28/09/2024 - Monitor.hr
28.09. (23:00)

Knjige koje su protresle stoljeće – sada u 5 koraka

Top 5 najboljih knjiga 21. stoljeća prema New York Timesu

Cijelu listu svih 100 najboljih knjiga 21. stoljeća možete pročitati ovdje. Journal donosi top 5:

  • “Genijalna prijateljica” – Elena Ferrante
    Proglašena najboljom knjigom stoljeća, ovaj roman donosi snažnu priču o dugogodišnjem prijateljstvu dviju djevojčica u Napulju, istražujući složenosti odrastanja, društvenih klasa i politike kroz dirljive likove.
  • The Warmth of Other Suns” – Isabel Wilkerson
    Ova monumentalna povijesna knjiga o migraciji Afroamerikanaca transformira suhoparne povijesne činjenice u uzbudljivo narativno putovanje koje se čita poput fikcije, ali je duboko ukorijenjeno u stvarnim događajima.
  • “Wolf Hall” – Hilary Mantel
    Povijesni roman koji vas uvlači u intrige tudorskog dvora i pokazuje kako se Thomas Cromwell uzdiže iz sjene, osvajajući ljubitelje povijesti i fikcije bogatim prikazom Engleske 16. stoljeća.
  • “The Known World” – Edward P. Jones
    Složen roman koji duboko zadire u moralne dileme vlasništva robova, dok bivši rob postaje vlasnik plantaže i suočava se s teškim pitanjima ljudske slobode i moralne odgovornosti.
  • “Korekcije” – Jonathan Franzen
    Ova obiteljska saga duboko i satirično promišlja o američkom društvu, odnosima i osobnim krizama, ostavljajući čitatelje s pitanjima o modernom identitetu i kulturi.
29.09. (00:00)

Win-win: I sretan i bez tumora

Vortioksetin, antidepresiv koji budi nadu u liječenju tumora mozga

Pronaći lijekove koji su učinkoviti protiv tumora mozga nije lako jer mnogi od njih često ne mogu prijeći krvno-moždanu barijeru kako bi došli do mozga. No, sad su Istraživači ETH Zurich otkrili tvar koja se učinkovito bori protiv glioblastoma, barem u laboratoriju: antidepresiv vortioksetin. Ovaj jeftini lijek, koji su već odobrile agencije kao što su FDA u SAD-u i Swissmedic, može prijeći krvno-moždanu barijeru. Kako bi utvrdili koje tvari utječu na stanice raka, istraživači su koristili tehnike snimanja i računalne analize. Rezultati su jasno pokazali da su neki, ali ne svi, testirani antidepresivi bili neočekivano učinkoviti protiv tumorskih stanica, a vortioksetin se pokazao kao najučinkovitiji. Bug

28.09. (23:00)

Brze i kratke

  • Milanović o uvođenju vojnog roka doznao iz medija: Traži hitnu sjednicu Vijeća za obranu (Nacional)
  • Tko će sve plaćati porez na nekretnine? “Svi oni koji mijenjaju ključeve u Münchenu i Ljubljani, to će činiti i dalje” (N1)
  • Obilni pljuskovi stvorili probleme u Zagrebu: Potopljen pothodnik u Škorpikovoj (tportal)
  • Internetom kruži tvrdnja da možemo spriječiti nastanak raka ako jedemo određene vrste voća. No je li to stvarno tako? Mnogo je različitih sekundarnih biljnih tvari u voću, povrću i salatama koje su zdrave, no pogrešno je tvrditi da sprečavaju rak (DW)
  • Globalno tržište uređaja za zapešće, dakle pametnih satova i narukvica, dostiglo 44 milijuna jedinica u Q2 2024 (Mreža)
  • Ovo je 5 art knjiga koje možete čitati ovih dana: “What Artists Wear” Charlieja Portera, “Art and Fear” od David Baylesa i Teda Orlanda, “The Shock of the New” Roberta Hughesa, Subway Art, Henry Chalfant i Marta Cooper, “The Story of Art” od E.H. Gombricha… (Journal)
28.09. (22:00)

