29/11/2022 - Monitor.hr
29.11.2022. (23:00)

Brze i kratke

  • Prvi parovi osmine finala na SP u Kataru su: Nizozemska – SAD (subota 16h) i Engleska – Senegal (nedjelja 20h). Danas igraju zadnje utakmice za grupe C i D: Francuska – Tunis i Danska – Australija u 16h, te Argentina – Poljska i Meksiko – Saudijska Arabija u 20h. (FIFA World Cup)
  • Francuski predsjednik Macron u posjetu SAD-u: Želi znati može li američki predsjednik ponuditi jeftiniji plin i europski pristup američkoj shemi subvencija za zelene industrije, vrijednoj više milijardi dolara. Ako Biden to ne bude mogao ispuniti, transatlantski trgovinski rat je više-manje neizbježan kao i međusobne carine. (Index)
  • NATO šalje Ukrajini još oružja i obećava da će postati članica. (Index) Dmitrij Medvedev upozorio NATO da Ukrajini ne šalje protuzračne sustave Patriot. (HRT)
  • Poljska će ukrajinskim izbjeglicama naplaćivati hranu i smještaj nakon što provedu četiri mjeseca u državnom smještaju. (Index)
  • Treba što prije donijeti odluku o gradnji drugog bloka Nuklearne elektrane Krško bez kojeg bi se povećala ovisnost Hrvatske i Slovenije u nabavi energije iz drugih zemalja, rečeno je na Ekonomskom forumu “Business Meets Politics – Energetika danas i sutra” danas u Zagrebu. (N1)
  • Nakon sloma najvećih tehnoloških tvrtki u Kini milijarder i osnivač Alibabe Jack Ma s obitelji se skriva u Tokiju. Otkako je prije dvije godine na summitu u Šangaju kritizirao stav kineskih regulatora prema tehnološkim kompanijama Ma se rijetko pojavljivao u javnosti. (Index)
  • Stotine Albanaca u skupim automobilima okupirale sinoć središte Londona kako bi proslavile dan nezavisnosti svoje zemlje. Prometni kolaps trajao sat vremena i izazvao negodovanje ostalih vozača. (Jutarnji)
  • Šef SP-a u Kataru Hassan Al-Thawadi prvi put priznao: “Poginule su stotine radnika tijekom gradnje, ne znam točan broj” (N1)
  • Država od iduće godine kreće u obračun s radom na crno: Radnici na digitalnim platformama pratit će se non-stop, a uvodi se i nova ‘lista srama’ (N1)
29.11.2022. (23:00)

Hit do hita

Prije 40 godina Michael Jackson objavio je “Thriller”, najprodavaniji album u povijesti popularne glazbe

Michael Jackson - Thriller – Mobile Fidelity Sound Labs

Miješajući rock, pop i R&B kao nitko prije, Michael Jackson je prije 40 godina objavio “Thriller“, album koji će postati najprodavaniji u povijesti i svojim audiovizualnim ambicijama definirati novo glazbeno doba. “Thriller” je objavljen 30. studenoga 1982. i do danas je prodan u više od 100 milijuna primjerka. Jacksonu je donio status “kralja popa” i postao glazbeno nadahnuće mnogima. Unatoč brojnim kontroverzama i optužbama za pedofiliju, Jacksonova popularnost nije bila ugrožena, a na glazbenoj platformi Spotify njegova se glazba i danas “streama” više od 35 milijuna puta mjesečno. Za velik dio čarolije s “Thrillera” zaslužan je producent Quincy Jones. Između Jacksona i Jonesa razvila se suradnja u kojoj su, u jednom slučaju i doslovno, frcale iskre. “Kad smo završavali pjesmu “Beat It” radili smo pet noći i dana, bez sna. U jednom trenutku zvučnici su se doslovno zapalili”, rekao je Jones u razgovoru za Rolling Stone. Jutarnji

29.11.2022. (22:00)

