Ljubi bližnjeg svog
It's time for kisses 🦉🐶
pic.twitter.com/Um3uZNvhmF— Loving nature (@L0vingnature) July 28, 2019
It's time for kisses 🦉🐶
pic.twitter.com/Um3uZNvhmF— Loving nature (@L0vingnature) July 28, 2019
Zemlje u regiji: Slovenija u lijepom društvu 31., Hrvatska 44, Crna Gora 45, Sjeverna Makedonija 59, BiH 76 i Albanija 83. Cijeli izvještaj na engleskom (PDF, 451 stranica!).
🎳
Strike!
🎳#Crazy #Bowling pic.twitter.com/3oFuSbbLz6
— Tom Hall ☘ (@TomHall) July 29, 2019
Ana Vidović was born in Croatia in 1980. After winning many awards for guitar performance as a child, she received an invitation to study at the Peabody Conservatory in Baltimore, Maryland. Ana graduated in 2005 and is seen here performing "Asturias" by Isaac Albéniz in 2015. pic.twitter.com/QrdVFwmjgE
— Dust-to-Digital (@dusttodigital) July 29, 2019
Ministar vanjskih poslova Grlić Radman: “Hrvatska je trebala ispuniti osam poglavlja koje se tiču šengenske pravne stečevine i mislim da je zapravo sve pri kraju. Koliko čujemo, neslužbeno, i to osmo poglavlje bi trebalo biti uskoro zaključeno, ide se prema tom kraju. Moje je mišljenje da bi premijer mogao već početkom jeseni mogao poslati hrvatskim građanima jednu lijepu vijest…”
Mislim da bi spomenuti Zlatko Dokić morao dobiti bar neku od tih Zlatnih kuna ili sličnih poduzetničkih nagrada… Ne bacajte kamen na Dokića. Jer, zemlja u kojoj živite i nije drugo doli Dokićland, zemlja u kojoj se društvo, ekonomija i politika temelji na “prodavanju hladovine”. Cijela ove zemlja u ovom trenutku živi zato što – poput Dokića – ima “dobru parcelu”, prvi red uz Jadransko more. Cijela ova zemlja živi tako što od te “parcele” vuče rentnu zaradu. Cijela ova zemlja živi od sjene stabala koja nismo posadili, od ljepote gradove koje nismo izgradili, od spomenika koje nismo stvorili, od planina, uvala i otoka koje nam je pukim slučajem podario pleistocen – malo dublje promišlja nedavnu vijest Jurica Pavičić za Jutarnji.
Danas su već prepoznati društveni poduzetnici koji spajaju interese poduzetnika i društva (Wikipedija, eBay, AirBnB…) i mješavina su Richarda Bransona i Majke Tereze. No, počinje se uočavati novi soj društvenih poduzetnika koja pokušavaju upogoniti umjetnost u smjeru društvenog boljitka. Članak na World Economic Forumu pokušava osvjestiti nastanak i značaj tog novog smjera u umjetničkom djelovanju (‘Artepreneurship’).
Pred desetak dana Elon Musk je objavio da radi na sučelju koje spaja mozak direktno s računalom, vrlo složena i ludo uzbudljiva stvar čija video prezentacija traje sat i 45 minuta. Prvi pokusi su rađeni na životinjama, ali ima ljudskih dobrovoljaca. Jedan od njih je i Nathan Copeland koji je doživio prometnu nesreću i ostao paraliziran od vrata naniže. MIT Technology Review donosi razgovor s njim, a tamo se može pronaći linkove na opširnije o toj temi.
Zazvoni li vam telefon, kućni ili mobilni, i vi se javite, a s druge strane se oglasi snimljena glasovna poruka koja vas upozorava da niste platili telefonski račun za prošli mjesec pa će vam isključiti telefon i pokrenuti ovrhu, nazvao vas je robot. Dogodio vam se robotski poziv ili robocall – piše Ratko Bošković za Večernji list.
