Plaža Pasjača u Konavlima proglašena je najboljom europskom plažom 2019. godine po izboru European Best Destinations
Jučerašnji gost u Nedjeljom u 2, Svetislav Basara piše svoju redovitu dnevnu kolumnu za Danas: Iako sam, dakle, u Zagrebu, osećao sam se (i još uvek se osećam) kao da nisam mrdnuo iz u Beograda jer su glavne (za razliku od Beograda ipak ne jedine) teme sinoćnjeg kafanskog razgovora sa mojim ovdašnjim pajtašima bile Aleksandar Vučić i – verovali ili ne – krle22… – piše Svetislav Basara. (ovo je krle22 kojeg Basara spominje bez linka, Nebojša Krstić, član Idola; a “sugreb” je “mesto gde su pas ili neka druga životinja razgrebli zemlju za koje se veruje da donosi bolest ako se nagazi na njega”.)
Presuda (nepravomoćna): Vlatko Silobrčić treba platiti 20.000 kuna bivšem ministru znanosti Pavi Barišiću jer ga je nazvao plagijatorom. Barišić je za istu stvar tužio i Ivana Đikića te Juru Zovka
Ono što su južnjacima siesta ili fjaka, to je Norvežanima ‘koselig’. Sretno mjesto, u prirodi ili drvenoj brvnari u kojoj vatrica pucketa u kaminu pored kojeg pod dekicom sjede ljudi, s toplom napitkom u jednoj i kakvom knjigom u drugoj ruci. Glazba, najvjerojatnije kakav uradak iz ECM-ove kolekcije, svira tiho i polako, a tonovi se rastežu kao polarna noć. Igraju se društvene igre i pričaju smiješne priče. Jede se večera dok vani sipi snijeg ili rominja kiša… Tportal
Prosječna tražena cijena stana u Zagrebu u travnju je probila razinu od 2000 eura po kvadratu
Ekonomistica s Ekonomskog instituta prof. dr. Maja Vehovec na svojem Facebook profilu objavila 10 razloga zbog kojih ne podržava sindikalni referendum:
1. Referendum uoči EU parlamentarnih izbora duboko je pogrešan i manipulativan
2. I sindikati i stranke skupljaju političke poene
3. U prvi plan guraju se emocije, ne razum
4. Motiv je osveta, a to nikad nije dobro
5. Nedovoljna informiranost o referendumu
…
Obrazloženje za 3. Svaki potpis čovjeka starijeg od 53 godine na potpisnoj listi je, upozorava ona, potpis koji racionalno toj kategoriji građana ne odgovara jer se time potkopava već sada niske vlastite mirovine. No, oni to ne znaju, jer mirovinska pismenost općenito nije u Hrvatskoj razvijena. Kompletan tekst i komentari na Facebooku.
GONG je prijavio Živi zid jer ne brišu govor mržnje o migrantima na svom Facebooku
Instead –
let me surprise you with a Croatian word full of hope (hint: European elections) – Možemo!— Pamela Anderson (@pamfoundation) 5. svibnja 2019.
Erdogan uspio poništiti izbore u Istanbulu. Novo glasanje 23. lipnja
Na Bleiburgu dozvoljeni isključivo hrvatska zastava te vjerska obilježja. Održat će se samo misa, političkih govora neće biti – kažu Šeks i članovi Bleiburškog voda
A ta kuća nema 165 kvadrata koliko je Tolušić prijavio u imovinsku karticu, već dvostruko više – 330 kvadrata.
Michael Cohen, bivši Trumpov osobni odvjetnik, na odlasku u zatvor na tri godine: “Imam još mnogo toga za reći i radujem se danu kad ću moći podijeliti istinu”
Nakon 12 godina i 276 epizoda, jedan od posljednjih sitcoma snimanih na klasičan način, s više kamera, zauzeo je svoje mjesto u televizijskoj povijesti kao najdugovječnija humoristična serija na američkoj televiziji. “Teorija” je za jednu epizodu pretekla dosadašnjeg rekordera, “Kafić uzdravlje”.
Meghan Markle rodila dječaka. I Sigmund Freud je rođen na današnji dan, 1856.
