15/02/2024 - Monitor.hr
16.02. (00:00)

Ako ništa, zainteresira da istražiš o njemu iz drugih izvora

Bob Marley – One Love: utegnuto, uljepšano, našminkano

Novi film o Bobu Marleyju tipičan je primjer onog ostvarenja u kojemu je prisutnost estatea prenaglašena, a mogao bi postati i sinonimom za sve boljke takvih projekata. Ljudi koji posjeduju toliku razinu moći rijetko su jednostavni, a vjerojatno nikad nisu sveci poput one verzije Marleyja prikazanog u ovom filmu. Daje i premalo političkog konteksta da bi situaciju oko pokušaja atentata prenio onako zanimljivom kakva je bila, pa ako ste zainteresirani za shvaćanje šire pozadine ovog turbulentnog razdoblja, više sreće imat ćete gledajući dokumentarni film “Marley” Kevina Macdonalda iz 2012. Ravno do dna

15.02. (23:00)

Ni u mirovini nema mira

Sve više penzionera radi da preživi. Država ih dere porezima

Na mirovine se plaća porez na dohodak kao i na plaće. Zbog lošeg omjera umirovljenika i radnika, 1.35 radnika na 1 umirovljenika, mirovine su jako male i u prosjeku iznose tek 40 posto prosječne plaće. Zbog toga sve više umirovljenika mora raditi da bi imali koliko-toliko normalne životne uvjete, pa i iz plaće i mirovine moraju plaćati porez na dohodak. Iako su oslobođeni plaćanja doprinosa, porez na dohodak je umirovljenicima još uvijek obavezan po istim uvjetima kao radnicima. Umirovljenici Hrvatske su jedni od socijalno najugroženijih skupina u društvu. Trećina ih živi u riziku od siromaštva, što je jedna od najvećih stopa u EU. Mirovine se treba osloboditi obveze plaćanja poreza na dohodak, to će umirovljenicima puno značiti, a nikome neće naštetiti. Više od 28 tisuća umirovljenika je zaposleno na četiri sata, što je nažalost postala nužnost zbog raspadajućeg mirovinskog sustava i katastrofalne demografske slike. U tih 28 tisuća sigurno ima onih kojima se oporezuje i plaća i mirovina. Index

15.02. (22:00)

Brze i kratke

  • Turudić o prijavi nadređenih: Još jedan pokušaj moje difamacije (HRT)
  • Većina glavatih želvi (Caretta caretta) pronađenih u nedjelju na obali uvale Sakarun na Dugom otoku uginula je najvjerojatnije uslijed zapletanja u ribarske mreže (N1)
  • Buffet prodao dionice Applea i zbunio investitore, i dalje posjeduje više od 905 milijuna dionica u vrijednosti od oko 174 milijarde dolara (Poslovni)
  • Bitcoin ETF-ovi premašili tri milijarde dolara priljeva u mjesec dana od odobrenja (Lider)
  • Vaterpolo: Hrvatska nakon petaraca slomila Francuze i plasirala se u finale SP-a u Dohi (Sport klub)
  • Đelo Hadžiselimović: ‘Mirovina vam je praznik svakog dana. Samo daj Bože zdravlja’ (Tportal)
  • Uskoro stiže dokudrama Einstein and The Bomb na Netflix (Index)
15.02. (21:56)

Jer neće sam pasti s neba

Kako zaraditi dodatni novac pored redovnog posla

Tražite načine kako dodatno zaraditi novac osim svog redovnog posla? Donosimo vam nekoliko ideja koje biste mogli razmotriti:

