25/06/2024 - Monitor.hr
Utorak (23:00)

Pijan od vrućine izgarao je još jedan vrući ljetni dan...

Prime Time: Mamurluk 4

Tjedan iza nas obilježile su velike vrućine, Putin i Kim Jong-Un vozikali su se u autu, vukovarsko-srijemski župan uzrokovao je prometnu nesreću nakon čega je dao ostavku, jedan drugi HDZ-ovac se potukao s djelatnikom vojske, slučajevi legionele u bolnici…

Srijeda (00:00)

To je ona strana koja ne svijetli po noći

Stigli uzorci s ‘tamne’ strane Mjeseca kineske svemirske misije

Državna televizija CCTV navodi da je modul uspješno sletio u kinesku sjevernu regiju Unutarnje Mongolije. Sonda Chang’e-6 dobila je ime po mitskoj kineskoj božici Mjeseca, lansirana je 3. svibnja, a nakon slijetanja na Mjesec 14 je sati bušila, iskopavala i pakirala dva kilograma materijala. Mjesec je zapravo zamrznuti zapis o tome što se događalo u ranom Sunčevom sustavu, rekao je planetarni znanstvenik James Head sa Sveučilišta Brown, koji je s kineskim znanstvenicima analizirao uzorke. Istraživanje SPA bazena moglo bi otkriti informacije o stopama udara velikih asteroida u ranoj povijesti Sunčevog sustava, izložiti dijelove lunarne kore i pružiti uvid u sastav unutrašnjosti Mjeseca. Green

Utorak (23:00)

Brze i kratke

  • Stanje nacije: Hrvatska je debelo na dnu po pitanju povjerenja u političare, političke stranke, državni parlament i pravosuđe, a na posljednjem mjestu je i po povjerenju u policiju, peti od dna po zadovoljstvu životom (tportal)
  • Zagreb sve popularniji, ove godine posjetilo ga više od 500 tisuća turista (HRT)
  • Ljetno poskupljenje: cijene hrane i pića na Jadranu i ovog će ljeta porasti u prosjeku desetak posto. Time će se dodatno smanjiti i dubina džepa potrošača, posebno domaćih (Nacional)
  • U Europi se planira daleko napredniji detektor gravitacijskih valova, Einsteinov teleskop (Bug)
  • U rimskoj grobnici pronađeno najstarije vino dosad otkriveno u tekućem stanju, staro oko dvije tisuće godina (HRT)
  • Austrija pobijedila Nizozemsku 3:2, a Francuska remizirala 1:1 s Poljskom (Index)
Utorak (22:00)

Javnost ima pravo znati

WikiLeaks: povjerljivi dokumenti koji su razotkrili laži američke vojske, političara, velikih industrija…

Otkako je pokrenut 2006., WikiLeaks je postao poznat po objavljivanju tisuća povjerljivih dokumenata koji pokrivaju veliki spektar intriga, od filmske industrije do nacionalne sigurnosti i ratova, piše BBC.  Tako je 2010. objavio stotine tisuća tajnih američkih vojnih dokumenata o ratovima Washingtona u Afganistanu i Iraku – što je najveći sigurnosni propust te vrste u povijesti američke vojske. Ministarstvo pravosuđa SAD-a je stoga 2020. izdalo ažuriranu optužnicu u 18 točaka zbog Assangeove navodne uloge u “jednom od najvećih kompromitiranja povjerljivih podataka u povijesti Sjedinjenih Država”. WikiLeaks je objavio stotine tisuća dokumenata koji pokazuju kako je u Afganistanu i Iraku ubijeno nekoliko desetaka tisuća civila, zatim više of 530 tisuća poruka poslanih za vrijeme terorističkih napada 11. rujna, hakirane e-mailove demokrata, dokumenata iz filmske industrije itd. Da je izručen SAD-u, tamo bi ga čekao doživotni zatvor ili čak smrtna kazna. Index

Utorak (21:00)

Radije čitajte, slušanje na vlastitu odgovornost

Hali Gali Halid – Vo-zdra: Heroinski narodnjak

Spoj, kako i sam Goran Bare navodi u popratnom tekstu nedavno objavljenog reizdanja, Sonic Youtha i Halida čak i u ideji je zvučao kao produkt pomaknutog uma ili kakve pijano-drogirane zajebancije, u svakom slučaju nečega što ne biste očekivali od vinkovačkog odgovora na Stoogese. Premda „Vo-zdra“ ima obilježja neformalnog, zafrkantskog izdanja, na njemu je bilo itekako zanimljivih glazbenih rješenja poput mračnih, potmulih riffova uvodne „Samo noćas da zaboravim tugu“ ili valjda najsirovijeg mogućeg blues rocka u „Samo za tebe“. „Mirela“ bi se bez zavijajućeg glasa lako mogla naći na repertoaru nekog od tih dana prilično brojnih noise bendova, ali i kakvog eksperimentalnijeg etno izvođača. Ravno do dna

