27/07/2024 - Monitor.hr
27.07. (23:00)

Čak i da znam, ako obolim - zaboravit ću

Uloga gena u Alzheimerovoj demenciji

Alzheimerova bolest je najčešća bolest demencije, ona pogađa ljude širom svijeta i predstavlja velike izazove za oboljele i njihove obitelji. U 99 posto slučajeva to se događa sporadično. Ali u jednom postotku Alzheimerova bolest je unaprijed genetski određena. Neki se geni izravno nasljeđuju i tada neizbježno dovode do demencije. Neki drugi geni ne uzrokuju bolest, ali povećavaju rizik od obolijevanja. Kao i kod mnogih drugih nasljednih bolesti, genetskim testiranjem moguće je otkriti genetsku predispoziciju za Alzheimerovu bolest. Ali pri tome liječnički pregledi podliježu strogim propisima. DW

28.07. (00:00)

Bez nje smo ništa

Zakon o obnovi prirode budi nadu u njezin povratak

Zakon o obnovi prirode prošao je jedno od najburnijih putovanja u povijesti zakonodavstva EU-a, da bi napokon bio izglasan prošloga mjeseca. „Za Hrvatsku je to prilika da se konkretna sredstva i planovi usmjere u obnovu prirodnih tokova rijeka i poplavnih područja koja smo uništili“, kaže Ivana Selanec iz udruge BIOM. „Svakako trebamo poboljšati kvalitetu tla, te obnoviti degradirana i opožarena šumska i poljoprivredna staništa. Također je veliki pritisak na obalu”, ističe Jagoda Munić, direktorica mreže udruga za zaštitu okoliša Friends of the Earth Europe. H-alter

27.07. (23:00)

Brze i kratke

  • Policija i SOA: Ubojica Ive Pukanića mučio i likvidirao petoricu zarobljenih Hrvata za vrijeme rata. Željko Milovanović trenutno je u zatvoru u Srbiji zbog ubojstva pokretača Nacionala, gdje je osuđen na 40 godina (Jutarnji)
  • Državni dužnosnici na papiru nemaju godišnje odmore kao ni radno vrijeme, no obično ga koriste za vrijeme stanke u Saboru. Grmoja se već vratio u Zagreb, Hajdaš Dončić kaže da će ljeto provesti radno, Jandroković će dio slobodnog vremena provesti u Malinskoj, premijer će ići u vilu Costabelli kod Opatije, jednu od državnih rezidencija, Milanović tvrdi da nema godišnjeg za njega, iako dio vremena provodi u vili na Hvaru, također državnoj rezidenciji… (tportal)
  • Prvi socijalni hotel u Austriji: Nekadašnji dom za katoličke svećenike ima 85 soba uređenih s posebnom ekološkom sviješću i zapošljava osoblje 16 različitih nacionalnosti (DW)
  • Crnogorski intelektualci ispričali se Hrvatima zbog rezolucije o Jasenovcu (tportal)
  • Hrvatska rukometna reprezentacija je nakon minusa od pet golova na poluvremena i nevjerojatne drame u finišu utakmice s 30-29 pobijedila Japan na početku olimpijskog turnira (Nacional)
27.07. (22:00)

Tihi, mirni i povučeni susjedi

Dežulović: Policija & prijatelji

Sve u vijesti o masakru u Daruvaru bilo je šokantno i nezapamćeno, baš sve osim tog detalja s otprijašnjom poznatošću policiji. Naravno da je bio “otprije poznat policiji”: ne samo da je Krešimir deset godina cijevčio pivo, tablete i Kolt pred daruvarskim vatrogasnim domom, ustrajno njegujući svoje poznanstvo s policijom, nego je i sam bio dugogodišnji pripadnik vojne policije, ponosni nositelj Tuđmanove Spomenice domovinske zahvalnosti. A odlikovani junak “otprije poznat vojnoj policiji”, to zna svatko u Hrvatskoj, poseban je paragraf žanrovskog kanona. Kada tako i deset hiljaditi put u crnoj kronici pročitate kako je počinitelj “otprije poznat policiji”, krajnje je vrijeme da netko postavi pitanje – s kim se to hrvatska policija druži? Boris Dežulović za Novosti.