  1. Samostalni rad: Ponudite svoje vještine i stručnost kao samostalni stručnjak na područjima kao što su pisanje, grafički dizajn, web razvoj, savjetovanje ili virtualna asistencija. Platforme poput Upworka, Freelancera i Fivera povezuju vas s potencijalnim klijentima.
  2. Podučavanje: Ako imate znanje u određenoj temi ili vještini, razmislite o podučavanju ili vođenju tečajeva online ili uživo. Možete podučavati akademske predmete, jezike, glazbu, umjetnost ili čak specijalizirane vještine poput programiranja ili fotografije.
  3. E-trgovina: Pokrenite internetsku trgovinu koja prodaje proizvode kao što su ručno izrađeni predmeti, umjetnička djela, vintage predmeti ili specijalizirani proizvodi. Platforme poput Etsyja, Shopifyja ili eBayja olakšavaju postavljanje i upravljanje vlastitim e-trgovinskim poslovanjem.
  4. Iznajmljivanje imovine: Ako imate neiskorištene prostore ili predmete, razmislite o njihovom iznajmljivanju radi dodatne zarade. To može uključivati iznajmljivanje sobe putem Airbnb-a, automobila putem usluga poput Turo-a ili opreme poput fotoaparata, alata ili vanjske opreme.
  5. Privremeni poslovi na pola radnog vremena: Preuzmite privremene ili polu-radne poslove kako biste zaradili dodatni novac, poput vožnje za usluge dijeljenja vožnje poput Ubera ili Lyftra, dostavljanja hrane putem usluga poput DoorDasha ili Postmatesa ili obavljanja zadataka putem TaskRabbita.
  6. Investiranje: Istražite različite investicijske prilike kako biste povećali svoj novac tijekom vremena, poput dionica, obveznica, investicijskih fondova, nekretnina ili platformi za posuđivanje od pojedinaca. Imajte na umu da investiranje uključuje rizik i važno je temeljito istražiti ili se posavjetovati s financijskim savjetnikom.
  7. Monetizacija hobija: Ako imate hobi ili strast, razmislite o načinima monetizacije. Možete prodavati svoja umjetnička djela, fotografije, ručne radove ili ručno izrađene proizvode na lokalnim tržnicama, internetskim platformama ili putem vlastite web stranice.
  8. Stvaranje sadržaja: Pokrenite blog, YouTube kanal, podcast ili račun na društvenim medijima posvećen temi koja vas zanima. Nakon što izgradite publiku, možete monetizirati svoj sadržaj putem oglašavanja, sponzorstava, partnerskog marketinga ili prodaje digitalnih proizvoda.
  9. Pružanje usluga: Pružajte usluge poput čišćenja kuće, čuvanja kućnih ljubimaca, održavanja travnjaka ili osobnog organiziranja ljudima u svojoj zajednici. Možete oglašavati svoje usluge lokalno ili putem internetskih platformi poput TaskRabbita ili Craigslista.
  10. Online ankete i istraživanje tržišta: Sudjelujte u online anketama, fokus grupama ili istraživanjima tržišta kako biste zaradili dodatni novac u slobodno vrijeme. Web stranice poput Swagbucksa, Survey Junkieja i UserTestinga nude prilike za zarađivanje novca dijeljenjem svojih mišljenja i povratnih informacija.

Prilikom odabira dodatnog posla, uvijek imajte na umu svoje vještine, interese i dostupno vrijeme te uvijek prioritizirajte održavanje zdravog balansa između posla i privatnog života.

15.02. (21:00)

Ako vidiš u Japanu konobara da trči za tobom, hoće ti vratiti pare

Razlika u kulturama: napojnica je negdje znak dobre volje, negdje obavezna, a negdje – uvreda

Iako napojnica u hrvatskim restoranima i kafićima nije obavezna, uobičajeno je zaokružiti iznos i konobaru ostaviti nešto više od onoga što se od njega traži na računu. Sličan princip vrijedi i za posjete frizerskim salonima, brijačima, za naručivanje taksija i slično. I dok je u SAD-u napojnica obavezna, u Japanu je ostavljanje napojnice uvreda konobaru – usluga se plaća novcem prema javno dostupnom cjeniku, a zahvalnost se može izraziti verbalnim putem. U Kini je desetljećima to bilo zabranjeno, a i smatra se nekim oblikom mita. Iznimka od pravila su turistički vodiči i vozači turističkih autobusa. Uvrijedit će se i u Južnoj Koreji, ali zato što su tamo ponosni i smatraju da su odgovarajuće plaćeni za svoj posao. Pun kufer