Ledenjak Sudnjeg dana

Kad bi se otopio najveći ledenjak na svijetu, razina mora podigla bi se za 65 cm

Područje ledenjaka Thwaites na Antarktici nastavlja se otapati te bi većina mogla biti izgubljena do 23. stoljeća, tvrde stručnjaci. Površina ledenjaka otprilike odgovara površini otoka Velike Britanije ili američke savezne države Floride. Količina leda koji utječe u more iz Thwaitesa i susjednih glečera se i više nego udvostručila između 1990-ih i 2010-ih. Stručnjaci kažu da su glečer i šire područje Amundsenovog zaljeva odgovorni za osam posto trenutne stope rasta globalne razine mora od 4.6 milimetara godišnje. Index

28.09. (21:00)

Iz jednog pogleda on doznaje sve

Groupie: Braco i Gospa

U Bracinom hramu na Srebrnjaku se okupio već popriličan broj ljudi. Neki u skupoj, markiranoj odjeći, neki u onoj jeftinoj iz Lidla, kao ja na primjer. Braco se ubrzo pojavio. Svi su zamuknuli. Braco se popeo na jedan oveći kamen. Primaknuli smo mu se. On je prekrižio ruke i gledao u nas. A mi u njega. Dok je tako gledao, sigurno si je mislio: gle ove budale, zure u mene ko telad u šarena vrata, a poslije će kupovat sve što im moji pomoćnici ponude. E, pa ja neću! Ne trebaju mi nikakvi Bracini kristali, figurice, kamenje.

Od mene ćeš dobit samo kitu… kitu cvijeća. A i nju sam maznuo na Mirogoju. To je meni prolazilo glavom dok sam gledao Bracu. Slavica je pak u njega gledala kao nekad u onog seksi pjevača grupe Sisters of mrsi. Tko zna šta se pak njoj mrsilo po glavi. Što god da je, navelo ju je da obilato počne ispuštat suze iz očiju. Nije samo ona plakala, bilo ih je još. Možda ih je naglo prosvijetlila samospoznaja o ljudskoj gluposti.

Iz ljudske gluposti ili nečeg drugog, pristupio sam Braci čim mu je dojadilo gledat u nas pa je sišao s kamena. Skoro pa na koljenima molio sam ga da mi prenese svoje moći… Kaže Pavle Svirac u novoj zgodi, nakon čega je odlučio pokoriti Weekend Media Festival.

28.09. (20:00)

Dodatna zarada ipak nije samo tako

Netokracija: U svijetu influencera djeluje Divlji zapad, kazna infleuncerici zbog reklamiranja e-cigareta je dobra vijest

Sitna je to pobjeda za dio javnosti – od običnih građana ili neformalnih inicijativa do nekih udruga, pa i dijela redakcije Netokracije – koji već godinama upozorava na divlji Zapad koji vlada na području oglašavanja putem influencera. Bez obzira na to što neki imaju stotine tisuća pratitelja, redovito objavljuju sponzorirani sadržaj, pa i imaju zaposlenike, influencere se još ne smatra medijima. Štoviše, neki od njih ističu da su to samo privatni profili na kojima oni, eto, dijele svoj svakodnevni život. Konkretnijih inicijativa da se u Hrvatskoj zakonski regulira influencer marketing – kao što je već reguliran u SAD i nekim europskim zemljama – dosad nije bilo. Jedinu odgovornost influenceri imaju prema pravilima platformi na kojima objavljuju, od kojih, primjerice YouTube ili Instagram, propisuju da objave za koje su plaćeni moraju vidljivo biti označene kao oglasi.

28.09. (19:00)

