23/02/2024 - Monitor.hr
23.02. (23:00)

Klub će jednog dana i tako morati platiti za grijehove iz prošlosti

Jergović: Velimir Zajec i pokušaj da se Dinamo izvede iz laži i vrati u vlastitu iznevjerenu pripovijest

Velimir Zajec igrao je u samo dva kluba, u Dinamu i u Panathinaikosu. Bilo bi zanimljivo znati kakva je, i postoji li, atenska legenda o Zajecu. Kakav je to lik i igrač u grčkom imaginariju, jer može biti da je drukčiji nego u zagrebačkom. U međuvremenu, u dva je navrata Zajec bio trener Dinama. Prvi put krajem devedesetih, u doba lažnoga imena kluba i mikojanovske vladavine Zlatka Canjuge, i drugi put, na vrhuncima Mamićeva cezarizma.

Današnji Velimir Zajec odavno nije više onaj Zajec iz 1982. Drugi je to neki čovjek, koji samo imenom i uspomenom na mladost podsjeti na njega. Ne vladamo mi u potpunosti ni svojim biografijama, a ni legendama o sebi. Ponešto nam je naprosto naklonošću sudbine darivano, dok nešto drugo nosimo kao prokletstvo. Pritom, nikad ne možemo znati kad će nam i ono prvo postati prokletstvo. Mogao bi i Zajec zažaliti zbog te lijepe priče koja ga prati. Pogotovo ako ne shvati da Zdravko Mamić nije iz Dinama potjeran zato što je razbojnik, niti zato što se bavio kriminalom. Potjeran je zato što su drugi, i to ne samo faraon Keops i nekakve tajničice, poželjeli biti mamići. Nitko u toj priči ne bi htio biti Zajec. Miljenko Jergović

23.02. (23:00)

Pošten rad

Što Amerikanci rade u “fušu”: najpopularniji su prijevoz i dostava, najbolja zarada na – OnlyFansu

Kao najčešći dodatni izvori prihoda u velikoj većini saveznih država ističu se digitalne platforme dostavu hrane. Najpopularnijim se tako pokazao DoorDash, plasiravši se na prvo mjesto u 21 saveznoj državi. Slijedi ga platforma za taksi prijevoz Uber, koja prednjači u 15 američkih država. Među radnicima je popularna i aplikacije za dostavu namirnica iz trgovina, Instacart. No, nakon nje, na četvrtom mjestu prema broju korisnika koji tamo zarađuju, smjestila se poznata platforma, većinom korištena za prodaju sadržaja za odrasle, OnlyFans. Ona je ujedno i najpopularniji izvor dodatnog prihoda za korisnike u saveznoj državi Iowi, gdje od pretplata na OnlyFans zarađuje više ljudi nego što ih vozi za DoorDash ili Uber. U top 10 najpopularnijih dodatnih izvora prihoda smjestili su se i, primjerice, aplikacija za njegu i šetanje kućnih ljubimaca Wag!, rad u Walmartu te ostale dostavne i prijevozničke platforme (Lyft, Shipt, AmazonFlex, GrubHub) za koje se može raditi u slobodno vrijeme. Bug

23.02. (22:00)

Brze i kratke

  • Rimcu smo platili za petu razinu autonomije robotaksija. On kupuje četvrtu (Index)
  • Saborska oporba žestoko je u petak kritizirala izjavu premijera Plenkovića da je zapanjen što se glavna europska tužiteljica usudila komentirati njegovu izjavu o EPPO-u, uz ocjenu da je u panici i nervozan jer ne može kontrolirati istrage EPPO-a pa se ponaša kao balkanski autokrat (N1)
  • Ultimatum Navaljnijevoj majci: Rusi joj dali tri sata da pristane na tajni pogreb (tportal)
  • Najštedljiviji milijunaš na svijetu: Iako posjeduje višemilijunske nekretnine, živi od hrane koju pronađe u smeću (N1)
  • Linkin Park objavili singl s pokojnim pjevačem Chesterom “Friendly Fire” i najavili album najvećih hitova (Muzika)
23.02. (21:15)

Take two, action!