Utorak (20:00)

Knjižnica koja te poziva

Zanimljivo arhitektonsko rješenje: školska knjižnica nasred hodnika

Vodstvo Osnovne škole Vič u Ljubljani suočilo se s problemom koji baš i nisu mogli ignorirati: zgrada je postala premala za broj učenika koje su imali. Obratili su se arhitektima s kojima su ranije surađivali, lokalnom studiju ARP, a u planu je bio poveći zahvat – novo krilo i proširenje sportske dvorane. No, grandiozna dogradnja na kraju se zbog budžeta nije dogodila, a problem je ostao – kamo s učenicima? Tek su u tom trenutku ARP-ovi arhitekti morali zbilja iskoračiti iz okvira i pronaći rješenje koje na prvu, možda, i nije svima uključenima bilo logično. Umjesto potpunog zatvaranja i prekrivanja dijela predvorja te stvaranja zakukuljene učionice koju bi trebalo zaštititi od zvukova, pogleda i distrakcija, u njega je umetnuta svijetla i gotovo prozirna knjižnica. Stvorena je, objašnjavaju, novom strukturom koja se proteže u visinu kroz dva kata ostatka hodnika koji je okružuje. Haus

Utorak (19:00)

Bogme se dobro znaju sakriti

Svake godine znanstvenici otkriju oko 18.000 novih životinjskih i biljnih vrsta

U vremenu kada je više od 157.000 vrsta ugroženo prema IUCN-ovom Crvenom popisu, otkrića novih vrsta pružaju nadu i podsjećaju nas na važnost zaštite biološke raznolikosti. Svake godine znanstvenici otkriju tisuće novih organizama, a 2024. nije iznimka, prenosi Green Matters. Tako su ove godine, prema kosturu otkrili novu, dosad nepoznatu vrstu dinosaura, najveću ikad zabilježenu anakondu, novu vrstu aligatorskog guštera, dosad neviđenog jaguara u Arizoni, još zmijica i rakova… Green

Utorak (18:00)

Prati nas nesreća

Igrali smo se s vatrom: Kako je na Euru sreća konačno okrenula leđa Hrvatskoj


Ono što je sigurno – Hrvatska nije doživjela debakl, barem ne prema igri. Od dolaska Zlatka Dalića na klupu pišemo o tome kako Hrvatska ima pobjednički mentalitet, kako zna prelomiti sve one silne sitnice na svoju stranu u ključnim trenucima ključnih utakmica. U Katru je odigrala na svojoj razini jedino protiv Kanade i Maroka u utakmici za treće mjesto, u Rusiji je bila sjajna u grupnoj fazi, ali nije dobila niti jednu utakmicu nokaut faze u regularnom vremenu. Na posljednja dva Mundijala četiri puta je prolazila u nokaut fazi nakon penala i jednom nakon produžetka.

To je narav reprezentativnih turnira; ne pobjeđuju nužno najbolje momčadi već momčadi koje se najbolje snalaze u prelomnim trenucima. Dalić je stvorio kolektiv koji je iznimno motiviran, talentiran i koji je igrao sa slobodom i utakmice odlučivao jednako kroz čistu snagu volje koliko i taktičkom pripremom; taj pristup donio nam je finale i polufinale na dva Svjetska prvenstva, ali taj pristup nužno sa sobom donosi rizik ovakvog ishoda. Luka Kostić za tportal.

Utorak (17:00)

Brze i kratke

  • Plan razvlaštenja: Plenković koristi OECD kako bi prevario DP i oduzeo mu upravljačke poluge u državnim tvrtkama (Nacional)
  • Julian Assange neće biti izručen SAD-u: Dogovorio se o priznanju krivnje, u zamjenu za priznanje krivnje za urotu za dobivanje i otkrivanje informacija o nacionalnoj obrani, Assange će biti osuđen na vremensku kaznu od 62 mjeseca – vrijeme koje je već proveo u britanskom zatvoru, javlja Sky News. Očekuje se njegov skori povratak u Australiju (Večernji)
  • Dalić: Preuzimam odgovornost, neću tražiti alibi, neću preskočiti ni suca s utakmice, ali nije ni on kriv, primili smo golove u 95. i 98. minuti, čestitam igračima na utakmici, na trudu i energiji kad im već ne mogu na uspjehu (Index)
  • Tvrtke i karijere: Lőrinc Mészáros preuzeo opatijski Hotel Miramar, Glas Istre završava u stečaju, Croatia osiguranje preuzelo dubrovačku polikliniku… (Lider)
  • Veledrogerije bolnicama: Ovo je posljednje upozorenje! Dugujete nam 600 milijuna eura (Nacional)
  • Kulturni tjedan: pokraj INmusica, maratonsko čitanje poezije, promocije knjiga, svirka u Močvari, Tuškancu, izložba u Kontejneru (tportal)
  • Hrvoje Horvat opisuje prvi dan INmusica: Matt Berninger iz The National ima energije kao Ivo Josipović, najbolji nastup imali su Viagra Boys (Večernji)
Utorak (16:00)

