rijeke Arun, nakon čega je Everest godišnje rastao za 0,2 do 0,5 milimetara te je do sada narastao za 15 do 50 metara. Znanstvenik Jin-Geo Dai, jedan od vodećih autora studije, objašnjava rast Eversta podizanjem kopnene mase na Zemljinoj kori kada se težina površine smanjuje. HRT

01.10. (21:00)

Bliski istok ključa: Iran ispalio rakete na Izrael, odjekuju sirene, apeliraju stanovnicima da ostanu na sigurnom

  • Počeo napad! Iran lansirao stotinjak raketa na Izrael (tportal)
  • U noći Bejrutom odjekivale eksplozije, SAD i Izrael su upozorili Iran u slučaju da odgovori na napad (Večernji), Iranci navodno otkrili i vrijeme i veličinu napada (Jutarnji), libanonski premijer: ‘Ovo je najopasnije razdoblje u libanonskoj povijesti’ (Nacional)
  • Pet stvari koje do sada znamo o ofanzivi Izraela u Libanonu: operacija je trenutno ograničena na sela blizu granice, žele pomaknuti tampon-zonu dalje na sjever kako Hezbolah više ne bi mogao granatirati sjever Izraela, Hezbolah je zatečen snagom izraelske vojske, no ne zna se koliko su snažni, gađa se Bejrut jer je tamo Hezbolah jak, problem su i pogođeni civili (DW)
  • Izrael je u posljednjim danima proširio napade i na Hezbolah u Libanonu i hutiste u Jemenu. Uz Hamas, Hezbolah i Huti dio su iranske “Osovine otpora”, saveza islamističkih milicija koje obuhvaćaju Irak, Siriju, Libanon, Gazu i Jemen, piše CNN. (N1)
  • Nakon objave da Iran sprema raketni udar skočile cijene nafte (Index)
  • Koliko je jaka iranska, a koliko izraelska vojska – Iran na ljestvici Global Firepowera zauzima 14. mjesto. Izrael na istoj ljestvici zauzima 17. mjesto (Index)
  • Izraelci objavili kartu raketnih napada Hezbolaha na Izrael (X)
01.10. (20:00)

Brze i kratke

  • Šef Međimurje-plina: Zadovoljni smo i jednim novim korisnikom (Nacional)
  • Nova akcija USKOK-a: Uhićenja povezana s trgovinom duhana (tportal)
  • Albanka koja je usmrtila brata i sestru osuđena na četiri godine zatvora (tportal)
  • Preokret u igri Porezne uprave. Natjecatelj ostao bez nagrade, ali tu bi mogao biti samo početak njegovih problema, pokrenut će postupak protiv sudionika koji su različitim manipulacijama pokušali ostvariti nagradu (Poslovni)
  • Youth Cinema donosi novu streaming platformu s europskim ekološkim filmovima (Nacional)
  • Uzorci s daleke strane Mjeseca uskoro će biti otvoreni za istraživanja (HRT)
01.10. (19:00)

Njegova riječ vrijedi tisuću kuna

Otac domovine: Tek nakon njegove smrti, Starčevićev koncept samostalne hrvatske države počinjao je dobivati težinu u hrvatskoj politici i širu političku podršku u narodu.

Njegova se politika sastojala od puno strasti, emocija i nacionalnog zanosa,  čvrste logičke i povijesne i pravne utemeljenosti njegovih političkih zahtjeva, krutosti stavova i nesklonosti bilo kakvom kompromisu ili taktiziranju, borbenosti i prezira prema političkom pacifizmu, oštre polemičnosti i nerijetko gruba verbalnog izričaja. I od potpune posvećenosti onome što je smatrao prioritetom hrvatske politike – stvaranju samostalne hrvatske države: ‘makar  bila samo uru dugačka i uru široka, makar bilo pet Hrvata neka to pet bude slobodno i sretno‘. Pritom je imao izraziti deficit političke pragme, a diplomatske finese nije imao ni u tragovima. Ili kako je sam rekao znamenitom  govoru na Velikom  saboru 1861.: ‘Gospodo, ja najradje mučim, nu kad govorim, ja govorim kako mislim i ćutim.‘

Starčevićev koncept samostalne hrvatske države izgrađen je na osnovi povijesnog državnog prava, odnosno prava na teritorije koji su nekoć pripadali hrvatskim kraljevstvima, a u pogledu stanovništva je možda bio najsličniji konceptu na kojem je stvoren SAD – sve tijekom stoljeća doseljeno stanovništvo smatrao je Hrvatima. Iz današnje političke perspektive to izgleda kao asimilacijski i velikohrvatski koncept. Ali u to doba, kada su Austrija i Mađarska dogovorno otimale hrvatske teritorije uz snažnu germanizaciju i mađarizaciju, a Srbija intenzivno promovirala velikosrpski projekt među pravoslavnim stanovništvom,  Starčevićev je koncept bio inkluzivna ‘kamilica‘, bez šanse za političkom realizacijom. Višnja Starešina za Lider.