Dora 2024 – druga polufinalna večer: za finale u nedjelju bori se drugih 12 izvođača

Tri dana glazbeno-scenskog spektakla prati veliko zanimanje javnosti pa je Hrvatska radiotelevizija, osim televizijskog i radijskog prijenosa, aktivna i na svojim društvenim mrežama. Večeras nastupa preostalih 12 izvođača: Baby Lasagna, Lu Dedić, Marcela, Alen Đuras, Natalie Balmix, Vatra, E.T., Bors Štok, The Splitters, James Night, Lara Demarin i Damir Kedžo. Pratite komentare uživo na Forumu. HRT

23.02. (20:00)

Tu su oduvijek, samo žive jako duboko

Nove vrste u Tihom oceanu: Stvorenja koja znanost još nije detektirala

Više od 100 novih vrsta otkriveno je na podvodnim grebenima nedaleko od obale Čilea. Tijekom ekspedicije, koju je organizirao Institut Schmidt Ocean, pronađene su nove vrste koralja, morskih spužvi, ježeva, amfipoda, jastoga, kao i neobične ribe i lignje. Ova čudesna bioraznolikost smjestila se na podvodnim grebenima Nazca i Salas y Gómez, koji se nalaze između Čilea i Uskršnjeg otoka. Vrste su otkrivene na dubini do 4500 metara, robotom za ronjenje na velikim dubinama. Budući da su ove podvodne planine ostaci ugašenih vulkana, pružaju idelane uvjete za opstanak vrsta jer su bogate hranjivim tvarima u obliku planktona, raznih trava i algi. Green

23.02. (19:00)

Pripaziti samo da "samo još jedna transakcija" ne postane novi "samo još jedan sat na poslu"

Ulaganje u kriptovalute za početnike

Investiranje u kriptovalute nudi potencijal za visoke povrate, ali nosi i određene rizike. Kriptovalute su digitalni oblik valute koji koristi tehnologiju blockchaina za osiguravanje sigurnosti i decentralizacije. Njihova visoka volatilnost može rezultirati brzim gubicima ili dobitcima za investitore, dok su sigurnosni, regulatorni i tržišni rizici prisutni. Unatoč tim izazovima, kriptovalute pružaju transparentnost, nepovredivost transakcija te inovativnu tehnologiju s potencijalom za promjenu financijskog sustava. Važno je pažljivo razmotriti rizike i prednosti, provesti detaljno istraživanje te konzultirati se s financijskim stručnjacima prije ulaganja u kriptovalute. Ulaganje u kriptovalute može biti privlačna opcija za diverzifikaciju portfelja, ali zahtijeva oprez i disciplinu kako bi se maksimizirale prednosti i minimizirali rizici. Monitor

23.02. (18:00)

Ručak uz redne brojeve

Nije važno samo što i koliko jedemo, važno je i kojim redoslijedom

Znanstvenici ističu kako se pravilnim redoslijedom konzumiranja namirnica može kontrolirati razina šećera u krvi te smanjiti žudnja za slatkim nakon jela. Tradicionalni pristup zdravoj prehrani naglašava ravnotežu povrća, proteina i ugljikohidrata, ali nova saznanja ističu važnost redoslijeda uzimanja tih namirnica. Preporuka je da obrok počinje povrćem, zatim proteinima i mastima, te na kraju ugljikohidratima i šećerima. Pridržavanje ovog redoslijeda može regulirati razinu glukoze i inzulina nakon obroka, što utječe na osjećaj sitosti i kontrolu tjelesne težine. Konzumiranje proteina prije ugljikohidrata usporava otpuštanje šećera u krvotok, sprječavajući nagle skokove i padove šećera te glad nakon jela. (N1)

23.02. (17:13)

No easy money

Ulaganje u kriptovalute za početnike

Kriptovaluta je digitalni ili virtualni oblik valute koji koristi kriptografiju za sigurnost i djeluje neovisno o središnjem tijelu, poput vlade ili financijske institucije. Investiranje u kriptovalute nosi određene rizike i prednosti koje treba uzeti u obzir prije donošenja odluke o ulaganju. Evo pregleda nekih ključnih rizika i prednosti:

