Utisak nedelje Uskršnji specijal
Znate već, najbolja emisija iz komšiluka.
Znate već, najbolja emisija iz komšiluka.
Vlasti u srednjeameričkoj zemlji El Salvadoru u subotu su ignorirale uvedene mjere socijalnog distanciranja te su natjerale zatvorenike zatvora Izalco da sjede jedni pored drugih. Više fotografija iz zatvora u El Salvadoru na Daily Mail.
Nedostajaće mi policijski čas. Jeste: kad su ga uveli, uzeli su nam slobodu. Ali je barem bila tišina. Količinu primitivizma kod čovjeka, kažem, tačno možemo izmjeriti smetnjom koju on predstavlja za druge ljude. Jer primitivan čovjek ne umije postojati u tišini i diskreciji: on uvijek proizvodi buku, ružnoću i smrad. I čini sve da bude primijećen – on svoje postojanje neprekidno emituje. Njegova egzistencija udar je na sva čula i um. On nas zlostavlja samim svojim postojanjem. Ako se on veseli, obziran čovjek od ukusa koji ima nesreću da živi do njega neizostavno će patiti. Ono u čemu primitivan čovjek uživa, u civilizovanom čovjeku izaziva bol. Za njega ne važi: mislim, dakle postojim. Nego: bučim, dakle postojim – piše svoj dnevnik Andrej Nikolaidis za Žurnal.info.
Korono, ostani… pic.twitter.com/xKI2zKftnk
— Ja Zmaj (@jazmaj1) April 25, 2020
Napokon, tu je i naš, hrvatski primjerak ove vrste, hadezeovac Ivan Škaričić, upravitelj doma za stare i nemoćne u Splitu, u Vukovarskoj ulici, gdje se berićetno izleglo koronavirusa za čitavu županiju. Kad je u noći sedmog travnja krenulo iseljavanje zaraženih, uglavnom nepokretnih stanovnika doma, Škaričić je u televizijske kamere kazao da su oni već desetak dana imali visoku tjelesnu temperaturu. Bio je to strašan trenutak, i zbog staraca koji su dugo ležali bez prikladne skrbi, i zbog mirne, gotovo slaboumne bezazlenosti s kojom je Škaričić to priznao, kao da ne konta što je loše učinio… – piše Ante Tomić o slučaju o kojem je danas i ministar Beroš bio više puta pitan (i nije se zahvalio na pitanju).
Od početka epidemije ukupno je registrirano 2030 bolesnika. Oporavilo se ukupno 1103 ljudi, odnosno 69 više u odnosu na jučer. Preminuli je 55. žrtva dosad. Jutarnji
Kakve su brojke u svijetu pogledajte na Worldometeru za svaku zemlju.
Rolling Stonesi se doimaju se vrlo angažirani po pitanju korona krize. Pretprošle subote su nastupili u One World: Together At Home projektu sa pjesmom You Can’t Always Get What You Want, a pred tri dana su objavili ovu pjesmu i potvrdili da su i dalje u dobroj skladateljskoj formi.
I’M A GHOST
LIVING IN A GHOST TOWN
IT ISN’T ANY FUN
IF I WANT A PARTY
IT’S A PARTY OF ONE
Realizacija nastave je zamišljena na način da djeca iz različitih dobnih skupina međusobno ne dolaze u bliski kontakt, a u školama u kojima je to moguće učenici bi obrok trebali konzumirati u učionicama kako bi se izbjeglo njihovo druženje. Preporuka je da školske klupe budu udaljene bar jedan metar te da se učionice čiste i dezinficiraju nekoliko puta dnevno. Roditelji i skrbnici trebali sami odlučiti hoće li se djeca u škole vratiti odmah. U Francuskoj su škole bile zatvorene 14. ožujka, nekoliko dana prije nego što je cijela zemlja stavljena u karantenu. Kafići, restorani i barovi ostat će zatvoreni najmanje do kraja mjeseca. Jutarnji
Epidemiolog Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Bernard Kaić izjavio je u subotu da je sezona gripe službeno gotova i da je u Hrvatskoj od nje oboljelo 60.000 ljudi. Od pojave koronavirusa u Hrvatskoj krajem veljače do sada potvrđeno je 2.016 zaraženih te 54 smrtna slučaja. Jutarnji
Podsjećam vas da je Vlada odredila da će FINA objediniti izvještavanje o provođenju svih mjera potpora gospodarstvu te ćemo objaviti sve subjekte koji su ostvarili mjere potpore za očuvanje radnih mjesta, kao i mjere odgode i obročne otplate te eventualnog oslobađanja od plaćanja javnih davanja. Ako je netko s ciljem dobivanja potpore prikazao lažne podatke podsjećam da je to u Kaznenom zakonu okvalificirano kao kazneno djelo subvencijske prijevare. Nadam se i želio bih vjerovati da takvih neće biti, no ako ih bude pravna država će se s njima na odgovarajući način i obračunati – rekao je ministar financija Zdravko Marić u dugom intervjuu za Novi list.
Na neki način virusu možda trebamo biti zahvalni. Drugi put u trideset godina nebeski nam je “ministar turizma” poslao apokalipsu, da nas odvrati od provalije i svede na pravu mjeru. Da izbaci iz posla neke ljude koji u tom poslu nisu ni trebali biti. Da smežura investitorske apetite ka grabežu prostora. Da poneki ljudi razmisle. Da razmisle ima li smisla restoran koji ni ne računa da bi u njega ugazio itko domaći. Da razmisle je li zbilja bolje imati prazni apartman, ili u tom prostoru frizirati, prodavati zlatninu, držati obitelj podstanara? Jednom – devedesetih – kataklizma nas je naučila pameti, iz nje smo izišli turistički pametniji. Možda je virus nova takva prilika: korizma nakon karnevala, dijeta nakon razvojnog obžderavanja. Možda. Nadajmo se. Jer inače smo nadrljali – piše Jurica Pavičić za Jutarnji.
London je po broju stanovnika preko 11 puta veći nego Zagreb i dvaput veći nego cijela Hrvatska. Ali u njihovoj centralnoj administraciji radi tri puta manje službenika nego za Bandića. Treba, doduše, naglasiti da je London administrativno podijeljen na City of London i još 32 cjeline tipa općina. Svaki dio ima i svoju lokalnu upravu. No i kad bi se zaposleni u svim tim manjim upravnim cjelinama zbrojili i pridodali na ovih tisuću i nešto, možda bi ogromni London donekle prešišao mali Zagreb – piše Sanja Modrić za Telegram.