01.10. (18:00)

Dio si zadrže

Gotovo pola milijuna umirovljenika plaća porez, država samo prošli mjesec uprihodovala više od 15 milijuna eura

Porez na mirovinu računa se na razliku između osobnog odbitka i visine mirovine. Porez na mirovinu u rujnu je platilo gotovo 500.000 umirovljenika. Poreznih platiša među umirovljenicima je tako ovoga mjeseca oko 70.000 više, jer su mirovine rasle usklađivanjem u prosjeku za oko 40 eura. Iznos koji država uprihoduje će se mijenjati ovisno o daljnjoj poreznoj politici države, ali i lokalne samouprave, navodi Mirovina. Prije srpanjskog usklađivanja mirovina porez na mirovinu plaćalo je oko 35 posto umirovljenika, njih 364.000. Poreznih platiša nakon svakog usklađivanja sve je više, jer rastom mirovina prelaze osobni odbitak od 560 eura. Poslovni

01.10. (17:00)

I njegova je pamet shvatila bolnost svojih riječi, ali tamo negdje pet godina nakon jezika

Dežulović: Adio, pameti

Ima, eto, ljudi kojima je jezik brži od pameti, ali superiorna nadmoć Milanovićeva jezika nad njegovom pameću nema pandana u hrvatskoj politici. Ima pri tom, jasno da ima, i jezika bržih od predsjednikova, ali njima je lakše, jer nemaju mozga: njihov jezik brži je od pameti čak i kad se zamuckujući sapliće i bezglavo tumara praznom glavom. Na predsjedničkoj funkciji, uostalom, već smo imali jedan takav, i to perfektan engleski jezik, bez naglaska i bez pameti. Da je, eto, nema ni trenutačni predsjednik, bio bi i on samo glup. Milanović je, međutim, mnogo gora i opasnija pojava.

Za razliku od jezika, Milanovićeva pamet, naime, jako dobro zna zašto je “predsjednik Tuđman morao mijenjati svoju knjigu”, i zašto je “za englesko izdanje morao masakrirati”.

Tuđmanova “Bespuća povijesne zbiljnosti” iz 1989. godine – mlađi čitatelji ne znaju, stariji pamte – blatnjava je naplavina pseudo-povijesnofilozofskog i revizionističkog smeća nažvrljanog nerazumljivim novohrvatskim hrvatoglifima, sedam stotina stranica teška apologija povijesne svjetske “zločinidbe” i “zlosilja” u kojoj autor objašnjava kako je genocid “prirodna pojava, sukladna ljudsko-društvenoj i mitološko-božanskoj naravi”, koja se “ne samo dopušta, već i preporuča, štoviše čak i nalaže riječju svemogućeg Jahve”. Boris Dežulović za N1.

01.10. (16:00)

Brze i kratke

  • Netanyahu je pušten s lanca, SAD mu ne može ništa, iako se Nasralahova smrt smatra velikim postignućem za Izrael i SAD, ovaj napad pojačava dugogodišnju mržnju prema Netanyahuu i uvjerenje da on nije pouzdan partner za SAD (tportal, Business Insider)
  • Važno obraćanje Juliana Assangea: Sloboda govora je na mračnom raskrižju (N1)
  • Provjerite imate li pravo na besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje (Nacional)
  • Samozaposleni: Od ove godine proširen izbor osnovica za doprinose s dotadašnjih šest na 13 (Lider)
  • Umro Munir Vejzović, poznati hrvatski slikar, kipar i grafičar (tportal)
  • Veljko Kajtazi izbačen iz udruge Kali Sara (Nacional)
01.10. (15:00)

I ne čekaju tramvaj

Umirovljenici napunili zagrebački Trg bana Jelačića, traže veće mirovine

BLOK umirovljenika zajedno (BUZ) održavaju na zagrebačkom Trgu bana Josipa Jelačića prosvjed pod nazivom “Protiv siromaštva”. Glavni zahtjev vladi je da ispuni obećanje i da prosječna mirovina bude 60 posto prosječne plaće, naveli su iz BUZ-a. Iz BUZ-a su ranije upozorili da oko 60 posto umirovljenika prima mirovinu koja je na liniji siromaštva ili ispod nje te da su tu posebno tzv. radničke mirovine, njih oko 940.000, od kojih gotovo 700.000 ima mirovinu manju od 550 ili 600 eura, što je ispod granice siromaštva. Ocijenili su i da glavni problem nije 13. mirovina ili formula za usklađenje, već formula za izračun mirovine koja je promijenjena 1999. do kada je prosječna mirovina bila 80 posto prosječne plaće. Od tada pa do danas prosječna mirovina se prepolovila. Index, N1, HRT

