27/08/2024 - Monitor.hr
27.08. (23:00)

Simbol grada heroja

Vukovarski Vodotoranj odlično posluje. Prihoda i posjetitelja upola više, a zaradio je i Grad

Vukovarski vodotoranj lani je posjetilo 117.090 ljudi, gotovo 40 posto više njih nego 2021. godine. Kako prenosi tportal, gradska tvrtka uprihodila je prošle godine ukupno 935.196,99 eura, što je povećanje za 45,76 posto u odnosu na 2021. godinu, rezimira se u izvješću o poslovanju Vukovarskog vodotornja – simbola hrvatskog zajedništva, a ono će se ovaj tjedan naći pred gradskim vijećnicima.

Tvrtku je prije pet godina osnovao Grad Vukovar sa sjedištem u prepoznatljivom simbolu grada na Dunavu, a koji je tijekom agresije pretrpio 640 izravnih pogodaka neprijateljskih projektila. Visine od 50,33 metra, građen je od 1963. do 1968. godine na nadmorskoj visini od 156,33 metra u takozvanoj Najpar bašči. Odnedavno se Vukovarski vodotoranj nalazi i na popisu Svjetske organizacije velikih tornjeva (World Federation of Great Towers) u društvu s Eiffelovim tornjem u Parizu, Empire State Buildingom u New Yorku, ali i Burj Khalifom u Dubaiju. Poslovni

28.08. (00:00)

Ajmo, Liko!

Vida plus: Ljudi kojima je Una život

Investitor u hidroelektranu morao je razoriti korito Une da bi hrvatska javnost saznala za ovaj dio Like. Za obustavu radova zaslužna je mala grupa od svega par desetaka mještana, ekoloških aktivista, glazbenika i novinara. Vladu su prosvjednici natjerali da otjera nezajažljivog poduzetnika, a Vida je razgovarala s mještanima koji žive uz Unu i kojima Una znači život. Nema sumnje da slučaj izgradnje hidroelektrane na Uni nije završena priča, neovisno o rješenju Inspektorata. Ne samo zbog toga što treba utvrditi je li bilo zloupotreba tijekom ishođenja dozvola na koje se pozivaju investitori, nego i zbog još uvijek otvorenog pitanja mogućeg nastavka radova, ali i sanacije onog što je do sada učinjeno. (Forbes)

27.08. (23:00)

Brze i kratke

  • Zelenski Amerikancima predstavlja plan za kraj rata, trotjedni upad Kijeva u rusku regiju Kursk dio tog plana, ali da također uključuje i druge korake na gospodarskom i diplomatskom planu (Index)
  • Države članice Europske unije trebaju do kraja tjedna novoj/staroj predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen dati svoje prijedloge za potencijalne buduće europske povjerenike. Njih 22 već je to učinilo, no neke još uvijek otežu (tportal)
  • Salvia: Maltretiranje Severine pitanjima o Jasenovcu pokazuje monstruoznost Vučićeva režima (Index), Vučićevi tabloidi o Severini: Veličala Oluju, a skriva srpske korijene (Index), Picula: Vučić već neko vrijeme reciklira postupanje koje po njegovoj procjeni stvara politički višak vrijednosti namijenjen domaćoj političkoj publici jer kada god zagusti u Srbiji on se uvijek na incidentan način pokušava obračunati s mitskim neprijateljima Srbije. Najčešće su to Hrvati, ali i Albanci (N1)
  • Penava iznajmio luksuzni stan i dvije garaže u Zagrebu, Domovinski pokret plaća ga 1200 eura mjesečno, moguće da prikriva činjenicu da se tim stanom koristi Penava i stanuje u njemu dok boravi u Zagrebu. Što također nije prijavio u imovinskoj kartici (Nacional)
  • Nasip propušta, razbijena betonska brana…Gradilište na Uni i dalje je prijetnja (Forbes)
  • Oasis se ponovno okupljaju, najavili turneju, nakon njihovog posljednjeg koncerta 2009. godine uslijedio je period obilježen nesuglasicama, a Noel Gallagher je službeno napustio bend nedugo prije njihovog sljedećeg zakazanog nastupa (Muzika)
27.08. (22:00)