Rizici:

  • Visoka volatilnost: Cijene kriptovaluta mogu naglo varirati u kratkom vremenskom razdoblju. Ovo može rezultirati brzim gubicima ili dobitcima za investitore.
  • Sigurnosni rizici: Kriptovalute su podložne sigurnosnim prijetnjama kao što su krađa sa mjenjačnica, hakiranje digitalnih novčanika i phishing napadi. Gubitak privatnog ključa može rezultirati trajnim gubitkom pristupa sredstvima.
  • Regulatorni rizici: Regulatorni okvir za kriptovalute je nepredvidljiv i može se razlikovati od zemlje do zemlje. Promjene u zakonodavstvu ili propisi mogu utjecati na vrijednost i dostupnost kriptovaluta.
  • Tržišni rizik: Kriptovalute su osjetljive na tržišne faktore kao što su promjene u tržišnom sentimentu, konkurencija drugih kriptovaluta i tehnološke inovacije.
  • Operativni rizik: Tehnički problemi, mrežne prekide ili greške u softveru mogu utjecati na funkcionalnost kriptovaluta i platformi za trgovanje.

Prednosti:

  • Potencijal za visoke povrate: Kriptovalute su poznate po svojoj visokoj volatilnosti, što može rezultirati brzim i značajnim povratima za investitore.
  • Diversifikacija portfelja: Investiranje u kriptovalute može pružiti diversifikaciju portfelja i dodatnu zaštitu od tradicionalnih tržišnih rizika.
  • Transparentnost i imutabilnost: Tehnologija blockchaina osigurava transparentnost i nepovredivost transakcija, smanjujući mogućnost prijevara i manipulacije.
  • Nisko granično sudjelovanje: Kriptovalute omogućuju pristup investiranju bez potrebe za posrednicima ili visokim početnim ulaganjima.
  • Inovacija i potencijalna disruptivnost: Kriptovalute predstavljaju inovativnu tehnologiju s potencijalom za promjenu načina na koji se obavljaju financijske transakcije i upravlja imovinom.

Prije nego što odlučite ulagati u kriptovalute, važno je pažljivo razmotriti ove rizike i prednosti te izvršiti vlastitu dubinsku analizu i istraživanje. Također je preporučljivo konzultirati se s financijskim savjetnikom ili stručnjakom prije donošenja investicijskih odluka.

  1. Edukacija: Posvetite vrijeme razumijevanju što su kriptovalute, kako funkcioniraju i koja je tehnologija iza njih. Možete pronaći mnogo resursa na internetu, uključujući članke, videozapise i forume posvećene edukaciji o kriptovalutama.
  2. Odaberite pouzdanu burzu: Istražite i odaberite uglednu kriptovalutnu burzu za kupnju i prodaju kriptovaluta. Neke popularne burze uključuju Coinbase, Binance, Kraken i Gemini. Provjerite ima li burza koju odaberete dobar ugled, nudi li kriptovalute koje vas zanimaju i ima li snažne sigurnosne mjere.
  3. Kreirajte račun: Registrirajte se za račun na burzi po vašem izboru. Obično je potrebno pružiti neke osobne podatke i verificirati svoj identitet, u skladu s propisima o poznavanju klijenta (KYC) i sprečavanju pranja novca (AML).
  4. Osigurajte račun: Omogućite dvofaktorsku autentifikaciju (2FA) na svom računu na burzi kako biste dodali dodatni sloj sigurnosti. Razmislite o korištenju hardverskog novčanika ili softverskog novčanika za pohranu svojih kriptovaluta izvan mreže za dodatnu sigurnost.
  5. Počnite s malo ulaganja: Počnite s malim ulaganjem koje si možete priuštiti izgubiti. Tržišta kriptovaluta mogu biti izuzetno volatilna, pa je važno biti spreman na mogućnost gubitka ulaganja.
  6. Diverzificirajte portfelj: Nemojte stavljati sva jaja u jednu košaru. Razmislite o diverzifikaciji svog kriptovalutnog portfelja ulaganjem u više kriptovaluta umjesto samo jedne. To može pomoći u smanjenju rizika i potencijalno povećati vaše povrate.
  7. Budite informirani: Budite ažurirani s najnovijim vijestima i razvojem u svijetu kriptovaluta. Pratite pouzdane kriptovalutne vijesti na web stranicama, blogovima i društvenim medijima kako biste bili informirani o trendovima na tržištu, promjenama u regulativi i novim investicijskim prilikama.
  8. Budite strpljivi i disciplinirani: Investiranje u kriptovalute može biti nepredvidljivo, a cijene mogu izrazito fluktuirati u kratkom roku. Ostanite strpljivi i pridržavajte se svoje investicijske strategije, izbjegavajući donošenje impulsivnih odluka na temelju kratkoročnih promjena cijena.
  9. Razmislite o dugoročnom investiranju: Dok se neki trgovci bave kratkoročnim trgovanjem kako bi iskoristili fluktuacije cijena, drugi preferiraju dugoročni pristup investiranju. Razmislite o svojim investicijskim ciljevima i toleranciji na rizik kako biste odredili najbolju strategiju za vas.
  10. Potražite profesionalni savjet: Ako niste sigurni gdje započeti ili kako ulagati u kriptovalute, razmislite o traženju savjeta od financijskog savjetnika ili investicijskog stručnjaka s iskustvom u području kriptovaluta.