01.10. (14:01)

Prvog dana listopada obilježavamo Međunarodni dan kave

01.10. (14:00)

Duh prošlosti ne jenjava

Suočavanje Nijemaca s nacizmom nije izgubilo na aktualnosti ni gotovo 80 godina nakon završetka Drugog svjetskog rata

Nakon Drugog svjetskog rata mnogi Nijemci su nastojali da „obrišu” bivšeg diktatora, na primjer, ulice koje su nosile njegove ime, „Adolf-Hitler-Straßen”, brzo su preimenovane. Odrasla generacija koja je preživjela rat bila je zauzeta organiziranjem vlastitog života – obnovom kuća, nabavkom hrane, tugovanjem za članovima obitelji.

O svojoj ulozi u Trećem Reichu muškarci i žene nisu govorili. Nerado su ispunjavali upitnike o denacifikaciji, a većina je sebe smatrala samo „sljedbenicima“. Statistički Nijemac te generacije krivi Hitlera, Goebbelsa i Göringa za rat i zločine i oslobađa samog sebe odgovornosti.

Nitko javno ne priznaje krivnju i mnogi nacistički zločinci započeli su nove karijere u „Bonnskoj Republici” (Zapadna Njemačka). Obračun s nacističkim zločinima u početku su preuzeli saveznici: ponegdje su za Nijemce organizirali obvezne projekcije filmova o nacionalsocijalističkim koncentracijskim logorima i logorima istrjebljenja.

Izložba u bonnskoj Kući povijesti pokazuje kako su se četiri generacije Nijemaca skoro 80 godina suočavale s nacionalsocijalizmom. Svaka od njih je uronjena u politički i društveni kontekst tipičan za svoje vrijeme. Dokumentarni filmovi, novinski članci, fotografije i ankete ilustriraju duh vremena svake generacije. DW

01.10. (13:00)

Hoćeš jeftiniji stan? Kreni s ekipom u zadružnu akciju

Vodič za pokretanje stambene zadruge, podijeljen u nekoliko ključnih faza

  1. Faza 0 – Prvi koraci:
    Održava se sastanak s gradonačelnikom i kreira strateški dokument za priuštivo stanovanje, zajedno s pravilnicima na lokalnoj razini.
  2. Faza 1 – Prostorna analiza i model:
    Odabire se adekvatno zemljište, kreira projektni program zgrade i izrađuje studija izvodljivosti.
  3. Faza 2 – Promocija i edukacija građana:
    Projekt se promovira, a građani sudjeluju u edukativnim radionicama o zadružnom stanovanju.
  4. Faza 3 – Natječaj za dodjelu zemljišta:
    Definiraju se uvjeti i kriteriji za dodjelu zemljišta, a nakon toga se bira zadruga koja će graditi.
  5. Faza 4 – Realizacija:
    Stambena zadruga osniva se i vodi projekt izgradnje zgrade, uključujući i financijske aspekte.
  6. Faza 5 – Korištenje i upravljanje zgradom:
    Stanari i zadruga upravljaju zgradom i rade na njenom daljnjem razvoju.

Ovaj kompleksni proces ovisi o podršci jedinica lokalne samouprave, a stambene zadruge često pružaju povoljniju opciju stanovanja u usporedbi s tradicionalnim kupovanjem stana ili kuće. Savjeti

01.10. (12:00)

I nakon Norvežanina Stoltenberga, NATO želi iste Rutte

Mark Rutte danas dolazi na čelo NATO saveza

Stoltenberg je tijekom više od deset godina na čelu NATO-a bio hvaljen zbog svojeg smirenog vođenja ponekad podijeljenog Saveza. Norvežanin je pomogao da mu američki predsjednik Donald Trump ne okrene leđa, podržao je Ukrajinu osiguravši da NATO ne bude izravno uvučen u rat s Rusijom i pokrenuo je reformu obrambenih kapaciteta Saveza kako bi se mogao suočiti s Moskvom. Saveznici su tražili nekoga tko ima mnoge kvalitete kao i Stoltenberg i tko će nastaviti istim smjerom: premijera, s dobrim vezama, dugim iskustvom, dobrim adresarom… Zato je odluka pala na Nizozemca. Kao veteran koji je u Nizozemskoj 13 godina vodio složene koalicije, ima veliko iskustvo koje se može iskoristiti kako bi se zadržalo zemlje s različitim, i često suprotstavljenim interesima na istoj liniji. Poslovni

01.10. (11:00)