27.07. (21:00)

Servis je jeftiniji od obnove stana

Stručnjak upozorava: Klima uređaj ima snagu kao dva bojlera, neodržavanje može izazvati i požar

Što je temperatura vani viša, to je veći napor uređaja da rashladi prostoriju. Ako vidite da ne može rashladiti prostoriju kao prije, to je prvi znak da nešto nije u redu. Klimu bi trebalo čistiti svake godine, od bakterija i plijesni. Ako znamo, možemo to i sami napraviti. Preporučuje se što češće provjeravati klimu, možda dati i nešto novca za servisiranje. Nije u redu ostaviti je da radi cijelog dana. I njoj treba odmora, kažu stručnjaci. N1

27.07. (20:00)

Breaking news

Kako je breakdance postao olimpijska disciplina

Breaking, ime pod kojim se vodi na Olimpijskim igrama u Parizu, i kako se zove i na nekim mjestima gdje je nastao, prvo je 1970-ih postao popularan u SAD-u. Plesači su na ulicama u Bronxu u New Yorku improvizirali stilizirane pokrete i okrete uz „breakbeatove“ DJ-eva. Akrobatski stil uličnog plesa ubrzo je postao jedan od četiri stupa hip-hop kulture, pored DJ-a (disk-džokeji), MC-a (voditelji ceremonije kod rapa) i grafita. Međunarodna natjecanja su prvi put održana 1990-ih. A u to vrijeme su postajali sve glasniji i oni koji su tražili da se breakdance uključi u sportske događaje. Tijekom 2000-ih počele su rasprave oko njegovog uvrštenja na popis olimpijskih disciplina. A onda je breaking 2018. uključen u Ljetne olimpijske igre mladih u Buenos Airesu. DW

27.07. (19:00)

Ljetuj tko još može

Hrvatska skuplja za turiste od Španjolske i Grčke, no interes potrošača i dalje raste – zasad

U nekim turističkim destinacijama, poput Italije, unatoč eksploziji cijena, i dalje raste broj turista. Na prvu izgleda da turistička industrija trenutačno ostvaruje velik profit, no je li to doista tako? Hoteli će najviše profitirati, no avioprijevoznici će imati puno poteškoća zbog problema s isporukom zrakoplova. Problem broj jedan ipak ostaje inflacija. Baš kao i građanima, i avioprijevoznicima značajno su porasli troškovi. Baš kao i aviokompanije, i hoteli se bore s višim troškovima plaća, što utječe na mnoge usluge. Mnogi se zbog takvih crnih prognoza pribojavaju da si neće više moći priuštiti putovanje. A ako neka destinacija postane preskupa, turisti će jednostavno otići u neku drugu.

Hrvatski turizam ima impresivne rezultate, s oko 11 posto višim prometom nego lani, i realno je očekivati uspješnu cijelu 2024., no treba više paziti na omjer kvalitete i cijene jer se samo tako može biti konkurentan. tportal

27.07. (17:00)

Brze i kratke

  • Brod Oliver se u četvrtak pokvario i s 340 ljudi satima plutao u Korčulanskom kanalu. Oko 27 godina star brod kupljen je ove godine iz Grčke za 12 milijuna eura, pri čemu je još 2.7 milijuna eura utrošeno na remont. Iz sindikata upozoravali da se brod ne kupuje (Index)
  • Tko su najplaćeniji sportaši na ovogodišnjim Olimpijskim igrama? Forbes donosi pregled – najplaćeniji NBA igrači, od sportašica prrednjače tenisačice…
  • DHMZ za subotu u cijeloj Hrvatskoj najavljuje sunčano i vruće vrijeme, a još veće vrućine trebale bi prevladavati u nedjelju. Ipak, u popodnevnim i večernjim satima zapadni dio Hrvatske mogli bi pogoditi i intenzivni pljuskovi (N1)
  • Ekonomski stručnjak: Vlada mora prestati subvencionirati cijene struje i plina (N1)
  • Glumački parovi koji su zbog netrpeljivosti na setu jedva dovršili snimanje (tportal)
27.07. (16:00)

Malo jača klima na daljinski

U puni pogon puštena najveća centrala za daljinsko hlađenje na bečkom Glavnom kolodvoru

Centrala sada radi s 26 megavata snage hlađenja što odgovara otprilike učinku 7000 klima uređaja. Uz Glavni željeznički kolodvor u 10. gradskom okrugu Favoriten brojni uredi, hoteli i apartmani također će imati koristi od povećanja kapaciteta centrale. Otkako je 2013. godine puštena u rad s pet kompresijskih rashladnih uređaja koje napaja ekološka struja, centrala je proširena na još jedan kompresijski te apsorpcijski rashladni uređaj koji radi na otpadnu toplinu. Ugrađene su i dvije dizalice topline koje višak otpadne topline pohranjuju u sustav daljinskog grijanja. Potreba za klimatski prihvatljivim rješenjima za hlađenje raste s porastom temperatura. Grad Beč će uložiti oko 90 milijuna eura u ekološki prihvatljivu rashladnu tehnologiju do 2027. godine. Poslovni