U više od dva i pol sata, koliko je bio na pozornici, Slavoj Žižek je najprije održao predavanje pa odgovarao na pitanja koja su mu postavljali publika i voditelj Horvat. Svoje predavanje nazvao je “Nered je pod nebesima… situacija je izvrsna” po izreci Mao Ce-tunga, a u njemu se osvrnuo na “apokaliptične trendove, ekološku i digitalnu krizu te krizu svjetskog poretka”. Publiku je zanimala debata s Petersonom: “Ja nisam pročitao niti jedan njegov redak, niti je on pročitao ijedan moj redak. On je samo dva dana prije, da bi se brzo pripremio, pročitao Komunistički manifest. A meni je samo bila ideja da unesem pomutnju kod njegovih pristaša.” Jutarnji
U nedostatku snimke iz HNK evo Žižeka na Channel 4 (41 min) o nizu aktualnih tema.
How wonderful is this? ❤️ pic.twitter.com/FCBhcAoV6e
— Cycling Today (@CyclingTodayEn) 5. svibnja 2019.
Tomić: Jednom ste mi kazali da ste iz nacionalističke obitelji i to mi se svidjelo jer sam i sam sličnog podrijetla, iz jedne, ne bogzna kako drske i glasne, ali ipak nacionalističke obitelji, sumnjičave prema jugoslavenskoj državi i njezinim vrijednostima, osobito prema bratstvu i jedinstvu. Pretpostavljam i da nacionalizam vaših nije bio drugačiji.
Episkop Nikodim: Ne bih rekao da je to bio nacionalizam koji se neprijateljski postavljao prema nečemu. Bio je to zdrav nacionalizam, da to tako kažem…
Tomić: Dopustite, oče Nikodime, ne vjerujem da postoji nešto takvo kao što je zdravi nacionalizam.
Episkop Nikodim: Meni se čini da postoji. Voljeti svoj narod, a ne mrziti druge, to bi valjda trebalo da bude pozitivno. Moji stričevi, pa i moj otac, više su se bavili sa kulturom srpskog naroda, sa postojanjem i opstankom naših ljudi, koja je naša budućnost u ovim krajevima. Iz tih razloga kažem da su bili nacionalisti. Mene su uspeli da zadoje sa takvim nacionalizmom, nacionalizmom sa kojim volim svoj narod i brinem se za njega, ali poštujem i druge, posebno one sa kojima dijelimo ulice i trgove, zemlju, pa i zrak koji dišemo, a naročito sinje more i divne rijeke. I zato i smatram da se treba voljeti svoj narod i da to ne treba da bude problem, ali ujedno i poštovati drugoga i drugačijeg.
Zabilježio Ante Tomić za Jutarnji.
Jedina razlika između rastrojenog obrovačkog liječnika i rastrojenog saborskog zastupnika Željka Glasnovića ispada činjenica da su prvome priviđanja četnika samo nuspojava poremećaja, a drugome politički program – piše Boris Dežulović za Novosti. Poanta je “piše Boris Dežulović”, ne o kome piše.
Znate one ljude koji govore: “E da mi je pet minuta vlasti”? Mislav Kolakušić jedan je od takvih. “Ja ću preuzeti poziciju ministra pravosuđa i policije i bit ću volonter premijer”, izjavio je nositelj nezavisne liste za Europski parlament ovoga vikenda u Rijeci. Nema veze što su ovo europski izbori, Kolakušić već sada kuje velike, možda i najveće planove – piše Tomislav Klauški za 24 sata.
Dan koji su izbacili je srijeda. Prema istraživanjima stručnjaka, srijeda je najneproduktivniji dan u tjednu. Radnici su već izmoreni od ponedjeljka i utorka, a u srijedu već razmišljaju što će raditi za vikend. Slobodan dan u sredini tjedna omogućava da se zaposlenici ‘napune baterije’ i na posao se vrate odmorni, čime se povećava i njihova produktivnost. Karijere.hr
U intervjuu se dosta priča o filmu Bate Čengića “Uloga moje porodice u svjetskoj revoluciji” snimljenom po Ćosićevoj knjizi. “Znate li da je Bata Čengić natjerao Dragana Nikolića da se popne na onaj visoki tvornički dimnjak i objesi zastavu. I to bez ikakve zaštite. Dragan je, međutim, na sve pristajao, on je bio pravi mangup sa Čubure” – priča Ćosić. Mada se iz razgovora stiče dojam da je film Uloga moje porodice (1971) teško uhvatljiv, on se može vidjeti na YouTubeu u verziji koja traje 1h i 10m.
