16/02/2024 - Monitor.hr
16.02. (23:00)

Pod budnim okom obitelji

Polimac o filmu Bob Marley: One Love – Film koji je izazvao polemike, njegova supruga nije imala ništa protiv toga što je imao 11 djece sa 7 žena

Već je dokumentarac o Bobu Marleyju izazvao dosta polemika – i to s razlogom. Njegova supruga Rita Marley nije imala ništa protiv toga”što joj je pokojni suprug imao jedanaestero djece sa sedam žena, to je smatrala efemernim problemom, važnije je bilo vjerovati u Rastafari pokret, a to je ona podržavala svim srcem, pogotovo nakon posjeta kralja Hailea Sellasiea I. Jamajci. Macdonald je obavio dobar posao, imao je podršku Marleyjeve obitelji, no bilo je i nezadovoljnih, pogotovo u krugovima njegovih bivših suradnika. Ovaj put situacija je možda nešto jednostavnija, naime, o Bobu Marleyju upravo je snimljen igrani film, koji ne bi trebao izazvati nikakve kontroverze, budući da su mu producenti Ziggy Marley, pjevačev sin, Rita Marley i njih još nekolicina. Nenad Polimac za Jutarnji.

16.02. (22:00)

Brze i kratke

  • Reakcije na vijest o smrti Navaljnog iz cijelog svijeta: Životom je platio otpor Putinu (N1), kako je Navaljni proveo posljednje dane? “Bio je dobro raspoložen, zdrav, ženi je poslao poruku…” (N1)
  • Nervozni Plenković o Turudiću i upadu policije: Jeste vi normalni? Pa nismo mi budale (Index), Milanović Plenkoviću: Sad ćeš vidjeti kad se digne oluja. Formira se veliki šator (Index)
  • Za sutra najavljen prosvjed lijevoliberalne oporbe za 11 sati na Markovom trgu: “Dosta je! Idemo na izbore!” (Jutarnji), rasprava na Forumu
  • Srbija izručuje ruske oporbenjake Rusiji. I to sve češće, jer usko surađuje s Moskvom: “Samo im dolaze pisma MUP-a Srbije kako su prijetnja nacionalnoj sigurnosti i da moraju napustiti zemlju” (DW)
  • Recikliranjem nahranite životinje: U Crnoj Gori postavljeni prvi automati na kojem umjesto novca izlazi hrana za pse (Green)
  • Veliki udarac za tehnologiju vodika: Shell zatvara sve punionice u Kaliforniji (Revija HAK)
  • Objavljena najava za Oscare (Index)
16.02. (21:03)

I ti to možeš

Vodič za početnike: Sve što trebate znati o investiranju

Ulaganje za početnike može izgledati zastrašujuće, ali uz pravo znanje i pristup, može biti isplativ pothvat. Evo opsežnog vodiča za početak:


  1. Razumijevanje vaših ciljeva: Odredite svoje financijske ciljeve i investicijske svrhe. Štedite li za mirovinu, kupnju kuće ili samo želite povećati svoje bogatstvo? Vaši će ciljevi utjecati na vašu investicijsku strategiju.
  2. Edukacija: Naučite osnove investiranja, uključujući različite vrste imovine (dionice, obveznice, nekretnine, itd.), investicijske instrumente (investicijski fondovi, ETF-ovi, pojedinačne dionice) i tehnike upravljanja rizikom.
  3. Izrada proračuna: Prije nego što počnete investirati, osigurajte čvrstu financijsku osnovu. Otplatite dugove s visokim kamatama, izgradite fond za hitne slučajeve i stvorite proračun koji vam omogućuje redovno štednju i ulaganje.
  4. Počnite s malim iznosom: Ne trebate veliku svotu novca da biste počeli ulagati. Mnogi online brokeri nude mogućnosti s niskim minimalnim ulaganjima ili vam omogućuju kupnju frakcijskih dionica, čime se olakšava početak početnicima.
  5. Diversifikacija portfelja: Diversifikacija je ključ upravljanja rizikom. Raspršite svoja ulaganja među različitim klasama imovine, industrijama i geografskim regijama kako biste smanjili utjecaj volatilnosti na svoj portfelj.
  6. Odaberite prave investicijske račune: Ovisno o vašim ciljevima i poreznoj situaciji, možete ulagati putem različitih računa poput 401(k), IRA ili oporezivog brokerskog računa. Svaki ima svoje prednosti i ograničenja.
  7. Investirajte za dugoročno razdoblje: Investiranje je maraton, a ne sprint. Izbjegavajte pokušaje predviđanja tržišta ili brzih profita. Umjesto toga, usredotočite se na izgradnju diverzificiranog portfelja i dugoročno ulaganje kako biste imali koristi od komponiranih prinosa.
  8. Upravljajte rizikom: Razumijte rizike povezane s različitim investicijama i prilagodite svoj portfelj prema tome. Razmislite o svojoj toleranciji na rizik, vremenskom horizontu i investicijskim ciljevima prilikom donošenja investicijskih odluka.
  9. Ostanite informirani: Držite se informiranim o trendovima na tržištu, ekonomskim pokazateljima i promjenama u propisima o investicijama. Međutim, ne dopustite da kratkoročne fluktuacije diktiraju vašu investicijsku strategiju.
  10. Potražite profesionalni savjet ako je potrebno: Ako niste sigurni odakle početi ili trebate pomoć u upravljanju svojim ulaganjima, razmislite o traženju savjeta od financijskog savjetnika ili profesionalca za investicije.