Koraci za sreću – od brda do obale

Domaće šetnice za zdravlje, vedrinu i avanturu

  • Oštrc (Samoborsko gorje)
    Ova ruta u blizini Zagreba nudi planinarsku avanturu do najvišeg vrha Samoborskog gorja, visokog 752 m. Idealna za ljubitelje brdovitih terena, a kao nagradu možete se odmoriti u planinarskom domu Željezničar.
  • Šetnica Šumarica (Krušak, Velika Gorica)
    Duga oko 9 km, Šumarica povezuje naselja Krušak i Kozjaču te prolazi kroz šumovite predjele, idealna za one koji žele mirnu šetnju kroz prirodu.
  • Lungomare (Opatija)
    Legendarna opatijska šetnica dužine 12 km pruža nezaboravan pogled na more i povijesne vile, protežući se od Voloskog do Lovrana. Savršena za šetnju uz zvuk valova i povjetarac.
  • Šetnica Kostrena (Rijeka)
    Duž obale od 3 km, nudi kombinaciju plaža, restorana i beach barova – idealna za opuštajuće šetnje uz more, s pauzom za kavicu.
  • Rajska cesta (otok Krk)
    Smatra se jednom od najljepših šetnica na Jadranu. Iako je duga samo 1,9 km, povezuje Haludovo i Njivice i nudi prekrasne prizore prirode.
  • Šetnica vitalnosti (otok Lošinj)
    Sedam kilometara duga ruta koja povezuje Mali i Veli Lošinj prolazi uz prekrasne uvale i mirisne borove šume – pravi raj za duge šetnje.
  • Camino rute u Hrvatskoj
    Za one željne dubljeg iskustva, hodočasničke rute Camino u Hrvatskoj pružaju 2000 km puteva. Najpopularnije su Camino Krk, Camino Podravina (160 km) i Camino Imota (75 km), koje nude duhovni i tjelesni izazov, baš poput slavnog španjolskog Camina.
28.09. (18:00)

Svjetski tulum – nuklearne prijetnje, oluje i referendum o travi

Od zveckanja nuklearnim bojevim glavama do uragana koji briše sve pred sobom

  • Ruska nuklearna doktrina – Vladimir Putin unosi promjene u rusku nuklearnu politiku, prema kojoj će napad na Rusiju, čak i uz podršku nuklearne sile, biti tretiran kao zajednički napad, stvarajući novu napetu dinamiku u međunarodnim odnosima.
  • Ukrajinski zahtjevi za avionima – Volodimir Zelenski nastavlja diplomatski pritisak, tražeći dodatne borbene avione za Ukrajinu, uključujući američke F-16 i francuske Mirage 2000, što dodatno komplicira svjetske geopolitičke odnose.
  • Uragan Helena – Uragan 4. kategorije hara Floridom, s vjetrovima od 215 km/h i valovima do šest metara, uzrokujući masovne evakuacije i zatvaranja zračnih luka.
  • Sukobi na Bliskom istoku – Nakon napada Hezbolaha na Mossad, izraelska reakcija rezultira ubijanjem 19 osoba u Libanonu, dok napetosti na Bliskom istoku eskaliraju.
  • Švicarski referendum o bioraznolikosti – Švicarci su na referendumu odbacili inicijativu za još strože mjere zaštite okoliša, pokazujući da i najzelenije zemlje ponekad ne žele biti zelenije.
  • Nestanak Danke Ilić – Tragedija iz Srbije s nestankom dvogodišnje djevojčice ponovno je aktualna nakon podizanja optužnice protiv dvojice osumnjičenih za njezino ubojstvo.
  • Nova najmanja država na svijetu – Albanski premijer Edi Rama najavljuje osnivanje nove “bektašijske” države koja će promicati tolerantnu verziju islama.
  • Problemi Olafa Scholza – Njemački kancelar suočava se s krizom u bankarskom sektoru zbog neprijateljskog preuzimanja Commerzbanka od strane talijanskog UniCredita.
  • Europski ‘Sueski kanal’ – Projekt Seine-Nord kanala između Francuske, Belgije i Nizozemske uklonit će milijun kamiona s cesta i ubrzati trgovinu, a planiran je dovršetak do 2030. godine.
28.09. (17:00)

Brze i kratke

  • Izraelska vojska tvrdi da su ubili vođu Hezbollaha, Hassana Nasrallaha, Hezbollah je nakon nekoliko sati tu vijest potvrdio (Index), iranski vrhovni vođa Ali Hamnei se oglasio i poručio kako će Izrael požaliti zbog ovoga (tportal)
  • Vanjskopolitički stručnjak Božo Kovačević: Zelenski zaista vjeruje da bi dubljim djelovanjem u ruskom teritoriju natjerao Putina na kapitulaciju, no Zapad se boji nuklearnog odgovora. S druge strane Putin je obećao da neće biti mobilizacije, a bez toga teško može dobiti rat (N1)
  • Austrija: Na današnjim izborima favoriti desni populisti, no s malim izgledima da sastave vladu i daju svog kancelara (Index)
  • Pojavila se internetska stranica s lažnim informacijama o predsjedničkim izborima, DIP: izbori2024.hr nije naša službena stranica (N1)
  • Najskuplje kave na svijetu: Proizvode se od izmeta azijskih cibetki i slonova (tportal)
  • The Cure objavili singl ‘Alone’ s dugo očekivanog novog albuma ‘Songs of a Lost World’, prvi nakon 16 godina (Ravno do dna, komentari na Forumu)
  • Kripto tržište dodalo 70 milijardi dolara u jednom danu, cijena bitcoina rasla do 66 tisuća dolara (Lider)
28.09. (16:00)