27.07. (15:00)

Kemijsko pecanje

Hvatanje uranija u moru kemijskom mrežom

Uranij se u morskoj vodi nalazi u obliku uranilnog iona, UO22+, dakle u oksidacijskom stanju VI. Privučen negativnim nabojem „radne elektrode“ (WE), on se veže za polimer PAF-E, pa se potom, primanjem elektrona, reducira u UO2+. No u tom stanju ostaje samo milisekundu, jer se polaritet elektrode mijenja frekvencijom od 400 Hz. Posljedica toga je da katoda postaje anoda, pa UO2+ gubi elektron (oksidira se), no ne vraća se u oblik UO22+ nego reagira s natrijevim ionima (Na+) stvarajući žuti talog pomalo neodređenog sastava, Na2O(UO3⸱H2O)x. No ima o kemiji još. Koliko se na radnoj elektrodi (WE) može nataložiti uranija, točnije njegovog žutog taloga?

Odgovor je: nakon devet dana elekrolize morske vode svaki gram elektrode vezao je 6,0 mg uranija, a na kraju pokusa – nakon 24 dana – udio uranija na elektrodi se udvostručio.  Rekli bismo mnogo – jer toliko uranija (12,6 mg) ima u nešto manje od četiri tone morske vode – no ne treba zaboraviti da se pri procesu troši električna energija. Isplati li se to? Rekao bih da se isplati. I more je energent, kaže Nenad Raos za Bug.

27.07. (14:00)

Ako je već nekome do spavanja u vozilu

Kampirati se smije samo na točno određenim mjestima, inače prijete kazne do 1300 eura

Kampiranje zakon definira kao boravak pod šatorom, u kamp-kućici, kamp-prikolici, pokretnoj kućici (mobile home), autodomu (kamper) i drugoj odgovarajućoj opremi za smještaj na otvorenom prostoru u vrstama ugostiteljskih objekata iz skupine »Kampovi«, kao i na OPG-ovima i domaćinstvima. Postoji i zakonska iznimka tj. iznimno se za vrijeme održavanja sportskih, izviđačkih, kulturno-umjetničkih i sličnih manifestacija. Pravila kampiranja definirana su Zakonom o ugostiteljstvu, zabranjeno je kampirati izvan kampova i područja koja lokalne jedinice određuju kao mjesta izvan kampova. Kao prekršaj izdaje se zabrana kampiranja od 60 dana, a moguće su i novčane kazne od nekadašnjih 1500 do 10 000 kuna. Revija HAK

27.07. (13:00)

Brze i kratke

  • Riječki sud nakon 15 godina presudio da je Niko Franjić bio žrtva terorizma u atentatu na Ivu Pukanića. RH plaća odštetu (Nacional)
  • Neočekivani dobitnik Vladinih povišica zbog opcije 6 + 6 je Mario Banožić: Plaća mu raste 1500 eura (tportal)
  • Internet je pun komentara nakon otvaranja OI-ja, komentiraju se nastupi, nije svima baš sve sjelo (Index, Forum)
  • Rastu penzije, srpanjsko usklađivanje mirovina moglo bi iznositi 7,11 posto (tportal)
  • Dok traje prodaja Fortenovine poljoprivrede, stigla ergela skupih traktora i kombajna. Ukupna investicija Fortenova grupe u nabavku nove poljoprivredne mehanizacije i opreme, što će se protegnuti i na iduću godinu, iznositi gotovo 63 milijuna eura (Forbes)
  • “Hello World” je himna Olimpijskih igara 2024., izvode ju Gwen Stefani i Anderson .Paak (Muzika)
27.07. (12:00)

Kako god okreneš

Samsung u novoj reklami savinuo londonski autobus

Kako bi obilježio početak prodaje Galaxy Z Folda 6 i Z Flipa 6, Samsung je pokrenuo vrlo neobičnu kampanju u Velikoj Britaniji. U Londonu su postavili savijeni autobus u prirodnoj veličini koji simbolizira oblik njihovih sklopivih mobitela. Ovo je dio većeg umjetničkog projekta pod nazivom Fold Town, koji uključuje i savijenu klupu, rasvjetni stup te legendarnu crvenu telefonsku govornicu. Poslovni

27.07. (11:30)

Navi, navijaj! Srušit će se stadion!