Ulaganje nosi rizike i nema garancija povrata. Međutim, slijedeći ove principe i budući disciplinirani, možete povećati svoje šanse za postizanje financijskih ciljeva tijekom vremena.

16.02. (21:00)

Za vaše dobro

Pet stvari koje bi kardiolozi željeli da prestanete raditi na pregledima

Iako je posjet kardiologu izvrstan prvi korak, postoje neke stvari koje možete nenamjerno učiniti kako biste sabotirali te preglede, poput uskraćivanja informacija ili laganja liječniku, jer vam neće moći pomoći, iako ste zato i došli (N1, Livestrong):

  • Pokušavate “izgledati dobro” za svog liječnika: To ne znači odjenuti svoju najbolju odjeću, već reći svom kardiologu ono što mislite da želi čuti, poput nepriznavanja da jedete određenu vrstu hrane
  • Korištenje Googlea – sami ste sebi dijagnosticirali nešto pa ste samo došli po recepte
  • Ignoriranje simptoma – ako vam je teško hodati po stubama, trebate to i reći, možda je povezano upravo uz srčani problem
  • Skrivanje svojih poroka – ako pušite, pušite, liječnik nije tu da vas osuđuje, već da Vam pomogne (iako si svašta može misliti o Vama, no to Vas nije briga)
  • Zaboravljanje zakazivanja kontrolnih posjeta – nekad za odgovarajuće liječenje treba proći neko vrijeme da se problem pravilno dijagnosticira
16.02. (20:51)

Kad se male ruke slože...

Njegovanje inovacijskog ekosustava Hrvatske: Izazovi i mogućnosti

U posljednjih nekoliko godina, Hrvatska je sve više prepoznata po svom potencijalu u inovacijama i poduzetništvu. S rastućom start-up scenom, bazenom talentiranih pojedinaca i inicijativama vlade za potporu inovacijama, zemlja je spremna postati žarište tehnološkog napretka i ekonomskog rasta. Međutim, kao i svaki ekosustav, inovacijski pejzaž Hrvatske suočava se s vlastitim nizom izazova i prilika.

Jedan od ključnih izazova s kojim se Hrvatska suočava je zadržavanje talenta. Iako zemlja ima visoko obrazovnu radnu snagu, odljev mozgova ostaje značajan problem. Talentirani pojedinci često traže prilike u inozemstvu, privučeni privlačnošću većih plaća i snažnijih ekosustava. Kako bi se riješio ovaj izazov, potrebno je stvarati okruženje koje potiče inovacije i pruža privlačne prilike profesionalcima da ostanu i doprinose lokalnoj ekonomiji.

Osim toga, pristup financiranju i dalje je prepreka za mnoge start-upove u Hrvatskoj. Iako je u posljednjih nekoliko godina zabilježen porast aktivnosti rizičnog kapitala, pristup financiranju u ranoj fazi ostaje ograničen u usporedbi s zrelijim ekosustavima. Poticanje ulaganja u start-upove u ranoj fazi, pružanje podrške anđeoskim investitorima i poticanje suradnje između javnog i privatnog sektora može pomoći u rješavanju ovog problema i potaknuti rast start-up ekosustava.

