11/07/2022 - Monitor.hr
11.07.2022. (23:00)

Bit će nestašica popluna i deka

Što čeka Hrvatsku ako Putin potpuno prekine isporuke plina EU

Hrvatska također jako ovisi o uvozu iz Rusije, čak 60 posto potreba za plinom kupuje od državne ruske kompanije Gazprom. Oko 2.82 milijarde kubnih metara uvezeno je 2019., što je za gotovo 40 posto više nego 2018. Trenutno se vlastitom proizvodnjom zadovoljava oko 35 posto potreba, što bi se nakon skorašnjeg otvaranja novih bušotina moglo povećati na 40 posto. U Hrvatskoj, za razliku od većine EU, proizvodnja plina iz domaćih izvora se povećava. Ali to neće biti dovoljno. Hrvatska je još 2010. pokrivala oko 80 posto potreba za plinom iz vlastite proizvodnje, što se već 2012. smanjilo na 60 posto, 2013. na 50 posto, a 2016. je Hrvatska prvi put u povijesti uvezla više plina nego što ga je proizvela. Neke članice EU, poput Njemačke, pripremaju se za najcrnji scenarij, potpuni prekid opskrbe plinom iz Rusije. Stojimo nešto bolje od ostatka Europe, jer imamo i neka nova nalazišta. No, i dalje je izgledan rast cijena, a moguće su i nestašice. Index

12.07.2022. (00:00)

Brze i kratke

  • Ćimić: Paladina laže, rekao je kako u slučaju obveznica IGH, kojih se dočepao temeljem tajnog ortačkog ugovora, nije donosio odluke koje su mirovinske fondove natjerale na gubitak od 12 milijuna kuna, a vladin Fond NEK na gubitak od 7.5 milijuna (Index)
  • Ukrajina traži teško oružje: Ulazimo u fazu rata kada se jako osjeća naš podređeni položaj u odnosu na ruske snage u smislu teškog naoružanja (Nacional)
  • Vice Mihanović podnio ostavku na dužnost predsjednika splitskog HDZ-a (Index)
  • Performans “Zid srama“: Siniša Labrović zidao zid ispred HDZ-a (Lupiga)
  • Vožnja biciklom: donosi više bodova na području dopaminske sreće, umanjuje stres, anksioznost i depresiju, dobra je za treniranje mozga, a pomaže i kod društvenog aspekta (Biker)
11.07.2022. (23:00)

Samo ih politi mravljom kiselinom

Raos: Kako se riješiti mrava u kući

Mrav u svom okolišu traži hranu. Iz mravinjaka izlaze izvidnice. To su oni osamljeni mravi koji jure amo-tamo po podu, zidu, po kuhinjskom namještaju. Stoga se najbolja zaštita od mrava zove čistoća. Nakon pripreme hrane treba kuhinju dobro očistiti, sve površine oprati deterdžentom, jer će mrav-izviđač pronaći i najmanju mrvicu hrane, a potom o svom nalazu obavijestiti mravinjak. Kad nađe nešto za jesti, on za sobom, pri povratku u mravinjak, ostavlja trag po kojem drugi mravi nalaze put do hrane. Dakle: mravima treba onemogućiti da slijede trag što ga je ostavio izviđač. Mravi, istina, imaju feromone – one kojima dojavljuju nalaz hrane – koji ih privlače u kuću, ali imaju i feromone koji ih iz kuće odvlače. To su feromoni kojima signaliziraju opasnost. Uzeo sam malo (oko 10 mililitara) medicinskog alkohola (70 %) i u njega ubacivao mrave što sam ih ulovio. Tatim sam tom otopinom, mravljim ekstraktom, podmazao ispod praga, mjesta odakle su mravi nadirali. Više ih nije bilo! Nenad Raos u novom Kemičaru u kući, za Bug.

11.07.2022. (22:00)

Auto na baterije, a struja iz termoelektrane

Fact check: Što će se dogoditi kad električni automobili u gužvi ostanu bez struje?