Zapamtite da ulaganje u kriptovalute nosi inherentne rizike i važno je obaviti vlastito istraživanje i donositi informirane odluke. Nikada nemojte ulagati više nego što si možete priuštiti izgubiti i uvijek budite oprezni pri navigaciji kroz tržišta kriptovaluta.

23.02. (17:00)

Prevelik zalogaj

Prva večer Dore: Je li nešto pošlo ukrivo sa zvukom?

Jasno je kao dan da su večeras najviše profitirale ziheraške pjesme koje su vokalno dobrano unutar komfor zone pjevača. Tko god je imao ikakve vokalne ambicije i zahtjevne dionice, potpuno se osramotio i izgledao kao bespomoćno trogodišnje dijete koje pokušava pjevati onaj Let it go refren iz Frozena. Svi visoki tonovi zvučali su grozno, suho, početnički, kao nekakve Majuška karaoke. Svi natjecatelji koji su vokalno potegnuli potpuno su se raspali. Relativno loš, neduhovit i netalentiran autor koji dobro pogađa teme, ali presubjektivno (i presamodopadno) piše, za Index, o kompilaciji falševa pisali i na Dnevniku. Popularna tema i na Forumu.

23.02. (16:00)

Brze i kratke

  • EU objavila je da je uvela rekordne sankcije Rusiji. Novi paket sankcija još više ograničava ruski pristup vojnoj tehnologiji, primjerice dronovima, a na popis su uvrštena nova poduzeća i osobe koji sudjeluju u ruskim ratnim naporima. U novom paketu na popisu ih je više od dvije tisuće, što je težak udarac ruskoj vojsci. (Index)
  • Jedna od najvećih mreža za krijumčarenje migranta iz Francuske u Veliku Britaniju preko La Manchea razbijena je u velikoj akciji koju su koordinirali Europol i Eurojust. (Index)
  • Dinamo će igrati protiv PAOK-a u osmini finala Konferencijske lige (Index)
  • Istraživanje: Više od trećine Hrvata u potpunosti prihvaća transrodne osobe. (Telegram)
  • Potres u Jadranskom moru , 80 km južno od otoka Mljeta. Magnituda potresa iznosila je 4.9 prema Richteru. Potres se osjetio na širem području od Dubrovnika do Zadra, navode hrvatski seizmolozi. Potres se osjetio u Crnoj Gori i u Italiji. (Večernji list)
  • Osobne stvari Eltona Johna prodane za gotovo 8 milijuna dolara na aukciji. Johnov je klavir postigao više od 200.000 dolara, a sunčane naočale, ključni element pjevačeva prepoznatljivog izgleda, pronašle su kupca za 22.680 dolara, deset puta više od početne procjene. (N1)
  • Europski nacionalni park koji izgleda kao sirenino skrovište s jarko plavom vodom i lijepim vodopadima, napisala je Kara Godfrey, travel novinarka britanskog lista The Sun o Plitvičkim jezerima. (Lika online)
23.02. (15:00)

