Bitcoin, najtrgovanija svjetska kriptovaluta, u subotu je pala na vrijednost od samo 17.600 dolara, da bi se donekle oporavila dan kasnije. ‘Dolaze tamna vremena za kripto jer era besplatnog novca odlazi u povijest, a sve rizične investicije se rasprodaju’, komentirao je za FT Dan Ives, direktor u Wedbush Securitiesu. Prošlog tjedna dionička tržišta imala su najgori tjedan od početka pandemije, no to je ništa u usporedbi s bitcoinom koji je od studenog prošle godine i razine od 70.000 dolara spao na samo 20.000 dolara. Nayib Bukele, predsjednik El Salvadora, koji je u tu zemlju uveo bitcoin kao službeno sredstvo plaćanja, u subotu je poručio da treba prestati gledati grafikone i ‘uživati u životu’. Tportal
Samo kliknite. Nećete se duhovno obnoviti, jer je to realiti šou, ali može biti poticajno za razmišljanje.
Velimir Šonje na Facebooku piše: Jedan od boljih dijaloga koje sam pročitao zadnjih godina, iz knjige Ni svi kitovi ne lete Afonsa Cruza:
– Vjerujete u sudbinu?
– Na neki način. Da imam ono što je Spinoza nazvao Božja perspektiva, tada bi sudbina bila očigledna. Srećom, dano nam je nešto mnogo vrednije što će nas dovesti do slobode: neznanje. Budući da ne poznajemo sudbinu, imamo mogućnost slobodno djelovati, kao da sudbina nije gotova stvar.
– Čudno je to da smo slobodni zahvaljujući neznanju…
– Takav je život, što da vam kažem?
– Ne znam. Čini mi se da nema smisla.
– Navodim kako stoje stvari. Imaju li smisla, to me nadilazi…
– Kako god bilo, svejedno je čudno. Možda ima neko drugo objašnjenje…
– Možda.
– I sve ove knjige koje imate ovdje ne pružaju neko suvislije objašnjenje?
– Ne, knjige ništa ne objašnjavaju.
– Zašto ih onda čitati?
– Kako bismo znali manje. Tako ćemo biti sve slobodniji.
Uoči predstavljanja svoje kandidacijske liste za Gradsko vijeće Đogaš je na Facebooku objavio video na kojem mu Nenad Periš, otac tragično preminulog Mateja Periša, daje podršku na lokalnim izborima i najavljuje da će glasati za njega… Ovdje se radi o političkom parazitiranju na ljudskoj nesreći, o otimanju za sućut koju su hrvatski građani pokazali prema ocu Mateja Periša za kojim se mjesecima tragalo u Beogradu i čiju su osobnu dramu proživljavali mnogi u Splitu, pa i šire. I tek što je pronašao i ispratio posmrtne ostatke svog tragično preminulog sina, Nenad Periš iskorišten je u predizborne svrhe kandidata HDZ-a. Bila je to nova dimenzija političke besramnosti. Ovom eksploatacijom privatne tragedije u izborne svrhe HDZ je probio sve granice pristojnosti i etičnosti. Ako Nenad Periš nije toga bio svjestan u trenutku kad je snimao svoju podršku Đogašu, onda mu je to HDZ trebao reći – piše Tomislav Klauški za 24 sata.
Premijer Andrej Plenković u obraćanju medijima nakon sjednice Vlade rekao je da se telefonska sjednica Vlade odnosila samo na jednu točku, a to je bila uredba o dopunama uredbe o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata. “Izmijenili smo uredbu tako da smo fiksirali najviše maloprodajne cijene na benzinskim postajama koje se ne nalaze na autocestama”, rekao je Plenković. “Jedino što će se sutra dogoditi u smislu povećanja cijena je rast goriva na autocestama, cijena za dizelsko gorivo će biti 14.57, a za benzin na 14.06 kuna”, rekao je Plenković. Vlada
Predsjednica Koordinacija hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) Nataša Ban Toskić: “Od 2200 ordinacija – njih više od stotinu prazno. Također, više od 700 liječnika je starije od 60 godina, a 190 ih ima više od 65 godina. Naše projekcije su da će u idućih 5 godina pola stanovnika Hrvatske ostati bez obiteljskog liječnika, liječnika prvog kontakta. U ovom trenutku ne vidimo da se išta događa što bi nam ulijevalo optimizam.” Za komunikaciju s ministrom kazala je kako se odvija uglavnom putem medija. Naglasila je kako su službenim putem uputili mnoge dopise i prijedloge, ali odgovor nisu dobili. Također, kazala je – njihove primjedbe u e-savjetovanju nisu uvažene. Naglasila je kako su otvoreni za suradnju, ali to ovisi isključivo o institucijama. (HRT ima tekst i video)
