Laku noć
What are those cats dreaming about? pic.twitter.com/Ag3QHhTa5L
— Animal Life (@animalIife) March 2, 2021
What are those cats dreaming about? pic.twitter.com/Ag3QHhTa5L
— Animal Life (@animalIife) March 2, 2021
Gosti: Aleksandar Jovanović Ćuta, Milenko Jovanović, Miroslav Mijatović
Dobili smo film koji je uvjerljivo predstavio temu. Sugovornici Tanja Petovar, Stanko Crnobrnja, Tvrtko Jakovina i Budimir Lončar zanimljivi su i sami po sebi, o temi puno znaju i imaju lucidne uvide. Zahvaljujući njima dobili smo i širu sliku čitave priče, kako diplomatsku, tako i onu o odnosima u jugoslavenskom državnom vrhu, ali i puno konkretnih informacija o tome kako su zapravo izgledale te duge plovidbe. Tito je imao četrnaest putovanja s Galebom, tokom kojih je posjetio dvadeset i pet zemalja, boraveći na brodu sve zajedno skoro godinu i po dana, pri čemu su dolasci u London kroz Temzu te Indoneziju bili najupečatljiviji… piše Dragan Markovina o filmu Galeb, a eto ga dolje cijelog (trenutačno 23.736 views).
Upravo ste tu. Ova zelena točka u sredini.
We think a lot about those black lines, forgetting that it’s all still in our hands. pic.twitter.com/RSZ1d3W642
— Tim Urban (@waitbutwhy) March 5, 2021
Film Mank, posveta zlatnom dobu Hollywooda u produkciji Netflixa, dobio je ukupno 10 nominacija, uključujući najvažnije, onu za najbolji film i glavne glumce, Garyja Oldmana i Amandu Seyfried te redatelja Davida Finchera. Ukupno je šest filmova zaradilo po šest nominacija: The Father, Judas and the Black Messiah, ‘Minari‘, ‘Nomadland‘, ‘Sound of Metal‘ i ‘The Trial of the Chicago 7‘, a svi su također nominirani i u kategoriji za najbolji film uključujući još i ‘Promising Young Woman‘ koji ima pet nominacija. Svi nominirani na Oscars.com. Slate vas savjetuje što nominiranih trebate pogledati i gdje to možete. Streaming nominacije. Komentari na Forum.hr
Ili ovo nije prava kriza ili Andrej Plenković nije pravi lider. Evo kako je hrvatski premijer ovoga vikenda u intervjuu portalu Politico objasnio probleme u nabavci cjepiva za Hrvatsku: “U trenucima krize postoji pritisak da se nešto riješi. Ali onda dođe i trenutak poslije krize i netko vas pita: mi imamo četiri milijuna stanovnika, a vi ste naručili za 14 milijuna. Zašto?”… A Plenković se naknadno zakačio za druge EU čelnike u pritužbi Bruxellesu. Lider rješava krizu. A Plenković više misli na to kako će opravdati svoje (ne)rješavanje krize. Lider zna što radi. A Plenković se koleba, najavljuje rusko cjepivo, pa odustaje od njega, pa tvrdi da imamo dosta cjepiva, pa se žali da nam fali cjepiva… piše Tomislav Klauški za 24 sata.
2020. stigla je korona, kina su bila zatvorena po nekoliko mjeseci, a rezultati su nakon otvaranja bili mizerni sve dok se početkom rujna nije pojavio “Tenet” Christophera Nolana: sakupio je 56.000 gledatelja i uvjerljivo je najgledaniji film prošle jeseni i zime, a tinejdžerski ljubić “Poslije svega: sudar” imao je senzacionalnih 40.000 gledatelja. Za mnoge je to bilo iznenađenje, no oni koji su pratili taj fenomen nisu bili nimalo iznenađeni. Štoviše, očekivali su i bolji rezultat, ali publika je očito suviše oprezna da u prevelikom broju ne nagrne u kina. Lani je u kinima, uračunamo li i ono prvo razdoblje prije “lockdowna”, bilo 1,388.000 gledatelja, znači gotovo tri i pol puta manje nego u 2019. Ništa čudno jer kina, i kad su otvorena, ne smiju raditi punim kapacitetom. Hrvatski su filmovi (uključujući i manjinske koprodukcije) imali 1,32 posto u ukupnoj gledanosti, što je blagonaklona brojka, budući da procjena stiže iz Hrvatskog audiovizualnog centra, no unatoč tome to je jako slabo… analizira Nenad Polimac brojke koje se mogu iščitati i na Boxoffice.hr. A neke brojeke su nevjrojatne “Ribanje i ribarsko prigovaranje” Milana Trenca imao je regularnu distribuciju i 1677 gledatelja u četiri tjedna…
Uskoro će Zlatanu i četrdeseta. Naravno da nitko nikad nije u tim godinama tako igrao. I nijedna Hrvatica, nijedan Bošnjak nisu u tuđini rodili sina kojeg će na takav način upamtiti svijet. A Šveđani su, taj racionalan svijet, sretni što im se vraća u reprezentaciju. Četrdesetogodišnji Balkanac, kralj političke nekorektnosti, pa je li to baš racionalno? Jedino njemu pristaje da o sebi govori u trećem licu jednine. Nakon što je u listopadu prebolio virus, objavio je na Facebooku: “Virus me je izazvao i pobijedio sam. Ali ti nisi Zlatan, ne izazivaj virus!” A u San Remu održao je govor za kakav bi dušu prodali svi motivacijski govornici i piarovci: “Neuspjeh nije suprotan uspjehu, on je dio uspjeha. Ne raditi ništa je najveći neuspjeh od svih. Ako Zlatan može pogriješiti, onda možete i vi. Najvažnije je svakog dana raditi razliku. Trud, posvećenost i koncentracija su ključni.” I poanta: “Ja sam na ovom festivalu kako bih vam rekao da i vi na neki svoj način možete biti Zlatan.” – piše očarani Miljenko Jergović za Večernji potaknut Ibrahimovićevom pojavom na San Remu.