Osim toga, njegovanje kulture inovacija i poduzetništva ključno je za dugoročni uspjeh. Hrvatska ima bogatu povijest kreativnosti i snalažljivosti, što se može iskoristiti za poticanje napretka inovacija. Inicijative za promicanje poduzetničkog obrazovanja u školama, pružanje mentorskih i mrežnih prilika budućim poduzetnicima te slavljenje uspješnih priča mogu pomoći u njegovanju žive inovacijske kulture.

Na regulatornoj razini, potrebne su politike koje su pogodne za inovacije i poduzetništvo. Pojednostavljenje birokratskih procesa, smanjenje administrativnih prepreka i pružanje poticaja za inovacije mogu stvoriti povoljnije okruženje za razvoj start-upova. Nadalje, napori za zaštitu intelektualnih prava i promicanje fer konkurencije ključni su za poticanje inovacija i privlačenje investicija.

Unatoč ovim izazovima, inovacijski ekosustav Hrvatske obiluje potencijalom. Strateški položaj zemlje, visokoobrazovana radna snaga i snažne istraživačke institucije pružaju čvrstu osnovu za rast. Štoviše, inicijative poput Hrvatske agencije za male i srednje poduzetnike, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) i različitih programa financiranih od strane EU-a nude podršku i resurse za start-upove i inovativne projekte.

Gledajući unaprijed, suradnja će biti ključ za otključavanje punog potencijala Hrvatske kao centra inovacija. Okupljanjem dionika iz javnog i privatnog sektora, akademije i civilnog društva možemo potaknuti ekosustav u kojem ideje cvjetaju, start-upovi uspijevaju, a inovacije potiču ekonomski rast. Uz zajedničke napore i dijeljeni viziju budućnosti, Hrvatska može učvrstiti svoj položaj kao lider u inovacijama i poduzetništvu na globalnoj razini.

16.02. (20:00)

Nema odmjerenog komentara

Markovina: Posljednji tango u Kaštelima

Da vidimo dakle koga su sve karnevalisti u Kaštelima spaljivali kao krnju proteklih godina? Bila je tu školska slikovnica za djecu duginih boja, pa su bili Milorad Pupovac i Andrej Plenković koji je kao plesao po Pupovčevim diplama, pa su bili Andrej Plenković i Zoran Milanović, a evo sada su Aleksandar Vučić i Vladimir Putin. I suštinski je nebitno što bilo tko od nas misli o tim političarima, jer u ovoj priči je jedino bitno to da imamo posla s banalnim provincijalnim desničarima koji naprave točno ono što očekuješ da će napraviti i koji nikad, ali baš nikad neće iznenaditi, niti ritualno spaliti nekoga ili nešto što je stvarni društveni tabu.

Što se pak Kaštelana i njihovog karnevalskog okupljanja na kraju tiče, njemu bi kao soundtrack sjajno pristajala pjesma Arsena Dedića, „Posljednji tango u Đevrskama“. I kao autentični prikaz groteskne manifestacije, ali i kao poruka koja ogoljuje nacionalističko orgijanje usmjereno prema Srbima u cjelini. Što opet ne znači da Vučić i Putin ne pružaju savršeni materijal za satiru svake vrste. Međutim, u Kaštelima toga nema ni u tragovima. Dragan Markovina za Peščanik.

16.02. (19:00)

Još jedan In memoriam

Petar Luković: Učitelj i oslobodilac

isac ne može ne biti duhovit. Duhovitosti Petar Luković je imao za izvoz i na vagone, uvek ga je pratio smeh. Najveće zadovoljstvo, to sam shvatio, bilo mu je da zabavi druge. To je bila srž njegovog bića. Na sve drugo bio je primoran. Zato je uspevao da nas zasmejava u najstrašnijim stvarima, i s najodurnijim likovima.