Bora Ćosić se inače prilično redovito javlja na Twitteru pod korisničkim imenom Poslovi, snovi, adrese. Njegov prikvačeni tweet glasi: Možda preterujemo u jednom. Kada s toliko mnogo energije, naučne akribije i upornog ubeđivanja bavimo se osobama koje zapravo, ipak predstavljaju samo šaku razbojnika koji su se domogli vlasti. Ali oni to nikada ne bi uspeli da nije uspeo njihov žanr, žanr bešćutni i neljudski. Bora Ćosić Wikipedija.
Niti jedan drugi medij ili izvor, koji znamo, ne priča toliko jasno, informativno o današnjoj Americi i Trumpu kao Bill Maher. U tih 5-6 minuta tjedno saznat ćete sve najbitnije, suštinu izrečenu pravim riječima (“We are so fucked”).
Na ta pitanja odgovaraju Domagoj Pavlešić (dizzy.hr), Tomislav Tipurić (Nephos) te Skypeom iz Beča Sead Ahmetović, organizator najveće developerske konferencije u Europi, WeAreDevelopers. Također odgovaraju na pitanja – freelanceati kroz vlastiti obrt ili firmu ili biti nečiji zaposlenik? Raditi za veliku korporaciju ili mali studio? Iseliti u Dublin, Muenchen ili Dubai ili ostati u Hrvatskoj? Koliko naplatiti svoj rad? Koje su minimalne, a koje maksimalne cifre koje programeri mogu zarađivati u Hrvatskoj? Tech Radar emisiju o tehnologiji na N1 vodi Dragan Petric.
Potvrđeno: Gledanje mega popularnih “Prijatelja” pomaže u liječenju anksioznosti
“Nikada se nije dogodilo da jedan čovjek kroz toliki broj tvrtki kontrolira tako veliki broj lokala u nekom gradu”, kažu nam stručnjaci za nekretnine. “Neću ulaziti u to kako ih je dobio, ali stvarno je teško razumjeti da plaćate najamninu i držite lokale prazne. Možda računa da će se izmijeniti zakon i imati pravo prvokupa.” Međutim, zakon je izmijenjen lani, a ministar državne imovine Goran Marić propisao je da se pravo prvokupa može imati tek nakon pet godina. I država neće prodavati lokale u centrima gradova. Jozo Brkić je dosad za najamnine posudio svojim tvrtkama 1,95 milijuna kuna. I za manji iznos pozajmica, poreznicima se pali lampica jer bi se moglo raditi o pranju novca – piše Ivan Pandžić, 24 sata.
Stranka Pametno jedina je oporbena stranka koja je nedvosmisleno uskratila podršku sindikalnoj referendumskoj inicijativi “67 je previše”
O Margaret Thatcher za jutarnji pišu Jurica Pavičić – Lako ju je mrziti, ali treba poštovati što je mislila izvan okvira, Željko Trkanjec – Imala je ideale, razrađenu politiku i nije lagala, Aleksandar Dragaš – Da je došla ranije na vlast, bila bi u pjesmi Sex Pistolsa, Viktor Vresnik – Naučila nas je kako ne postoji “javni novac”. Margaret Thatcher je od 1979. nadalje napala duboke naslage političkog konsenzusa koji je od 1950. ujedinjavao i desne i lijeve. Taj konsenzus podrazumijevao je redistribuciju, izdašnu državu blagostanja, jake sindikate, subvenciju strateških industrija i državno vlasništvo nad infrastrukturom i energentima. Sve te danas “nezamislive” ideje bile su te 1979. “samorazumljive”, baš onako kao što su danas polazišne osnove tačerizma “samorazumljive”, a ideje velikog poratnog konsenzusa postale su u međuvremenu “nezamislive” – piše Jurica Pavičić, Jutarnji.
Više od 90 posto žena ulaskom u određena životna razdoblja proživljava snažne i neugodne psihičke i fizičke probleme izazvane promjenama u hormonskoj ravnoteži. To je posebno izraženo tijekom menopauze kroz simptome poput valova vrućine, nesanice, depresije ili povećanja tjelesne težine. Femmenessence proizvodi na potpuno prirodan način uklanjaju sve simptome menopauze i potiču regulaciju hormonske ravnoteže. Maca Harmony, Maca Life i Maca Pause dostupni su u ljekarnama bez recepta, a možete ih naručiti i na www.femmenessence.hr.