Novi dug da se pokrije onaj otprije

Ukidanje prešutnih minusa kao dodatni pokretač rasta gotovinskih kredita

Krajem lipnja iznos gotovinskih kredita koji su podigli građani dosegao je 8,7 milijardi eura što je najviše u posljednje tri godine. Kako stoji u analizi analitičara Raiffeisen banke objavljenoj nedavno, rast ove kategorije na godišnjoj razini ubrzava od veljače 2023. godine. U lipnju su se hrvatski građani zadužili za dodatnih 1,1 milijardu eura, odnosno 14,5 posto više. Na mjesečnoj razini rast je iznosio 1,3 posto, odnosno za 113,2 milijuna eura. Trend porasta gotovinskih kredita manjim dijelom može se povezati i sa prelaskom s prešutnog na dopušteno prekoračenje. Iako postoji zakonska mogućnost otplate duga na 12 rata, onima s ‘ugašenih‘, primjerice, 4000 eura minusa, nova mjesečna rata od 330 eura uz postojeće troškove i kredite često je kap koja prelijeva čašu. Lider

27.08. (21:00)

Ne pušta ih se na radijima, ali ih se sluša

Jagatić: Zašto slušatelji u Hrvatskoj nemaju pojma što se sluša u susjednim državama, a pogotovo u Srbiji?

Sva sreća da nova generacije ne sluša muziku gledajući odakle dolazi već isključivo je li dobra i sviđa li im se. Isključivo po osobnom ukusu. Za razliku od većine urednika po hrvatskim medijima koji će prvo provjeriti da nije slučajno izvođač iz Srbije. Jer…. Prosječni konzumenti muzike u Hrvatskoj, koji slušaju svoju lokalnu radio stanicu, ili pak neku s nacionalnom koncesijom, u pravilu nemaju pojma što se događa na muzičkoj sceni u Hrvatskoj, a kamo li u regiji, odnosno kod naših susjeda. Za razliku od naših susjeda koji uredno emitiraju pjesme hrvatskih izvođača poput Hladnog piva, TBF-a, Gibonnija, grupe Film, Haustora, Darka Rundeka itd. zbog čega brojni hrvatski muzičari i nastupaju širom regije. Osim što novi, mladi izvođači teško dolaze do izražaja, muzičari iz regije gotovo nikada ne uspijevaju dobiti pažnju u hrvatskim medijima. Pa čak i kada je u pitanju slovenska grupa Joker Out koja je nakon što je predstavljala Sloveniju na Eurosongu 2023. godine doslovce osvojila Europu. Dakako da je još gora situacija kada govorimo o muzičarima iz Srbije jer u Hrvatskoj rat još uvijek traje i nema popuštanja „neprijateljima“, niti im treba dati prostora u medijima. Bez obzira na to što brojni srpski izvođači pune klubove i dvorane u Hrvatskoj jer ih publika jednostavno voli i želi… Dubravko Jagatić za Muziku.

27.08. (20:00)

Nova vremena, nova pravila

Novi prometni znakovi: Kako se upozorava na neke dosad neregulirane situacije na cestama

Na slici: opasnost zbog blizine dionice na kojoj je promet često otežan znatnim gubitkom vidljivosti zbog magle, kiše, snijega, dima i sl. Uveden je i znak zabrane pristupa električnim romobilima, zatim novost je i znak zabrane pristupa vozilima na temelju oznake zaštite okoliša ili drugih utvrđenih kriterija zaštite okoliša. Nova je i obveza korisnika bicikala da nastave pješice, kao i znak početka višetračne autoceste. Revija HAK

27.08. (19:00)