15.02. (20:00)

Ponovne napetosti u orbiti

Svemirsko hladnoratovsko prepucavanje Amerike i Rusije: od satelita do novog nuklearnog oružja

Razvoj događaja koji podsjeća na hladnoratovske napetosti ovoga puta se preselio u Zemljinu orbitu, za koju mnogi već smatraju da bi mogla postati sljedeće “bojno polje” svjetskih vojnih velesila. Prvi događaj, onaj planirane naravi, zbio se u svemirskoj bazi na Cape Canaveralu. S tamošnje lansirne rampe SLC-40, kojom upravlja Space Force, raketa Falcon 9 SpaceX-a lansirala je klasificirani teret u nisku orbitu. Misija USSF-124 obavijena je velom tajne, no neke pojedinosti ipak su poznate. U teretnom prostoru rakete kod lansiranja nalazila su se dva satelita za nadzor neba. Zatim je Rusija, kako su objavili, učinila velik napredak u svojem planu da u Zemljinu orbitu lansira – nuklearno protusatelitsko oružje. Takav je sustav navodno u pripremi, ali još nije lansiran. Imao bi mogućnost, navodno, uništavati suparničke satelite, od komunikacijskih, preko špijunskih, pa do nadzornih. Bug

15.02. (19:00)

Čovjek vrijednih ideja

Koliko Elon Musk zarađuje u jednoj sekundi: Gleda li se samo Tesla – iznos je fascinantan

Muskovo neto bogatstvo prijavljeno na 198,9 milijardi dolara. Muskova neto vrijednost određena je njegovim vlasničkim udjelima u raznim kompanijama: 20,5% u Tesli, 54% u Starlinku, 42% u SpaceX-u, procijenjenih 74% u X-u (bivši Twitter), preko 90% u The Boringu, 25% u xAI-u i više od 50% u Neuralinku. Od svih navedenih kompanija javno je dostupna samo dobit Tesle u 2023. godini u iznosu od 17,66 milijardi dolara. Na temelju njegovih 20,5% udjela u Tesli, Musk je od tvrtke zaradio 3,62 milijarde dolara. to je približno 114,80 USD po sekundi, 6887 dolara po minuti, 413.220 dolara po satu, 9.917.280 dolara po danu i 69.420.960 dolara tjedno, a govorimo samo o zaradi u Tesli… Revija HAK

15.02. (18:00)

Za one koji vole igrati dugoročno

Trezorski zapisi: Prinos na godišnjoj razini je 3,65 posto ako kupujete na dulji rok

Kupnjom jednog trezorskog zapisa nominalne vrijednosti 1000 eura s rokom od godine dana po dospijeću dobivate puni iznos od 1000 eura, a cijena koju plaćate je 964,88 eura. Na taj način ostvarujete zaradu od 35,12 eura, što donosi prinos od 3,65 posto godišnje. Ovisno o tome ako kupite jedan, pet ili deset zapisa, što odgovara nominalnoj vrijednosti od 1000, 5000 i 10.000 eura, ako ulažete na kraći rok od tri mjeseca, prinos na godišnjoj razini je 3,75 posto, a ostvarena zarada je manja zbog kraće ročnosti. Ako ulažete na godinu dana, prinos na godišnjoj razini je 3,65 posto, a ostvarena zarada je viša zbog duže ročnosti. tportal Od ponedjeljka se mogu kupiti novi Lider

15.02. (17:00)

Fair enough

Novinarka: 14 razloga zašto ne želim djecu

Novinarki BuzzFeeda je prekipjelo zbog stalnih ispitivanja kada će on i njezin partner s kojim je 8 godina imati djecu. Sad je sastavial članak gdje je navela da neće i otkrila 14 razloga zašto (Index):

