19/10/2021 - Monitor.hr
19.10.2021. (23:00)

Najbrži auto ne znači i siguran auto

Problemi s homologacijom Rimac Nevere prerastaju u prvorazredni skandal

Već smo pisali o Rimcu ovih dana, ali ovaj članak svakako moramo podijeliti: Sve je počelo u ljeto kad su Rimčevu Neveru zaustavili kod Dubrovnika. Prvo, taj auto nije homologiran, odnosno nema dozvolu za vožnju po javnim cestama niti može biti registriran. Drugo, obijesnom vožnjom po brzini većoj od 200 km/h na mjestu gdje se smije voziti 90 zbirno je to bilo najveće kršenje prometnih propisa u hrvatskoj povijesti. No, još je važnije pitanje sigurnosti vozila u slučaju eventualne nezgode. Pokraj PR snimaka i pokaznih vožnji u kontroliranim uvjetima, svjedočili smo prvoj nesreći pred kamerama koja se ikada dogodila Rimčevom Concept 1 (u emisiji Grand Tour) i tada se auto – zapalio. Rimčevi auti imaju možda vrhunske performanse, no pitanje je kako to da druge svjetske automobilske industrije s puno boljom tehnologijom od male svetonedeljske nemaju isto, ako ne i bolje? Ne zato što je Rimac genijalac ispred svog vremena, već zato što njima isprazna marketinška stavka “najbrži električni auto na svijetu” ništa ne znači. Više tehničkih detalja u analizi Željka Marušića za Autoportal.

20.10.2021. (00:00)

Brze i kratke

  • Novi šef Vrhovnog suda o prvom danu na poslu: Nije bilo neprijateljske atmosfere (N1)
  • CIOS demantirao Tomaševićeve navode s press konferencije o zbrinjavanju otpada: gospodin gradonačelnik ili nije dovoljno upućen u Zakon o gospodarenju otpadom, koji jasno propisuje postupke i proces obrade ili ne zna dovoljno o toj problematici (što nas čudi s obzirom na to da je, prema njegovom životopisu, na području zaštite okoliša bio konzultant u više od 40 zemalja), odnosno – da možebitno ima pogrešne savjetnike. (N1)
  • Kreće jesenska kampanja oralne vakcinacije lisica – mamci sa cjepivima bacaju se iz aviona diljem Hrvatske, namijenjeni su lisicama u borbi protiv bjesnoće, no moguće će ih biti naći u dvorištima i javnim površinama. U slučaju susreta s mamcima, probati ih maknuti bez dodira s kožom, najbolje s rukavicama. Nisu opasni za kućne ljubimce. (Međimurske novine)
  • Zbog nedostatka čipova Škoda prekinula proizvodnju u svojim tvornicama u Češkoj, radnici poslani kućama (Tportal)
  • Liječnici bijesni na MUP zbog novog zakona, prema kojemu obiteljski liječnici moraju prijaviti policiji sve pacijente vozače koji zbog zdravstvenog stanja nisu sposobni za upravljanje vozilom. Utjecat će na puno vozača (Index)
19.10.2021. (23:00)

Prolaze sjene, pričaj mi o...

U 45. krugu Zadaćnica pobjedu odnijele Sjene

Forumske Priče iz karantene i dalje žive. U 45. krugu Zadaćnica tema je bila Vidi me, a pobjedu je odnijela Sabaa s kratkom pričom Sjene. Konkurencija je bila gusta, a komentari na priču govore svoje. Vauuuu, scary shit. Lijepo i strašno kao vojska pod zastavama, da citiram dragog pisca. Baš me oduševila ova priča. Vidim slike, vidim sjene, osjetim melasu, sve vidim i sve osjetim, komentar je jedne forumašice. Uvijek čudna, sjene, duhovi, prelasci iz jednog u drugi svijet, ali zadnje vrijeme je značajno smanjila količinu krvi. Ova priča me sjetila jednog tvog završetka.. Sada se čeka novi krug, a zadat će je autorica pobjedničke priče.

19.10.2021. (22:00)

I o tome se trebalo misliti prije

Felić: Vlada 915 dana kasni s programom za brdsko-planinska područja

Upravo traje javna rasprava o Nacrtu prijedloga programa razvoja brdsko-planinskih područja. Počela je 5. listopada i završit će 4. studenoga. O Nacrtu neću, nego o tome da je taj program, kako je primijetio i jedan zainteresirani, trebao biti donesen prije više od dvije i pol godine. Nije riječ o obećanju vlade premijera Andreja Plenkovića, već o zakonskoj obvezi. Naime, Zakon o brdsko-planinskim područjima stupio je na snagu 4. siječnja 2019. Odgovornomu ministarstvu i Vladi ne mogu biti opravdanja ni potresi ni pandemija koji su nas snašli (prošle godine, 2020., ako je slučajno netko od odgovornih zaboravio). Podsjetit ću: program je trebao biti napisan do početka travnja 2019., dakle u vrijeme kad bi nam se pojavio veliki upitnik iznad glave da nam je tko spomenuo riječ ‘korona’, a o potresu u Zagrebu koji će se dogoditi tek za godinu dana suvišno je i govoriti. Lider

