15/06/2024 - Monitor.hr
15.06. (23:00)

Bolje ikad nego nikad

U SAD-u počeli raditi eksperimente za očuvanje tla

Do prije petnaestak godina bilo je nezamislivo da se u Sjedinjenim Američkim Državama rade istraživanja u vezi s eko proizvodnjom. Međutim, pretjerana industrijalizacija zemlje i poljoprivrede, kao i upotreba herbicida, dovela je do zagađenja zemljišta pa se ispituju načini kako popraviti sastav tla i sačuvati ugljik u njemu, a sve u cilju smanjenja emisije ugljika u atmosferu i smanjenja negativnih učinaka klimatskih promjena. I u povrtarskoj proizvodnji pokušavaju se pronaći sorte rajčicenižeg rasta, otpornije na bolesti i štetnike, a eksperimenti se vode i u stočarstvu. Daljnja istraživanja pokazat će koji je od ovih sustava najbolji za stabilizaciju zemljišta, odnosno, nakupljanje što većih količina organske tvari u njemu. Agroklub

16.06. (00:00)

Svemirski turizam ispred kozmetičke industrije

Svemir utječe na DNK: Civili otišli u orbitu i genetski se pomladili

Članovi posade misije Inspiration4 genetski su se pomladili tijekom svog boravka u svemiru, pokazalo je istraživanje. Znanstvenici sada pokušavaju shvatiti kako svemirsko okruženje utječe na ljudsku DNK. Misija je trajala tri dana, u rujnu 2021., a osim uživanja u veličanstvenom pogledu i lebdenja u bestežinskom stanju u svemirskoj kapsuli Crew Dragon Resilience, četveročlana, potpuno civilna posada, sudjelovala je u znanstvenim istraživanjima. Testovi koji su napravljeni po povratku na Zemlju, pokazali su da svemirsko okruženje brzo i dubinski utječe na ljudsko tijelo, što se vidi po markerima u krvi nakon samo nekoliko sati provedenih u orbiti. Nacional

15.06. (23:00)

Idealan dan u uredu susjedskog (dobro, komšijskog) predsednika

Dežulović: Kući u Otadžbinu

Ukratko, još jedan istorijski dan u uredu predsednika Vučića. U susedstvu Srbije označena je uzbuna, organizuju se televizijski paneli, celi region je jedna velika bučna kafana sa okruglim stolovima na temu Svesrpskog sabora: šta sad sledi, pitaju se najumniji komentatori i analitičari, da li je ovo Vučićev Gazimestan, da li je “srpski svet” sada i formalno zaokružen kao najnovija Velika Srbija, kako će sve završiti, kako će izgledati to Vučićevo “naše sutra”?

Prvi na redu biće, dabome, vekovni otadžbinski teritorij na jugu, “drugo oko u glavi”, kolevka najvećih umova nacionalne istorije. Ideju o referendumu preduprediće, međutim, vlasti te planinske zemlje, koje će pre njih u panici raspisati sopstveni referendum o tome žele li građani da njihova država ostane samostalna, nezavisna, suverena i nedeljiva. Biće to iskra u bačvi kerozina: dan pre najavljenog referenduma otadžbinska vojska bez otpora će preći preko granice, proglasiće prisajedinjenje matici i “dva oka biće opet u jednoj glavi”.

Kad će to biti? Mogu i to da vam kažem: za tri i po godine, tačno 13. marta. Referendum? Posle prisajedinjenja čak 99,7 odsto građana koji budu izašli na plebiscit potvrdiće, dabome, narodnu volju za povratak “kući u Otadžbinu”. Reakcija sveta? Engleski mediji pisaće, na primer, kako to nije “ništa nova u istoriji”: na isti način Škotska pre trista godina postala deo Ujedinjenog Kraljevstva. Boris Dežulović za Novosti.

15.06. (21:55)

Sve je riješeno već u prvom poluvremenu... dečki, glavu gore

Poraz Hrvatske na startu Europskog prvenstva, Petkoviću obranjen penal i poništen gol

Hrvatska je loše počela Europsko prvenstvo. Prvo poluvrijeme završili smo s 3:0 u korist Španjolske. Prvi gol zabili su u 29. minuti, a na 2:0 povećali su za samo tri minute. Pred sam kraj poluvremena zabili su i treći. U drugom poluvremenu je u 78. minuti sviran penal za Hrvatsku, koji je pucao Petković i promašio. Iz odbitka, odnosno dodavanja je zabio, no taj je gol poništen jer je prerano ušao u šesnaesterac. Index Komentiraju i na Forumu

15.06. (21:00)

