Stalna samo mijena jest
Na rubu znanosti – Utjecaj epidemija na društvo kroz povijest
Emisija donosi povijesni pregled velikih povijesnih epidemija, od kuge, kolere, tuberkuloze te analizira društvene promjene koje su slijedile. DOP…
Emisija donosi povijesni pregled velikih povijesnih epidemija, od kuge, kolere, tuberkuloze te analizira društvene promjene koje su slijedile. DOP…
U društvu gdje zdravstveni sustav konstantno proizvodi neopisive gubitke unatoč visokoj stopi doprinosa za zdravstvo od 16,5 posto i stalnim sanacijama na koje je u trideset godina potrošeno oko 25 milijardi kuna, lažna bolovanja dodatni su uteg koji teži bar po pola milijarde kuna godišnje. Lažnih bolovanja, dakako, ne bi bilo, da ih liječnici ne odobravaju, a svakako ih ne bi bilo u ovolikom postotku. Zato bi bilo zanimljivo vidjeti kakve sankcije snose oni doktori kod kojih se kontrolama utvrdi da svoje pacijente šalju na “odmor” bez opravdanja i da li sankcije za to uopće postoje. Jer ako necijepljeni stvarno budu mogli dobiti bolovanja samo da bi se izmaknuli testiranjima, onda je jasno u kakvom smo ćorsokaku – piše Sanja Modrić. Telegram…
Na stotine svijeća pušteno je večeras niz Dunav u spomen na žrtve Vukovara. Večernji…
Ova kampanja cijepljenja diktirana je izravno iz Bruxellesa, prema kojem je Plenković gotovo pobožno lojalan i po cijenu da malo zahladi odnose s Crkvom. Osim toga, u pozadini je i nešto što otvara širu sliku trenutnog stanja u Hrvatskoj. To je da će vladajuća stranka podržati sve modernizacijske inicijative koje dođu iz Evrope, ali pod uvjetom da to ne mijenja temeljne odnose moći u zemlji. I to je, najkraće rečeno, osnovna karakteristika političke klase danas u Hrvatskoj. Ona je izvrstan saveznik vladajućoj stranci u konzerviranju postojećeg stanja u zemlji, kakvo bilo da bilo, a očekivati od nje ikakve inovacije uzaludno je i jalovo trošenje vremena – piše Marinko Čulić. Novosti…
Charlotte Moorman bila je američka violončelistica, performans umjetnica i jedna od najznačajnijih predstavnica avangardnih umjetničkih tendencija u SAD-u šezedestih godina prošlog stoljeća. Tendencija ka šokantnom, najočitije je bila izražena prilikom izvedbe djela Opera Sextronique 1967. godine. Performans se završio uhićenjem Moormanove koja je osuđena za razgolićavanje u javnosti. VoxFeminae…
Recentni eponimni album grupe My Morning Jacket kapitalizira najveću vrlinu te grupe: širok, masivan, panoramski, često prisutan u stadionskom rocku, žanru koji se dosta puta našao na optuženičkoj klupi zbog manirizma i podilaženja najširim narodnim masama. Teško je, prilikom preslušavanja ovog album ne primijetiti očajničke molbe svake pjesme da se puste preko par ogromnih zvučnika ne bi li tutnjale nebom i zemljom i ne bi li na pristupačan, ali originalan način prikazale briljantno muziciranje i uživanje članova što opet sviraju skupa. Ravnododna…
“Zbornica” ima dosta plusova i poneki minus, a od potonjih svakako izdvajam izostanak likova školaraca. Također, u filmu nema nikakve ozbiljne priče, to si mogu dozvoliti Ingmar Bergman ili Robert Altman, jer kod njih je stil ujedno i sadržaj, no bolje je da to pravilo ne prenosimo na domaće filmaše, pogotovo ne na debitante poput Sonje Tarokić – piše Nenad Polimac. Jutarnji…
Zna li se kakvo nam je gospodarstvo i poljoprivreda, zacijelo se i mnogima kod nas ukazala vizija zapuštenih ličkih i slavonskih polja te dalmatinskih vrtača u kojima umjesto korova raste marihuana. Na predviđanja o rastu kanadskog bruto domaćeg proizvoda, možda su se i premijeru Plenkoviću i ministru Mariću u glavi javile “heretične” misli i ideja da, kao u pjesmi Šo!Mazgoona, u bliskoj budućnosti na nekoj otočkoj rivi “ganđaju momka dva”. Mnogi iz stručnih medicinskih krugova baš kao i kriminalisti žestoko su protiv primjene kanadskog ili luksemburškog modela u Hrvatskoj (ali i drugamo u Europi) no postoje i drugačija mišljenja. Pristaše legalizacije naime povlače iste argumente kao i njihovi istomišljenici u Kanadi, Luksemburgu, Sjedinjenim Državama… tvrdeći da bi se tako suzbilo ilegalno narko-tržište, dokinula društvena stigmatizacija uživaoca… Vrijeme će pokazati tko je od njih u pravu. Express…
O Vukovaru Bojan Glavašević sigurno je razmišljao više, duže, češće, dublje i mnogo, mnogo mračnije nego itko od nas. Mnogo dublje i mračnije nego i većina Vukovaraca. Razmišljao je zato što je morao i zato što mu je to životom i sudbinom bilo zadano. I kako je onda moguće da Bojan ne samo što staje iza Borisa Dežulovića i njegova teksta, nego u zadnju rečenicu svoga reagiranja, i dalje savršeno mirnog i kontroliranog, u Dežulovićevu obranu upisuje svoga oca? Moguće je upravo zato što sin u ocu ne gleda avet iz kolektivne komemorijalne fantazije, nego samo usporedo čita dva teksta: očev i Borisov – piše Miljenko Jergović.
U novoj tužbi koju je u srijedu podnijela supervizorica scenarija Mamie Mitchell stoji da se, prema filmskom scenariju od Aleca Baldwina nije tražilo da puca iz pištolja u sceni u kojoj je prošli mjesec na filmskome setu usmrtio snimateljicu Halynu Hutchins. Mitchell, koja je pozvala policiju nakon tragičnog događaja, u tužbi iznosi tvrdnju po kojoj se Baldwin pucavši iz pištolja u smjeru Hutchins ponašao nepromišljeno na snimanju filma ‘Rust’ te kaže da je prekršio ili zanemario ostale sigurnosne protokole kada je posrijedi bojno streljivo i oružje na setu. Jutarnji…
Sve donedavno se činilo da je zlato pomalo zaboravljeno, što je – uz očekivanu rastuću inflaciju – nekako u suprotnosti s logikom. No, u studenome su plemeniti metali zablistali: i dok je cijena unce zlata još sredinom rujna bila ispod 1750 dolara, jučer je premašila 1870 dolara, dosegnuvši najvišu razinu u pet mjeseci. Po svemu sudeći, zlato tek postaje sigurno utočište u situaciji visoke inflacije, iako bi, s druge strane, veće kamate, koje se nekako već naziru, smanjile njegovu atraktivnost. T-portal…
Nakon što je prošao šumom i blatnim putevima, Rimac je svratio do obližnjeg gradilišta kampusa. Index…
Zdenko Duka za Lupigu preporuča neke filmske naslove koje zvuče zanimljivo, a moći će se pogledati u sklopu ovogodišnjeg Zagreb Film Festivala.