A često trošimo i više nego što imamo

Osobna potrošnja ključni je pokretač ekonomije, no stručnjaci ističu da takav rast nije održiv

Goran Šaravanja iz HGK ističe da visoki rast plaća u javnom sektoru može doprinijeti rastu osobne potrošnje, ali dugoročno nije održivo. Perspektive za 2024. godinu podržane su domaćom potražnjom, ali će investicijski doprinos biti ograničen s obzirom na nedostatak sredstava iz stare proračunske perspektive. Stručnjaci upozoravaju da se rast temeljen na potrošnji i turizmu mora pratiti strukturnim prilagodbama kako bi se osiguralo dugoročno održiv gospodarski rast. Iako Europska komisija zadržava konzervativne procjene rasta, realnost pokazuje da standardni zaključci sve manje odgovaraju stvarnosti, a ljudsko ponašanje ne ide uvijek u skladu s teorijom. (Lider)

23.02. (14:00)

Ured budućnosti

Tvrtka 1X najavila je revolucionarni korak prema automatizaciji s predstavljanjem humanoidnih robota pokretanih umjetnom inteligencijom

Ovi roboti, nazvani EVE, sposobni su samostalno učiti i obavljati različite zadatke poput sortiranja pošte i rukovanja predmetima. Koristeći neuronske mreže, modela strojnog učenja inspiriranih ljudskim mozgom, tvrtka 1X ističe njihovu sposobnost prilagodbe i učenja novih vještina u rekordnom vremenu. Ovaj napredak obećava revoluciju u industriji, pružajući mogućnost automatizacije teških i zamornih poslova te oslobađajući ljudske resurse za složenije zadatke. (Bug)

23.02. (13:00)

O čemu to kitovi pjevaju?

Otkriće znanstvenika – kitovi razvili specijalizirani organ za pjevanje pod vodom

No, nova istraživanja također pokazuju da buka izazvana ljudskim aktivnostima, poput zvukova brodova, ometa njihovu komunikaciju. Pjev kitova je ograničen na usku frekvenciju koja se preklapa sa zvukovima brodova. Biolog Coen Elemans sa Sveučilišta južne Danske istaknuo je da je ovo otkriće ključno za razumijevanje tih fascinantnih morskih divova i moglo bi pridonijeti njihovom očuvanju te napominje – Zvuk je apsolutno ključan za njihov opstanak jer je to jedini način da se međusobno pronađu kako bi se mogli pariti. Ovo su jedne od najzagonetnijih životinja koje su ikada živjele na planetu. Ogromne su, pametne i vrlo društvene. Studija je objavljena u časopisu Nature. (Index, BBC)

23.02. (12:00)

Sendvičari

GONG – Lažni profili koji aktivno promoviraju HDZ i napadaju političke protivnike – najčešće su stranački volonteri

Matej Mikašinović-Komšo, koordinator u Gongu, ističe da su lažni profili uhvaćeni u djelu, koristeći tuđe fotografije i identitete kako bi prikazali široku podršku HDZ-u, a kada je Gong s pričom izašao u javnost, na tim lažnim profilima promijenjene su fotografije i imena. HDZ u odgovoru na optužbe, umjesto da demantira navode, napada Gong i naziva ih produženom rukom oporbe, ističu svoju dugogodišnju popularnost među biračima. Praktično su motivirani time da možda dođu do posla, to je ono što vi zovete tzv. uhljebi koji pokušavaju doći do posla preko političkog angažiranja u stranci. Oni praktično volontiraju, vrlo rijetko su plaćeni osim ako nisu stvarno jako kvalitetni u tome što rade, smatra savjetnik za e-poslovanje. (N1)

23.02. (11:00)

Tko ga kupi, bit će glavni u gradu

Na aukciji revolucionarni Mercedes 60 Simplex, koji je 1903. godine bio najbrži na svijetu