Brze i kratke

  • Razbijeno više klanova Balkanskog kartela, uhićeni i Hrvati: U istrazi koja je trajala četiri godine i koja je kulminirala prije samo dva dana s četiri uhićenja u Malagi i na Kanarskim otocima, uhićeno je 40 osoba, zaplijenjeno je osam tona kokaina, oduzeto je 12,5 milijuna eura i tri milijuna dolara u Brazilu, osim toga je u Srbiji blokirana još imovina vrijedna 50 milijuna eura (Nacional)
  • Ukrajinci preradili francuske oklopnjake i nižu uspjehe na frontu (tportal)
  • Unatoč ekstremno visokim temperaturama mnoštvo vjernika u subotu se uputilo na brdo Arafat, gdje će više od milijun i pol muslimanskih hodočasnika provesti dan čitajući Kur’an i uz molitvu, a posebno će moliti za Palestince u Gazi (Nacional)
  • 23 ‘najluđa’ zastupnika izabrana u Europski parlament (tportal)
  • Neuruppin: hrvatska reprezentacija podiže atmosferu u gradu (DW)
  • Drugi dan Europskog prvenstva utakmicom u Kölnu od 15 sati otvorili su Mađarska i Švicarska, Švicarska pobijedila 3:1 (Index)
15.06. (20:00)

Buntovnici kroz knjige

Groupie: Hipsteri ustaše

Rafael Svirac, bratić mog starog, sasvim se dobro snašao nakon što se prošlog mjeseca odazvao na poziv Domovinskog pokreta i vratio u Hrvatsku iz Južne Amerike. Osim što je oslobođen plaćanja poreza, dobio je i omanji poslovni prostor pri kraju frekventne Ilice. Otvorio je staretinarnicu i antikvarijat, prodaje tamo uniforme, grbove, kape iz doba NDH. Prodaje i knjige, novine, brošure iz tog razdoblja. Sve to ostalo mu je od pokojnog starog koji je 1945. s još nekoliko ustaša pobjegao u Argentinu. Među prvim posjetiteljima u antikvarijatu bio mu je novinar Velimir Bujanec, ostavio je dosta love.

Odmah u ponedjeljak zaputio sam se u Rafaleov antikvarijat “Kvaternik”, nalazi se u blizini Hrvatskog vojnog učilišta “Dr. Franjo Tuđman.”

Ostao sam paf kad sam unutra vidio hrpu tinejdžera, tinejdžerica. Razgledavali su uniforme iz NDH kao što su nekad mladi pobožno gledali nove ploče, kazete. Rafael je na kompjutoru tiho pustio zadnji Tompsonov album. Dok sam se rukovao s Rafaelom, u antikvarijat je unezvijereno upao neki povisoki, sredovječni tip, valovite, blago prorijeđene kose. Uhvatio je za ruku jednu plavokosu tinejdžericu i počeo je vući van iz antikvarijata. Rafael je dohvatio bič koji je navodno pripadao Rafaelu Bobanu. Nova zgoda Nacionalne groupie.

15.06. (19:00)

Sad mu je imovinska na mjestu

Jokić: Obećao je da će biti glas običnih ljudi, a tri minute kasnije sjeo u Ferrari i – gas prema Bruxellesu

Političko pamćenje građana u Hrvatskoj je izrazito kratkog trajanja. Neugodnu stvar uz pomoć medija zamijeniš novim ‘šokantnim’ . događajem kojeg slijedi još jedan i nitko se više ne sjeća da si o onima s kojima trenutno surađuješ i dijeliš vlast govorio kao o veleizdajnicima i osobama koje slave pad Vukovara, a oni o tebi kao o zlim i kvarnim ljudima. U poplavi ilustracija licemjerja hrvatske politike, potez Stephena Nikole Bartulice, izabranog zastupnika Domovinskog pokreta koji je odmah nakon poniznog kršćanskog govora o predstavljanju običnih ljudi izveo nevjerojatan performans s Ferrarijem, postavlja nove granice. Boris Jokić za tportal.

15.06. (18:00)

Šparna hiža

Beton bi uz malo dorade mogao kuću opskrbljivati električnom energijom

Superkondenzatori su vrlo učinkoviti za skladištenje energije, ali se poprilično razlikuju od baterija. Naime, mnogo se brže pune od litij-ionskih baterija i radna svojstva im mnogo sporije opadaju. Isto tako, superkondenzatori mnogo brže otpuštaju uskladištenu energiju, pa ne bi bili dobri za pokretanje mobitela, prijenosnih računala ili električnih vozila koji zahtijevaju ravnomjernu opskrbu energijom kroz dulja razdoblja. Ali Stefaniuk smatra da bi ugljično-cementni superkondenzatori mogli iznimno pridonijeti dekarbonizaciji svjetskog gospodarstva te, riješi li se problem veličine, biti rješenje za pohranu obnovljive energije. Jedna od primjena mogla bi biti gradnja cesta koje pohranjuju sunčevu energiju kojom bi se zatim bežično punili automobili koji njome prometuju. Brzo otpuštanje energije iz superkondenzatora bi omogućilo brzo punjenje baterija u električnim vozilima. Poslovni