Brze i kratke

  • Počela kopnena invazija na Libanon, vojska objavila snimku. Amerika zaprijetila Iranu, Biden izrazio nadu da će se Izrael smiriti (Index), novi cilj im je zapovjednik libanonskog ogranka vojnog krila palestinskog pokreta Fatah (N1), BBC: Povijest govori da je Izraelcima lako ući u Libanon, ali teško izaći (Index)
  • Vakula: Jesen bi mogla biti kontradiktorna i ne previše ugodna (Index)
  • Plenkovićev koalicijski partner Kajtazi tražio da se državnim novcem plati njegov kip u prirodnoj veličini i karate-pozi u Puli (Nacional)
  • Tomašević se hvali prikupljanjem otpada: Građani nezadovoljni, kontejneri pretrpani (tportal)
  • Bivši američki predsjednik Jimmy Carter slavi 100. rođendan, priprema se velika zabava (HRT)
01.10. (10:00)

Ne treba nam film, pa mi živimo Megalopolis

Basara recenzira Coppolin novi film

I – šta ka­žem. Ka­kav je „Me­ga­lo­po­lis“. Kao što sam i pre­t­pos­ta­vio – odli­čan. Od­go­vor na pi­ta­nje: za­što se ni­je svi­deo be­lo­sve­t­skoj kri­ti­ci – na­ša, do­ma­ća, tek tre­ba da ka­že svo­ju reč – ta­ko­đe je jed­nos­ta­van: za­to što je odli­čan, ali ni­je za­ba­van i za­to što ne­će na­mla­ti­ti pa­re.
Da skra­tim pri­ču: „Me­ga­lo­po­lis“ je fi­l­m­ska pri­ča o kra­ju ci­vi­li­za­ci­je ko­ji se – za ra­zli­ku od re­gu­lar­nih di­sto­pi­ja – ne do­ga­đa, 2374, re­ci­mo, ne­go upra­vo sa­da. To je i ra­zlog „Me­ga­lo­po­li­so­ve“ ne­po­pu­lar­nos­ti. Ni­ko ne vo­li da gle­da svoj kraj.

Ko­po­la je me­ta­fo­ri­č­no po­ve­zao ago­ni­ju ri­m­ske ci­vi­li­za­ci­je sa ago­ni­jom ove u ko­joj ži­vo­ta­ri­mo, što od gle­da­la­ca (i kri­ti­ča­ra) za­h­te­va bar elemen­tar­no po­zna­va­nje Gi­bo­no­vog de­la „Opa­da­nje i pro­pa­st Ri­m­skog ca­r­stva“, što je, pre­t­pos­ta­vljam da pre­t­pos­ta­vlja­te, kra­j­nja re­t­kost, naro­či­to u Sr­bi­ji, u ko­joj se još vo­de ra­spra­ve o opa­da­nju i pro­pa­sti Mi­lo­še­vi­će­vog ca­r­stva, ko­je se ote­glo go­to­vo kao pro­pa­da­nje ri­m­skog.

Ko­po­la ni­je ak­ti­vi­sta, još ma­nje je­dan od le­gio­na bo­ra­ca pro­tiv ka­pi­ta­li­z­ma, ra­si­z­ma, fa­ši­z­ma i mu­če­nja imi­gra­na­ta i osta­lih bau­ka XXI ve­ka. Ko­po­la je ume­t­nik i ume­t­ni­č­ki ubed­lji­vo – re­di­te­lj­ski, sce­no­gra­f­ski i glu­ma­č­ki pe­r­fe­k­t­no – pri­ka­zu­je pro­ro­čan­stvo sa­da­šnjos­ti, ono­ga što se već do­ga­đa, ali što ni­je ta­ko efe­k­t­no kao u fi­l­mu, za­to što to što se do­ga­đa ne re­ži­ra Ko­po­la, ne­go ma­h­ni­ti klov­no­vi op­sed­nu­ti zgr­ta­njem pa­ra i mo­ći. Svetislav Basara

01.10. (09:00)

Arigato, Goran

Krenula putopisna emisija ‘What’s up, Japan’ Gorana Milića: Zašto vlakovi ne kasne i koliko što košta, kakve su plaće…

Japanska točnost je neprikosnovena, vlak stiže u sekundu. Na karti piše broj vagona, ulaznih vrata i sjedala, a čak i u velikim postajama ne stoji se više od minute za ulazak i izlazak putnika, kojih bude po 50. Ukoliko se želite s nekim zamijeniti za sjedala, čeka vas paprena kazna. Svaki treći član japanskog parlamenta potječe iz obitelji koja se profesionalno bavi politikom. To je u Japanu normalna pojava i ne osuđuje se kao nepotizam. Kao ljudi vrlo su pristojni, ljubazni i žele vam pomoći, i nikad vam neće reći ne (ali zato znaju imati pristojne izgovore ukoliko te žele odbiti). Za pristojan obiteljski život treba vam pola milijuna jena ili 3 tisuće eura. Goran Milić krenuo s novim putopisnim serijalom, sinoć na HRT-u.