Novosti iz kriptokuhinje

Electrocoin Trade – nova usluga koja omogućuje plaćanje računa kriptovalutama

Electrocoin, vodeća hrvatska tvrtka za posredovanje u trgovanju kriptovalutama i provođenje kriptovalutnih plaćanja, predstavila je novu uslugu plaćanja računa kriptovalutama. Kriptovalutama je od sada moguće platiti bilo kakve virmanske račune, odnosno bilo koji račun koji se plaća bankovnim nalogom ili općom uplatnicom. Kriptovalutama se tako mogu plaćati brojni računi, primjerice fakture ili računi za električnu energiju, grijanje, telekomunikacijske usluge i sl., ali i troškovi kao što su računi za kupovinu automobila, putovanja ili čak nekretnine. Poslovni

Utorak (15:00)

Zeleno farbanje i pranje

Zeleni fondovi, osnovani da pomognu u spašavanju klime, zapravo potpomažu industriju s velikim emisijama CO2

Zaradite novac dok pomažete spasiti planet Zemlju. To je ono što banke koje prodaju takozvane “zelene” ili ESG (environmental, social, governance/za okoliš, socijalnu politiku i upravljanje) investicijske fondove obećavaju ulagateljima. Ali ti navodno zeleni fondovi nastavljaju ulagati desetke milijardi eura u najveće svjetske tvrtke koje emitiraju CO2. Pokazalo je to istraživanje koje su proveli Mediapart, Voxeurop, Nacional i partneri u medijskoj mreži Europska istraživačka suradnja (EIC) na temelju financijskih podataka grupe London Stock Exchange (LSE). Ovu prijevaru, savršeno legalnu, omogućila je labavost propisa Europske unije (EU) o ”zelenim” financijama. Izvorno zamišljeni da preusmjere stotine milijardi eura europskih ušteda prema klimatskoj tranziciji, zapravo promiču ”greenwashing”, odnosno lažna obećanja. Banke i upravitelji fondova odlučuju gdje će plasirati novac koji su im povjerili njihovi klijenti -pojedinci i institucionalni ulagači – koji žele smisleno uložiti. Nacional

Utorak (13:00)

Još jedan rat...

Galić: Netanyahu više nema opcija, kreće na Hezbolah

Iako premijer Izraela Netanyahu i dalje tvrdi da će se borbene operacije u Pojasu Gaze nastaviti do potpune eliminacije Hamasa, ni sam više u to ne vjeruje (ako je ikad vjerovao). S obzirom na to da IDF nije uspio osloboditi ni sve otete, “Operacija željezni mačevi” sve se više pretvara u vojnu, političku i ekonomsku katastrofu (izraelska ekonomija jako pati zbog nedostatka radne snage jer je mobilizirana, ali i mnogobrojnih Palestinaca koji su radili u Izraelu, i zbog nedolaska turista). I ovako ne baš omiljen premijer Netanyahu nema drugu opciju nego nastaviti ratovati. Izbori Netanyahu ne bi donijeli samo gubitak vlasti već i kraj političke karijere, a potencijalno i preseljenje u neki od izraelskih zatvora. Stoga ne čudi da ne želi ni čuti za mir jer ga samo rat drži na vlasti. Index

Utorak (12:00)

Čovjek koji nije bio 'naš dečko'

Dežulović: Naši dečki i ničiji Marko

Prošlog ljeta, sjetit ćete se možda, pred utakmicu trećeg pretkola kvalifikacija Europske lige između AEK-a i Dinama stotinjak do zuba golorukih navijača zagrebačkog Dinama okupilo se u Ateni i krenulo u teroristički obilazak tamošnjih znamenitosti. Obilazak je završio ubojstvom jednog navijača AEK-a, a stotinjak Bad Blue Boysa pohvatano je po ulicama i sprovedeno u okolne zatvore. Otprilike u isto vrijeme Egejskim morem ispred Atene sporo se vukao Phoenician M, bulk carrier turske kompanije, čiju je posadu vodio Splićanin Marko Bekavac, kojeg su uskoro uhitili jer su na brodu našli kokain, unatoč njegovim upozorenjima i molbama da se na brod postave nadzorne kamere.