Mercedes 60 Simplex ima čeverocilindrični motor od 9,23 litre sa 60 KS i četverostupanjski mjenjač. Bio je to najbrži automobil na svijetu u svoje vrijeme, s impresivnom maksimalnom brzinom od 130 km/h. Očekuje se da će ovaj rijedak primjerak povijesnog automobila postići visoku cijenu na aukciji – najmanje 10 milijuna dolara. Ova prodaja podsjeća na činjenicu da klasični automobili često postižu astronomski visoke cijene na aukcijama. Na primjer, Mercedes 300 SLR iz 1955. godine trenutno drži rekord kao najskuplji klasični automobil u povijesti, prodan za 135 milijuna eura. (Revija HAK)

23.02. (10:00)

Brze i kratke

  • Predstavnici Vijeća EU i Europskog parlamenta odlučili da će sjedište nove agencije EU za borbu protiv pranja novca (AMLA) biti u Frankfurtu. S radom će započeti sredinom 2025. godine i imat će više od 400 zaposlenika. (Index)
  • Biden uvodi nove sankcije Rusiji. Akcija je usmjerena na ruski vojno-industrijske komplekse i tvrtke u trećim zemljama koje Rusiji olakšavaju pristup robi. (Telegram)
  • Veliki šumski požar u Australiji, vatra se približava gradovima. (Index)
  • Povijesni rekordi na Wall Streetu. Vrijednost Nvidije porasla za 277 milijardi dolara. (Index)
  • Cijena kakaovca porasla je čak 150% i trenutačno je najveća u posljednjih gotovo pola stoljeća. Poskupljenje kakaovca povećava troškove velikih proizvođača čokolade i slatkog, koji će ih na kraju, prebaciti na potrošače. (Danas.hr)
  • Amerika se vratila na Mjesec. Slijetanjem landera Odisej Sjedinjene Države ostvarile svoje prvo slijetanje na Mjesec u više od 50 godina. (Index)
  • Samsung najavio ulazak na tržište pametnih prstenova. (Mreža.bug.hr)
23.02. (09:00)

Ekstremni sport - next level

Ledena metoda Wim Hof za bolju izdržljivost uma i tijela

Nizozemski avanturist Wim Hof, poznat kao Ledeni čovjek, proslavio se svojim metodama disanja i izlaganja hladnoći, mijenjajući pristup znanosti prema ljudskom tijelu. Inspiriran ekstremnim sportovima, slučajno je otkrio moć hladne vode. Hofove tehnike disanja i izdržljivosti postale su popularne diljem svijeta, pružajući brojne koristi za zdravlje. Prvi dio metode Wim Hof odnosi se na specifičan obrazac disanja sastavljen od niza dubokih udisaja i izdisaja. Nakon toga slijedi izlaganje hladnoći, što je ključni dio metode. Hof zagovara različite tehnike izlaganja hladnoći, uključujući kupanje u ledenim vodama, tuširanje hladnom vodom ili jednostavno izlaganje hladnom zraku. Redovita praksa disanja po metodi Wim Hof i izlaganje hladnoći potiču imunitet, smanjuju upale te poboljšavaju cirkulaciju krvi i san. (Tportal)

23.02. (08:00)

Sitna promjena koja život znači

Zamjenska sol obogaćena kalijem: Novi saveznik u borbi protiv visokog krvnog tlaka

Povišen krvni tlak, odnosno arterijska hipertenzija, glavni je čimbenik rizika za srčane, moždane i bubrežne bolesti i najčešći uzrok smrti u svijetu i Hrvatskoj, tako da se s pravom naziva tihi ubojica broj 1. Jedan od najbitnijih uzroka je prekomjeran unos kuhinjske soli. Prema stručnjacima, preporučeni unos soli je 5 grama dnevno, dok je prosjek u Hrvatskoj dvostruko veći. Zamjenske soli, koje sadrže kalijev klorid umjesto natrijeva, nude rješenje. Nova istraživanja potvrđuju njihovu učinkovitost u snižavanju krvnog tlaka. Sol obogaćena kalijem djeluje na snižavanje krvnog tlaka ne samo zato što smanjuje unos natrija već i zato što povećava unos kalija. Stručnjaci naglašavaju potrebu promjene strategije, potičući konzumaciju soli obogaćene kalijem. (Index)