Politički kung fu – kad statistike pršte, a odgovori nestaju

Plenkovićeva dobitna kombinacija: Bahatost, uvrede, teme, neteme i pokoja redukcija istine

Andrej Plenković koristi sofisticiranu kombinaciju bahatosti, manipulacije statistikama i izbjegavanja odgovora u suočavanju s političkim protivnicima i novinarima. Umjesto direktnih odgovora, skreće na hvalospjeve o Vladinim uspjesima, ignorirajući neugodna pitanja i često difamira oponente. Praksa “reduciranja istine” dio je njegove retorike, poput tvrdnji o porezu na nekretnine ili korištenju vojnih helikoptera. Unatoč takvom pristupu, birači ga podržavaju, pa Plenković nema potrebu mijenjati svoj pobjednički recept. Bahatost postaje politički alat, uz taktiku definiranja što je “tema”, a što “netema”. Goran Litvan za Lider.

28.09. (15:00)

Zaboravite na kožne jakne, svemirci biraju talin

Inovativni materijal TSAM: Talin u obrani svemirskih brodova

U Homerovoj Ilijadi kožni štitovi su simbol otpornosti, ali danas je nova tehnologija nadmašila mitove. Materijal TSAM, baziran na proteinu talinu, pruža nevjerojatnu zaštitu od udara projektila, poput mikrometeorita u svemiru. Talin se rasteže čak do 158 nanometara pri udarcu, a potom se vraća u prvobitno stanje zahvaljujući vodikovim vezama. Ovaj materijal ne samo da apsorbira snažne udare, već je i lagan, elastičan te dugotrajan, čime postaje idealan za svemirske letjelice. TSAM je testiran na česticama bazaltne prašine ispaljenima brzinom većom od one metaka, što ga čini idealnim za civilnu upotrebu u svemiru. Nenad Raos za Bug

28.09. (14:00)

Rade na Zakonu o zaštiti bande

Ivančić: Rolex AP

Kako su premijer i tužilac, AP i IT, koordinirali proces razvlašćivanja i pospremanja u pritvor korumpiranih hadezeovaca, možemo samo nagađati, no savršeno je jasno da je komunikacija među njima morala biti intenzivna. Pa dobro, evo nagađanja (Viktora Ivančića za Novosti):

  • IT: Josip Šarić.
  • AP: Kad?
  • IT: Sutra?
  • AP: Jesi ti normalan, Ivane?!
  • IT: Idući tjedan?
  • AP: Rano je to, jebo ga bog. Mora čovjek prije toga dati ostavku, da uspostavi distancu između sebe i stranke. A ne da ispadne da hapsiš saborskog zastupnika HDZ-a. Ta sranja smo imali ranije.
  • IT: Onda nakon ostavke?
  • AP: Nakon ostavke, normalno… Nego, zar se mi već nismo dogovarali oko Josipa Šarića?
  • IT: Škorić. To je bio Josip Škorić. On je već dao ostavku na dužnost direktora Hrvatskih cesta. Hapsit ćemo ga ovih dana.
  • AP: Čovječe. Dobro ljudi kažu da su svi hadezeovci isti, više ih ni po imenu ne možeš razlikovati… Samo, nastaviš li ti ovako, moj Ivane, ja ću ministre i zastupnike loviti po stranačkoj mladeži, među maloljetnicima…
28.09. (13:00)