Duhovitost je u Lukovićevom slučaju bila kombinacija erudicije i kreativnosti, zrela bezazlenost, lucidnost, relaksiranost, znak čistoga srca, kultivisana naivnost, detinjastost, želja za igrom, kao i baš zato kritika svega, otkrivanje bolnih i bolesnih tačaka društva, razobličavanje pokvarenosti, i svoje i tuđe, samoironija.

Baš zbog te svoje izvorne prostodušnosti, nepotkupljivosti, racionalnosti, iznenađujuće normalnosti bio je svetlo mnogima ali i zazor i ludak za nacionalističku i korumpiranu većinu. Izgoreo je u tome, kao nezustavljiva, silovita zvezda među hladnim i pritvornim planetama i satelitima, jezivim crnim rupama, u beskrajnom prostoru ravnodušnosti svoje sredine, projurio je ovim tužnim, divnim i krvavim krajevima, sasvim svoj i naš, kažu na XXZ

16.02. (18:00)

Ekološki i zdrave kuće

Europa i Amerika se okreću konoplji: Kuće izgrađene od ‘zelenih’ cigli sve traženije

Cannabis sativa, biljka s tisuću i jednom molekulom, koja ima dugu tradicju i široku primjenu – kao narodni lijek, izvor tekstilnih vlakana za odjeću i izradu užadi ili začepljivanje rupa na brodovima. Cementna industrija odgovorna je za otprilike 8% emisija ugljikovog dioksida koje zagrijavaju planet, uz probleme stvorene nepropusnim površinama i niskim izolacijskim ili R-vrijednostima. Stručnjaci diljem svijeta sve su svjesniji da, ako želimo smanjiti emisije stakleničkih plinova, treba djelovati na svim područjima pa tako i u građevini. Građevinski materijal izrađen od konoplje u kombinaciji s vapnom očito je rješenje za građenje s niskim ugljičnim otiskom i pozitivnim utjecajem na klimu. Naime, konoplja tijekom uzgoja može apsorbirati do 15 tona CO2 po hektaru, kroz fotosintezu, što je dvaput više od šume koja raste na istoj površini. Green

16.02. (17:00)

Sorry, stari

Nasljednik grofova Drašković ipak možda neće dobiti natrag oduzetu zemlju, radi se o 16 tisuća hektara

Samo u Virovitičko-podravskoj županiji zatražen je povrat preko 16 tisuća hektara zemljišta, od čega je više od 4.700 ha na području Općine Sopje, a koje obrađuje 300 OPG-ova. No, hoće li biti vraćeni? Zemljište je to koje uredno obrađuju poljoprivrednici, a zakup plaćaju lokalnoj samoupravi. Prema novim dokazima, načelnik vjeruje da će tako ostati i dalje jer je predak grofa Nikolausa bio – mađarski državljanin. Pojašnjava kako je mirovnim sporazumom između Republike Hrvatske odnosno tadašnje Jugoslavije i Republike Mađarske još 1947. godine doneseno da su svi strani državljani obeštećeni. Između ostalih i Ivan Drašković, čije se zemljište želi vratiti. Nasljednik Nikolaus Peter živi u Austriji, iako često dolazi u Hrvatsku. Njegova obitelj bila je u vlasništvu i dvorca Trakošćan. Vlasnici OPG-ova su u strahu da će morati prestati obrađivati zemlju, no upravitelj Draskovicheve imovine umiruje da mjesta strahu nema. Telegram, Agroklub

16.02. (16:00)

Brze i kratke

  • Policija je jutros po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) upala u Ministarstvo kulture i medija vezano uz istragu i daljnje izvide u slučaju nezakonitog trošenja novca iz fondova EU na Geodetskom fakultetu u Zagrebu (Index), Obuljen Koržinek: Ako je netko kriznu situaciju zloupotrijebio, onda će za to i odgovarati (tportal)
  • Rusi kažu da je Navaljnom pozlilo nakon šetnje, da su ga pokušali reanimirati… (N1)
  • Netanyahu odbacuje međunarodni pritisak za priznavanje palestinske države (Nacional)
  • Petrokemija uspješnije posluje kad ne proizvodi nego kad su postrojenja u punom pogonu (Lider)
  • Najbolje scene umiranja/smrti na filmu (Forum)
16.02. (15:00)

Sad su se sjetili

Đikić: Vojna (o)buka motivirana je isključivo HDZ-ovim predizbornim pridobivanjem desnih birača