Da se tu i tamo pročitati da je zadnjih godina porast tuge po glavi stanovnika veći nego ikad prije

Olja Savičević Ivančević: “Parfem za tužne životinje”

Sigurno mjesto TRAILER HR - YouTube

Otkako sam prije nekoliko tjedana pogledala “Sigurno mjesto”, kao i mnogi drugi ne mogu prestati misliti na taj film. Gledaš ga s ruba kino sjedala, kao najnapetiji triler. Ukočenog tijela, kakvo imaju ljudi u koje je život ugradio grč nekog tragičnog iskustva. Tijelo pamti, svaka struna u njemu je napeta, i kad se duša konačno opusti i nastavi sa životom, tijelo je na oprezu, zna da se njegov čovjek već jednom rasuo. Nedavno sam, kupujući hranu za psa, naletjela na parfem za tužne životinje koji se upravo tako i zove “Parfem za tužne životinje”. U opisu ovog proizvoda piše: “Za životinje koje su izgubile radost življenja i imaju često osjećaj tuge. Te se životinje čine ravnodušnima, potištenima i manje su zaigrane. Odbijaju kontakt s ljudima i drugim životinjama.” Ovo kad pročitaš, dođe ti da pošpricaš prvo sebe, a onda i sve oko sebe, ne nužno pse – koji uglavnom djeluju sretnije od svojih vlasnika – nego sve ljude. Novosti

 

29.11.2022. (21:00)

Putinovi planovi siju strah

Nije zima ono najgore, i Ukrajinci i Rusi strahuju od proljeća

Pripremaju li Rusi masovnu ofenzivu? Smrt ministra Bjelorusije jako je čudna i bitna

Sasvim atipično, proruski i proukrajinski izvori zadnjih tjedana najavljuju veliku rusku proljetnu ofenzivu. Mediji naklonjeni Rusiji opisuju je kao veliku operaciju koja će ne samo preokrenuti tijek rata, već ga i dokončati. I mediji naklonjeni Ukrajini spominju mogućnost da bi ruska proljetna ofenziva mogla ozbiljno ugroziti ukrajinske obrambene mogućnosti. Stoga pozivaju Zapad da im isporuči puno više oružja, streljiva i vojne opreme nego dosad.  Najveći ruski problem je što bi glavni adut proljetne ofenzive trebala biti masovnost. A da bi to ostvarili, trebaju oformiti ogromne pričuvne postrojbe veličine između milijun i dva milijuna vojnika. Ukrajinski Glavni stožer tu brojku povećava na pet milijuna. Tvrdnju temelje na dokumentu “Zaključci rata s NATO-om u Ukrajini” koji je napravljen za ruski najviši politički vrh. Stoga ne čudi što se Rusijom širi panika da će, najvjerojatnije nakon pravoslavne nove godine (14. siječnja), Putin objaviti da Rusija u Ukrajini zapravo ratuje protiv NATO saveza, proglasiti ratno stanje i potpunu vojnu spremnost, uključujući i novu, znatno masovniju mobilizaciju. Index

29.11.2022. (20:00)

U kakvim je političkim, društvenim i ekonomskim okolnostima nastao legendarni Polet?

Polet – mit koji se opire zaboravu (1. dio)

List koji je jezikom ulice lomio jednoumlje i trpio prijetnje, kazne, čistke - Večernji.hr