Nastupi naših Olimpijaca danas

Nastupi hrvatskih sportaša na Olimpijskim igrama – SUBOTA, 27. srpnja. Prijenos na HRT 2

9.10 sati – VESLANJE (skif, kvalifikacije) – Damir Martin (već se plasirao u četvrtfinale)
11 sati – GIMNASTIKA (preča, kvalifikacije) – Tin Srbić
11 sati – GIMNASTIKA (preskok, parter, kvalifikacije) – Aurel Benović
11.40 sati – VESLANJE (dvojac na pariće, kvalifikacije) – braća Lončarić
12.00 sati – TENIS (1. kolo): Mektić/Pavić – Koepfer/Struff (1. meč dana, teren 11)
12.00 sati – TENIS (1. kolo): Petra Martić – Cristina Bucsa (1. meč dana, teren 13)
14.00 sati – RUKOMET (skupina A, 1. kolo): Hrvatska – Japan
15.00 i 17.10 sati – KANU (slalom, C-1, kvalifikacije) – Matija Marinić (dvije vožnje)
20.45 sati – STOLNI TENIS (singl, 2. kolo): Tomislav Pucar – Mehdi Bouloussa

27.07. (11:00)

O provjeri činjenica bez zaštite za čitatelje

Ivančić: Fuck-checking

“Šta je uopšte poenta Ivančićeve reakcije?” pita se O. Radović. “Da za svaku priču treba uzeti što širi kontekst?” iščuđava se. “Dokle?” pita se dalje, treba li “raščlaniti po potrebi sve do istočnog greha koji svi nosimo”?

Što se mene tiče, istočni grijeh možemo prepustiti duhovnim ocima gospođe O. Radović, a na pitanje “dokle?” preporučujem odgovor: dotle dok se ne ukažu obrisi kakve-takve istine. Jer priče lišene konteksta, kakve preferira O. Radović, uglavnom se pokazuju prilično nezgodnima. Istrgnut iz konteksta, primjerice, Adolf Hitler može biti predstavljen kao ljubitelj pasa i vegetarijanac, a Radovan Karadžić kao razbarušeni poeta i simpatični profesor književnosti. Kao što će, kada se ukloni kontekst, general Momir Talić iz balkanskoga ratnog krvoloka biti preoblikovan u srpskoga nacionalnog heroja. Viktor Ivančić odgovara kolegama novinarima u reakcijama na tekst “U ime beba“.

27.07. (09:00)

Ipak nisu tu da spriječe jednu drugu vrstu zagrijavanja

‘Anti-seks’ kreveti vraćaju se na Olimpijske igre

Tijekom nadolazećih Olimpijskih igara u Parizu 2024., tisuće sportaša će spavati na krevetima napravljenim od kartona, što je odluka koja je privukla značajnu pažnju. Ovo održivo rješenje ponovno je u fokusu nakon što su slični kreveti korišteni na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020. godine, LADBible. Iako već desetljećima organizatori Olimpijskih igara dijele besplatne kondome sportašima, a poznato je da se natjecatelji često zbližavaju u olimpijskom selu, to nije razlog uvođenja ovakvih kreveta koji će se odmah nakon igara reciklirati. Glasine su tvrdile da su dizajnirani kako bi popustili pod težinom više osoba, čime bi se spriječile intimne aktivnosti. Međutim, istina o ovim krevetima daleko je manje senzacionalistička. Pravi razlog za njihovo uvođenje je ekološka održivost. Večernji

27.07. (03:14)

Za zlatnu medalju

Spektaklom u Parizu otvorene su Olimpijske igre, nastupila je i Celine Dion

Jedinstvenom ceremonijom koja je trajala gotovo četiri sata označen je početak najveće svjetske sportske priredbe. Prvi puta u povijesti ceremonija otvaranja Olimpijskih igara održana je izvan stadiona. Delegacije svih zemalja plovile su rijekom Senom na 85 brodova i obišle neke od najvećih znamenitosti Pariza. Na posebnom brodu bili su i hrvatski sportaši i sportašice, a zastavu su nosili Barbara Matić i Giovanni Cernogoraz. Olimpijski plamen upalili su legendarna atletičarka Marie-José Pérec i legendarni džudaš Teddy Riner. Index, tportal