15.06. (17:00)

Brze i kratke

  • Velik ukrajinski napad na aerodrom duboko u Rusiji (Index)
  • Komunikacijska stručnjakinja: Bartulica si je Ferrarijem uništio reputaciju (N1)
  • Najveća navijačka zastava stigla u Berlin, Vatrene prati već 20 godina (Index), očekuje nas spektakl od 18 sati, spekuliraju se početni sastavi (Index, tportal), pjesma Fire One Republica, Medze i Leony službena himna ovogodišnjeg Eura (Index), pratite sve o Euru na Forumu
  • Hrvati u grozničavoj potrazi za ulaznicama, na crnom tržištu traži se i po 800, pa čak i 2000 eura za kartu (Sportske)
  • Savjeti za navijače: Koliko će vas koštati putovanje automobilom do Berlina?! Putovanja duga po tisuću kilometara, do jedne destinacije iz Hrvatske vozite se više od desetak sati, tu su još i vinjete… (Revija HAK)
  • Projektima Hrvata iz iseljeništva dodijeljeno više od 900.000 eura (N1)
15.06. (16:00)

Kad ti tražilica da zeleno svjetlo

Iz Google-a tvrde da mogu utjecati na smanjenje gužvi u gradovima

Takozvani pametni semafori razvijaju se već više od desetljeća, a marke poput Audija ili Toyote testiraju ih u svojim automobilima, tako da vozilo i infrastruktura komuniciraju. Eksperimentirano je i s umjetnom inteligencijom, a sve kako bi se poboljšala protočnost prometa i time smanjile emisije i buka uzrokovana prometnim gužvama. Google vjeruje da to može postići putem umjetne inteligencije i podataka koje pružaju korisnici Google karata s projektom Green Light. I to bez ulaganja centa u infrastrukturu. Green Light koristi AI i Google Maps za iskorištavanje korisničkih podataka i trendova za modeliranje prometnih obrazaca i stvaranje inteligentnih preporuka za gradske prometne inženjere za optimizaciju protoka prometa. Revija HAK

15.06. (15:00)

Oni koji su mogli otputovati

Hrvati na putovanja prošle godine potrošili više od 2,5 milijarde eura

I to oni koji su putovali, bilo na godišnje odmore i ljetovanja ili na jednodnevne izlete. No, u pozadini se nalazi i pomalo tužna statistika – čak 51 posto stanovnika nije uopće putovalo, i to zbog nepriuštivosti ljetovanja. No, oni koji su mogli, na višednevnim privatnim i poslovnim putovanjima po Hrvatskoj i u inozemstvu u 2023. prosječno po putovanju trošili su oko 386 eura ili oko 68 eura po danu. Od ukupnih 5,7 milijuna njihovih višednevnih putovanja (s dva i više noćenja), pet milijuna bilo je privatnih, na kojima su građani ukupno potrošili 1,7 milijardi eura, od čega 921 milijuna eura na 3,2 milijuna putovanja po Hrvatskoj, a 815 milijuna eura na 1,7 milijuna putovanja u inozemstvu, i to najviše u BiH, zatim u Italiji, Sloveniji te Njemačkoj i Austriji. N1

15.06. (14:00)

"Zamijenio sam sve komplet - od prvog do zadnjeg šarafa" tip ljudi

Sve više ljudi ulaže u – klasične automobile, no nije svako ulaganje nužno isplativo

Da bi se automobil smatrao klasikom, treba biti proizveden prije više od 30 godina. Međutim, nije svaki automobil star 30 godina buduća vrijedna investicija. Opseg proizvodnje, cijena i razlozi koji stoje iza proizvodnje mogu objasniti zašto se neka vozila smatraju pravim klasikom, a druga ne. Na primjer, Ford Sierra bio je popularan automobil 80-ih i 90-ih, ali to nije model koji bi kolekcionari klasičnih vozila poželjeli. Međutim, to nije slučaj s Cosworthom, verzijom Ford Sierre s vrhunskim performansama. Kupci klasičnih automobila mogu se podijeliti u dvije skupine: oni koji kupuju i prodaju automobile radi zarade i oni koji takva vozila kupuju radi iskustva i voze ih samo u iznimnim slučajevima. Nacional

 

15.06. (13:00)

Tesla bi bio ponosan

Raos: Električna energija iz teflona i naftalina

Kada se tvari trljaju, u njima se stvara elektricitet – no koje i kakve tvari? Evo jedne posve nove, koja daleko nadmašuje sve ostale. Riječ je, ukratko, o teflonu s dodatkom naftalina. Modificirani PTFE (I-PTFE) može primiti 1237 μC po kvadratnom metru, što je 11 puta više naboja od nemodificiranog polimera (110 μC m-2). Kada se novi TENG spoji u strujni krug, iz samo jednog kvadratnog centimetra njegove površine može se dobiti dovoljno struje za napajanje 360 LED dioda. Primjena? Rukavice i majice koje će davati struju za pokretanje senzora i mnogih drugih spravica. Nenad Raos za Bug