“Vrijeme je to početka velike ekonomske krize i društvenih previranja u jugoslavenskoj državi. U tom periodu umrla su trojica dugogodišnjih političkih vođa: Kardelj, Tito, Bakarić, kao i neupitni intelektualni autoritet Miroslav Krleža. Poskupljenje nafte na svjetskom tržištu i rast kamatnih stopa dovodili su jugoslavensko društvo do ekonomskog kolapsa. Vrijeme je to nestašice velikog broja robe široke potrošnje, posebice benzina, što je uzrokovalo poznatu vožnju par-nepar. Budući da se društvena kriza navodi kao glavni krivac za raspad tadašnje jugoslavenske države, zanimljivo je usporediti neke brojke, npr. 1980. Jugoslavija je imala oko 23 milijuna stanovnika i vanjski dug od otprilike 20 milijardi dolara, približno 870 dolara po stanovniku. Današnji vanjski dug Hrvatske iznosi oko 45 milijardi eura, što na 3,87 milijuna stanovnika iznosi približno 11.600 eura, odnosno dolara po stanovniku. Uz to treba napomenuti da su svi potencijali SFRJ bili u vlasništvu građana, a znamo što je sve danas u vlasništvu stranaca. Za cjelovito razumijevanje tadašnje ekonomske krize Jugoslavije svakako bi valjalo pročitati bestseler o nafti i geopolitici, knjigu “Stoljeće rata” novinara i nezavisnog istraživača Williama F. Engdahla”, piše Đuro Tadić, nekadašnji direktor CDD-a, izdavača kultnog omladinskog lista PoletLider

29.11.2022. (19:00)

The Beach Boysi i poneka Queen

Dok palme njišu grane: Osvrt na konferenciju UN-a o klimatskim promjenama (COP27) u Sharm El Sheiku

Sharm el Sheikh Climate Change Conference Has Begun - Nationwide 90FM

Saudijska Arabija je svojoj zelenoj politici posvetila dvodnevni forum, ali je odbila da preuzme obavezu za održanje zagrevanja na granici od 1,5°C. Kineskih 65 delegata imalo je diskretan kutak ukrašen zastavama, pandama i crvenom knjigom Si Đinpinga. U izraelskom paviljonu održavani su skupovi o agrotehnologiji i „maksimiziranju svake kapi“ vode, čiji se veliki deo vuče iz palestinskih vodonosnih slojeva za bazene i farme u kolonizovanim naseljima. SAD je poslao samo 136 delegata, ali su svi njihovi skupovi bili prepuni. Američke delegate su domaćini dočekali čim su izašli iz aviona kako ne bi morali da se mešaju sa rajom u šatl autobusima s aerodroma. Ursula fon der Lajen došla je među prvima da sklapa poslove za EU: potpisala je ugovor o otkupu retkih minerala iz Kazahstana; sklopila dogovor o drvnoj građi sa Kongom, Gvajanom, Mongolijom, Ugandom i Zambijom; kupila je hidrogen od Egipta… Peščanik/London Review of Books

29.11.2022. (18:01)

Brze i kratke

  • Razotkrivena najveća porezna prevara u EU. Šteta veća od dvije milijarde eura. (Index)
  • Institut za rat objavio nove satelitske snimke: Rusi kopaju rovove u istočnom Hersonu. (Nacional)
  • “Energija nije roba. Energija je sve! Nisu slučajno SAD i Rusija, svaka na svoj način, neuništive”, izjavio među ostalim hrvatski predsjednik Zoran Milanović koji je sa slovenskim kolegom Borutom Pahorom sudjelovao na forumu “Bussiness Meets Politics – Energetika danas i sutra”. (Nacional)
  • Sabor izglasao novi Zakon o strateškim robnim zalihama i Zakon o sportu. (Nacional)
  • U Bukureštu u Rumunjskoj održava se važan sastanak NATO-a o pomoći Ukrajini prije zime. (Index)
  • Premijer Crne Gore: Stojimo uz partnere iz NATO-a po pitanju rata u Ukrajini. (Index)
  • Ustavni stručnjak Robert Podolnjak: “Ustav izrijekom navodi tko su nam saveznice. Ukrajina to nije” (N1) Plenković o obuci Ukrajinaca: Za nas je to win-win kako god okrenemo. (N1) Ako odluka o obuci ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj sutra padne u Saboru, HDZ priprema baražnu vatru na opoziciju. (Nacional)
  • Iz Republikanske stranke pozivaju Donalda Trumpa da se ispriča zbog večere s negatorima holokausta. (Nacional)
  • Kod Monaka srušio se helikopter, policija potvrdila da je u njemu bio ruski milijarder Vjačeslav Taran (53) sa špijunskim vezama. Jedan od putnika u posljednjem trenutku odustao od leta. (Jutarnji)
  • Croatia Airlines potpisala čvrstu narudžbu za šest putničkih zrakoplova Airbus A220. (Nacional)
  • Večeras se igra jedna od politički najnabijenih utakmica SP-a između reprezentacija SAD-a i Irana. Prosvjede u Iranu podržali su i članovi iranske nogometne reprezentacije. (Jutarnji)