Trilerska kategorizacija malčice je preuveličana za uradak iz sfere poetskog naturalizma. Kad ne gleda na laptopu ili mobitelu lezbijske porniće, čije eksplicitne scene otvaraju film, glavni muški lik Ivan u nizu subjektivnih kadrova, kroz ove ili one procjepe, promatra lezbijke Antoniju i Tanju (Antonija Šitum i Tanja Kordić, obje filmične i ekspresivne) s kojima će se naći u ljubavnom trokutu… – piše Marko Njegić za Slobodnu i daje filmu relativno rijetke četiri (****) zvjezdice. (Kritika je iz Pule, ali obzirom da ćete se načekati za sljedeću priliku da vidite film, nema veze)
Cijelo dugme, Pony Cetinski, Divne jagode, Drugi začin, Jacques Houdrek, Dorian Gay, Drvena jabuka, Gojko G, Leb i pol, Lažni Franz, Češka industrija, Damir Orban, Bajke, Plahi orkestar, Plava krava zaborava, Vrata, Pet 3, Riblja torba, Palehookers, Karlo akrobata, Vinko Cice, Letu štake, Odoli, Berber, Kambi Molesters, Doris Vragović, Goran Šaran, Zdravko Polić, Goran Begović. Ili, ako promijenite dva slova: Kvarni valjak, Prljavo klizalište, Vidljiva ljubičica, Električni organizam (tako su se i zvali na plakatima na početku karijere kad su ih cenzurirali), Jasna Zloković, Zdravko Fender… Hrvoje Horvat za Večernji. Ideja je nastala na Facebooku Consequence of Sound.
Cijene u prosjeku 56 posto više nego u ostatku Europe. Obična pizza stoji oko 2400 kruna (125 kuna), čaša vina bit će najmanje 75, a malo pivo 50 kuna. Prošle je godine prosječna mjesečna plaća prije oporezivanja iznosila oko 33 tisuće kuna. Prosječna mjesečna stanarina za jednosobni stan u središtu Reykjavika iznosi oko 9500 kuna. HRT
Kosta Spajić mi je jedanput rekao: “Mali, ti si moja ribica”. Kakva ribica, profesore? “Pa ona što je glavna u misiji morskog psa. Svaki morski pas ima svoju ribicu koja ide ispred njega, a on je slijedi, kao antena. To si ti”. E, to se odnosi na kreativne glumce koji rade s velikim režiserima. Svaki veliki režiser ima takve svoje glumce. Zamislite kojim je sve režiserima Pero Kvrgić bio ta ribica? Vodilja kroz njegovu ideju. Jest, režiser je pravi autor, i u filmu i u teatru, jer on zamisli stvar, odredi je politički, socijalno. Ali glumac je taj koji mu donosi inspiraciju i koji ga vodi putem božanskog nadahnuća, a pametan ga redatelj slijedi – priča Rade Šerbedžija u intervjuu za Novi list. A ima i Večernji Branimira Pofuka sa Šerbedžijom.
Jedan komplet za pretvaranje govora u tekst sa specijaliziranim uređajima za diktiranje Ministarstvo pravosuđa platilo je 2018. nešto više od 42.000 kuna iako im je 2016. ista tvrtka ponudila informativnu cijenu od 11.000 kuna. Za 800 kompleta ministarstvo Dražena Bošnjakovića platilo je nešto više od 33,7 milijuna kuna. Jutarnji. Inače, ako ste malo manje zahtjevni postoje i prilično funkcionalne besplatne aplikacije za mobitele koje pretvaraju govor u tekst, npr. Speechnotes.
O raspravi o izmjeni GUP-a u ljetnom periodu, da ne bi netko nešto prigovorio. Napomena: od 31. srpnja od 14. kolovoza ide javna rasprava o GUP-u.
Davnih smo dana apsolvirali da beda nije krpež, trpež i besparica, nego stanje duha, a da su krpež, trpež i besparica posledice. Uz časne izuzetke (koji su uglavnom davno zbrisali iz Srbije) mi smo sirotinjsko društvo u kome je beda državna ideologija, a prosjačenje način života, s tim što je naše prosjačenje samosvesno i kurčevito, tako da mi Srbijica često zaliči na prosjakinju koja se – umesto da prolaznike saleće bogorađenjem „daj mi, bato, za leba, živa ti duša“ – mušterijama obraća „daj mi, bato, neku kintu, treba mi za silikonske sise“ – sjajni Svetislav Basara priča o životu za Danas i tumači ga.