19.10.2021. (20:00)

Nije ni daleko od toga da i gaće poskupe

Bloger Krule: Svi bi pričali samo o gaćama

Kad bi recimo svjetsko tržište gaća podivljalo i cijene gaća krenule nekontrolirano rasti u nebo. Mi bi sve manje kupovali gaće… sve manje ih nosili… nikla bi neka nova boleština… a kod nas u Hrvatskoj:

  1. Svi bi pričali samo o gaćama
  2. Plenković bi donio uredbu kojom se limitira maksimalna cijena gaća i osnovao Gaćostožer.
  3. Milanović bi rekao kako on ne vidi smisao nošenja gaća te da ih ni on sam ne nosi. Kao dokaz tome, pokazao bi žutu i smeđu fleku na hlačama.
  4. Beroš bi pozivao narod da nosi gaće
  5. Postojali bi gaćeri i antigaćeri
  6. U kafićima, dok sjediš i piješ, ne bi morao nositi gaće… ali ako bi išao na wc, dužan bi bio navući gaće.
  7. Civilna zaštita bi nas skidala na cesti i provjeravala nosimo li gaće
  8. Ljudi bi si počeli tetovirati gaće kako bi zajebali civilnu zaštitu
  9. Ljeti na moru, muškarcima ne bi trebao kupaći jer bi imali istetovirane gaće
  10. Kod žena obratno, na plažama bi nosile samo gornji dio kupaćih, dolje isto istetovirane gaće. Nastao bi novi pojam – “Croatian Toples”
  11. Nudisti bi se hapsili i stavljali u izolaciju
  12. Testiranje na gaćobolest bi se radilo tako da bi se testni štapić gurao u anus
  13. Kad bi čuli za način testiranja, muški dio LGBT populacije bi išao na testiranje svaki dan
  14. Maja Šuput bi u “Supertalentu” nosila na glavi šešir od gaća
  15. Josipa Lisac bi rekla da je ona takav šešir nosila prije 30 godina
  16. Lady Gaga bi rekla da je Josipa u pravu

Tako nas malo dijeli od kaosa… zato ne mrzite ponedjeljak (dobro, kod nas na Monitoru utorak) nego ga kvalitetno strajbajte. OgPortal

19.10.2021. (19:00)

Prava 'rvat'na

Dino Tremens – Stipan izbavitelj: Ovaj je spot podijelio i lijeve i desne

Dino More je čovjek kojeg su mnogi upoznali kroz brojne objave na Facebooku i nesebično pomaganje nakon razornih potresa u Petrinji. Međutim, mnogi ga znaju i kao glazbenika pod umjetničkim imenom Tremens, a njegov najnoviji spot za pjesmu Stipan Izbavitelj neki su dočekali s oduševljenjem, dok je druge razljutio. Mnogi ne mogu raspoznati radi li se o iskrenoj homofobiji ili tek sprdanju s pripadnicima ekstremno desne ideologije (Index). Međutim, mi na Monitoru znamo: ovaj je osebujni umjetnik ironičan. S istim je tekstom, prije nego što ga je uglazbio, nastupao s redateljem Mariom Kovačem po večerima slam poezije.

19.10.2021. (18:00)

Brze i kratke

  • Sastao se Znanstveni savjet: Razmotrit ćemo nove mjere (N1), Beroš otkrio o čemu se raspravljalo: Lauc je od prvog dana zagovornik cijepljenja (Tportal)
  • Tomašević o tome zašto je Pripuz dobio posao s otpadom: Ja ne sudjelujem u izboru ponuđača, samo potpisujem (Telegram)
  • Unatoč odluci Vlade, gorivo od ponoći opet poskupljuje! (Danica)
  • Lastovsko podmorje čišće je za tonu plastičnog otpada (Green)
  • Američki CFTC Tether Limitedu izrekao kaznu od 41 milijun dolara, razlog neistiniti, odnosno obmanjujući podaci u vezi tether tokena (Lider)
19.10.2021. (17:00)