 

29.11.2022. (17:00)

Južnoamerička chicha, pivo boginje Ninkasi, starokinesko pivo Chateau Jiahu...

Za osam alkoholnih pića utvrđeno je da su najstarija na svijetu

tportal

Prema nekim istraživačima ljudi su se počeli baviti zemljoradnjom ne da bi uzgajali žitarice za kruh, već da bi proizvodili – pivo. Znanstvenici vjeruju da je ljubav prema alkoholu sastavni dio evolucije, možda i jedan od njezinih pokretača. Kako i ne bi bio; umjerene količine etanola oslobađaju serotonin, dopamin i endorfine u mozgu, a to su sve kemikalije koje nas čine sretnijim i manje anksioznima. Znanstvena studija objavljena 2004. otkrila je da su u posudama iz neolita nađenima u Jiahuu u Kini otkriveni tragovi fermentiranog pića. Ovo “vino” (ili kako ćemo već taj napitak nazvati) bio je napravljen od riže, meda, gloga i grožđa između 7000. i 6600. prije Krista, što ga čini dokazano najstarijim alkoholnim pićem. Godine 2005. američka pivovara Dogfish Head iz savezne države Delaware  uspjela je rekonstruirati ovo piće i prodavati ga pod imenom pivo Chateau Jiahu. Tportal

29.11.2022. (16:00)

Iz Moskve, s ljubavlju

Putin postavio raširenu mrežu špijuna spavača diljem Zapada

Rysk spion medlem i 10 000-metersklubben

Bivši agent MI6 upozorio je kako Rusija ima raširenu mrežu agenata u Ujedinjenom Kraljevstvu koji bi mogli ubiti na zapovijed. Bivši špijun Julian Richards rekao je da je Moskva postala toliko učinkovita u špijuniranju u Britaniji da obavještajne agencije i ne znaju koliko je odmetnutih operativaca aktivno u Velikoj Britaniji. Za Putina se kaže da je opsjednut slanjem špijuna u redovne civilne uloge kako bi otkrili tajne Zapada. Bivši CIA-in službenik Robert Baer rekao je da bi ruski “ilegalci” mogli biti zaposleni u tvrtkama godinama prije nego što postanu “operativni”. Među njihovim prljavim trikovima je i namamljivanje zanimljivih osoba u aferu koja se onda iskoristi protiv njih. I SAD je pun ruskih špijuna s dvostrukim identitetima: utvrđeno je da je Marija Butina djelovala kao špijunka i pokušavala upravljati američkom politikom radeći karijeru u Washingtonu. Bila je u zatvoru 2018. prije nego što je deportirana u Rusiju. Sada je zastupnica Putinove stranke u Državnoj dumi. Net

29.11.2022. (15:00)

Bog ostaje bog...