Skoro tisuću i pol puta na Facebooku je podijeljena objava u kojoj se električni automobili neutemeljeno proglašavaju prevarom. Za početak, zadesit će ga ista sudbina kao automobile s pogonom na benzinsko ili dizelsko gorivo, tj. ostat će bez energije potrebne za vožnju. Ovim pitanjem već su se bavili brojni fact-checking portali jer se ovakav tip objave ranije širio među korisnicima društvenih mreža engleskog govornog područja (1, 2, 3). Interes za električnim automobilima u porastu je na globalnoj razini, ali i u Hrvatskoj. Iako ekološki povoljniji, električna vozila ipak ostavljaju otisak, koji ovisi o nekoliko faktora. Električna vozila nemaju emisije iz ispušnih cijevi, ali proizvodnja električne energije koja se koristi za punjenje električnih vozila može dovesti do zagađenja ugljikom. Ta količina zagađenja varira ovisno o načinu proizvodnje lokalne energije. Faktograf

11.07.2022. (21:00)

Uzmite mi sve, samo društvene mreže ne

Europa bi već ovog ljeta mogla ostati bez Facebooka i Instagrama

Irska Komisija za zaštitu podataka korak je bliže presudi koja bi mogla zaustaviti Facebook i Instagram u prijenosu korisničkih podataka iz Europe u SAD. Taj je irski regulator privatnosti podataka prošli tjedan zajedno s drugim regulatorima Europske unije objavio ažurirani nacrt naredbe za blokiranje mehanizma koji Meta, u čijem su vlasništvu Facebook i Instagram, koristi za prijenos podataka, a koji je privremeno donešen 2020. godine. DPC je zbog toga paralelno nastavio istragu nad Facebookom i Instagramom, a prošli je tjedan o nacrtu svoje konačne odluke obavijestio svoje kolege u EU. Meta je upozorila da bi takav zastoj, do uvođenja novog transatlantskog okvira za prijenos podataka, vjerojatno onemogućio pružanje značajnih usluga kao što su Facebook i Instagram u Europi. Drugim riječima, te platforme već od ovog ljeta ne bi više bile dostupne Europljanima. Lider

11.07.2022. (20:36)

Neil Young i Crazy Horse objavili izdanje ‘Toast’ s tri dosad neobjavljene pjesme

11.07.2022. (20:00)

Ajde jednom da i jedan naš bude primjer Britancima

Zdravko Marić i Boris Johnson u igrama moći: Kako (ne) postati tužni politički klaun

Odlazak Zdravka Marića s ministarskog mjesta bio je iznenađenje za mnoge. Radi se o poziciji u kojoj je kumulirana velika moć, a ona je za većinu onih koji se bave politikom osnovni razlog djelovanja. Moć kvari i oni pametniji znaju da je se treba pribojavati. Za razliku od Borisa Johnsona, koji je dobio nogom u dupe i na kraju ismijan, Mariću politička moć nije bila glavna motivacija za postojanje. Otišao je baš onako kako treba i kako možeš kad ti politika nije sve u životu. Umjetnost odlaska s pozicije u velikoj mjeri definira budući smjer društava. Kad je kraj blizu, uvijek je bolje naglo presjeći. Odmaknuti se od političke moći. S obitelji otići na muzički festival. Naručiti pivo i viknuti: ‘Ja sam slobodan.’ Najgore je dovesti se u situaciju da te čvrgaju i udaraju različiti ministri i savjetnici. Tada riskiraš to da u cirkusu punom zvijeri i čudovišta s kojima si do jučer pio, dijelio plijen i slavio postaneš tek tužni klaun. Predmet ismijavanja i žaljenja, još jedna žrtva najsnažnije droge koja postoji – političke moći. Boris Jokić za Tportal.