Kazo Kamikazo nije ništa kriv

Kazimir Bačić sinoć pušten iz pritvora, vraća se raditi na HRT

Bačić se vraća na radno mjesto, naravno ne ravnatelja jer je razriješen, ali se vraća na HRT gdje će po internim pravilima biti raspoređen najvjerojatnije u tehniku na radno mjesto inženjera s kojeg je došao na čelno mjesto HRT-a. Bačiću je 30. rujna pritvor bio produžen za još mjesec dana, ali se obrana žalila i žalba je prihvaćena. Bačića terete za trgovinu utjecajem jer je s bankama s kojima je surađivao kao šef javne radiotelevizije pokušao ishoditi povoljan kredit za svog prijatelja, a sumnjiče ga i da je pokojnom zagrebačkom gradonačelniku Bandiću nosio 50.000 eura mita kako bi pogodovao građevinskim projektima tog prijatelja, a za uzvrat je navodno primio stan vrijedan milijun kuna. Očekuju oslobađajuću presudu. Danas je na rasporedu rasprava o imenovanju novog ravnatelja HRT-a u Saboru. Index

19.10.2021. (16:00)

Bitno da nema novog slučaja Hindenburg

Airlander – povratak cepelina

Britanska tvrtka Hibrid Air Vehicles planira početi letjeti na zračnom brodu sa 100 mjesta do 2025. godine, nudeći putnicima održiv međugradski prijevoz i neke nevjerojatne poglede na cijeli grad. Hibridna zračna vozila ove tvrtke predviđaju pokrivanje ruta udaljenih 200 do 300 milja, što je jednako ruti Barcelona-Mallorca, Liverpool-Belfast i Seattle-Vancouver. Iz tvrtke kažu da će Airlander ispunjen helijem emitirati 90 posto manje ugljičnog dioksida po putniku od komercijalnog aviona. Green. Pokušaj oživljavanja ovom vrstom zračnog plovila inače je prikazan u dokumentarcu Wernera Herzoga, White Diamond iz 2004.

 

19.10.2021. (15:00)

Ne oglašavaj robu koju nemaš u dućanu

Mate Rimac: marketinški talent, obećanja i kontradiktorne izjave

Čovjek velike tehnološke inteligencije, dosad je posijao niz obećanja i kontradiktornih izjava koje upućuju na zaključak da nije lišen ni iznimnog marketinškog talenta: u više je navrata najavljivao projekte koji nisu realizirani ili nisu izvedeni onako kako su zamišljeni. Rimčeva objašnjenja ili je teško dobiti ili se svode na minorizaciju već obećanog u odnosu na ono što je tek u planu, ili, pak, primjedbe pripisuje jalu neuspješnih. Zanimljivo je da je Index prvi mainstream medij koji se okrenuo protiv Rimca. Babić je objavio da ni on nije lišen propitkivanja, dok je tema na Gospodarstvu Foruma.hr okrenuta protiv njega već u pet izdanja. Još otprije internetom kola pdf Rimac – Pogled s druge strane koji mu također nije sklon.

19.10.2021. (14:00)

Slatinska sekvoja ovogodišnje “Hrvatsko stablo godine”

Slatinska sekvoja – mamutovac ovogodišnji je pobjednik natjecanja “Hrvatsko stablo godine”. Pretpostavlja se da joj je vrijeme “rođenja” 1887. godina, da je u Slatinu došao oko 1890. (kad je Slatinom gospodarila kneževska obitelj Schaumburg-Lippe) te da je preživio i udar groma. Zato je starost stabla, navodi se, oko 133 godine, a visina je 32,5 metara. Ova stabla prirodno su rasprostranjena u zapadnom dijelu Sjeverne Amerike, točnije u središnjem dijelu Kalifornije (Sierra Nevada) iznad 1500 metara nadmorske visine. U Hrvatskoj, kao i ostatku Europe, sekvoje su se sadile kao ukrasna vrsta, no europska stabla su dimenzijama znatno manja od američkih. Uz slatinsku sekvoju, sudjelovala su još 13 kandidata, a u konkurenciji su bila tri iz Slavonije. Sekvoja je ovogodišnji kandidat za Europsko stablo godine. Agroklub

19.10.2021. (13:00)

Snažno feministički glas, no daleko od nekakvog jednodimenzionalnog propovijedanja.

‘Shvati to kao kompliment’ i ‘Bezimena’: Ovo su priče o seksualnom nasilju, ne okrećite glavu

Možda imate dojam da smo u današnje doba konstantno bombardirani sa političkom korektnošću. Zapravo, ako imalo pratite današnje medije i kulturu, sigurno imate takav dojam. Često bude i primjera gdje se ta tzv. korektnost povampirila, pa se u njeno ime provodi cenzura zbog riječi izvađenih iz konteksta, kao na primjer u slučaju pjesme „Fairytale of New York“ The Poguesa, ili bude primjera gdje je čitav kontekst izvrnut naglavačke da predstavlja upravo suprotno od onoga što zapravo predstavlja kao u slučaju cenzure epizode serije „Fawlty Towers“. Takva, umjetno nametnuta, nepromišljena i agresivna „politička korektnost“ stvara učinak suprotan onome čemu bi prava politička korektnost trebala težiti. Kod sve više ljudi se stvara averzija prema takvoj političkoj korektnosti, riječi poput „woke“ dobivaju negativan i sarkastičan prizvuk, i sve skupa umjesto jačanja tolerancije i razumijevanja, dovodi opet do jačanja ekstremizma i polarizacije. Ravno do dna