Ako je već tako – ako, naime, sigurnost nema cijenu i ako novac nije problem – tko je branio HDZ-ovoj vlasti da u proteklih sedam godina u svakom pogledu ojačava oružane snage. Vlada je tek proteklih mjeseci počela povećavati vojničke plaće i poboljšavati uvjete vojne službe, ali to je i dalje nedovoljno da bi potaknulo mlade ljude na razmišljanje o vojnom pozivu. Nije učinjeno gotovo ništa da se novcem i drugim beneficijama jače stimulira dobrovoljno pristupanje vojnoj obuci, pa da se iz šireg bazena biraju budući pripadnici profesionalnog sastava oružanih snaga. Da, kupljeno je dvanaest višenamjenskih borbenih aviona, da, doći će više desetaka doniranih američkih borbenih vozila, kao i nekoliko – što doniranih, što kupljenih – američkih helikoptera, ali vrlo je upitno hoće li u roku od dvije godine biti razvijena još jedna, treća, gardijska brigada srednje težine, na što se Hrvatska prije više od tri godine obavezala NATO-u, Ivica Đikić za Novosti.

16.02. (14:00)

Duh slobode

U zatvoru umro Aleksej Navaljni

Navaljni, najistaknutiji kritičar predsjednika Vladimira Putina u Rusiji i snažan protivnik rata u Ukrajini, služio je zatvorsku kaznu u trajanju od 11 i pol godina zbog prevare, nepoštivanja suda i kršenja uvjetnih osuda. On je sve te optužbe odbacio kao izmišljene i politički motivirane. Bio je zatvoren u regiji Jamalo-Nenec na dalekom ruskom sjeveru, a da je mrtav, objavile su u petak ruske novinske agencije pozivajući se na zatvorsku upravu. N1

16.02. (13:00)

Za lijep pogled iz auta

Muzej suvremene umjetnosti – 15 godina nove zgrade: “Lokacija koja više liči na bunker nego kulturna institucija koja te zove da ju posjetiš”

Kako ocijeniti zadnjih petnaest godina rada zagrebačkog Muzeja suvremene umjetnosti u novoj zgradi? Ovaj muzej kao javna institucija, među ostalim, ima zadatak aktivno pratiti nova umjetnička kretanja te čuvati i izlagati umjetnička djela uglavnom nastala nakon 1950. godine. Koliko se MSU odmaknuo od tipične ideje muzeja kao primarno elitističke bijele kocke, koja predstavlja publici umjetnost izvađenu iz originalnog konteksta? MSU je u novu zgradu posebno namijenjenu za tu svrhu, nakon dugo iščekivanja, uselio 2009. godine. Veličina reklamnih panoa na Aveniji Većeslava Holjevca, velika udaljenost između zgrada i drugih sadržaja ukazuju na to da je okolni prostor više oblikovan po mjeri automobila nego pješaka. S obzirom na to da je Muzej smješten na križanju između dvije avenije – koje imaju tri ili više automobilskih traka za svaki smjer – senzibilnija urbanistička i prometna rješenja učinila bi boravak u njegovoj okolici ugodnijim. Za ostvarivanje bolje socijalizacije i privlačenje posjetitelja na tom prostoru važna je i kvalitetna arhitektura i umjetnička djela koja je okružuju. Kulturpunkt

16.02. (12:00)

I kamermani će ostati bez posla

Ove videe nisu napravili ljudi, nego AI. Razliku je sve teže uočiti


OpenAI, svjetski lider na polju umjetne inteligencije i kompanija koja stoji iza popularnog ChatGPT-ja, predstavila je novi AI model nazvan Sora, za koji tvrdi da može stvoriti “realistične i maštovite” videozapise. Kompanija je u jučerašnjoj objavi na svom službenom blogu navela da je Sora sposobna generirati videozapise u trajanju do 60 sekundi iz tekstualnih uputa (promptova), dodajući da može kreirati scene s više likova, specifičnim vrstama pokreta i jasnim pozadinskim detaljima. Usprkos impresivnim primjerima, OpenAI navodi da se na Sori još uvijek radi te da model ima “očite slabosti”, osobito kada su u pitanju prostorni detalji uputa. Konkretno, model ima problema miješanjem lijeve i desne strane te uzroka i posljedice. Dao je primjer stvaranja videozapisa na kojem netko grize kolačić, ali odmah nakon toga nema traga ugriza. Index