Da je živ, Jimi Hendrix bi ove godine slavio 80. rođendan

American Masters - Jimi Hendrix: Hear My Train A Comin' | KTTZ

Po mnogima on je najbolji rock-gitarist svih vremena. Da je živ, 27. studenoga 2022. bi napunio 80 godina. Za one koji su krajem 1960-ih godina vidjeli uživo Jimija Hendrixa, to je djelovalo kao potres. Paul McCartney je rekao da se i danas naježi čim se sjeti trenutka kad je prvi put čuo Hendrixovu svirku u jednom londonskom klubu. Prema drugoj anegdoti, mladi Eric Clapton iz grupe Cream, koji je tada već bio smatran “gitarističkim Bogom”, trebao je nastupiti s Jimijem Hendrixom. No, čim je čuo što ovaj izvodi na gitari, Eric je pobjegao iz puba. Svjedoci kažu da je jedva zapalio cigaretu koliko su mu se ruke tresle. Mršavi i visoki Hendrix, koji je imao i indijanske krvi, upadao je u oči. Bio je vrlo sramežljiv, ali uvijek vrlo ljubazan i sa smiješkom na licu. U kombinaciji sa svojom umjetničkom vizijom i šarenom odjećom bio je apsolutno karizmatičan. Vrlo često publika na njegovim koncertima stajala je kao začarana, nisu mogli vjerovati zvuku koji čuju. Karijera Jimija Hendrixa trajala je samo četiri godine. Umro je u Londonu 18. rujna 1970. od prevelike doze tableta za spavanje. Imao je 27 godina. Deutsche Welle

 

29.11.2022. (14:00)

Od demokratskog pokreta 1989. nije se ovako otvoreno pozivalo na rušenje vođe

Njemački mediji: Prosvjedi će biti ugušeni, ali Xi je dobio poruku

China | Proteste gegen Chinas Null-Covid-Politik

Širom Kine, uključujući i glavni grad Peking, prošlog vikenda su stotine ljudi tražile kraj strogog lockdowna i politike „nula covida“ koja predviđa zatvaranja gdje god se pojave slučajevi zaraze koronavirusom. Demonstranti su ponegdje nosili bijeli list papira umjesto transparenta, u znak prosvjeda protiv cenzure, drugdje su pjevali kinesku himnu i uzvikivali „Živio narod!”. „Nekad naizgled mali povodi razvijaju ogroman učinak”, piše Neue Osnabrücker Zeitung. „Ispiranje mozga sve slabije funkcionira. Sve više građana vidi da je politika nula covida propala i da nosi više ekonomskih i društvenih rizika nego koristi.” List dodaje da, iako je „primamljiva pomisao” da bi Kinezi mogli srušiti autoritarni režim: „Zemlja je i dalje daleko od pravih revolta.” Deutsche Welle

29.11.2022. (13:00)

Pozicija luzera danas je jedina časna pozicija

Boris Dežulović na Sa(n)jam knjige u Istri: “Biblija je plitka i trivijalna književnost za Don Quijotea”

Emir Imamović Pirke, Milan Rakovac i Boris Dežulović

U ponedjeljak su na Sa(n)jam knjige u Istri – u programu PULikulArna reforma – nastupili Milan Rakovac i Boris Dežulović, koji su uz moderaciju Emira Imamovića Pirkea srednjoškolskim učenicima iz Pule i Rijeke govorili o najslavnijem djelu Miguela de Cervantesa – “Don Quijoteu”. “On je”, kaže Dežulović, “čitao jako puno knjiga, od čega je poludio i poželio mijenjati svijet mediokriteta i bezveznjaka koji ne čitaju”. “Čitao je on puno knjiga, istina, ali u puno vremena. Zato nemojte se plašiti i čitajte, ima vremena do dijagnoze”, prekinuo ga je Pirke, što je izazvalo salve smijeha u publici. “Treba čitati puno knjiga i treba poludjeti kao Don Quijote. Treba mijenjati svijet. Jedino što poštenom, čestitom čovjeku danas preostaje jest da bude luzer kao Don Quijote. Pozicija luzera danas jedina časna pozicija. Nemojte nikada biti među pobjednicima. Nemojte se gurati među njih – to je za šupke. Pravi su vitezovi luzeri, gubitnici na margini”, zaključio je Dežulović. Tportal