15.06. (12:00)

Malo za utjehu reba

Dodiri ublažavaju bolove i strahove

Dodiri mogu na nas djelovati umirujuće, ako smo uzbuđeni ili očajni. Jer oni utječu na naše disanje, na tjelesnu temperaturu, funkcije jetre, a reguliraju i hormon stresa kortizol. On je indikator jačine stresa. “Kod ljudi koji su imali bolove ili patili od strahova ili depresija dodiri su bili izuzetno korisni” – zaključak je nedavnog istraživanja, u kojem je navedeno da pozitivan učinak imaju i plišane igračke, ali i roboti. Kod dodira se aktiviraju specifični živčani putovi u našoj koži, takozvane C-taktilne niti. Oni dojavljuju mozgu treba li neki dodir svrstati kao ugodan ili neugodan. Oni imaju izravnu vezu s „centrom za nagrađivanje” u mozgu. Kod polaganog, ugodnog milovanja izlučuje se hormon sreće dopamin koji pozitivno utječe na psihu DW

15.06. (11:00)

Brze i kratke

  • Bartulica objavio najnoviju imovinsku karticu: u Saboru zarađuje 2.459 eura, a što se tiče drugih prihoda, osim već spomenutih 50 eura od imovine, upisano je još 398 eura koje dobiva kao međunarodni tajnik Domovinskog pokreta, tu je još nekih 199 eura, ali koji se ne smatraju dohotkom (Nacional)
  • Charles Michel navodno želi srušiti Von der Leyen, njihova netrpeljivost kuminirala je još 2021. kada joj je u Ankari uzeo stolicu da sjedne blizu Erdoganu (afera Sofagate). Sada pokušava progurati svog kandidata za šefa Europske komisije (Index)
  • Predizborna kampanja u Francuskoj pretvorila se u ludi reality show:  ujedinjena ljevica i ojačani krajnje desni Nacionalni skup mogli izbrisati pro-Macronovu koaliciju s političke karte — što znači da je predsjednikova jedina šansa da izbjegne tragični poraz klađenje na podjele među svojim protivnicima (Nacional)
  • Saborski zastupnik i šef HVIDRA-e Josip Đakić mjesečno zarađuje 6000 eura. Ima apartmane na moru, brod, bmw… (Danica)
  • Europsko prvenstvo – “Ljetna bajka pod kočnicom”: blizu pedeset posto Nijemaca ima manji ili veći strah da će prvenstvo biti iskorišteno za terorističke napade, petina Nijemaca iz predostrožnosti neće ići na javno organizirano gledanje utakmica (DW)
15.06. (10:00)

Pao sat u bunar

Proglašeni pobjenici 37. salona mladih, najveće nacionalne izložbene manifestacije namijenjene mladim umjetnicima

Laureati 37. salona mladih: Lav Paripović, Branimir Štivić, Marta Katavić, Paula Tončić, Josip Kresović, Marlen Ban, Alex Brajković, John Miličić. Trideset i sedmo izdanje Salona predstavilo je preko 100 umjetnika/ca kroz centralnu izložbu. Prve tri nagrade su novčane, Grand Prix u iznosu 3,000.00 eur neto dodijeljena je Pauli Tončić za rad: “Ona se igra nožem”. Vizkultura

15.06. (09:00)

Sve za content

MrBeast: 26-godišnji youtuber godišnje zaradi više od 600 milijuna dolara

Njegovi videi redovito premašuju 100 milijuna dolara pregleda i sa svakom objavom zaradi oko tri milijuna dolara. Reklamira li usput i koji brend, taj se iznos udvostručuje. Globalni fanovi obožavaju njegove elaborirane izazove, posebno nagradne igre. Naime, MrBeast, koji za sebe voli reći da je i filantrop, veliki dio svog bogatstva podijeli potpunim strancima, a pobjednici njegovih izazova za obožavatelje kući odlaze s vrijednim novčanim nagradama. Uzlet njegova alter ega MrBeasta nije tekao glatko i nije se dogodio preko noći. Počeo je sa streamanjem igrica, a popularan je postao zahvaljujući parodiranjem drugih. Krenulo mu je kad je majci obznanio da ne misli studirati, nakon čega je bio primoran odseliti i sam si plaćati račune. Veći uspjeh postiže s videom gdje u 44 sata broji do 100 tisuća. Tu shvaća da publika želi vide s bizarnim i često besmislenim izazovima. Lider