11.07.2022. (19:00)

Šta sve nije htio izmislit'

Tesla htio napraviti stroj koji će moći spriječiti potrese

Htio je izraditi oscilator na paru koji može stvoriti razne frekvencije. Ako bi se neka od frekvencija poklopila s rezonantnom frekvencijom, uređaj koji ju prima trebao bi pretvoriti mehaničke oscilacije u električnu energiju. Taj je uređaj bio zgotovljen 1897. godine. Funkcionirao je tako da bi para bila usmjerena u oscilator i izlazila kroz više otvora, gurajući pritom klip gore-dolje, sve dok ne bi postigao visoke frekvencije i počeo stvarati struju. Godinu kasnije Tesla je navodno uspio oscilirati svoj laboratorij u New Yorku toliko da su susjedi pozvali policiju i hitnu pomoć jer su mislili da je došlo do potresa. Tesla je htio da se njegov izum koristi u mirnodopske svrhe, poput prijenosa električne energije ili sprječavanja potresa. Očekivao je da će od oscilatora u dvije godine zaraditi sto milijuna dolara. Telegodinamički sustav za prijenos energije, kako ga je nazvao, nažalost nikad nije otišao dalje od prototipa. Ali ideja o istraživanju podzemlja korištenjem oscilacija itekako je našla primjenu. Tportal

11.07.2022. (18:27)

Iz Jaruna izvučeno gotovo tona otpada u akciji prošlog vikenda

11.07.2022. (18:00)

Brze i kratke

  • Veliki broj građana odlazi u banke i traži kredite, u nekim su bankama klijentima već počeli davati signale da, ako misle, neka kredit dignu što prije jer su u pripremi novi uvjeti za koje nije isključeno da će na snagu stupiti već na jesen (Novi list)
  • Iz ugostiteljstva u Njemačkoj otišlo 216.000 radnika, otjerala ih je pandemija i ugovori na određeno (Tportal)
  • Njemačka se sprema na zimu bez plina: Kreću redukcije tople vode, pojedine pokrajine pozivaju građane da se tuširaju kraće (Tportal)
  • Otvoren rimski sarkofag pronađen u Vinkovcima, unutra nema ništa. Naime, sarkofag je razbijen, pretpostavlja se još u antičko doba, te opljačkan (Index)
  • Ruski McDonald’s ispao debakl: ljudi dijele fotke pljesnivih peciva, kukaca u jelu, vrana kako skaču po dostavi… (Index)
  • Vraća se HNL pod novim imenom: više se neće zvati Prva HNL nego SuperSport Hrvatska nogometna liga. Druga HNL postaje Prva liga dok će jedinstvena treća liga nositi naziv 2. liga (Index)
11.07.2022. (17:00)

Ma budući direktor svemira

Duhaček: Puljak bi mogao postati premijer prije Tomaševića

Puljak se sada ima priliku dokazati kao gradonačelnik drugoga grada Hrvatske, što bi mogao biti politički kapital za odlazak na nacionalnu razinu. Dapače, već su se u medijima pojavila nagađanja o tome da će “Puljak za premijera”. Njih je potaknuo i sam Puljak, govorivši o tome kako Split želi pretvoriti u “grad primjer koji će se proširiti na cijelu Hrvatsku”. O tome je govorio i glavni politički savjetnik Puljka i stranke Centar Ivica Relković, svojedobno mastermind uspona Mosta. Puljak se pokazao odličnim taktičarem, uspjelo mu je na toj razini gotovo sve što je htio: obranio je uvjerljivo poziciju gradonačelnika i u Gradskom vijeću ima lagodniju situaciju za dogovor s Mostom i SDP-om. Sada je pitanje kako taktičke uspjehe pretvoriti u političku strategiju, tvrdi Puhovski, nadodavši kako bi prije imao bolje šanse za predsjednika negoli za premijera. Gordan Duhaček za Index.