Dvanaest državnih nagrada “Vladimir Nazor” za 2021. godinu svečano je uručeno u nedjelju navečer u ruke trinaest laureata iz književnosti, glazbe, arhitekture i urbanizma, filmske i kazališne umjetnosti te likovnih i primijenjenih umjetnosti. Nagrade za životno djelo iz glazbe dobila je Višnja Mažuran, za film Petar Krelja, za kazalište Ivica Kunčević. Za likovne i primijenjene umjetnosti nagrada je dodijeljena Slavki Pavić, prvi put u povijesti nagrade za fotografiju, za arhitekturu Đuri Mirkoviću, a za književnost je dobio Hrvoje Hitrec. Godišnja nagrada za književnost uručena je Ivici Prtenjači za roman “Sine, idemo kući”, za glazbu Dubravki Šeparović Mušović za operne uloge u 2021. godini, a za film Antoneti Alamat Kusijanović za “Murinu”. Godišnja nagrada za kazalište dodijeljena je Siniši Popoviću za ulogu Henrika u drami “Kad svijeće dogore” Sandora Maraija, za likovnu umjetnost Matku Vekiću za izložbu “Arhipelag” u Muzeju suvremene umjetnosti, te za arhitekturu dvojcu Ivi Letilović i Igoru Pedišiću za projekt “Providurova palača” u Zadru. O nagrađenima je odlučeno još 4. svibnja, ali vrijedi istaknuti dobitnike Jutarnji / Ministarstvo kulture
Omjer starije, ekonomski neaktivne populacije u odnosu na mlade i radno aktivne ljude raste diljem EU-a. U zemljama poput Njemačke taj omjer iznosi već sada visokih 40 posto, a do 2050. bit će još veći te će premašiti 75 posto u Italiji, Španjolskoj i Grčkoj. Smanjenje iznosa mirovina, povećanje dobi za odlazak u mirovinu, povećanje doprinosa uplaćenih tijekom radnih godina neki su od prijedloga rješenja. Problem je u tome što, iako živimo dulje i zdravije, dob za umirovljenje je više-manje konstantna, a izabrani dužnosnici opiru se povećanju mirovina. Macron u kampanji nedavno održanih predsjedničkih izbora predložio podizanje dobne granice za ostvarivanje prava na mirovinu sa 62 na 65 godina. Macron se sada suočava s ujedinjenim lijevim frontom, predvođenim Jean-Lucom Mélenchonom i francuskim sindikatima, koji ne samo da traže da se zadrži trenutna dob, već i da se snizi na 60 godina… Tportal / Politico
Temperature se u Njemačkoj mjere od 1888. godine, a ova nedjelja je tako postala najtopliji dan u njemačkoj povijesti. Diljem Njemačke temperatura je ‘pržila’. Na sjeveru zemlje temperature su išle do 38 stupnjeva, dok su na jugu one bile 35 stupnjeva Celzijeva. Što se tiče Hrvatske, prema podacima iz Hrvatskog hidrometeorološkog zavoda, jučer je na našem području zabilježena najviša temperatura od 31.3 stupnja Celzijeva u Zadru i 31.2 stupnja Celzijeva u Metkoviću. 24 sata
Brzi i ne baš kratki pregled kolumni Svetislava Basare proteklog tjedna, ali je zato temeljit. Grehota je Basaru izostaviti i kratiti…
U protekle dvije godine mnogima se promijenio način rada i rade kod kuće koristeći Office na Microsoft Windows operacijskom sustavu. Kako ih zajedno kupiti povoljno? Keysoff na polugodišnjoj rasprodaji nudi fenomenalne cijene, pogledajte ih, Windows 10 već od 5,61 €:
Microsoft Office 2021 već od 14,44 € po računalu:
Za pakete u kojima su Windowsi i Office zajedno može upisom promotivnog koda BP60 dobiti dodatnih 60$ popusta:
Ne znam jel se sjećate, ali prije nekoliko godina je krenula priča da će Kina uvest bodovanje građana, slično onome koje smo gledali u jednoj epizodi Black Mirrora u vrijeme kad ga još nismo živjeli. Ne znam jesu li to uveli ili nisu, zaboravila sam pratit. Plan je bio da bodovi, ovisno o ponašanju u društvu, nose određene privilegije i posljedice – ako si uzoran građanin, živiš lijepo i lagodno, a ako nisi, živiš prema zaslugama. Na prvu zvuči užasno i podložno manipulacijama, ali zapravo i ne zvuči tako loše. Sve ovisi kako gledaš na stvari. Ja ih gledam iz perspektive osobe koja je danas u četiri navrata skoro pregažena – osobe kojoj ne bi smetalo da ti koji su me skoro pregazili osjete posljedicu svojeg divljanja na “saldu” života. Možda ne bi bilo loše da uvedemo bodovanje. Na primjer, kad staneš nekom na zebri i pustiš ga da normalno prođe, dobiješ 20 bodova – kad na toj istoj zebri nekog skoro pregaziš, to je minus 40 bodova. Zamislite koliko bi se svijet brzo posložio da u svakom trenutku MORAŠ bit normalno ljudsko biće jer je alternativa da nemaš pristup osnovnim stvarima. Znam da potencijalno malo zvučim kao Hitler… – nije jasno da li se Andrea Andrassy samo zeza ili misli ozbiljno, ali to je ta umjetnička sloboda, na vam je da tumačite.
Resort Dalmacija smješten je na sredini šljunčane plaže (koja se proteže kroz cijelo mjesto) na Makarskoj rivijeri u smjeru Dubrovnika. Okružen je netaknutom prirodom i borovom šumom. Do centra mjesta je 150 metara.
Možete nadoplatiti 10 eura po noći za sobu s balkonom, a navodimo neke od ponuda polupansiona za dvoje za sobe bez balkona:
Više detalja na Ponudi dana.
Najvažnije iz proteklog tjedna odabrao i opširnije komentirao i akcentirao Dragan Markovina na Telegramu