29.11.2022. (12:00)

Klima se klima

Španjolska je najranjivija zemlja u Europi što se tiče posljedica klimatskih promjena

Što nas to čeka u budućnosti? | Plusportal

Britanska stranica ComparetheMarket sastavila je popis deset europskih zemalja u kojima su kuće najranjivije zbog posljedica klimatskih promjena. Prema njihovim izračunima, na prvom je mjestu Španjolska koja je klimatski najosjetljivija zemlja u Europi. Šumski požari ondje poharaju gotovo 4185 hektara zemlje, a razina onečišćenja zraka najveća je u Europi. Najviše požara nema u Grčkoj, već u Portugalu, ondje godišnje izgori više od 6000 hektara zemljišta. Što se tiče rizika od poplava, na prvom je mjestu Srbija, na drugom Bosna i Hercegovina, a na trećem Velika Britanija. Inače, 2022. donijela je najviše problema Europi zbog klimatskih promjena. Nikad više požara, sušnih razdoblja i onečišćenja zraka. Prema podacima Copernicusa, ovo je bilo najtoplije ljeto u Europi, a kontinent je pretrpio najveću sušu u posljednjih 500 godina, nakon čega su uslijedile velike poplave. Od posljedica ovogodišnjih toplinskih valova samo u Francuskoj je umrlo više od 2816 ljudi. Green

29.11.2022. (11:00)

Ljudi nisu Teletubbiesi

Native oglašavanje – bastard marketinga i novinarstva koji ide na štetu novinarstva

Content marketing i native advertising: Naučite kako ih razlikovati.

Suočeni s prelijevanjem oglašivačkih prihoda na internet, vlasnici najvećih medija negdje su morali naći kompenzaciju za stanjene bilance. Jedan od načina bio je koncept native produkcije, rijetko besprizoran bastard marketinga i novinarstva koji ide na štetu potonje profesije. Radi se o plaćenom tekstu koji po izgledu i sadržaju simulira novinarstvo. Cilj mu je da što više izgleda kao novinarski rad, a što manje kao reklamna kampanja i da na kreativan način privuče pažnju čitatelja… PR članak u Jutarnjem ove godine košta od 8 do 12 tisuća kuna. Native prilog, u kojem se oglašivačima u paketu nudi i novinar, prodaje se za 40 do 45 tisuća kuna. Večernji nudi PR tekst za 3 do 5 tisuća, a za native za 15 do 20 tisuća kuna. S jedne strane država godinama uništava neprofitno novinarstvo, a s druge osigurava sredstva za srozavanje komercijalnog novinarstva zahvaljujući inzistiranju na krnjim native kampanjama. Novosti

Plaćeni oglas Zagrebačkog holdinga zbog kojeg je pukla bruka (Foto: Screenshot/native.tportal.hr)

29.11.2022. (10:05)

Brze i kratke

  • Britanski premijer Rishi Sunak: “Završilo je zlatno doba odnosa s Kinom kao i ideja da će trgovanje dovesti do reformi” (Nacional)
  • U strahu od širenja prosvjeda: Policija na ulicama kineskih gradova, na snazi ograničenja kretanja. Policajci sve češće zaustavljaju prolaznike i provjeravaju njihove telefone zbog sumnjivog sadržaja ili softvera, uključujući VPN-ove koji se mogu koristiti za zaobilaženje internetske cenzure. (N1)
  • Wall Street u padu zbog prosvjeda u Kini. (Index)
  • Prema odluci Rusije, odgođeni pregovori SAD-a i Rusije o nuklearnom razoružanju koji su se ovaj tjedan trebali održati u egipatskom Kairu. (N1)
  • ISW: Rusi vjerojatno neće pokrenuti ofenzivu sa sjevera. Rusija prebacuje u Bjelorusiju 15 sustava protuzračne obrane. (Jutarnji) Ukrajinski obavještajci tvrde da Rusija širi lažne informacije o mogućem bjeloruskom napadu. (Index)
  • Stotine ukrajinskih civila dnevno napušta oslobođeni Herson, kojeg ruske snage nesmiljeno granatiraju. (Index)
  • Irski regulator za zaštitu podataka kaznio Facebook s 265 milijuna eura. (Nacional)
  • Mađarska zbog skupe energije zatvara stadione, knjižnice, kazališta, bazene. (Index)
  • Sve više Europljana jedva spaja kraj s krajem. (N1)
  • Bijela kuća odbacila je optužbe da SAD profitira od drastično povećanih cijena ukapljenog prirodnog plina (LNG) koje isporučuje Europi. (Index)
29.11.2022. (09:30)