“Il fallimento non è il contrario del successo, è una parte del successo. Fare niente è il più grande sbaglio che puoi fare”.
Il monologo di @Ibra_official a #Sanremo2021.#SanremoLiveLis è su #RaiPlay ➡ https://t.co/QgN5J8FRxG#RaiAccessibilità @SanremoRai @RaiperilSociale pic.twitter.com/bc88K5OWH5— Ufficio Stampa Rai (@Raiofficialnews) March 6, 2021
U ponedjeljak je na HRT-u počelo emitiranje dugoočekivane nove serije “Dnevnik velikog Perice”, koja se nastavlja na film “Tko pjeva zlo ne misli”. Autor serije i izvršni producent je Albino Uršić, scenaristi su Renato Baretić i Emir Imamović, a redatelj Vinko Brešan (57). “Film se bavio tridesetim godinama, a serija šezdesetima. Sve je različito, a opet se trudimo uhvatiti duh filma. To je priča o malograđanskom Zagrebu i erotskoj privlačnosti glavnih likova koja se nikad ne realizira. Mi smo napravili novu priču o malograđanskom Zagrebu i opet postoji erotska privlačnost između glavnih likova. To je ono što je Krešo Golik nazvao komedijom s pjevanjem” – kaže je Brešan. U seriji ćemo tako ponovno moći čuti neke pjesme iz filma poput “Ja ljubim”, ali i šlagere koji su obilježili šezdesete, od Vice Vukova i Drage Diklića do Jimmyja Stanića i drugih… Večeras u 21 je druga epizoda. Večernji, komentari na Forum.hr
Problemi koji su zemlju gušili posljednjih godinu dana nisu riješeni – ni pandemija, ni sudbina Trumpa i republikanaca, ni strukturalni rasizam, ni ekonomska kriza. Krenulo je, međutim, nabolje; rat protiv virusa i pumpanje ekonomije već imaju i neke senzacionalne rezultate. Možda najvažnije, Amerikanci su dobili priliku odahnuti, ponovno živjeti u dosadnoj zemlji bez neprestanog iščekivanja novog ispada u Bijeloj kući, nove bujice laži i uvreda. Prijateljica koja se veseli skorom cijepljenju ovako mi je to sažela: “Konačno se ponovno mogu za vikend potpuno isključiti i onda u ponedjeljak shvatiti da nisam ništa propustila. U zadnje četiri godine nije bilo takvog vikenda!” – piše Đivo Đurović za Telegram
Beyonce je ove godine postala najnagrađivanija ženska umjetnica, osvojivši četiri nagrade Grammy, od kojih dvije dijeli s najboljom novom izvođačicom, Megan Thee Stallion. Beyonce je dosad u karijeri ukupno osvojila 28 Grammyja, nadmašivši tako prethodni ženski rekord koji je postavila pjevačica bluegrassa (country), Alison Krauss. Beyonce je načešće nominirana žena u povijesti Grammya, ukupno 79 puta, a ove je godine imala devet nominacija. Popis svih pobjednika u bezbroj kategorija, nominirani.
Izvedba na Grammyju o kojoj se najviše priča Dua Lipa
COVID-19 i “novonormalno” je značajno raširilo praksu rada od kuće. Dealworlds nudi izuzetno niske cijene Microsoftovog softvera kao temelj rada od kuće. Evo nekih cijena za koje vam ne treba kupon:
Uz kuponski kod BDL62 možete dobiti ove cijene softvera u paketu:
Provjerite i ostale cijene softvera na Dealworlds.
U sibirsko gradu Bratsku se smjestilo divovsko postrojenje u kojem se proizvode bitcoini, tj. u kojem se “rudari”. Ruska tvrtka Bitriver iznajmljuje opremu klijentima diljem svijeta koji profitiraju na činjenici da je na ovom području električna energija, glavni resurs u proizvodnji kriptovaluta, iznimno jeftina. – Ovdje imamo instalirano oko 70.000 dijelova opreme, što je najviše na prostoru bivšeg Sovjetskog Saveza. Nitko nije veći od nas. Imamo ugovore s više od 80 klijenata iz svih regija na svijetu, rekao je zamjenik glavnog direktora Bitrivera. Na ovom se mjestu stvori oko 2% godišnje proizvodnje bitcoina, a rast njegove cijene omogućava i nove investicije. Prosječna godišnja temperatura u ovoj regiji je 5°C. To je važno za rudarenje, jer se pri proizvodnji bitcoina postiže temperatura od 60 do 80 stupnjeva, pa je potrebno hlađenje. Ovdje je klima za to idealna, osam mjeseci je zima. HRT (video prilog 1:43)
I još jedan od najvažnijih znakova koji nikada ne biste treba zanemariti – je vaša intuicija. Večernji
Neke su od želja Andree Andrassy, a pojašnjenje naslova je ovdje.