16.02. (11:00)

Radi nešto što nema konkurenciju

Strategija plavog oceana: organizacijska strategija za generiranje rasta i profita

W. Chan Kim ime je dobro poznato u Južnoj Koreji i svijetu jer se taj poslovni teoretičar zauvijek upisao u povijest kao suautor knjige iz naslova članka. Glavna sugestija je da se ne fokusira samo na natjecanje, već da se stvara i traži uvijek nešto novo. Cilj je stvoriti nov i neosporan tržišni prostor nekoj tvrtki u kojem će konkurencija zapravo biti nevažna. Tvrtka će se pozicionirati i graditi poslovanje prepoznajući želje i potrebe svojih kupaca za koje će potom ponuditi jedinstvena rješenja, usluge i proizvode koji će zadovoljiti te potrebe. Bit svega je inovativnost i aktivno razumijevanje potreba klijenata. Savjeti

16.02. (10:00)

Brze i kratke

  • Ruske snage uskoro bi mogle zauzeti ključni grad na istoku Ukrajine, Avdijivku. Za to nisu krivi Ukrajinci, već Amerikanci, čeka se na odobrenje pomoći (Index)
  • Slavonski Brod ima najzagađeniji zrak u Europskoj uniji, Brođani već desecima godina od samog vrha naše politike traže pomoć (tportal)
  • Posao čišćenja stanova i kuća cvjeta nakon pandemije, vlasnik tvrtke za čišćenje: Nema mrtve sezone (N1)
  • Najam stana u Zagrebu jeftiniji od drugih u regiji, ali skuplji od Mađarske, BiH, Srbije… (tportal)
  • Ni u jednoj zemlji u Europskoj uniji nema tako malo vlasnika vlastita četiri zida kao u Njemačkoj. Mnogi smatraju da su uzrok visoki troškovi gradnje. No postoje i povijesni razlozi (DW)
16.02. (09:00)

Traže se ljudi s drugačijom diplomom

U Njemačkoj traju valovi otkaza i potraga za stručnjacima odjednom

Čitav niz njemačkih tvrtki već ukida na tisuće radnih mjesta – ali istovremeno ne prestaje kuknjava kako „nedostaju stručnjaci“. Obrazloženje za otkaze je uvijek slično: „opći okviri gospodarenja su se promijenili“. Tvrtke i čitave industrijske grane se moraju promijeniti ako žele ostati konkurentni. S jedne strane su tu i troškovi energije koja je u Njemačkoj sve skuplja, a tu je i politika koja traži klimatski neutralnu proizvodnju. Sve to traži i drugačiju stručnost, sposobnosti i tehnološku spremu zaposlenih. Kako se čitavim tehnološkim rješenjima – kao što su motori s unutarnjim sagorijevanjem više ne proriče nekakva budućnost, tako su i stručnjaci s tih područja postali višak. No istovremeno se upravo panično traže stručnjaci koji će naći odgovor i tehnološka rješenja budućnosti, od umjetne inteligencije do tehnologije vodika. DW

16.02. (08:00)

Eh, da je to sam' tak'

Kako zaraditi dodatni novac pored redovnog posla

Na temi Žalopojke nezaposlenih na Forumu dotaknuli su se teme kako se od plaće teško živi. Nasjeli smo na priče o gig ekonomiji, side hustleovima, radiš kao stoka 40 sati tjedno i onda moraš voziti uber/wolt dodatno da preživiš jer to je super kul valjda, nije normalno više očekivati da se fino živi od plaće. Nemamo svi nekretnine za apartmane niti ih možemo svi zaraditi, kaže jedna forumašica. No, javlja se i mišljenje kako je potrebno stvoriti uvjete za pasivne prihode, jer se od mirovine već sada teško živi. Zarađivati sa strane se i može, a za to je najčešće potrebno izdvojiti nešto vremena. Neka od mogućih rješenja su: samostalni rad, e-prodaja, podučavanje, iznajmljivanje imovine, povremeni poslovi, pružanje usluga, monetizacija hobija… Više u članku koji donosi – Monitor