Bilo jednom, u jednom dalekom kraljevstvu

Prime Time – Horvat Saga

Posljednja ljetna emisija, barem u kojima Borna kraj sebe ima ventilator. U povijesno-epskom izdanju predstavljeni su plemići: Ban Herceg Andrej, vojvoda Penava koji mu drži desno krilo, no njegovi su podanici u ratnom stanju. Plaćeničku vojsku protiv njega podigao je bogati trgovac Radić. Vojvoda Penava optužuje da ga je podigla duboka država. U isto vrijeme rizničar Primorac javlja kako u kraljevskoj riznici nedostaje dukata. Dolazi zima, a raste cijena ugljena, banske mjere više je ne mogu kontrolirati, a cijenu će plaćati – kmetovi…

27.08. (18:00)

Zato jedu kerefeke

Gotovo 50% pacijenata ne drži se terapije i ne uzima lijekove

U Hrvatskoj je lani na lijekove na recept potrošeno oko 670 milijuna eura, gotovo 10% više nego u 2022. godini. Znatan dio tih lijekova propadne jer se, prema procjenama Svjetske zdravstene organizacije, gotovo 50% pacijenata ne drži propisane terapije, odnosno ne uzima lijekove. Neiskorišteni lijekovi tako se bacaju, ishod liječenja za pacijenta je lošiji, a troškovi za državu sve veći. HRT

27.08. (17:00)

Brze i kratke

  • Kaos u Francuskoj, Macron odbio imenovati premijerku, ljevica: “Ili ona, ili nitko!” (N1)
  • Objavljen rat klimama i zatvaranju balkona: Stanari više neće moći samostalno pregrađivati, natkrivati ili zatvarati balkone bez odobrenja (N1)
  • Deseto izdanje festivala arhitekture 14. i 15. rujna otvara vrata 55 impresivnih građevina. Riječ je o fascinantnim arhitektonskim projektima koji većinom nisu otvoreni za javnost (Green)
  • Nvidia, tvornica iscrpljenih multimilijunaša: bogatstvo raste, ali i radni sati (Bug)
  • Požega domaćin jedinstvenog Festivala fantastike “Slavonikon” (HRT)
27.08. (16:00)

S vrha katedrale bacat ćemo banane - i to domaće

Tradicionalne kulture poput kukuruza postupno će nestajati, dok će suptropske biljke postati uobičajene

Promjene se već osjećaju, a očekuje se da će se nastaviti i pogoršavati, osobito u Dalmaciji, koja postaje sve sušnija i toplija. Profesor Branko Grisogono upozorava da su posljedice ovih promjena dalekosežne i da će utjecati na sve aspekte života. Nedostatak oborina, porast temperature i učestale oluje već dovode do deterioracije tla, smanjenja bioraznolikosti i dolaska invazivnih vrsta. Grisogono nije optimističan glede trenutnog odgovora na klimatske izazove u Hrvatskoj, ocjenjujući domaću politiku prema klimatskim promjenama s niskom ocjenom od 2,5. Naglašava da bez proaktivnog pristupa, implementacije postojećih zakona i suradnje između različitih sektora, Hrvatska će se suočiti s ozbiljnim izazovima u budućnosti. HRT

27.08. (15:00)

Čitati, gledati, bingeati...

Stigla prva epizoda druge sezone Pachinko, prema hit romanu korejske spisateljice

Riječ je o nagrađivanoj povijesnoj, višegeneracijskoj sagi o korejskoj dijaspori u Japanu – zainichi Korejcima, koja se proteže od japanske okupacije Koreje 1910. godine do kasnih osamdesetih godina prošlog stoljeća. Ista je prevedena na hrvatski. U zanosan obiteljski narativ upletene su potresne sudbine brojnih likova, njihove ljubavi i gubici, ambicije i razočaranja, njihove pobjede i porazi. Sve navedene karakteristike uspješno su ukorporirane i u spomenutu seriju, kreiranu za platformu Apple TV+. A upravo u tome leži i njezin uspjeh. Naime, prva sezona može se pohvaliti sjajnim ocjenama – onom od 8,3 na stranici IMDb te fascinantnih 98% pozitivnih recenzija prijavljenih kritičara na stranici Rotten Tomatoes. Ono što ju čini tako posebnom jest što uspješno spaja grandioznost s intimnim narativom. Journal

27.08. (14:00)

Kako je robot prešao cestu?