11.07.2022. (16:00)

Vatru gasi, brata spasi

Da bi obuzdala podivljalu inflaciju, Europa diže kamatnu stopu

Odgovornost za kontrolu inflacije leži na središnjim bankama. No u ovom slučaju središnje banke su pogrešno procijenile njezin karakter, a ona je počela bujati u proljeće prošle godine. U tom razdoblju praktički je jednoglasna procjena središnjih banaka bila da je inflacija privremena i da će se ispuhati jednom kada se ponovno uspostave opskrbni lanci, čije je učinkovito funkcioniranje narušeno zbog provođenja epidemioloških mjera. Hrvatska u eurozonu stoga ulazi u, za tu monetarnu uniju, vrlo izazovnom razdoblju. S jedne strane bilježit ćemo, kako se za sada čini, i neke neočekivane koristi. Baš kao i prilikom dodjele sredstava iz Fonda za oporavak i otpornost, iz kojeg smo dobili relativno više novca jer smo loši ili najlošiji (čitaj ekonomski nerazvijeni), i po ulasku u eurozonu mogli bismo imati umjetno niske kamatne stope prilikom novih zaduživanja jer smo opet loši ili najlošiji (čitaj prezaduženi). Da bi spasila stabilnost zajedničke valute, Europska središnja banka mogla bi umjetno smanjivati cijenu budućih talijanskih, grčkih i hrvatskih zaduživanja dok god traje situacija u kojoj su visoke i inflacija i kamatne stope s kojima se borimo protiv inflacije. Tportal

11.07.2022. (15:00)

Popili su i suviše da bi shvatili

Reizdanje ‘Muzičara koji piju’ – Tko će danas slušati tuđu muku?

Osim što je to jedini album Riblje Čorbe u izdanju Jugotona, postoje jaki i jasni razlozi za reizdavanje albuma. Inicijalno slabo prodavan, ako izuzmemo neuvjerljivu uvodnu “Kazablanku” i nedovoljno prokuhanu “Džukele će me dokusuriti”, album je remek djelo. To je komplet pjesama o emocionalnoj potrošenosti, prevari, licemjerju, samoći, sumnji i beznađu. Đorđevićevi sentimenti nisu padali s neba, ako znamo da je u to doba solo-gitarista Rajko Kojić, prema kazivanjima članova grupe, sve više tonuo u heroin, a ni basist Miša Aleksić se nije s prevelikim veseljem sjećao tog perioda jer je i sam u to doba dosta pio. Pjesme su u pravilu izvrsne, pokazuju dijapazon utjecaja, od ranog rocka, britanskog popa, preko ZZ Topa do hard rocka. Produkcija Kornelija Kovača je jednostavna i direktna, sam Bajaga će se sjetiti da mu je Kovač pomogao oko zvuka “Kad hodaš”. Možda je i to razlog zašto je relativno loše prošao – tko će slušati tuđu muku u vrijeme inflacije, stabilizacije, redova za kavu, redukcije i inih pojava? Doduše, slično nam vrijeme slijedi, a “Večeras vas zabavljaju muzičari koji piju” zaslužuje da ga se čuje i doživi bolje nego u vrijeme inicijalnog izdavanja. Ravno do dna

11.07.2022. (14:00)

Još jedan naivni narcis

Starešina: Priča o Macronu kao velikom europskom vođi može biti samo predmet satire

Ubojiti udarac Macronovoj telefonskoj diplomaciji zadao je novi dokumentarac francuskog novinara Guyja Lagachea ‘Predsjednik, Europa i rat‘ koji pokazuje kako Putin oko malog prsta vrti Macrona (i suradnike), uvjerene kako upravo preveniraju rat koristeći se samo – telefonom i osobnim utjecajem. Posumnjati u njemačko-francusko vodstvo u Europskoj uniji još samo prije godinu dana izgledalo je kao loša informiranost. Ili možda neka teorija zavjere. Na parlamentarnim je izborima Macronova stranka Republika u pokretu izgubila apsolutnu većinu pa je predsjednik dobio neupravljiv Parlament i prisiljen je vladati sa ‘žetončićima’ na francuski način. A njegovo veliko mirotvorstvo prometnulo se u veliku blamažu. Ruska invazija na Ukrajinu iz dana u dan u pokazuje da je jedini rezultat Macronove posredničke uloge bila njegova samopromocija. Višnja Starešina za Lider.