  • 1. Skupa su
  • 2. Želi putovati svijetom
  • 3. Dovoljno joj je to što je zabavna teta
  • 4. Plaši me ideja o rađanju
  • 5. Želi se usredotočiti na svoje hobije
  • 6. Velika odgovornost i previše pritiska da ne pogriješiš i napraviš djetetu traumu
  • 7. Ima psa
  • 8. Ako požalite što ste dobili dijete, nema nazad
  • 9. Sviđa joj se odnos s partnerom baš takav kakav jest
  • 10. Ne podnosi zvuk dječjeg plača
  • 11. Voli slobodu bez djece
  • 12. Osjećala bi se krivom da donese dijete na ovaj svijet – ratovi, rasna netrpeljivost, klimatske promjene…
  • 13. Voli spavati
  • 14. Jednostavno ne želi biti majka
15.02. (16:00)

Brze i kratke

  • Ujedinjeno Kraljevstvo je krajem prošle godine ušlo u recesiju. Japansko gospodarstvo također je u minusu (Forbes)
  • Turudić je prijavljen zbog susreta s Mamićem. Može li biti kažnjen? Kodeks sudačke etike ne predviđa nikakve kazne, već  je “kolegijalno upozorenje sucu da se nije ponašao primjereno” (N1)
  • U Kaštelima kao Krnju spalili likove Vučića i Putina (Index), reagirao i Vučić: Kod njih je tradicionalno da spaljuju, sve što mogu da spaljuju su lutke (Dalmatinski portal)
  • Robert Jarni smijenjen s mjesta izbornika U-17 reprezentacije jer je rekao da će navijati za Betis umjesto za Dinamo (Večernji)
  • Kultno zagrebačko kino Tuškanac pustilo je pipke po gradu: Ne morate ići samo u multiplekse (tportal)
  • Kovanica od 2 eura s likom Grace Kelly danas vrijedi 4000 eura (N1)
15.02. (15:00)

For je nami mila majka. For je naša Jamajka

Ususret biografskom filmu o Bobu Marleyju – One Love

Bob Marley je zapravo bio prva velika međunarodna zvijezda iz takozvanog Trećeg svijeta. Jamajka je kolijevka reggae-glazbe, koja je na otoku nastala šezdesetih godina prošlog stoljeća. To je bilo vrijeme društvenog previranja i nereda, kriminalci su zavladali ulicama. DJ-evi su puštali glazbu na otvorenom, razvili su taj žanr iz postojećih pravaca kao što su jamajkanska narodna glazba mento, ska, soul i jazz. Bob Marley je razvoju te glazbe utisnuo svoj pečat. Opušteni ritam koji u isto vrijeme pokreće bio je odličan nosilac poruka mira i ljubavi. Marleyjevi tekstovi sadrže mnogo religiozne retorike, ali su i životni, pričaju o diskriminiranoj manjini, smješteni su u geto, govore o ropstvu i nepravdi. Bob Marley je reggae učinio toliko prepoznatljivim u svijetu da ga je UNESCO proglasio svjetskom nematerijalnom baštinom. Sada biografija „One Love” podiže filmski spomenik velikom glazbeniku. DW

15.02. (14:00)

Susjedi nas stalkaju

Koje države najčešće guglaju u Europi? Hrvatska najpopularnija u BiH i Sloveniji


Hrvati prema ovoj mapi najviše guglaju Njemačku. Što se tiče ostatka Europe, promatrajući ovu mapu, vidimo da ih ima dosta opsjednutih SAD-om. Od Rusije, preko sjevera Europe do Zapada, svi vole vidjeti što se kuha preko bare. N1

15.02. (11:10)

Na crnoj listi eko-aktivista: Taylor Swift proizvela 1100 puta više emisija CO2 nego prosječna osoba

15.02. (11:00)

Autić na daljinski

Rimac je dobio 180 milijuna eura javnog novca da ga troši na gotove proizvode drugih kompanija