Nije smiješno, umjetna inteligencija doista smišlja bolje šale od ljudi

Šale koje stvaraju veliki jezični modeli često su duhovitije od onih koje smišljaju ljudi, a satirični naslovi ChatGPT-a jednako su smiješni kao oni koje pišu profesionalni humoristi. Kako bi usporedili duhovitost ljudi i jezičnog modela, istraživači su proveli dva testa. U prvom su zatražili ChatGPT 3.5 da generira duhovite satirične naslove u stilu The Oniona i potom ih usporedili s materijalom objavljenim na stranicama ovog satiričnog časopisa koji pišu profesionalni humoristi. Ljudi su ocjenjivali duhovitost odgovora, nesvjesni toga jesu li ih osmislili ljudi ili umjetna inteligencija. Rezultati ispitivanja, objavljeni u časopisu PLOS ONE, pokazuju da su šale koje je proizveo ChatGPT 3.5 ocijenjene kao jednako smiješne ili smješnije od šala koje su osmislili ljudi. Bug… nastavno na to, nedavno je Sustav AI pomoćnika svojevoljno “rickrollao” klijente, namjerno im poslavši pogrešni link…

27.08. (13:00)

Što ste 'bolovali', 'bolovali' ste

Novi pravilnik HZZO-a: Poslodavac može na osnovu dokaza ili opravdane sumnje tražiti kontrolu bolovanja

Na bolovanja se iz zdravstvenog budžeta godišnje troši više od 200 milijuna eura, a HZZO je uspio to srezati za 10 posto. Nakon kontrole 30 tisuća bolovanja, gotovo svako treće je bilo prekinuto, a liječnicima je izrečeno oko 1800 opomena i kazni, sve samo u prošloj godini. Neopravdana bolovanja radnika često uzrokuju nemogućnost urednog rada poslodavca, a zamjena radnika na bolovanju često nije ekonomski isplativa niti je moguće zbog stanja na tržištu rada, brzo pronaći odgovarajuću zamjenu za radnika koji je na bolovanju.

Upravno vijeće HZZO-a 30. srpnja 2024. godine donijelo novi Pravilnik o nadzoru i kontroli hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, kojim je uređen način provođenja nadzora i kontrole koje provodi HZZO. Na zahtjev poslodavca, HZZO šalje svoje kontrolore da provjeri stanje pacijenta, a ako se utvrdi da je bolovanje bilo neopravdano, poslodavac može svom radniku smanjiti plaću, a može mu dati i opomenu pred otkaz. Lider

27.08. (12:00)

Ali se zato i uvozi...

Naše stočarstvo je već 20 godina u krizi, s nestankom mesnih industrija na gubitku su postali i oni

roj se stoke nezaustavljivo smanjuje. Nestalo je mnogo farmi, jer recept opstanka nisu našle. A onda su s radom prestale i mesne industrije koje su upravo stočarima bile spas jer su otkupljivale stoku. Kako kažu iz obitelji koja se i dalje bavi time za HRT: Nastao je ovdje 80-ih i proizvod koji je proslavio Bjelovar – poznati majburger, preteča današnjih hamburgera, juneća pljeskavica s domaćim pecivom koja je preplavila bivšu državu. Nabavljala se i putem sindikata tako da je bila u zamrzivačima mnogih kućanstava jer se brzo i jednostavno pripremala. Sada stroj iz kojega je izašlo tko zna koliko milijuna majburgera odlazi u staro željezo, a tvornica koja je bila kruna stočarstva bjelovarskog kraja s nekada više od 200 radnika čeka kupca.