11.07.2022. (13:00)

S vama kroz život

Tajna mizernih plaća: u Konzumu radi čak 3100 studenata i učenika

U Konzumu je zaposleno oko 10.900 radnika, a njihova prosječna neto plaća lani je iznosila oko 4500 kuna mjesečno. To je oko 120 kuna više nego predlani. To znači da su mnogi zaposlenici Konzuma tijekom prošle godine radili otprilike za minimalac koji je lani iznosio 3400 kuna. Ove je godine pak Vladinom odlukom minimalna zajamčena neto plaća povećana na 3750 kuna. Tijekom prošle godine u Konzumu je radilo više od 2300 studenata i čak 800 učenika srednjih škola, od čega je polovica bila na praksi. Konzum ima 625 prodavaonica i 16 veleprodajnih centara u Hrvatskoj. Lani su otvorili 22 nove trgovine. Danica

11.07.2022. (12:00)

Brze i kratke

  • Ukrajina najavila veliki protunapad (Index)
  • Konačni rezultati: težak poraz HDZ-a u Splitu. Puljak dobio duplo više glasova od Đogaša (Index) Puljak (ponovno): Ja ću biti gradonačelnik svih građana Splita (Nacional)
  • Procurile informacije: Macron i EU povjerenica pomagali Uberu u njegovoj agresivnoj globalnoj ekspanziji (Nacional)
  • Mladi s Kosova masovno odlaze u Njemačku: Ovdje nema puno prilika za nas (Index)
  • Za nekoliko dana stiže novi toplinski val, bit će ponovno iznadprosječno vruće (Index)
  • Još jedan koncertni report sa zagrebačkog koncerta KISS-a: euforija na kraju puta (Ravno do dna)

 

11.07.2022. (12:00)

Govor direktora Memorijalnog centra Srebrenica Emira Suljagića na konferenciji “Heroine Srebrenice”

11.07.2022. (11:00)

Mijenjaj te funte u eure

Nacionalna groupie: Ruska lomača pod šibenskom katedralom

More je u zoru lagano ljuljalo jahtu na kojoj se ispod britanske nalazila ruska zastava. Probudio sam se s teškom glavoboljom od sinoćnjeg bančenja. Palubom je doslovno tekla votka po kojoj su se, kao na natjecanju u umjetničkom klizanju, sinoć golim tabanima sklizale striptizete. Prvi put u životu osjetio sam kako je to kad ti striptizeta sjedi u krilu, kao onom nekom Bandićevu pročelniku za zdravstvo. Moji domaćini ujutro su mi poslužili nekakav ruski napitak od zelja, cikle i tko zna čega još, za mamurluk. Izašao sam s jahte na rivu. Pogledao sam prema šibenskoj tvrđavi Svetog Mihovila. Gore su nekakvi hrvatski bendovi svaku večer održavali koncerte. Kakvi luzeri, kakva bijedna, ljetna zabava u usporedbi sa svim što sam doživio na ovoj ruskoj jahti. To je život. Rastvorio sam kuvertu i skoro se srušio u nesvijest. Ali ne od teške vreline na rivi, nego od onog što sam ugledao u kuverti. Bunt novčanica od po sto funti. O, jebote, kako su ti Rusi darežljivi! Nacionalna groupie se preporodio (barem se tako čini) na ruskoj jahti.