19.10.2021. (12:00)

Brze i kratke

  • Čini vam se da je hrana poskupjela? Izgleda da prava eksplozija cijena tek dolazi (Index)
  • Facebook će stvoriti 10.000 radnih mjesta u EU da pomogne izgraditi ‘metaverzum‘ (Lider)
  • Prodaja kruha i kolača lani drastično pala svugdje osim u Podravini (Danica)
  • Popustile mjere za ulaz na velike festivale, neće biti potrebno cijepljenje, ali covid potvrda ili negativan test i dalje hoće (Muzika)
  • Vozači Ubera štrajkali zbog kašnjenja tjednih isplata za koje Uber krivi tehničke probleme (Lider)
19.10.2021. (11:00)

To se također Europa sjetila, da ne bi mislili...

Detalji novog zakona: Za rad od kuće morat će vam biti plaćen trošak režija

Novi Zakon o radu, čiji je opsežan nacrt prijedloga jučer dostavljen socijalnim partnerima, sindikatima i poslodavcima, predviđa niz značajnih promjena na tržištu rada, a posebno su zanimljive odredbe o uvjetima rada na izdvojenom mjestu rada ili na daljinu, koji se masovno koristi od početka pandemije. Njime će se ograničiti i sklapanje ugovora na određeno te skratiti otkazni rok na sedam dana ukoliko radnik dobije otkaz zbog “skrivljenog ponašanja”. Novi ZOR predviđa da je rad na izdvojenom mjestu onaj koji se obavlja od kuće, ali i u nekom drugom prostoru ili na mjestu koje sporazumno odrede poslodavac i radnik ili o čijem odabiru odlučuje sam radnik.  Za takav se rad sklapa ugovor u pisanom obliku, a u njemu trebaju biti predviđene i naknade troškova radnika za utrošenu energiju, vodu te komunalne pristojbe, kao i druge troškove radniku vezane uz obavljanje poslova. Jutarnji

19.10.2021. (10:00)

Prepoznali su dobar komad koji bi im mogao donijeti digitalni nomad

Navala oglasa s objektima za najam digitalnim nomadima u Hrvatskoj

Projekt udruge Digital Nomad Hrvatska cilja riješiti problem pronalaska prostora za stotine digitalnih nomada već u RH. Prema istraživanju koje je proveo NomadList.com, samo u srpnju ove godine u Hrvatsku je ušlo 3000 digitalnih nomada – 1200 u Zagreb, 1200 u Split i 600 u Dubrovnik. Riječ je o ljudima koji svojim poslom nisu vezani uz određenu lokaciju, no moraju imati pristup digitalnim tehnologijama i dobroj internetskoj vezi. Imali su i problem s pronalaskom smještaja. S partnerima smo naporno radili i ponosni smo što možemo podijeliti sa svima da je od 15. listopada 2021. na platformi DNA Stay za rezervacije već prvog dana objavljeno više od 5000 oglasa. Poslovni

19.10.2021. (09:00)

Slike, fotke, instalacije, performansi, kratki filmovi... sve o vodi

Drava Art Biennale: Kritika koja nudi rješenja

Projekt Drava Art Biennale temelji se na istraživanju, novim produkcijama, multidisciplinarnosti, multimedijalnosti i društvenom angažmanu kroz umjetnost, a razvija dugoročne i čvrste suradnje među djelatnicima u kulturi. Drava Art Biennale projekt je Muzeja grada Koprivnice koji se bavi temama zaštite okoliša, ekosustava i vode kao političke kategorije i nastoji poticati interdisciplinarnost suradnjom umjetnika, kustosa, aktivista, znanstvenika i drugih stručnjaka te lokalne zajednice. Muzej grada Koprivnice razradio je ideju povezivanja umjetnika te galerija, muzeja i drugih institucija u gradovima smještenim uz rijeku Dravu i u širem panonskom prostoru sa svrhom zajedničke organizacije izložbe mladih umjetnika. Brojni su i različiti autorski pristupi problematizaciji vode do sada viđeni u sklopu DAB-a;  vodi se pristupalo kao sponi, kao političkom pitanju, kao stvaralačkoj i rušilačkoj energiji, kao prirodnom resursu, kao javnom dobru, proizvodnom kapacitetu. Vizkultura