U vladinom planu doslovno piše da Rimac ne razvija tehnologiju kojom će se vozilo kretati bez vozača nego samo razvija automobil koji će implementirati tehnologiju koju će netko drugi izmisliti. Nije bilo javnog natječaja, a Rimčeva tvrtka bila je jedina privatna koja je ušla u nacionalni plan. Predstavnicima vlade iz Rimčeve tvrtke su rekli kako mogu stvoriti funkcionalno autonomno vozilo i cjelokupnu infrastrukturu za njegovo korištenje u svega par godina. Obećali su autonomno vozilo pete razine (a ovo kupljeno je četvrte). Još su i predstavili prototip vozila, ali na daljinski. Index O tome koliko su realni ciljevi pričaju i na Forumu. Zanimljiva je rasprava i na Redditu, gdje korisnici pričaju iz prve ruke kako je raditi kod Rimca.

15.02. (10:30)

Sponzorirana vijest

Dubinsko kemijsko čišćenje namještaja od 24 eura


Ponuda uključuje dubinsko kemijsko čišćenje namještaja u organizaciji specijaliziranog servisa za čišćenje i održavanje Loir Pearl Clean. Klikom na “kupi” birate dubinsko kemijsko čišćenje:

  • L kutne garniture i kemijsko pranje jednog tepiha do 2 m2 za 24 €
  • trosjeda i dvosjeda i fotelje za 32 €

Trajanje kemijskog čišćenja: 1 – 2 h. Moguća nadoplata za čišćenje madraca, nadmadraca, fotelja, dodatnog ležaja, taburea, stolica, tepiha i slično: po dogovoru. Rok iskoristivosti: 28.3.2024. Više detalja pogledajte na linku.

15.02. (10:00)

Brze i kratke

  • Pucnjava na paradi Super Bowla u Kansas Cityu, ima mrtvih i ozlijeđenih, policija tvrdi da nije riječ o terorizmu, već svađi koja je eskalirala u nasilje (tportal)
  • Prva pučinska vjetroelektrana na Jadranu mogla bi krenuti u gradnju 2026. godine (Forbes)
  • Viktor Orban prolazi najveću krizu vlasti, skandal vezan uz pomilovanje suučesnika osuđenom zlostavljaču djece, predsjednica vlade i ministrica podnijele ostavke. Kritike sve glasnije, a izbori mu se bliže (N1)
  • Nedostatak vozača autobusa u Rijeci – 55 ih je na bolovanju i godišnjem odmoru, reduciran broj linija (HRT)
  • Galebarenje – umijeće zavođenja turistica – je stari dalmatinski ‘zanat u izumiranju’ (HRT)

15.02. (09:00)

Država kao firma

Šajatović: Da je meni četiri godine vlasti…

…prvo bih se četiri godine smisleno pripremao. Garancija neuspjeha je doći na vlast bez detaljno pripremljenog i razigravanog plana po svim pravilima kriznog menadžmenta kakav se primjenjuje kad se neki novi vlasnici spremaju preuzeti problematičnu tvrtku. HDZ-u vođenom predsjednikom stranke i premijerom Andrejom Plenkovićem nema se što savjetovati. Dokazali su da znaju kako osvajati izbore. Savjeti bi imali smisla samo za stranke čiji bi lideri ozbiljno željeli preuzeti vlast. Prvu od četiri godine pripreme za preuzimanje vlasti ozbiljna ekipa potrošila bi za desetosatni dnevni rad na samoobrazovanju. Lider mora imati viziju, hrabrost i znanje. Sve drugo brzo završi u papazjaniji. Ima li više od tri prioriteta, kandidat za budućeg premijera pao je na ispitu. A tu je još i krizni menadžment. Miodrag Šajatović za Lider.

15.02. (08:00)

Dnevnik, ali iskrena verzija

Prime Time: Smai-laga

Toksična rupetina. Hrpa otrova. Sramota i voajerizam. To je Hrvatska ovaj tjedan, kažu u novoj epizdoi autori satirične emisije (koja zapravo komentira političke i ruge aktualnosti)  Prime Time.