Zašto EU-ikonoduli misle da će Britanija bez EU svakako propasti, dok će se EU bez Britanije nesmetano razvijati? Ta mi se pomisao čini isto tako apsurdnom kao ideja da bi Merkel ili Macron mogli napisati bestseler, kakvih je Boris objavio – jedanaest – razmišlja o budućnosti Velike Britanije Denis Kuljiš, a bome, obiman je to tijek misli.
Laž nije sredstvo da se neizgovoriva istina prikrije, nego, naprotiv, da se ona naglasi i obogati zavjetom šutnje. A to je već, razumije se, ljupki fašistoidni refleks. Fašizam u punome sjaju, naime, ne crpi svoju snagu iz brutalnosti državnih organa represije, već iz većinske suglasnosti i odobravanja te brutalnosti. Teror što ga hrvatska policija primjenjuje prema izbjeglicama, nasilno ih protjerujući preko granice, ne mora nužno biti dokaz fašizma, ali to postaje kada stječe podršku u vidu medijskoga širenja ‘hrvatske strane priče’ i aplauza većeg dijela stanovništva, kao što već priželjkuje islamofobna šefica države, gospođa koju krasi zgodna osobina da laže čim zine, a ne zatvara usta – piše nemilostivi Viktor Ivančić za Novosti.
Kapetan Stipe Orlić, pomoćnik ministra mora, prometa i infrastrukture zadužen za sigurnost na moru: “Mislimo mijenjati zakon kako bi se povećala sigurnost. Što se tiče sigurnosti plovidbe, s tog bi stanovišta najlakše bilo zabraniti jet skijeve, ali svjesni smo da bi to naškodilo turizmu.” Jutarnji
Sa sadašnjih 1,6 milijardi klimatizacijskih jedinica diljem svijeta, doći ćemo do tri puta većeg broja do 2050. godine, što znači da bi klima-uređaji mogli osloboditi dovoljno emisija stakleničkih plinova do kraja ovog stoljeća za porast temperature od 0,5 stupnjeva Celzijevih. Manje razvijene zemlje, koje su često i najtoplije, bit će najteže pogođene učincima klimatskih promjena. Gotovo 2,8 milijardi ljudi živi u zemljama u kojima je prosječna dnevna temperatura viša od 25 stupnjeva Celzijevih, ali manje od 10% njih posjeduje klima-uređaj. Index
Zašto uvijek Split i Riva kad treba manifestirat nacionalističko okupljanje, bilo da je riječ o skupu podrške Norcu, prosvjedu protiv Istanbulske konvencije ili Thompsonovom koncertu? Odgovor je puno zanimljiviji, nego što izgleda na prvu. Ne zato što je Split središte desne Hrvatske, nego zato što svim nastojanjima unatoč, on to i dalje nije – piše Dragan Markovina za Telegram.
Elitni turizam, treba li pomenuti (očito treba), ne možete stvoriti tako što ćete loše, u najboljem osrednje proizvode prodavati po astronomskim cijenama. Oni koji vam pod tim uslovima dođu na more nisu elita, nego debili. Očistite plaže, maknite parazite koji ljudima deru kožu s leđa iznajmljujući im suncobrane i ležaljke, očistite ulice, redovno praznite kontejnere. Ukinite seljobersku muziku koja svu noć odzvanja vašim „elitnim“ destinacijama. Omogućite ljudima da se vašom zemljom voze kao da su na odmoru, ne kao da su u zbjegu – piše Andrej Nikolaidis za Al Jazeeru o crnogorskom turizmu, a mogao bi ticati i hrvatskog.
Hollywoodske zvijezde moraju izgledati besprijekorno, posebno kad je riječ o njihovoj tjelesnoj težini. Jedna od njihovih tajni je i Capsiplex – prirodan preparat koji značajno doprinosi gubitku tjelesne težine. Iznimno učinkovita svojstva učinila su Capsiplex preparatom br. 1 među slavnima te jednim od rijetkih preparata koji je uspio oboriti sve rekorde prodaje. U Engleskoj je tako cijela serija rasprodana u tri dana, a u šest mjeseci prodano je više od milijun kapsula. Capsiplex je dostupan u svim ljekarnama, a više možete saznati i na www.capsiplex.hr
Opširnije na F1 Twitteru