11.07.2022. (10:30)

Sponzorirana vijest

Rogaška Slatina – 2 noćenja s polupansionom u luksuznom Hotelu Boutique Atlantida 5* od 2.545 kn


Luksuzni Atlantida Boutique Hotel 5* u Rogaškoj Slatini okružen zelenom prirodnom ističe se dizajnerskom opremom i pametnim sobama. Rogaška prirodna ljekovita voda s najvećim udjelom magnezija na svijetu smanjuje iscrpljenost i vraća vitalnost i energiju. Ponuda za 2.545 kn (za preko tjedna odnosno 2.598 kn preko vikenda) uključuje:

  • 2 noćenja s polupansionom za 2 osobe u dvokrevetnoj sobi Superior Atlantida Boutique Hotela 5*
  • neograničeno kupanje u unutarnjem hotelskom bazenu i masažnom bazenu te ulaz u Oazu sauna
  • ulaz u fitness
  • animacijski program s glazbenim i tematskim događanjima
  • dnevno svježe voće u kutku za zdravlje

Korištenje do 4.9. Više detalja na Ponudi dana.

11.07.2022. (10:00)

Ne bi se time bilo zgodno zarazit

Raos: Otkrivena divovska bakterija – koja se vidi golim okom

Kada su 1984. godine otkriveni „fosili bakterija s Marsa“ u meteoritu ALH84001 skeptici su već tada vrtili glavom. Ne zato što su smatrali nemogućim da je nekoć na Marsu bujao život – čiji su tragovi, eto, do nas došli meteoritom – nego prije svega zato što živa bića takve, sićušne veličine ne mogu postojati. „Fosili“ su naime bili dugački samo 100, a široki 20 nanometara, pa bi bilo nemoguće da u tako malen prostor stane sve što stanici treba za život. Najmanje bakterije deset su puta veće od pretpostavljenih mikroba s Marsa, a već molekula hemoglobina ima promjer 50 nanometara. No postoji li i gornja granica veličine bakterije? Ime bakterije je Thiomargarita magnifica; živi na lišću morske trave, a naraste do 9000 µm, dakle gotovo jedan centimetar (9 mm). U stanici ima oko 40 tisuća kopija molekule DNA, a isto toliko pepina, pa se postavlja pitanje ima li više smisla govoriti o jednoj stanici ili je riječ o koloniji ili – možda – o višestaničnom organizmu (a bakterije su obično jednostanični). Nenad Raos za Bug.

11.07.2022. (09:00)

U Panami otkrivena vrlo rijetka vrsta pčele, polumuška – poluženska

11.07.2022. (09:00)

(Be)smisao meritokracije

Beck: Ocjena je mjerilo svega, a nema nikakvih mjerila za ocjenjivanje

Imamo sve manje djece, a sve više superodlikaša. Nije jasno kako se u razredu čak polovica učenika ističe – u odnosu na koga, na drugu polovicu koja je ocijenjena s vrlo dobrim? A nije jasno ni to kako nijedna od silnih institucija što nadziru školstvo nije primijetila da odlikaša ima 20 puta više nego što bi bilo očekivano, kao i to da će, nastave li se superodlikaši množiti istim tempom, najkasnije do 2045. svi učenici završavati sve razrede s prosjekom 5,0, što će označiti konačni slom sustava ocjenjivanja. Privatnim intervencijama mogu se mijenjati i nakon što su zaključene, kako je pokazao slučaj predsjednikove supruge koja je zbog sinovljeve ocjene urgirala u školi. Sistem propisuje ocjene kao uvjet za upis u željenu školu, a ne propisuje uvjete za ocjenjivanje, pa su svi u žrvnju lobiranja: djeca se grebu oko nastavnika, roditelji maltretiraju učitelje, a profesori popuštaju pritiscima. Boris Beck za Večernji.

11.07.2022. (08:45)

Skokom u Dravu obilježili desetu godišnjicu proglašenja UNESCO-vog Prekograničnog rezervata biosfere Mura – Drava – Dunav između Hrvatske i Mađarske