Sunce, more i nula poreza

Porezne oaze: Kako se Europa natječe za bogate strance

  • Italija – nudi paušalni porezni režim gdje bogati iseljenici plaćaju fiksni porez na prihod iz inozemstva – do 200 tisuća eura godišnje, što privlači super bogate na dulji boravak.
  • Švicarska – nudi shemu “forfait fiscal” koja ne oporezuje temeljem prihoda, već na temelju životnih troškova, što je privlačno za bogate s pasivnim prihodima, no uvodi minimalni porez.
  • Portugal – nudi porezne olakšice, posebice za umirovljenike koji ne plaćaju porez na inozemne mirovine do deset godina, iako se režim mijenja kako bi privukao kvalificirane pojedince.
  • Irska – s porezom na dobit od samo 12,5%, Irska je atraktivna za holding kompanije, omogućujući bogatima niže efektivne porezne stope kroz poslovne strukture.
  • Mađarska, Bugarska i Cipar – Ove zemlje nude izrazito niske porezne stope na dobit (Mađarska 9%, Bugarska 10%, Cipar 12,5%), što ih čini privlačnima za bogate koji žele minimizirati porezno opterećenje.

Ove zemlje su primjeri kako porezni sustavi mogu biti oblikovani kako bi privukli međunarodni kapital i bogate iseljenike.

28.09. (12:00)

To beat or not to beat

Frontmen Radioheada prilagodit će jedan njihov album za kazališnu predstavu Hamleta

Thom Yorke je zadužen za preradu i, kako se navodi, “dekonstrukciju” albuma Hail to The Thief, a tijekom predstave glazbu će uživo izvoditi ekipa od oko 20 glazbenika i glumaca. Predstava “Hamlet Hail To The Thief” će svjetsku premijeru imati u travnju 2025. u kompleksu Aviva Studios u Manchesteru. Album sadrži 13 pjesama, a najpoznatije su “There There,” “2+2=5” and “Go To Sleep.” HRT

28.09. (11:00)

Brze i kratke

  • Pavasović Visković: To da uhićeni HDZ-ovci nisu znali da im slijedi uhićenje su priče za malu djecu, no Turudić je dovoljno pametan i promijenit će mišljenje, pokrenut će istraživanje. Veći je problem što nije više upitno je li netko korumpiran, već što HDZ ima spreman PR-ovski hodogram kako će kontrolirati priču (N1)
  • Netanyahu govorio u UN-u, mahao kartama, delegati masovno napuštali dvoranu (tportal)
  • Nova prevarantska kampanja cilja one koji često naručuju preko Interneta, Imate li u redu čekanja na dostavu više paketa, veća je vjerojatnost da ćete nasjesti na lažnu poruku pošte o tome da je neki od njih zapeo prije isporuke zbog nedostatka određenog podatka (Bug)
  • Stigla promjena vremena: Sjever Hrvatske pod jakim pljuskovima s grmljavinom (tportal)
  • Hrvatski umirovljenici imaju kraći radni staž od prosjeka EU, ali njegova dužina zadnjih godina raste (Faktograf)
  • Nenad Bjelica službeno potvrđen, održao i prvu pressicu: “možete očekivati brži i pragmatičniji nogomet, kojem neće trebati 50 dodavanja da izađe”, prvu utakmicu ima danas protiv Lokomotive (Index)
  • Ma kakva Liga prvaka, mame i bake iz Međimurja su hit: međimurske mame i bake odlučile su slobodno vrijeme iskoristiti – igrajući nogomet. Organizirale su i vlastitu ligu te pokazale da žene i najpopularniji sport na svijetu idu zajedno (HRT)
28.09. (09:00)

Od betonske oaze do poreznog labirinta

Vizek: Evo zašto se porez naplaćuje po kvadratu, a ne po vrijednosti nekretnine

Maruška Vizek s Ekonomskog instituta u Zagrebu govorila je o uvođenju poreza na nekretnine, naglasivši da bi to bio “kopernikanski obrat” u hrvatskoj svijesti i poslovanju. Istaknula je da je nekretninski sektor u Hrvatskoj postao porezna oaza, bez adekvatnog oporezivanja, što stavlja i puno prostora za pranje novca. Smatra da će odluke lokalnih vlasti o visini paušalnog poreza utjecati na ponudu nekretnina, što bi moglo stabilizirati ili sniziti cijene. Vizek je također upozorila na potrebu boljeg sustava procjene vrijednosti nekretnina kako bi se takav porez uveo na pravi način. Razlozi su jednostavnost i transparentnost, smanjenje administrativnog tereta, ali i tehnološka ograničenja. Net