Turska policija nije imala nijedan dokaz protiv splitskog kapetana, na pronađenim vrećama kokaina nije pronađen nijedan njegov otisak prsta ili bilo kakav biološki trag, ali to za hrvatske medije nije bila nikakva, a kamoli fantastična vijest. Za hrvatske medije fantastična je vijest bila kako grčka policija nema nijedan dokaz protiv zatvorenih navijača Dinama, i kako ni na jednom od noževa pronađenih nakon nereda u Ateni nije pronađen nijedan njihov otisak prsta ili bilo kakav biološki trag. Dalje priču znate, možda i o ovom slučaju o kojem piše Boris Dežulović za N1 snime film.

Utorak (11:00)

Brze i kratke

  • Lov na regrute u Ukrajini: Oni rade jedan od najnepopularnijih poslova u Ukrajini: regrutuju ljude na ulici. Kada se pojave veterani zaposleni u Regrutnom centru ulice se prazne. Jer, “nikome se ne umire” (DW)
  • Dalić: Mi smo za njih mali i borimo se sami, ne znam gdje je našao osam minuta uopće… žao mi je da Hrvatsku ne priznaju i ne poštuju. Mi igramo u 15 sati, je li igrala Francuska? Njemačka? Portugal? Engleska? To je to. Maroko u Kataru u 13 sati… (Index)
  • Da bi Vatreni zaigrali u osmini finala sa samo dva osvojena boda mora se poklopiti nekoliko uvjeta. Engleska mora svladati Sloveniju s barem tri gola razlike, a Danska pobijediti Srbiju. Uz to, Portugal mora pobijediti Gruziju, a Turska Češku (Sport klub)
  • U Hrvatskoj nedostaje i grobnica i grobara, N1 provjerio stanje po većim gradovima (N1)
  • Evidencije o radnicima i radnom vremenu: Od 1. listopada na snagu stupa novi pravilnik (Lider)
  • Počeo INmusic, prvu večer svirali The National, Viagra Boys, The Gaslight Anthem… danas svira Keanu Reeves s bendom Dogstar, Hozier i Paolo Nutini (HRT), pogledajte komentare na Forumu
Utorak (10:00)

Zato ne dvoji, već otpad odvoji

Nepravilno odložene litij-ionske baterije izazivaju tisuće požara godišnje

U Australiji službe za odvoz otpada svjedoče o više od 10.000 požara godišnje uzrokovanih litij-ionskim baterijama, koji se uglavnom događaju u kamionima za prijevoz otpada. Industrija otpada i recikliranja upozorila je da bi se potrošači mogli suočiti s teškim posljedicama. Traži se, naravno, sigurniji način odlaganja otpada. Australija proizvede više od 3300 tona otpada svake godine, a alarmantna brojka potaknula je ministre te zemlje da poduzmu mjere. Litij-ionske baterije su energetski guste i sadrže lako zapaljive materijale. Rizici i opasnosti povezani s baterijama uključuju požare, eksplozije, zračenje, toplinu, izloženost kemikalijama… Ljudima se savjetuje da ne miješaju ove baterije s ostalim otpadom jer to može dovesti do iznenadnih požara. Revija HAK

Utorak (09:00)

Hladni rat bez leda

Arktik postaje sve važnija geostrateška točka na svijetu. Nije slučajno da se to područje među analitičarima smatra polaznom točkom za novi Hladni rat

Ključan razlog zbog kojeg Arktik postaje sve značajniji je globalno zatopljenje, što omogućuje otvaranje novih pomorskih ruta. Zagrijavanje na sjeveru planeta je ekstremno, stopa porasta temperature je dva stupnja viša od planetarnog prosjeka. Najvidljiviji znak promjena je arktički led, koji je od 1980. godine izgubio 75% volumena uz značajno smanjenje ljetne površine. Stručnjaci kažu da bi, prema toj stopi, Arktik mogao ostati bez ljetnog leda već 2035. godine. Zbog sve bržeg topljenja leda očekuje se da će bušenje, rudarenje i prijevoz sirovina u bliskoj budućnosti biti lakši. Arktik je i kroz povijest bio poprište sukoba – SAD-a, Kanade, Norveške i Švedske, a sada se spominje u kontekstu Hladnog rata. U prednosti je Rusija, koja je suštinski arktička država. Prema ekonomskim pokazateljima, 20% BDP-a Rusije stvara se na Arktiku, a uz to su na poluotoku Kola dvije trećine ruske nuklearne energije. Index