Sponzorirana vijest

Wellness za dvoje – masaža cijelog tijela i kromoterapija u sauni za 369 kn


Ponuda za 369 kn uključuje wellness paket za dvoje u Wellness centru Aquathermal. To uključuje masažu tijela od 60 minuta i kromoterapiju u infracrvenoj sauni od također 60 minuta. Kromoterapija je terapija boja i svjetla, a možete birati između nekoliko boja. Povedite prijateljicu, partnera, majku ili sestru i uživajte punih 2 sata. O opcijama i što pojedina boja potiče pročitajte ovdje.

29.11.2022. (09:00)

Ko to more platit?

“Maršalov plan” nije čarobna riječ u Kijevu: Tko će i kako obnavljati Ukrajinu nakon rata

Як українські міста постраждали від російського вторгнення та що потрібно для їх відбудови

Procjenjuje se da, ako se zbroje isporuke naoružanja, krediti i humanitarna pomoć, koji su do sada stigli u Ukrajinu, onda su EU, SAD i druge zemlje već potrošile više od 90 milijardi eura. Kako se čulo potkraj listopada u Berlinu, na stručnoj konferenciji o obnovi Ukrajine, Ukrajina poručuje da joj je za preživljavanje ove zime, za grijanje, struju i vodu potrebno 4-5 milijardi dolara mjesečno. Prema tadašnjem stanju, procijenjeno je da je uništeno oko 130.000 kuća, a djelomično ili potpuno je uništeno i 2.400 škola i 400 poduzeća. Uništene su i brojne prometnice, željeznička infrastruktura, mostovi i još mnogo toga. Ukrajinski premijer Denis Šmihal procjenjuje da bi za „novi Marshalov plan“ za obnovu bilo potrebno oko 750 milijardi američkih dolara. Gospodarski pad je iznosio 30 posto, uz inflaciju od 26 posto. Lupiga

29.11.2022. (08:00)

Kaj su jeli naši stari? Čokoladu.

Neka fina jela u kojima uživamo danas jela su se i prije nekoliko tisuća godina

Russian Pancakes | Baking Mad

Tisućljećima su se mudri ljudi snalazili s onim što su imali oko sebe. Lovili su i tragali za hranom te pripremali jela koristeći samo lokalne sastojke. Metode poput sušenja, fermentacije, dimljenja i kiseljenja korištene su kako se hrana ne bi pokvarila. Postoje dokazi da su ljudi konzumirali određene namirnice poput maslaca, meda i kruha tisućama godina ranije, baš kao i vino i pivo. Na popisu drevnih namirnica i jela su i “tamales”, tradicionalno srednjoameričko jelo od tijesta pripremljenog od sitno mljevenog kukuruznog brašna, ulja i začina koje se kuhalo umotano u list kukuruza, zatim palačinke, kruh i – čokolada. Asteci su stvorili gorko piće od kuhanih zrna kakaovca poznato kao xocoatl i zapravo su stvorili prvu vruću čokoladu. U kulturi Maja čokoladu su pijuckali tijekom obroka često uz dodatak čili papričica i meda. Index