27.08. (11:00)

Brze i kratke

  • U Zagrebu ponovno problemi zbog odvoza smeća: “Ovo je prestrašno, ne mogu prozor otvoriti…” (N1)
  • Počinju radovi na zagrebačkoj Aveniji Većeslava Holjevca: Ovo su obilazni pravci (N1)
  • Ljetu pomalo stiže kraj: Bit će nestabilno, mjestimice će biti kiše, lokalno i ponekog pljuska praćenog grmljavinom (tportal)
  • Analitičar o kandidatima za šefa SDP-a: “Hajdaš Dončić ima prednost, ali ne nudi promjenu. Oni koji je nude, kasne za njim” (N1)
  • Osijek uskoro dobiva svoju prvu koncertnu dvoranu, vrijednu 1,7 milijuna eura (HRT)
  • Imam aferu sa svećenikom – što da radim? – rasprava na Forumu
27.08. (10:00)

Kako smo sijali, tako sad žanjemo

Duka: Odgajali smo nacionaliste, pa sad imamo napade na strane radnike

Božinović je to lijepo napisao, tako da to ostane na papiru, on to možda stvarno i misli, i napisao je to kao zadatak koji treba ostvariti (u budućnosti), ali dosadašnja povijest od 1990. godine pa naovamo u Hrvatskoj – uglavnom – ne bi mogla potvrditi da su političke vrijednosti hrvatskog društva takve da su svi sigurni i jednako poštovani, bez obzira na etničku pripadnost.

Stvorila se nacionalna država, s nekim lošim praksama kao da smo tek pri kraju 18. stoljeća, u kojoj su se stalno isticali vječito nepogrješivi i neporočni Hrvati koji su u povijesti nevini uvijek bili nečije žrtve, s apoteozom tobože svetog hrvatstva koje se uvijek i oduvijek veže uz rimokatoličku vjeru i uz Kaptol, s praksom nacionalističke države u kojoj se, bez obzira na Ustav, bezočno revidirala moderna povijest kako bi se generacije uvjerilo u to da su u Drugom svjetskom ratu pravednici bili oni koji su ubijali i klali one koji im nisu pripadali, a tobože sve kao hrvatski domoljubi, rame uz rame s Adolfom Hitlerom i Benitom Mussolinijem.

I, konačno, vlast je jako dobro svjesna da je hrvatska politika posljednjih desetljeća javnim nastupima i kroz školstvo, kulturu pa čak i kroz znanost – uglavnom – koliko je to mogla, jer ne može se baš sve što se hoće, i uvijek ima i onih koji se opiru trendu i rade drugačije – odgajala hrvatske nacionaliste. Ako očekuješ da si odgojio „dobrog“ hrvatskog nacionalista pa i šovinista, razumno je zaključiti da će taj biti i rasist, manje ili više agresivan. A kad su nam strani radnici prijeko potrebni, to je onda problem. Zdenko Duka za Lupigu

27.08. (09:00)

Godišnji je prošao, idemo radit

Politico: Von Der Leyen je u prvom mandatu bila krizna menadžerica, izazovi kakvi su pred njom slamaju političare

Europski parlament rascjepkaniji je nego ikada. Rat u Ukrajini ne pokazuje znakove jenjavanja (kao ni sukobi na Bliskom istoku), dok Sjedinjene Države oklijevaju oko daljnjeg financiranja Kijeva. Trump bi mogao pobijediti na izborima u SAD-u u studenome. Tijekom sljedećih pet godina Von der Leyen će također morati pripremiti EU za buduće proširenje – Crna Gora, Moldavija i Ukrajina. Tu su i napeti odnosi s Charlesom Michelom, a iako su uspjeli potisnuti rastuću desnicu, morat će naporno raditi kako bi uvjerili europske zakonodavce da podrže nove zakone. Index